CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
CB - anteny ML-145
Autor: Jara (---.static.adsl.vol.cz)
Datum: 18.10.2007 03:00

Ahoj,

kdyz se tu bavite o ML-145

1) kterou magnetku ML145 doporucite, od Presidenta [www.president-electronics.com] anebo od Siria? [www.sirioantenne.it] resp. ktera je original a ktera kopie (nazev stejny :)?

... ta od siria je papirove vykonove odolnejsi (max. 900W spicka), ale zase neudava zadne dB (viz linky a obrazky vyse), a ma 2 inbusy a nema plastovy bakelit kryjici reklamni papirek prezident (ktery se asi casem na povetrnosti rozpadne) :-)

2) kde sezenu takovy zesilovac, co mi da treba 400W (resp. spickove onech 900W)? Samozrejme, pro pouziti mimo CR :-)

3) O kolik se cca zvetsi dosah oproti 4W?

4) shodneme se, ze pevne namontovana antena ve strese auta vs. tahle magnetka, nebude lepsi nez o par procent, nebo jak to je?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: CB - anteny ML-145
Autor: Viktor Olbramice (---.customer.vol.cz)
Datum: 18.10.2007 07:11

Jak známo dosah se po zvýšení výkonu nezvětšuje lineárně. Konkrétní hodnotu dosahu je však v tvém případě zcela zbytečné rozebírat a počítat. I když si koupíš zesilovač 10kW, na větší vzdálenost než s "holou" stanicí se stejně nedomluvíš, nanejvýš se ti při vysílání rozsvítí hlava, případně v autě vypoví službu některé elektronické systémy.
Ve skutečnosti to bude vypadat asi tak:
Ty budeš sice slyšet všude, ale stejně neuslyšíš stanice, které ti budou odpovídat, protože ty budou mít k dispozici jen standardní watty čtyři. Budeš špicovat uši a lovit jednotlivá slova v šumu. Možná ještě víc než by bylo potřeba, protože zesilovač zapojený v trase stanice-anténa způsobuje částečně útlum a tak kvalitu přijmu zhorší.
V tom je ten základní problém i první důvod, proč je nákup zesilovače vlastně zbytečná investice. Naopak dobrá anténa je investicí velmi dobrou. Nejen že lépe vyzařuje, ale současně i lépe přijímá, takže v tomto případě se skutečně na větší vzdálenost reálně domluvíš, protože "slyšíš" a "jsi slyšet". Druhý důvod, proč bych zesilovač takového výkonu nepořizoval je, že při zmiňovaných 400W mezi 4W stanicemi po tobě půjde kontrola ČTÚ jak pes po uzeném. Pro ASMKS službu budeš nepřehlédnutelný terč.

Když už jsme u toho zvyšování výkonu. Jediné, co by se dalo ještě trochu fyzikálně obhájit, je mírné zvýšení výstupního výkonu u stanice, která je oproti jiným typům výrazně citlivější. Ale to jsou vzácné případy (typicky snad jedině Elix-77S). Taková stanice slyší čitelně protistanice i z oblasti, kam by se sama o sobě při 4W nedovolala, protože protistanice tutéž citlivost jako ona sama nemají. V takovém případě zvýšení výkonu napomůže tuto "poslouchatelnou" oblast pokrýt i vysíláním. Ale protože se nejedná o nějakou převratnou vzdálenost navíc, hravě na to postačuje přidat výkon na cca 8 až 10W, což zvládne stanice po úpravě sama o sobě a netřeba přikupovat žádný další "mrvič" signálu.

Datum: 18.10.2007 07:59

Znova ještě pro ujasnění připomenu "žebříček hodnot", který má vliv na dosah. Žebříček je řazen od nejdůležitějšího, směrem dolů po to´, co je méně podstatné.

1. Podmínky šíření
(Rádio není telefon. Když to nelítá, nedá se s tím nic dělat. nepomůže ani velký výkon, ani šičkové vybavení. Nanejvýš přechod na jiné pásmo, kde jsou v danou chvíli podmínky šíření přijatelnější.)

2. Umístění antény
(Čím výše tím lépe. Anténa v díře, v údolí, či "utopená" mezi domy ve městě se i přes značné investice do stanice dosahem nevyrovná anténě na kopci nebo v otevřené krajině. Totéž platí o mobilu. Z náhorních rovin bude např u CB dosah klidně 100km, v údolí či ve městě se smrskne na necelý kilometr. I vysoko umístěná anténa je však na kočku, když se v blízkosti vyskytuje zdroj silného rušení, takže i "čisté" prostředí je velmi důležité.)

