CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Hromosvod - držák pro anténu?
Autor: OC171 (---.alfservis.cz)
Datum: 14.01.2019 12:45

Né, že bych neměl padesátku, ale norma kdysi zakazovala na hromosvod montovat antény. Dneska to wifiči běžně dělají. Čeká mě to taky, není jiné řešení.
Co vidím, tak dneska frčí oddálený jímač, hned vedle antény. Má někdo přehled, co ano, co ne? Co vím jistě, že měděný UTPčko je lepší s-vodič, než 60 let starý drát.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Hromosvod - držák pro anténu?
Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 14.01.2019 13:02

Nevím, jaké kdo máte zkušenosti, ale já jsem to viděl poprvé. Jednou jsem byl večer u IKEho, a jak jsme se zakecali, zapomněl vytáhnout anténu z vysílače. A přišla pěkná bouřka, uhodilo kousek vedle domu do továrního komína. A co se stalo - podotýkám, že má k vysílači připojeno pořádné "topení", výkonový zesilovač s elektronkou EL84. Elektronka se nádherně modře rozzářila, úplně jako neonová reklama - trvalo to tak skoro pět vteřin.
Na anodě muselo být v té chvíli hezkých pár kilovolt.....

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 14.01.2019 13:08

Info od revizního technika elektro.
Samozřejmě normy striktně zakazuji k bleskosvodu připojovat cokoliv. No comment.
Na druhé straně ale je třeba říci, že normy vyslovene vyžadují aby veškere vodivé předměty na střeše byly připojeny na bleskosvodnou soustavu, buď přímo, anebo přes jiskřiště. Tim, ze na "hromosvod" uzemnim treba smerovku kterou mam na strese se vystavuji nebezpeci - totiz ze mi blesk ktery se "strefi" do jakekoliv casti soustavy uzemnenych predmetu, jimacu a svodovych vodicu dobehne az do bytu pres napajec anteny. Blesku je totiz jedno proc jsme to stineni koaxialniho kabelu s bleskosvodem spojili - at uz kvuli prenosu VF energie nebo kvuli uzemneni smerovky. Porad jsou galvanicky spojene.
Spousta firem nabizi ruzne "bleskojistky" na kabel. Takova vec sice mozna zaridi, ze transceiver neshori indukovanym napetim kdyz blesk uhodi do sousedniho domu, ale neochrani vase radio pred znicenim v pripade ze se blesk strefi do vaseho bleskosvodu.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 14.01.2019 13:32

Honzo oprava!!! Nebyla to EL84 ale PL81,

Autor: Jirka (---.cust.tzulo.com)
Datum: 14.01.2019 16:14

IKE napsal(a):
---------------------------------------------------
> Na druhé straně ale je třeba říci, že normy
> vyslovene vyžadují aby veškere vodivé předměty na
> střeše byly připojeny na bleskosvodnou soustavu,
> buď přímo, anebo přes jiskřiště.

Myslím že nemáš pravdu. Oddálený hromosvod funguje na jiném principu. Vezmi si případ nerezové komínové vložky. To jsou trubky cca 160mm. které převyšují celý barák. Jak ak by jsi nerez komín spojil s hromosvodem, tak ten blesk máš v obýváku. To by nepřežily kamna a nechtěl bych u toho zrovna stát. Proto oddálený, vyvýšený hromosvod. Jsou vzorce na výpočet převýšení a vdálenosti, aby to do komínu nepřeskočilo. Žádné jiskřiště. ani pospojování. Naopak komín musí být izolovaný od jímače.

Autor: Honza - OK9ATD (---.214.broadband18.iol.cz)
Datum: 16.01.2019 09:35

Já tedy nevím, na střechu lezu občas a jak jsem si všiml, tak všechy komíny (plechové) jsou uzemněny k hromosvodu.

Autor: Jirka (---.nux.net)
Datum: 16.01.2019 11:49

Možná jen oplechování kolem komína. Ale,galvanický vývod hromosvodu bych v obýváku vůbec nechtěl. Správně se to dělá tak:
[koubekelektro.cz]
Ty vodorovné izolátory jsou z laminátu a izolují komín od hromosvodu.
Totéž u antén. [elektrika.cz]
I když s blesky není nikdy sranda, tady je jakás-takás šance, že hlavní úder půjde do nejvyššího místa a do okolí "jen bratříčci"

Autor: OC171 (---.alfservis.cz)
Datum: 16.01.2019 13:09

No a to jsou experti, co na vyladěný hromosvod vysílají!

Autor: Honza - OK9ATD (---.214.broadband18.iol.cz)
Datum: 16.01.2019 13:29

Ano Petře, pravdu máš. Já na vyladěný hromosvod taky vysílal (CB) a chodilo to docela dobře.

Autor: Kuneš (---.85.broadband11.iol.cz)
Datum: 01.02.2019 08:59

ATS, neboli hromosvod nelze !!

Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 01.02.2019 10:38

A teď mně zkritizujte.
Používal jsem 4pásmovou vertikální anténu AVT4 (40-20-15-10m), měl jsem ji upevněnou na stožáru bývalé STA. Plochá střecha, na ní bleskosvody cca 1m. Stožár vodivě spojený s rozvodem bleskosvodu.

A co teď? Co jsem udělal špatně?

Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 01.02.2019 10:43

Dotaz: Honzo ACR, už ji máš v chodu?

Autor: Batik12 (---.vranet.cz)
Datum: 15.02.2019 22:33

ještě to dám sem jestli třeba by se to někomu nehodilo:
objevil sem v kovošrotě skládací stožár na anténu, nevím kam to dát tak jestli třeba někdo nemá zájem, vysunutou délku odhaduju tak 6-7?m
KOVOŠROT METALHANÁ PROSTĚJOV U SPALOVNY, leží to tam na zemi je to jakože "odloženo" ale jak dlouho to odložení bude těžko říci

https://i.postimg.cc/18cvPS8k/DSC01175.jpghttps://i.postimg.cc/F18WVDtB/DSC01176.jpghttps://i.postimg.cc/NKwdWFj8/DSC01177.jpg

Autor: Jirka OK1NMJ (88.103.115.---)
Datum: 24.02.2019 21:38

Kdo má čas a "odvahu podívat se pravdě do očí", může si prostudovat stránky
www.kniSka.eu
stáhnout si elektronickou kníŠku o ochraně před bleskem,...

Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 08.09.2019 02:07

Jedinou pravdou zustava, že na hromosvod nelze nic namontovat. Hrom totiž nelze jímat .... :)))))

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *3* =