CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12345Následující
Aktuální stránka: 1 z 5
Rušení 6S, chvílemi 8S...
Autor: RomanS (---.hlinecko.cz)
Datum: 28.09.2018 23:00

Tak jsem se přestěhoval z bytu do domu.
V bytě jsem měl v 1. patře balkonovou anténu (nezkrácený boomerang). Sice koukal do okolních paneláků, takže nic moc jsem nechytl, ale rušení bylo okolo 2-3S.
Teď výhled do krajiny docela super, ale trvalé rušení 6S, chvílemi 8S (na nějakých kanálech)...
Výhled do krajiny:
[www.dropbox.com]

Hádám, že kromě toho, že půjdu a sousedům vypnu hlavní jistič asi dělat nejde, co :-)?

Tady je z instalace :-):
[www.dropbox.com]

Stožár zatím není uzemněn a anténa taky ne, ale na to se chystám hned v zápětí (přípojit stožár na hromosvod a na kabel dám kvůli statice bleskojistku).

Těch 6S rušení je na pozadí skoro pořád, těch 8S vypadá jako nějaký datový provoz.
Hlavně jsem zkoušel naladil i AMA 28MHz pásmo a ono to tam vypadá stejně!
Když jsem to objížděl s magnetkou na střeše auta, tak před barákem mám cca 4S o 50m výše je 6-7S a o dalších 50m výše ulicí je zase 4S (měřeno na ručce Elix K22 /uvádím pro referenci na "měřidlo"/).

Jestli dobře hádám, tak mám možnosti:
1) Hledat zdroje rušení po sousedech.
2) Anténu, co svítí do nebe a nebere "zespodu" ?
3) Magnetic loop anténu?
4) Zkusit umístit nějakou anténu na zahradu, kde barák trochu odstíní rušení? (ale přijdu o rozhled do krajiny)
5) Udělat OKčko a pozvat sem ČTU na rušení primární služby /a udělat si "dobré" jméno u sousedů :-/ /?
6) Odstěhovat se :-) /to ale asi nedopadne/.

Nějaké tipy?
Roman

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Rušení 6S, chvílemi 8S...
Autor: ok1ma (---.tanet.cz)
Datum: 29.09.2018 08:35

DR Romane, jestli tě to uklidní, tak já jsem na tom úplně stejně, a nejen já. Obávám se, že většina. Kdysi dávno jsem přemluvil manželku ať koupíme chalupu na samotě, u lesa. Kdo mohl tušit, že jednou se tato nudná lesní tišinka změní v překrásnou průmyslovou zónu. Antény jsem zkoušel různý, ale bez úspěchu. Teď mám 3D Quad naladěný na 3,5 MHz napájený koaxem a do minulé vichřice jsem měl i vertikál ze staré CB 5/8 napájený žebříčkem. Na obě bylo rušení prakticky stejně - S8 na všech HAM pásmech KV. Nejlepší je u mě asi 7 MHz. Na VKV rušení nemám.

Datum: 29.09.2018 09:26

To zni, jako kdyby mela byt vsechna KV pasma brzy na odpis...

Zkousel jste nekdo toto ruseni resit magnetickou antenou? Co jsem si o tom tak cetl, tak sice zazracna antena to neni, ale na takove prumyslove ruseni hodne odolna...

Roman

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 29.09.2018 11:11

Romane, MLA pomůže hodně. Probatum est.

Autor: Jirka (---.cust.vodafone.cz)
Datum: 29.09.2018 16:55

Ústup k magnet anténě není řešení. Je třeba odhalit viníka. Měl jsem podobný problém a pomocí rámové antény jsem našel zdroj. U toho domu rušení přímo ďábelské. Starší paní mne odbyla že doma nic nemá. Druhý pohovor, řekl jsem jí, že mi to je líto, ale pokud se to nevyřeší, pozvu ROS. Takže svolila aspoň vypnout jistič. Rázem klid. Potom s ní vylezlo, že má internet a rozvod asi po zásuvkách. Montoval syn. Slušně jsem jí vysvětlil možný postih a do týdne byl klid. Jinak každý kdo platí koncesní poplatek, si může zavolat krajskou odrušovaci službu. Už jsem s nimi byl v jednání. Velice rozumní lidé, slíbili že přijedou. Mezitím to rušiči vzdali.

