CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí12345Následující
Aktuální stránka: 3 z 5
Re: Rušení 6S, chvílemi 8S...
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 04.10.2018 09:18

Jak si tak vzpomínám, tak rušení na CB se v jednom případě projevovalo i na samotný koax zakončený bezindukčním 50 ohm odporem. Tehdy ale byly na vině výboje na VVN.
Býval tady jeden špičkový odborník na CB antény, ale již delší dobu sem nechodí. Ten by určitě něco poradil.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: RomanS (---.mnd.cz)
Datum: 04.10.2018 10:56

A jak jsi to řešil s tím kotlem, IKE? Povedlo se vyřešit?
Já mohu projít, jestli je připojené uzemění, pospojení apod. Kotel v domě byl již instalovaný.

Je taky pravda, že na půdě nad kotlem je stočený koax (koupil jsem ho trochu více a ještě nebyl čas to řešit).

Taky zatím nemám anténu uzeměnou, ale na to se chystám brzy (jde o to, aby to spíše stav nezhoršilo).
Uzemním stožár a na statiku mám koupenou bleskojistku nebo případně zkusím přes 1/4 vedení, jak píšeš na stránkách...

Datum: 04.10.2018 13:40

Jednoho z členů našeho kroužku postihlo neštěstí. Jeho soused si koupil elektrické topení regulované tyristorem. Jistě všichni tušíte, co to znamená - pásma 160 až 40 metrů úplně zmizely, na 20 až 10 m prorážely jen ty opravdu silné stanice, na CB se domluvil maximálně přes dvě ulice. Jářku - tak to takhle nemůžeme nechat, něco zkusíme.

Síťovým filtrem [ok1ike.c-a-v.com] lépe [ok1ike.c-a-v.com]

Autor: RomanS (---.hlinecko.cz)
Datum: 07.10.2018 21:44

Píšu jenom jeden malý update. Rušení jsem zatím nevyřešil - jsou jiné povinnosti...
Přes víkend jsem zapojoval LED světla v kuchyni - pásky.
Kuchyně je to tvaru U.

Na levé straně jsou s výkonem cca 30W a jsou napájený spínaným zdrojem 50W, značka GLP, model GPV-50-12. Tento zdroje je v pohodě.

Na pravé straně jsou s výkonem cca 20W a jsou napájeny zdrojem 30W, značka MW Power, model A12S 2501. Jakmile se tento zdroj zapne, tak v okolí 3 metrů nehraje ani FM rádio a je slyšet jenom drčení a o CBčku o patro výše ani nemluvě!
Zkoušel jsem na LED pásek připojit klasický CB zdroj a v pohodě.
Pak jsem na MW Power zdroj připojil 12 voltovou 16W halogenovou žárovku (abych eliminoval to, že je září pásek) a opět to samé - hrčák všude. Pokud zdroj jede na prázdno, tak je to OK.
Zkoušel jsem rádio pustit i na baterky, ale pořád hrčák.
Zdroj půjdu reklamovat.
Přemýšlím, jestli to mám řešit ještě dále (já ho vrátím a oni ho pak prodají sousedovi...).
Nechat si vydat ten samý typ a pokud bude dělat to samé, tak nahlásit?
Jaký je váš názor?

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 08.10.2018 12:58

Nechat si vydat ten samý typ a pokud bude dělat to samé, tak nahlásit?
Jaký je váš názor?

Ano, hlásit se to musí! Nejlíp na CBradiu.
Časem dojdeš na to, že je to osud.

Datum: 08.10.2018 14:19

Tak čekal jsem trochu sofistikovanější odpověď nebo radu...
Podle všeho, tak ten zdroj s velkou pravděpodobností nemusí splňovat EMC požadavky. Možná je to jenom vadný kus, ale možná taky je tak designovaný.
Dám tedy k reklamaci s tím, že si nechám vystavit reklamační protokol a náhradu novým, stejným kusem.
Pokud by to dělal i on, tak asi budu postupovat podle doporučení v této diskuzi:
[diskuse.elektrika.cz]

Pokud máte jiný návrh nebo tip, dejte vědět.

Autor: Jarda (---.nux.net)
Datum: 09.10.2018 13:45

Jednoho z členů našeho kroužku postihlo neštěstí. Jeho soused si koupil elektrické topení regulované tyristorem. Jistě všichni tušíte, co to znamená - pásma 160 až 40 metrů úplně zmizely.
---------------------------------------------------
Tak soused si bude rušit celou ulici a amatér jen sklopí ocas. Krindapáníčka to je ale neštěstí.
Uvažuji, jak by to asi dopadlo opačně, kdyby rušil amatér a soused si musel dodělávat filtry, aby viděl televizi. Je třeba souseda upozornit a pokud nezareaguje, postupovat podle zákona. To znamená pozvat orgán, který kontroluje celé kmitočtové spektrum, aby zřídil nápravu. Jim je jedno jestli je žadatel amatér, sibíčkař, nebo posluchač Frekvence 1. Oni přijedou. Nedejte se, jinak si za chvilku ani nevrznete.

