CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
OT: jakou SW antenu do mesta
Autor: Jirka (---.stampinet.net)
Datum: 19.07.2019 15:29

OT spis jakoze Old-Topic... a k tomu zacatecnik, tak se prosim obrnte trpelivosti :)

Bydlim uprostred mesta, v doliku, a rad bych poslouchal KV :-/

Poridil jsem si ALINCO DX-R8E a ted k nemu shanim antenu.

Muzu si z okna dolu do dvora natahnout treba 25m dlouhou Diamond WD-330J. Ale vsude okolo vysoky zdi. Ale KV se siri zhora, ne? Takze by to nevadilo?

Nebo se placnu pres kapsu a koupim Wellbrook loop ALA1530LN. Budu ho mit doma, nebo ho muzu taky nejak vystrcit na dvorek na nejakou tyc

Ktera z techto dvou anten bude uprostred mestske zastavby lepsi podle vas?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: OT: jakou SW antenu do mesta
Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 19.07.2019 23:59

KV a nizsi vlny ve meste je trochu divocina, neb silne prumyslove ruseni je mor radioamatera ;(

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 21.07.2019 22:13

... KV se siri zhora ...

Prásk ho.

Autor: Vojta JKV (---.losan.cz)
Datum: 22.07.2019 18:46

Tato anténa má dobrou pověst, dost o ní ví Martin OK1ZOO.
[www.lz1aq.signacor.com]

Autor: JirkaK (185.243.172.---)
Datum: 24.07.2019 21:11

Ano, pokud je jen na příjem, jednoznačně širokopásmová smyčka. ALA1530 je principem stejná. Pokud chceš něco postaveného svépomocí za pár korun, potom máš inspiraci zde: [www.radiosvet.wz.cz]

Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 24.07.2019 21:19

uhu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... KV se siri zhora ...
>
> Prásk ho.

A co odraz od ionosféry?

Autor: Mirek OK1DOM (---.120.broadband4.iol.cz)
Datum: 28.07.2019 11:36

Když to přijde shora, tak se daleko nedovoláš. Na DX potřebuješ nízký úhel. Na vedlejší město stačí pádlovka.
OK1PG vyzkoušel šikmý paprsek na 160m natažený na lampu v rondelu (=velký dvorek). Kromě rachotu nebylo slyšet nic. Ten samý drát natažený vně na lampu fungoval podle očekávání.

Autor: Josef (217.66.185.---)
Datum: 12.08.2019 13:05

Zkus LW.

Datum: 12.08.2019 16:08

Tipnul bych si MLA, ta je méně citlivá na elektrickou složku, možnost směrování také není právě k zahození.
Dal bych sem popis a fotky, ale už to tady jednou bylo, nechci zase chytat výtky, že se opakuji.
Zkus si to nalistovat.

Datum: 12.08.2019 16:40

Tady je taky něco - [www.cbradio.cz]

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 12.08.2019 17:05

Já jsem dělal pokusy podle [www.cbradio.cz] a docela to chodilo. Na sídliště doporučeno.

Autor: jik (---.ip.nej.cz)
Datum: 12.08.2019 18:56

Já se taky přikláním k MLA (v pojetí obecném - typ a forma provedení...). Sice nevysílám, pouze pro příjem (a opět obecně - na jaké pásmo si ji uděláš a naladíš je v celku jedno AM: SV, DV, KV. SSB a CW: KV). Mám s ní velmi dobré zkušenosti. Opakuji - mluvím o příjmu, při dimenzování průřezu vinutí a napěťové pevnosti otočného kondenzátoru jde zrovna tak použít i pro vysílání. Problematice je zde věnováno hodně vláken. Je potřeba pro vyhledávání na tomto fóru umět zadat vhodná klíčová slova (já nevím např. "mla", "magnetická" atd.) a pečlivě ve výsledcích řádek po řádku projíždět a třídit, kde je zmínka o tom, co potřebuješ. Aspoň já to takhle dělám.

Co se týče rušení - pokud budeš vhodným způsobem odebírat signál a tím pádem dodržíš přijatelný činitel jakosti této LC soustavy, tak tato anténa dokáže hravě odsunout blízké rušení a jiné nežádoucí signály (selektivita). S touto výhodou ale souvisí i nevýhoda - ladit souběžně i anténu. Anebo záměrně snížit její činitel jakosti, což by ale byla škoda. To jsem zkoušel také, křivka selektivity se zploští - výsledek špatný.

Autor: jik (---.ip.nej.cz)
Datum: 12.08.2019 19:12

Jo a ještě jedna věc, po různých fórech se vyskytující pán pod nickem Krysa důrazně upozorňoval na jednu věc. A to v tom smyslu, že sice podle Thomsonova vzorce je výpočet rezonance jasný, že ano, ale vždy je potřeba volit větší indukčnost vůči menší kapacitě než zabíjet Q jedním závitem a obrovskou kapacitou. I toto jsem si kdysi prakticky ověřil u preselektoru na KV, kdy jsem udělal na plastovou trubku odbočky a pak jsem si hrál s ladicím kondenzátorem (i přídavným paralelním) versus právě s těmi odbočkami a je to tak. Škoda, že Krysa už není nějak k "vidění na internetu".
U MLA to bude určitě podobné.

Datum: 12.08.2019 19:52

jik -> svatá pravda.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*1* + *3* =