CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
CB dvojča
Autor: Marek55 (---.nat.epc.tmcz.cz)
Datum: 08.10.2018 11:51

Ahoj pánové.
Vymýšľam čo by som podnikol na budúci rok. Napadlo ma postaviť anténu dvojča na CB pásmo ako stabil na záhradu. Videl som pár takýchto antén z HB-čiek. A napadlo ma, že keď sa už do toho pustím ,či by malo zmysel vyrobiť dvojča z 4prvkovych yagín? Antény by som kúpil na [www.shop3000.cz]
Jasné že po mechanickej stránke by to bolo z HB-ČIEK o niečo jednoduchšie, ale zaujímalo by ma to dohľadom na zisk. Ďakujem a dúfam že ma neukameňujete 😁

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: CB dvojča
Autor: ok1ma (---.tanet.cz)
Datum: 08.10.2018 12:05

každým zdvojením antény nebo soustavy získáš v ideálním případě 3 dB. Tzn.,že vyzářený výkon zvýšíš 2x.

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 08.10.2018 12:33

... navíc pro takovouhle anténu s prvním minimem vyzařovacího diagramu na cca 30° vychází optimální stackovací vzdálenost kolem 2λ, tedy 20 metrů. Přeji příjemnou práci s mechanickou konstrukcí!

Autor: Marek 555 (---.nat.epc.tmcz.cz)
Datum: 08.10.2018 16:02

UHU ak mám byť úprimný tých 20m ma trochu zaskočilo. Čo som videl dvojča HB tam to bolo odhadom do 4m. Keď so na jar marǒdil tak som to počítal a u Yagi mi to vyšlo 4,7 m a u HB to bolo ešte menej. Vychádzal som z tohoto [www.qsl.net]
Ale je možné že mi to vyšlo špatne.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 08.10.2018 16:16

Věř tomu co píše UHU, ten si to necucá z prstu.
Já jsem se to učil podle [www.qsl.net] a mám ten dojem, že to je...... atd.

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 08.10.2018 20:56

Vysvětlím.

Vycházel jsem ze směrového diagramu dle výrobce, tedy [images.nevadaradio.co.uk] . Podle Bieńkowského [archive.org] (obr. 7.20) vychází pro polohu prvního minima vyzařovacího diagramu (tedy α=30°) optimální vzdálenost 2λ.

Tenhle postup zjištění optimální vzdálenosti je ověřen léty a funguje.

Je tu ale jedno ale.

Chtělo by to opravdu seriózně proměřit vyzařovací diagram jedné téhle antény alespoň 5λ nad terénem. Proč tak vysoko? Jinak totiž blízká zem rozbije vyzařovací diagram k nepoužití. Ukázáno je to hezky pro obyčejný dipól tady [www.astrosurf.com] - a to je opravdu jen pro dipól! Jak blízká zem rozbije vyzařovací diagram celé anténní řady (Yagi) snad radši ani nemyslet :-)

Takže aspoň 5λ, bych odhadl, tedy 50m nad zemí. Nějaká rozhledna a zábava pro partu lidí na celý den. Tak by se dal získat opravdový vyzařovací diagram v E a H rovinách a podle něj pak navrhnout stacking distance opravdu seriózně.

A možná bychom se i divili.

Datum: 09.10.2018 04:53

ďakujem za vysvetlenie. No moc ste ma nepotešili. Takže myšlienku na dvojča opúšťam.

Autor: CB (---.anonymouse.org)
Datum: 09.10.2018 14:52

Ak chceš pre vertikálne antény HB pozri:[www.cbdx.cz]
a na tie 50m stožiare sa vys...

Datum: 13.10.2018 11:00

Super. Díky za odkaz

Autor: OM1ARH (---.radiolan.sk)
Datum: 14.02.2019 13:44

Kdyz pojedes vlakem z Hlavni stanice Bratislava, smerem dal na Slovensko, tak kdyz se podivas smerem na ul. Jaskovy rad, tam je 25m stozar a dve 4 prvkove anteny yagi ve vetrikalni polarisaci.
Je to z davnych dob, velkeho boomu CB, ale je to obluda.
[www.google.com]
Rotator je z nejspis z diferencialu.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *5* =