Autor: Roman (88.146.225.---)
Datum: 09.10.2018 14:25

Jarda:
Přesně proto uvažuji, co s tím zdrojem na LED pásek udělat. Nechám si vystavit reklamační protokol s popisem závady a nechám si nafasovat stejný tip.
Pokud to bude dělat i on, tak pak že bych poslal já notifikaci na ČTU (jestli toto můžu?), že mi byl prodán opakovaně takovýto výrobek (výrobce a typ) a že mám podezření, že neplní EMC normy a že je normálně v distribuci.
Protože to, co to doma předvedlo za smršť bylo udivující a s představou, že si ho koupí soused nebo někdo přes ulici...

Magnetické antíny
Autor: Lev OK2PLL (---.220.broadband2.iol.cz)
Datum: 12.10.2018 18:07

K názorům k magnetickým anténým /MLA/ mohu uvést následující - několik let se zabývám těmito anténami a mohu prokázat, že jednak jsou velmi vhodné tam, kde není možno natáhnout nějakou drátovou anténu či postavit dipol - tedy zejména na sídlištích a podobně. tyto antény docela obstojně je možno používat v domácím prostředí jako QRP. Výroba těchto antén není nijak složitá, pokud máte alespoň antenní analyzátor, případně i dobrý RLC můstek. Na svém webu: [ok2pll3.webnode.cz] se těmito anténami zabývám, navíc s Oldou OK2ER plánujeme uspořádat Workshop, kde by si zájeci o stavu jednoduché, levně MLA sami anténu vyrobili, za pomoci nastavili a také hned třeba i odzkoušeli. Přitom anténa typu MLA-ER v tomto workshopu by vyšla na několik stokorun. Dáváme dohromady zatím předběžně zájemce o takovýto workshop. Navíc předpokládám i možnost změření, případně i rady k doneseným vlastním výtvorům.

Datum: 13.10.2018 15:48

Tak, a je to.
Právě jsem chtěl poslat se svolením OK2ER mejl, který poslal na OK_LIST, ale prakticky je jeho obsah totožný s výče uvedenou zprávou OK2PLL.

Re: Ruseni 6S, chvilemi 8S...
Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 13.10.2018 16:33

IKE, see [cbradio.cz] - mailnul jsem Levkovi, jakozto jednomu z poradelu, at da i sem na forum, neb urcite bude zajimati vicero lidicek.

Autor: RomanS (---.hlinecko.cz)
Datum: 14.10.2018 22:30

Lev OK2PLL:
Super, že se něco takového pořádá.
Různých webů už mám projito až nepočítaně.

Koukal jsem i na videa antén od OM0ET a docela mě zarazila šířka pásma na 10m. Baj oko je to 300-400kHz s SWR pod 2.
Rozhodl jsem se, že anténu vyzkouším. Možná bych se o její stavbu i pokusil.
IKE tam má i antény bez VN kondenzátorů, což se mi docela líbí, ale nevím, jestli je to pro začátek ideální.
Zkusím zajít i na nějaký sběrný dvůr a podívat se po vzduchových kondenzátorech ve starých radiích.

Zkusím si i objednat knihu Magnetická smyčková anténa - pokaždé trochu jinak...

Nebo pokud by jste někdo anténu (zaplatil bych poštovné předem na účet) zapůjčil, taky bych se nezlobil.

Jinak jsem dnes projížděl ulici autem a takto to vypadalo na jednom místě (asi 50m ode mě):
[www.dropbox.com]
Přes celé pásmo, ne jenom na tom kanálu. Toto zasahuje i do 28Mhz pásma...

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 14.10.2018 23:15

RomanS: S otočnými kondenzátory "z rádií" čekej velké problémy s třecími kontakty rotoru. Při pouhých 100W kontaktem protékají i desítky A. Dále počítej s přeskoky mezi deskami (na kondenzátoru je při tomto výkonu klidně skoro 10kV).

Takže s kondenzátorem z rádia tak stěží jednotky wattů. Osobní zkušenost ze začátků.

