CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3
Antena KV - nejaky tip?
Autor: OK1CAD (117.223.184.---)
Datum: 04.10.2019 08:37

Zdravim, nema nekdo z vas nejaky tipy, vyzkouseny nejlepe, na reseni (vim ze kompromisni...) nejake anteny na 80 - 40m (pripadne i 20m...) na cesty, skladne snadno instalovatelne , realizovatelne?
Pripadne i nejaky navrh do omezeneho prostoru na doma? Co funguje, neni az tak narocne na umisteni,.. Nemam moznost vytvaret moc nejake stozary a podobne... Zatim jsem laboroval s dipoly a pripadne dratovkou s 9:1 balunem nebo L clankem.
Provoz prevazne QRP. Je mi jasne ze to neni na DXy a ze je to kompromis.
Diky

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Antena KV - nejaky tip?
Autor: Honza - OK9ATD (---.214.broadband18.iol.cz)
Datum: 04.10.2019 15:47

Tohle je fakt super [hellsoft.cz] a chodí to i s 5 W a FT 817 osobně vyzkoušeno a nebo si něco vyber u IKEHO z jeho další sbírky nápadů [ok1ike.c-a-v.com] . Nepřeberné náměty na všechno možné.

Autor: Zdeněk (---.hdinternet.cz)
Datum: 04.10.2019 20:51

[radio.ok1cjb.cz]

KV aperiodicka antena

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 05.10.2019 02:13

Jen připomínka - u téhle antény [hellsoft.cz] je nejlepší vypustit jak protiváhu, tak těch zbytečných 14 metrů drátu.

Anténa pak má výborný PSV od dlouhých vln až po VKV! Výborná věc, doporučuji vyzkoušet.

Datum: 05.10.2019 05:24

Ahoj diky za tipy, na cesty to nevypada spatne, obe reseni jsou podobne a uz jsem cetl, ze i kdyz to vypada jako nesmysl tak ze to prekvapive i fUnguje. Jak jste realizovali ty rezistory? Je mi jasne ze bezindukcni, ale prakticky? poskladali? na kolik W?

A nejaky tip na doma do omezeneho prostoru?

(Na IKEho stranky jsem koukal, je toho tam hodne a hezky udelane, ale jak jiz jsem naznacil... slo mi spis o neco trochu vyzkousene, prakticke poznatky... Bohuzel ted nemam az tolik casu na laborovani)

Diky

Autor: anonym (---.alfservis.cz)
Datum: 05.10.2019 07:27

Jenže když IKE naposled vysílal, tak ještě probíhaly jaderné testy a byla vysoká ionizace. Dneska ve slunečním minimu, už to na odpory nechodí.
Doporučuji se inspirovat zde:
[ok1ufc.nagano.cz]
Je to podloženo i teorii a ne odkazem na ruské stránky.

Jo ten odpor nejlépe na 100W, abys anténu nemusel předělávat, až pořídíš větší rádio.

PS: Na mých anténách mají odpory a jakékoliv cívky zákaz. Vysílám na baterie a nemůžu si dovolit mařit výkon. Jinak vysílat ze zástavby už asi deset let vůbec nejde kvůli rušení - nic neuslyším. Ale u odporové antény to rušení nemusí být tak výrazné.

Datum: 05.10.2019 07:42

To na cesty a tak bylo mysleno na QRP, protoze stejne nic vetsiho s sebou vetsinou netaham.
Doma to je trochu neco jinyho... Tam se da jet o neco vic... I kdyz ja obecne nejsem proznivec vysokych vykonu.
Obecne jsem predpokladal, ze ten rezistor by mel byt cca na 1/2vykonu konce, ale mozna je to spatne.
Diky za odkaz, ale mas neco z toho vyzkouseneho? Odkazy si taky dokazu najit a tenhle link znam, ale jak jsem psal, zajima me spis co ma kdo vyzkouseny.

Datum: 05.10.2019 08:02

Na poslech fungují dobře i vidle bez protiváhy, ale čím delší vlna, tím poctivější musíš mít anténu. Jestli chceš kompromis, s kterým se nikam nedovoláš, jak jedna devítka ... Samozřejmě po OK při telegrafu stačí vyzářit jen desítky mW, jak dokazuje OK1IF.
Já používám dipóly nebo GPčka s nadzemní protiváhou. Chyba je používat nějaký dlouhý drát bez protiváhy. I půlvlnný drát se musí proti něčemu opřít. Kompromisy nějak fungují jen od 20m nahoru.

