CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí12345Následující
Aktuální stránka: 2 z 5
Re: Rušení 6S, chvílemi 8S...
Autor: RomanS (---.hlinecko.cz)
Datum: 30.09.2018 21:35

IKE: Ten článek od OK2ER jsem četl - ten mě hodně motivoval.

Ono možná hodně záleží, jak hodně přesně je ta MLA udělaná a pak také, jestli ji někdo má v pokoji vedle sebe nebo na balkoně, nebo někde na střeše/stožáru.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 30.09.2018 21:38

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 01.10.2018 09:37

Jo, ale o čem je tady řeč - o rušení.
Uvažujte rozdíl v příjmu poruch mezi MLA a dipólem.
Jedná se o QTH, které má čistý signál?

Datum: 01.10.2018 10:20

Roman napsal:
Ono možná hodně záleží, jak hodně přesně je ta MLA udělaná a pak také, jestli ji někdo má v pokoji vedle sebe nebo na balkoně, nebo někde na střeše/stožáru.

Jak přesně je udělaná - smyčka je v podstatě cívka, zde třeba i jen s jedním závitem, vyladěná do rezonance kondenzátorem.
Jak přesně to vyladíš, tak přesně je udělaná.

Na střeše/stožáru je ideální, ale tam můžou být s výhodou i hrábě (yagi) s vyšším ziskem. Navíc jsou problémy s dálkovým laděním.

Je třeba vzít na vědomí, K ČEMU je MLA určená. Jednak do míst s vyšším rušením, a pak také tam, kde není možno natáhnout dipól, tam, kde stačí MLA postavit na střechu auta, nebo na balkon kde není k dispozici upevňovací bod(y) pro LW nebo dipól.

Pak je lepší MLA než žádná, a co se týče prutu na CB tak MLA dává vyšší signál cca o 1 - 2 S. Navíc je zde výhoda možnosti směrování.

Datum: 01.10.2018 10:33

OK2ER WROTE:
Po několikaměsíčním experimentování a ověřování MLA v praktickém provozu si s vysokou zárukou věrohodnosti dovolují konstatovat, že dobrá magnetka bude generovat na osmdesátce a čtyřicítce pravděpodobně lepší signál, než dipól umístěný níže než deset metrů nad zemí. Jak ukazují dříve publikované informace, zejména [7], může být MLA přijatelnou kompromisní alternativou pro vysílání na dovolené. Zejména v zahraničí může předejít vzniku trapných situací, kdy nešťastný pokus vybudovat dipól pro 80 m není pochopen jako osobitá česká forma prohlubování sousedských vztahů.

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 01.10.2018 15:30

MLA-M z produkce firmy BTV
Od magnetické smyèkové antény nelze oèekávat stejnou úèinnost pøemìny vysokofrekvenèního proudu na
vf magnetické pole, jako tomu bývá, napøíklad u pùlvlnného dipólu. Ztráta výkonu se u MLA-M pohybuje
minimálnì kolem -10 dB, na 3,5 MHz až -15 dB. Anténa MLA-M je akceptovatelným kompromisním øešením
umožòujícím provozovat radioamatérské hobby nejen pøi vysílání z pøechodného QTH, ale tøeba i z QTH
v památkovì chránìných mìstských zónách, kde natažení klasické drátové antény není možné.

Datum: 01.10.2018 16:08

Ano, jak jsem psal - tam, kde drátovka není možná.
[hellsoft.cz]

Autor: RomanS (---.mnd.cz)
Datum: 02.10.2018 07:13

Zkoušel jsem ještě naházet nějaká data do konfigurátoru, co je ke stažení z www stránek z jednoho z odkazovaných webu a porovnání výslednů návrhu na 80m a 11m (stejná délka smyčky):
[www.dropbox.com]

Takže ona ta MLA opravdu může mít velice malou účinnost na 80/160m. Ale slušnou na vyšších pásmech. Není to tak?

Datum: 02.10.2018 09:39

Tady se jedná o plochu, vzhledem k vlnové délce. Na CB chodí obě, které jsem tady uváděl, celkem slušně, lépe než prut.
[ok1ike.c-a-v.com]
[hellsoft.cz]
Při jejich porovnávání vůči drátovce nebo dipólu vezmi do úvahy hlavně jednoduché umístění, malý zabraný prostor, možnost směrování, ale hlavně - potlačení rušení, což by se autoru tohoto vlákna mohlo hodit.

Autor: RomanS (---.mnd.cz)
Datum: 02.10.2018 10:20

Určitě - magnetka je svými rozměry úplně jinde.

A pak by bylo určitě lepší odpojit tu 1/4 na střeše, která mi bere spoustu rušení z okolí a dát na půdu magnetku a byla by instalace vyřešená.
Jedíný "problém" by mohl být tu anténu přelaďovat. CB pásmo je široké cca 0,5MHz a takto široce určitě pracovat nebude. Každopádně za vyzkoušení určitě stojí a pak se uvidí dále.