Datum: 29.09.2018 17:19

MLA přijímá převážně magnetickou složku elmag vln, naprostá většina rušení je v elektrické složce. Tuto MLA sice přijme také, ale jen v hodnotě, jakou by přijal rovný drát - rozvinutá anténa. Navíc je zde ještě jedna dobrá věc - MLA je dost slušně směrová, takže si užitečný signál mohu podstatně zesílit.
Mám zkušenosti s anténou MLA 10 - 30 MHz, testováno na dvoře elektrárny v pásmu CB - rušení spadlo na 1/10 oproti lambda/4.
Samozřejmě, že odhalení viníka je účinnější, ale ......

Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 30.09.2018 04:40

Tak v první řadě zkus u sebe vypnout jistič a zapnout cimbál na náhradní zdroj.

Datum: 30.09.2018 09:45

Kdyz jsem se sem pred par tydny stehoval, tak tu nebylo nic - zadny spotrebic a ruseni bylo taky. Rikam, je to hlavne o cca 2 az 3 baraky vyse, kdyz jsem projizdel ulici s magnetkou na strrse.
Ale zkusim to vypnout na 100% i u sebe, protoze jediny, co tu vlastne bylo vzdy zapnute je kondenzacni kotel.

Datum: 30.09.2018 10:29

Koukam IKE, ze jsi s MLA docela dost experimentoval. Pouzivas ji stale?
Kdyz tak koukam po strechach, tak kdyz je neco videt, tak AMA ( nekdy trapovane) yagi, pak nekdy ruzne dratove dipoly a ubcas i nejaky vertikal.
Co jsem si tak zjistoval info o MLA, tak jeji mozna velika nevyhoda je, ze je hooodne uzkopasmova. Na druhou stranu existuje reseni treba od MFJ, ktere se na prvni pohled zda byt docela sikovne (az na tu cenu).
Ono by nemuselo byt spatne takhle uprostred mesta hodit na strechu horizontalne MLA (s automatickym tunerem) a mohlo by se hodne problemu vyresit? Mozna jedina nevyhoda by mohla byt pri prochazeni pasma a nutnost pro preladeni anteny zaklicovat...

Datum: 30.09.2018 11:49

Tvé tušení je správné. MLA potřebuje často doladit, musí být v dosahu (třeba balkon)-
[ok1ike.c-a-v.com]
Nebo i doma -
[hellsoft.cz]
atd....

Autor: KODL (---.uk7.org)
Datum: 30.09.2018 12:23

Ta na balkonu vypadá pěkně, jednoduše, pokud by fungovala i na CB prosím o popis, pokusil bych se ji zmáknout.

Datum: 30.09.2018 14:05

Ano, ta jde vyrobit i doma v kuchyni, viz popis: [ok1ike.c-a-v.com]
Odzkoušena i na CB.

Datum: 30.09.2018 14:16

MLA je hodně náročná na otočný (ladící) kondenzátor,co jsem tak četl. IKEho stránky mám docela projitý i když ne všechno (je tam spousta zajímavých informací) tuším, že to tam i popisuje.
Líbil se mi příběh K1FM (hlavně že si s už s sebou bere koncesi, protože na něj už několikrát zavolali policajty :-)):
[k1fm.us]

Jinak popis MLA pro 27MHz VČETNĚ výroby otočného kondenzátoru je tady (včetně nějakých odkazů na SW, ale ty jsem nezkoušel):
[fucimin.altervista.org]

Jinak tovární řešení all-in-one je toto:
[www.mfjenterprises.com]

V CZ lze koupit i přes GES, ale za 15,5k Kč (na objednávku). To už by možná vyšlo lépe si to objednat napřímo a nechat si to tu proclít.

IKE, stále anténu používáš? Nebo jsi jenom otestoval?

