CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
KV vertikál na 17/15/12/10/6
Autor: Ondřej OK2TOP (---.mirovka.net)
Datum: 16.02.2019 12:37

Ahoj, může někdo dát dobrý tip na KV vertikál na pásma 17m/15m/12m/10m/6m ?
V současnosti mám na střeše MFJ-1838 cobweb a chodí perfektně na 40/30/20m, ale samozřejmě z principu na vyšších pásmech už nemůže dosáhnout vlastností vertikálu.
Konstrukčně bych ale potřeboval něco, co nevyžaduje samostatný systém drátových radiál, protože mám jediný volný stožár na hraně řadovky, takže radiály bych mohl natáhnout pouze k jednomu směru. Čili hledám něco s klasickými radiály, které jsou v patě antény, což si ale myslím pro tyhle pásma, že by neměl být problém.
Délka antény max. 4m a bude na 2m stožáru.
Díky za nasměrování, hledal jsem, ale nenašel, všude jsou ty multiband vertikály kombinovány i s pásmem 20m, což nepotřebuji a zbytečně to prodlužuje konstrukční délku antény.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: KV vertikál na 17/15/12/10/6
Autor: ok1ma (---.tanet.cz)
Datum: 16.02.2019 13:04

V květnu loňského roku jsem zjistil, že vlastně nemám na co poslechnout cvrkot při CQ WPX contestu. Času málo, tak jsem vzal...(pokračování za týden)

Datum: 16.02.2019 21:08

...tak jsem opět zde. Takže vzal jsem starou CB anténu 5/8 lambda, vyhodil umělohmotnou patu s vestavěnou cívkou a sestavil ji na délku 6,7 m. Ustřihl 3 radiály o stejné délce tj.6,7 m. Izolovaně upevnil na 4 metrovou lešenářskou trubku a prostrčil korunou vzrostlého ořešáku. Radiály jsem natáhl mírně šikmo dolů, konce asi 3 metry nad zemí. Jako napáječ jsem použil žebříček s odstupem drátů 5 cm. Jenže ten zpropadený žebříček byl ve finále moc krátký, tak jsem ho brutálně nastavil TV dvojlinkou 300 ohmů. Před ATU jsem dal balun 1:4 což bylo asi 13 závitů bifilárně na papírové trubce tzv.air wound. Pak L-článek a trx. Samozřejmě jsem nic pozitivního nečekal, o to větší překvapení bylo, že anténa šla bez problémů naladit od 3,5 do 50 MHz a fungovala zázračně. Konečně jsem se přiblížil stavu, kdy co slyším, to i udělám, to jsem naposledy zažil jen se směrovkou. Porovnával jsem ji s 3D Quadem cca 81 m, ale jen 10 m nad zemí a od 14 MHz byl vertikál lepší a to jsem se stanicemi blíž než JA nezabýval. Tak anténa na jeden víkend zůstala až do podzimu, kdy nevydržela pile up JAs a ulomila se (možná, že ji pomohla vichřice co se tady přehnala). Udělal jsem na 1 QSO na 6 m, nejakýho SM z lokátoru, který jsem neměl, ale jinak mě nenapadlo ji tam používat. Zpit štěstím, které se mi dostalo, jsem anténu přenesl do chalupy na střechu, všechno vylepšil a najednou konec zázraku, od tý doby slabota. Asi to chce ten vořech a já vořechovku. Ještě dodám, že ta anténa není můj nápad, ale DL2JWN a byla popsána ve Funkamateur 5/99.
P.S. trochu jsem přeháněl, ale fakt překvapila a to jsou mizerný condx.

Datum: 17.02.2019 07:17

Ondro, koukni na tuhle, je jen 4,5 m vysoká [dl2kq.de]

Autor: Ondřej OK2TOP (---.eurotel.cz)
Datum: 18.02.2019 22:40

Ahoj Jirko, diky za tip, akorat ze ten vertikal z odkazu se musi ladit kapacitou vzdy pro konkretni pasmo, takze neni multiband. Budu jeste hledat dal.

Autor: Hugo (---.ges.cz)
Datum: 21.02.2019 07:38

Zdravím Ondro,
na tohle jsi určitě narazil.
[eshop.ddamtek.cz]
73!
H.

Autor: Ondřej OK2TOP (---.eurotel.cz)
Datum: 01.03.2019 14:06

Ahoj Hugi, díval jsem se na ni, jen nevím, jestli tenhle typ nebude potřebovat nějaký brutální systém zemních radiál... rád bych umístil.na stožárek cca 2m vysoko nad střechou...

PS: ten můj Cobweb MFJ-1838 nefunguje vůbec špatně, včera jsem dělal na 17m PJ0DX na 100Watt !

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *6* =