Datum: 05.10.2019 08:06

Jé Méďa Béďa je "Anonym"! Neboli OK2HF!

Datum: 05.10.2019 08:13

Já mám vyzkoušený to na co odkazuji [hellsoft.cz] dokonce i s Méďou Béďou jsem na to mluvil. Teď to mám na zahradě, ale protože jsem příznivec VKV a UKV jako VPZ, ale narozdíl od něj FM, tak KV (vyjma CB) jen poslouchám. Stejně tam skoro nikam nesmím. Jsem prostě trochu "jinej"!

Datum: 05.10.2019 08:18

Začínám chápat VPZ, proč se KVistům vysmívá. Žán, vem si příklad z OK2RZ a dalších bijců! Né z těch, který nikdo nikdy neslyšel.

Autor: Zdeněk (---.hdinternet.cz)
Datum: 05.10.2019 08:19

Honza - OK9ATD napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jé Méďa Béďa je "Anonym"! Neboli OK2HF!

Jak to souvisí s anténami? Není to snad jedno?

Datum: 05.10.2019 08:25

Honza - OK9ATD - Dik, jest ese zeptam k praktickemu provedeni... Jak jste realizovali ty rezistory? Je mi jasne ze bezindukcni, ale prakticky? poskladali? na kolik W?

Pokud bude mit nekdo nejaky dalsi tip, at uz na cesty nebo " na doma" budu rad.

Datum: 05.10.2019 08:30

Na CW a SSB při 5W stačí 1W odpory, na digi bys musel požít 2W, ale nezapomeň stáhnout výkon na polovinu, abys neupekl.

Autor: OM1AEG (---.radiolan.sk)
Datum: 05.10.2019 08:57

Moja portable antena dipol 20/40/80m. Medzi 20/40m castou koaxialny trap z rg174, medzi 40/80m castou predlzovacia cievka 101uH. Celkova dlzka 2x 12m. Spravenych tisice qso s FT817, FT857, MCHF LiPo v ramci SOTA, WWFF, WCA.

Datum: 05.10.2019 09:24

OM1AEG - diky, podelil by ses s nami o konstrukcni detaily?

Autor: Martin (---.datapacket.com)
Datum: 05.10.2019 09:34

Konstruktér antény popisuje.
"Po ukončení dovolené jsem tak jen pro srandu tuto anténu pustil přes PSV-metr a ejhle-naměřeno 1:1 v rozsahu 1,5až 450MHz."

Takže. Na výstupu vysílače máme odpor 50 Ohm.Ten samozřejmě sežere celých 100% výkonu. PSV bude 1:1 Potud je to OK.
Teď k tom paralelně připojíme další paralelní zátěž v podobě kusu drátu a ejhle.
Paralením připojením drátu k odporu se nic nezmění, PSV furt 1:1 a navíc další proud teče do antény vysílá jak sviňa. Ohmův nebo Kirchhoffův zákon najednou neplatí.
No neberte to. Geniální perpetum mobile.

Teď vážně. Pokud při tomto zapojení a měření PSV metrem se nic nezmění, PSV furt 1:1, znamená to jen jedno. Nic se taky nevyzáří
a 100 % výkonu žere pořád odpor.
Člověka jde oblbnout, ale fyziku naštěstí ne!

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 05.10.2019 11:44

Martin: Ono může dokonce dojít k tomu, že připojením těch drátů se impedance "rozjede" od té správné (paralelní kombinace reálných 50 Ω odporu a komplexní impedance drátů). Což se projeví vyšším činitelem odrazu a horším přizpůsobením.

Takže nejlepší je tam ty dráty vůbec nepřipojovat!

Autor: OM1AEG (---.radiolan.sk)
Datum: 05.10.2019 12:11

Par obrazkov s pokecom, co som narychlo vyhrabal na disku, musim este pohladat, pripadne nafotim dalsie detaily. Najma meranie anteny na 80m niekde mam, len to najst. [photos.app.goo.gl]

Datum: 05.10.2019 12:19

OM1AEG - v pohode az budes mit cas... Diky

Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*1* + *6* =