Datum: 30.09.2018 14:53

Anténa je v provozuschopém stavu, ale již nějakou dobu nevysílám, ztratil jsem schopnost přijímat CW.
Anténa, kterou uvádíš, je prakticky totéž, jako ta na mém popisu, akorát nepotřebuji VN kondenzátor, i když tam je .....
Jen taková poznámka na okraj - [ok1ike.c-a-v.com] již neaktualizuji, při havarii počítače jsem přišel o heslo, a nemohu sehnat nikoho, kdo by vygeneroval nové. Je ale v provozu [hellsoft.cz]

Je tam i [hellsoft.cz] a podobné další.

Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 30.09.2018 19:55

Ike, možná by pomohl program na zjištění hesel, pokud je počítač funkční. [www.zive.cz]

Jinak MLA antena je vzkutku ideální do zarušeného města, jen ten kondík a vysoké napětí, co rozzáří zářivku je trochu nepříjemná záležitost. Výhodou té antény je taky směrovost, natočit bokem k eventuálnímu rušení a je to v cajku :)

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 30.09.2018 20:11

Jenže každá MLA má asi o 10dB slabší signál než jakákoliv normální anténa. Stačí přečíst recenze. Takže to bude, jakobys na CB vysílal 400mW.
CBčkáři mají ale jiné priority, než volat telegrafem na jeden skok do Ruska.
Na 160m by se mi líbila.

Datum: 30.09.2018 21:17

CB: Nepomohlo. HD je v Bruseli.

Petr: Při aměrování je signál silnější až o 2S než na prut. Kondík na vysoké napětí - tak já tam mám kousek koaxu místo kondíku, jeden český výrobce MLA (OK2ER) tam má klasický duál z rádia. Nedávno jsem tady dával foto.
Viz obsáhlý článek a obrázky v Radioamatér 5/08
Po praktických zkušenostech musím souhlasit s Oldou 2ER který píše:
Po několikaměsíčním experimentování a ověřování MLA v praktickém
provozu si s vysokou zárukou věrohodnosti dovolují konstatovat, že dobrá magnetka bude generovat na osmdesátce a čtyřicítce pravděpodobně lepší signál, než dipól umístěný níže než deset
metrů nad zemí.

Testováno i na CB pásmu.

Datum: 30.09.2018 21:26

Článek od OK2ER u MLA najdete zde: [www.btv.cz]

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 30.09.2018 21:28

Olda v datasheetech píše přesně opak. Na 80m až 15dB dolu proti dipolu. Jedněch testů jsem se zúčastnil, byla to bída. Jednou se mi na 160m ozval nějaký Švýcar, že jede na MLA, taky to byla slabota. Ale věřím, že na CB to dá aspoň 10dBi.

Datum: 30.09.2018 21:30

O MLA toho moc nevím a popravdě teprve se prokousávám různými články a diskuzemi, takže asi úplně oponovat nemohu, ale...

...co jsem tak zběžně koukal do SW na návrh a výpočet, tak se dá navrhnout MLA s účinností 30% nebo taky 90%.
Nevím, jak vypadá konkrétní vyzařovací charakteristika (a nebo jak je ovlivněna jejími rozměry/umístěním).
Nekamenujte mě, pokud se někde pletu - opravdu se teď o MLA teprve začínám zajímat

Ale z druhého pohledu - na utopený boomerang balkonovku v 1. patře paneláku, která kouká do protějších paneláků se mi podařilo spojení do IT, FR apod....
Na nagnetku ML145 (vyzařovací odpor cca 10ohm?) spojení UK, DE apod.
Všechno se 4W a FM nebo USB (ručka Elix K22 nebo ručka Dragon SS-201).

Ono pokud funguje Es, tak na 11/10m není potřeba 100ky W. Větší výkon možná tak spíše přebije ostatní stanice a spíše si mě někdo všimne - o tom žádná /hlavně v FM/:-).

Každý má nějaké priority, ať má CB nebo něco jiného ;-)...

Jdi na stránku: 12345Následující
Aktuální stránka: 1 z 5

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *5* =