3. Typ antény
(Její zisk, směrovost, vyladění, i ostatní její parametry by měly být v souladu s vlastnostmi místa, kde je instalována. Anténa musí být galvanicky řádně a současně "vysokofrekvenčně čistě" uzemněna.)

4. Radiostanice
(Její citlivost, odolnost proti nežádoucím signálům, kvalita mikrofonu a modulace, výstupní výkon.)

5. Napájecí zdroj
(Zdroj musí poskytnout stabilní napětí a dodat dostatečný proud. Při zaklíčování nesmí zakolísat. Musí zajistit dokonalé galvanické oddělení. Nesmí propouštět VF rušení ze sítě a musí mít dostatečnou filtrační schopnost potlačit i 50Hz. Při delší relaci se nesmí přehřívat.)

6. Koaxiál
(Pokud možno krátký, kvalitní s malými ztrátami, potlačit plášťové proudy a osatní parazitní jevy, donutit skutečně vyzařovat pouze anténu. Vedený trasou mimo rušení a další nežádoucí vlivy. Nezařazovat do cesty žádné zbytečnosti - vyladit samotnou anténu, vyhnout se matcherům i trvale vřazeným SWR-metrům.)

7. Prostředí, kde je stanice umístěna
(Ideální je prostředí tiché. Už hluk ventilátoru PC může vadit, neřku-li zapnuté rádio televize či "nevypnutelná" manželka :-) V takovém případě jsou k nezaplacení kvalitní sluchátka. Rušné prostředí samozřejmě nežádoucím způsobem akusticky poznamenává čitotu modulace. Obdobně škodlivý je i výskyt silných magnetických polí od transformátorů a zářivek, které často indukují v mikrofonu brum.)

8. Operátor a jeho dispozice
(Jak známo, ne každý je obdařen průrazným hlasem a bystrýma ušima. Více jak polovinu operátorského kumštu se lze naučit, ale u druhé poloviny platí - "komu není s hůry dáno, v apatice nekoupí". Čitelnost zarušeného signálu je totiž do jisté míry subjektivní záležitost. Na zabarvení zvuku konkrétní stanice, je zapotřebí si na určitou dobu zvyknout. Ucho se časem naučí rozpoznat i zdánlivě nečitelné realce. Ne každý umí jasně vyslovovat a vyjádřit myšlenku prostými a jasnými slovy, čitelnými i při velkém rušení.)

...našlo by se toho samozřejmě víc, ale toto považuji za nejpodstatnější.

Autor: Pavel (---.inext.cz)
Datum: 19.10.2007 05:49

Mě by spíš taky zajímaly body 1 a 4.(od Jary)

Datum: 19.10.2007 07:39

Mohu posoudit pouze bod 4 (Járův):
Původně jsem si myslel, že mezi magnetkou a pevnou anténou je velká propast. Ale není to vůbec tak zlé. Samozřejmě pevná anténa má mnoho výhod, jak postránce pevnostní, tak z hlediska řádného ukostření a protiváhy. Ale je-li auto řádně odrušené, nevadí-li ti, že musíš anténu při parkování sundávat a nebudeš-li jezdit trvale 180km/hod., klidně si ji pořiď a prokáže ti dobrou službu. Základní podmínka u magnetky však je, aby byla s velkým magnetem v celé ploše základny (jak to má např. magn. základna Sirio). Magnetka splňující tuhle podmínku má už dostatečnou kapacitu ke střeše auta (protiváhu) a pak, pokud je řádně vyladěná (což někdy může být trochu problém) má při stejné délce (1,5m) a stejném umístění (jako srovnatelně dlouhá pevná anténa navrtaná ve střeše) v praxi téměř tytéž parametry. Žádný zásadnější rozdíl který by ji výrazněji znevýhodňoval jsem nenaměřil ani subjektivně jako nepříjemnost nepozoroval. Navíc magnetka tě svým tvarem nejčastěji donutí postavit ji správně doprostřed střechy odkud taky dobře vyzařuje. Zatím co pevnou anténu mnozí bastlíři přidělávají na střešní nosič, na zrcátko či k okraji střechy a kazí ji tak "dobrovolně" parametry. Na magnetku jsem dosáhl velmi dlouhých spojení a nemůžu si na ni ve srovnání s pevnou anténou vůbec stěžovat. Obdobné je to, pokud nepoužiješ originál magnetku, ale jen samostatně prodávanou magnetickou základnu s kloubem a na ni přišroubuješ cívku a zářič odšroubovaný z normální CB autoantény (potřeba však řádně doladit). Samozřejmě pokud bude magnetka opatřena jen krátkým zářičem a k tomu ještě malým magnetem (i takové se prodávají) bude to bída a vzhledem k malému magnetu citelnější bída, než když použiješ krátkou pevnou autoanténu.