Navíc, nečekej od MLA žádná kouzla. Omezí jen elektrostatické rušení. Ale pokud máš už jednou takhle silný bordel ve vzduchu, dělat se s tím zázraky nedají. Zlepšení nastane, to nejspíše jo, ale o kolik, to záleží na konkrétním charakteru rušení.

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 15.10.2018 05:44

Ale IKE umí vysílat a přijímat pouze magnetickou vlnou.

Datum: 15.10.2018 08:38

Takže by jste spíše doporučili si kondenzátor udělat? Přemýšlel jsem, že bych si nakreslil v CAD podle tadytoho schématu:
[www.alexloop.com]
a nechal to vyřezat na CNCčku třeba z 0,5mm plechu. Nebo to možná pro začátek fakt zkusit střihnout nůžkami na plech. Uvidíme...

Já tam nepouštím žádný 100ky watů :-). Mám tam nejčastěji připojeného Dragona SS-201 (ručka na 9xAA) a ten by podle manuálu měl dát 4W FM a 6W PEP SSB:
[www.cbradio.nl]

Pak jsem si koupil na bazaru Alana 9001, ale až poté, co mi přišel, tak jsem zjistil, že byl od kamioňáka a stanička vysílá max tak 2W. Proměřoval jsem, jestli není propálený konec, ale to se nezdálo. Poslal jsem ho na diagnostiku/opravu do Vysílačky Space, ale zatím se buď nedaří nebo se k tomu nedostali :-).
Ten by měl dát 10W FM/25W SSB:
[www.cbradio.nl]

Ale o tom výkonu to není - k čemu mi je vysílat 10W, když slyším jenom šum.

Ono bych ještě také potřeboval přesně zaměřit barák, odkud leze to rušení. Protože nezbyde nic jiného, nežli se s oním sousedem nějako domluvit. Protože jsem v ulici nový, nechtěl bych chodit barák po baráku a prosit je o shození hlavního jističe všechny, jestli mi rozumíte :-)

Obecně se mi i líbí ta koncepce smyškové antény. Pokud se jde na turistiku, tak by měla být efektivnější takováto malá smyčka připevněná "na klacku" nežli pendrek nebo neohrabaný 50cm dlouhý teleskop.

Autor: Jirka (---.nux.net)
Datum: 15.10.2018 09:46

Jako hlavní kapacitu doporučuji ruský keramický výkonový typ. Paralelně jemný dolaďovací. Kdysi jsem jsem dělal VN kondenzátory z desek plošných spojů. 70 µm CU stačí.
Mezi póly jsem dával isolační desku ze 100% teflonu. Stačí 0,5mm. Pevnost teflonu je 70KV/mm. Stírací kontakty jsem vůbec nepoužil. Připájel jsem opletení z koaxiálního kabelu, formované do pružné a ohebné pásoviny. Při trochu uvažování se dá kondenzátor udělat i jako nastavovací. Asi nejednodušší by bylo uddalování desek mezi sebou pomocí isolačních rozpěrek, nebo excentrem a malám motorkem s převodvkou. Takové prodávali v holicích nové za 35,- [arduino-shop.cz]

Datum: 15.10.2018 10:31

UHU napsal:
Takže s kondenzátorem z rádia tak stěží jednotky wattů.

Ano, proto zájemce se může kouknout na ten nejlevnější spolehlivý kondík na [ok1ike.c-a-v.com]

K jedovatým výpadům AlfaPetra bych dodal: MLA anténa je v podstatě cívka vyladěná do rezonance na pracovním kmitočtu. Pokud je tato cívka umístěná do elektromagnetického pole tak, aby její osa byla rovnoběžná s osou magnetické složky indukuje se v cívce elektrický proud, který je přiveden do přijímače.

Datum: 15.10.2018 10:35

Doplňuji - pokud je do cívky přiveden střídavý proud, vzniká v ní magnetické pole.
http://hellsoft.cz/ok1ike/-/deda.jpg

Datum: 15.10.2018 11:04

Samozřejmě střídavé. V našem případě vf.

Datum: 15.10.2018 12:13

Ještě k tomu příjmu rušení.
Přednosti rámové antény oproti feritové jsou například vyšší pracovní kmitočet v KV rozsahu, menší závislost hodnoty indukčnosti na teplotě okolí, mnohem vyšší mechanická pevnost, menší závislost na rušení. Součinitel jakosti Q se stoupajícím kmitočtem roste, kdežto u feritové antény se zmenšuje, což u rámové antény umožňuje získat užší propustné pásmo v rozsahu pracovních kmitočtů, a tím odstranit rušení okolními kmitočty (lepší selektivita).

Jdi na stránku: Předchozí12345Následující
Aktuální stránka: 3 z 5

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *9* =