Datum: 02.10.2018 10:28

Skutečně nepřekryje celé CB pásmo. Na to se můžeš spolehnout (nejen z teorie, ale i z praxe), uvědom si, že to je v podstatě laděný obvod LC s poměrně vysokým Q. Co z toho vyplývá, jistě víš. Obráceně zase čím vyšší Q, tím větší účinnost, ideální by byla postříbřená trubka, ale pro skromnější experimentátory postačí i měděná. Rozhodně NE ocelová.
Pro přelaďování splitstatoru slouží krokové motůrky, příslušná elektronika byla již mnohokrát popsána (vzpomínám si, jak jsem krokovými motůrky poháněl plotter ze stavebnice Merkur).

Datum: 02.10.2018 10:31

Ještě jsem chtěl doplnit: magnetka na půdě nebo na střeše či na stožáru je opravdu nevýhodné řešení, i když bylo s úspěchem použito při spojení domu a chaty. Vyzařovací diagram je osmička!

Datum: 02.10.2018 14:51

Popis laborování s MLA (s překvapivě dobrými výsledky) popisuje známý OK1SVB v (podrobném) článku na [radio.ok1cjb.cz]

Datum: 02.10.2018 15:02

Магнитные рамочные антенны - миф или реальность?
это чудо - антенна. Впервые была применена американцами во время войны во Вьетнаме, где зарекомендовала себя превосходно.

Pro později narozené:

Magnetické smyčkové antény - mýtus nebo realita?
To je zázračná anténa. Byla poprvé použita Američany během války ve Vietnamu, kde dokázala být vynikající.

Datum: 02.10.2018 15:18

Ještě k té dříve zmíněné šířce pásma - bez dolaďování

Rám o průměru 77 cm
Indukčnost závitu 2,282 uH
Pracovní kmitočet MHz 3.6 7.03 10.1 14.06 18.1 21.1 25.0 28.5
Propustná šířka pásma kHz 8.1 11.6 14.8 20.7 31 43.1 67.5 100.8

Autor: JirkaK (185.243.172.---)
Datum: 02.10.2018 20:50

Podobný problém řeším také. Dosud jsem měl na CB a horních pásmech vůbec rušení za 2- 4S. Teď se přistěhovali noví sousedé, dali si do baráku LED osvětlení a když svítí, je to za 7 - 9S širokopásmového šumu.....
Na vysílání na CB ale podle mého názoru nemá smysl stavět MLA, vysílat do stávající antény je stále přece možné a co do účinnosti nejlepší. Měla by stačit zjednodušená varianta rámové / smyčkové antény jen na příjem. Tím nebude konstrukce tak složitá, není nutné řešit tlusté trubky, VN kondenzátorky a servopohon na ladění, přelaďovat půjde klidně i varikapem. Anténu nastavit minimem k epicentru rušení a pozor na polarizaci - pro vertikální by měl být vývod z rámovky bokem, ne dole. Na středních vlnách a nízkých kmitočtech se mi výborně osvědčilo i tohle:
[www.radiosvet.wz.cz]
[jirka-kaplan.blog.cz]
A na Javorníku smyčka s 2x2N2222 docela dobře poslouchala právě i na CB.

Autor: JirkaK (185.243.172.---)
Datum: 02.10.2018 21:01

Ještě jeden dodatek pro inspiraci:
[www.lz1aq.signacor.com]

Datum: 02.10.2018 21:13

Autor: RomanS (---.hlinecko.cz)
Datum: 03.10.2018 22:51

Ještě pořád dořešuji stěhování a dodělávám věci na baráku, takže se sem dostanu jenom občas...

JirkaK:
Taky jsem přemýšlel, že bych použil jednoduchou rámovku jenom na příjem a na vysílání 1/4 na střeše.
Jenom jsem přemýšlel, jak to udělat. S přepínání PTT přepínat i anténu?
Nebo mít 2 stanice - tu na vysílání a jednu na příjem (mám třeba 2 ručky Elix K22 a Dragon SS-201). Svést z jedné ručky do exteního mike reproduktor a z druhé mikrofon...

Jinak jsem ještě kontroloval to rušení a zjistil jsem.
Všude na pásmu cca 6S. Na kanále 16 a 32 a 36 nějaká data.

No ale když mi zapne plynový kotel, tak to z 6S stoupne na 8S (z 1/4 na střeše).
A když jsem s ručkou s pendrekem u kotle, tak je při vypínání kotle slyšet jak klesají otáčky (ventilátoru? na odtah) a je to slyšet namodulované v kanálech :-/...
Venku před barákem ale toto není - tam je na magnetce na autě 4S všude (+ ty data co popisuji výše).
Takže pak se ještě podívat, jak se zapojen (uzemněn?) kotel.
Když kotel neběží, tak standardní 6S rušení všude...

Jinak ohledně LED osvětlení.
Onehdá jsem koupil super levné LED z číny. Svítily dobře, ale řušení jako prase. Také bylo periferním viděním poznat, jak "blikají". Tak šly pryč a koupil jsem nějaké Philips, 9,5W. Ty jsou úplně v pohodě a nějaké rušení naměřím až když dám pendrek z ruční stanice přímo na žárovku (3S-4S).

O těch magnetkách si ještě něco pořádně načtu...

Datum: 04.10.2018 09:12

Rušení z kotle - to taky nemusí jít anténou, ale sítí. Pak žádné anténní triky nepomohou. Něco podobného jsem už řešil.

Jdi na stránku: Předchozí12345Následující
Aktuální stránka: 2 z 5

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *9* =