K tomu přidám perličku:
Je to tak tři roky zpět, co si kamarád přivezl novou magnetku z Elixu a přijel se s ní hned pochlubit (a krom toho si chtěl odemne nechat změřit zda ladí). Vybalil jsem ten zázrak a že ji hned vyzkoušíme, chystal jsem se mu ji plesknout na střechu od auta. Ale on, že ne, že to má půjčené auto z firmy. Nuže dobře, vzal jsem tedy milou magnetku a pleskl ji na vedle stojící kontajner s odpadky. Připojil SWR-metr a starou ručku. Zaklíčoval jsem, ladilo to 1:1,7 (na provizorní "kontajnerové" podmínky docela dobře). Proběhl jsem pásmo - ejhle! expedička a na Javorině, cca 96km od nás. Zavolal jsem a než se kamarád rozkoukal, měl jsem spojení jak se říká v kapse. Ještě teď si vzpomínám jak mu spadla brada :-) On to zas nebyl takový zázrak, pro pořádek se sluší dodat, že to byla zásluha nejen magnetky, jak se kamarád domníval. Ono i ta popelnice má v té naší nadmořské výšce už docela dobré QTH.

Autor: Petr JN89PN (---.erkor-oc.cz)
Datum: 19.10.2007 23:53

Ja ti muzu tak z casti odpovedet na otazku č.1: dnes jsem si koupil magnetku od Siria ML - 145. V papirech ma napsano ze jeji vykon je 300W. ale i přesto. Mel jsem tak pred tremi tydny magnetku od presidenta kterou jsem vyladil na 1.2 a ikdyz jsemdneska tu Sirio antenu vyladil na 1.3 tak i tak se mi zda, ze vysila mnohem lepsim signalem nez od Presidenta. I magnet je na Siriu lepsi nez na Presidentu - mnohem lepe drzi. Samozdrejme jsem si antenu hned odskousel na dalnici... V papirech je napsano, ze nanejvis se s ni muze jet 100km/h. Jel jsem 160 a drzela uplne jako pevna antena. Samozdrejme I presidentka drzela v podobne rychlosti pekkne. I kdyz kdybych mel doporucit kterou tak bych si vzal tak radeji antenu od Siria... Uz kvili tomu magnetu. Dri urcite lepa, nez ten od presidentky.Uz jsem skousel pouzit na tom magnetu i antenu President alaska(stejne slozeni jako president ML - 145 akorat bez magnetu). Vyladil jsem si ji a i na tom Sirio magnetu jela pekne...

Datum: 21.10.2007 12:36

cit: Huh, a kde sehnati zdroj pro takovy zesik :)

Tak v os. aute mam pres 70-85Ah bat. co dava startovaci proud pres 1000A ve spicce + k tomu jeste akternator :-))

Jasne ze to nechytnu zpet, slo mi ciste o hypotetickou moznost a pro ucel ciste blahorody: pojedu okolo nehody, zacpy a zahlasim do eteru, "pozor, na D1 83km nehoda, opatrne", to je vse.

Jak rikam, ciste hypoteticky.

Jinak diky za radnou teorii.

Jeste otazka - muze se PSV metr spalit, kdyz ho pripojis obracene nebo ne?

Pokud jde o Sirio a President, me naopak prisel ten president kvalitnejsi provedeni s vetsim magnetem.

Jeste jednou diky za komentar.

Autor: petr blansko (---.alfservis.cz)
Datum: 21.10.2007 21:44

[www.ppelectronic.cz]

co říkáte, dobrá cena?

Datum: 21.10.2007 21:49

[www.ramon.cz]

1180,- v RAMONu

Autor: Paja (---.148.broadband2.iol.cz)
Datum: 22.10.2007 00:02

No, ze Presidenti podrazili ;)

Datum: 22.10.2007 07:18

SWR-metr klasický s měřícími dráhami (tedy ne můstkový) se při přehození vstupu a výstupu spálit nemůže (dokonce se tak občas kontroluje), ale přepínač FWD/REV ti bude fungovat opačně a u levnějších výrobků nebude sedět stupnice. Po následném správném zapojení však opět bude vše zase správně fungovat, takže neměj obavy.

Datum: 22.10.2007 14:17

petr blansko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> [www.ramon.cz]
>
> 1180,- v RAMONu

jj to je cenik 3 roky stary, pred zdrazenim u Pr.

Petr JN89PN: jak sji poznal, ze "tak se mi zda, ze vysila mnohem lepsim signalem nez od Presidenta" - pokud to netestujes v jednu chvili tak se prece mohou zmenit podminky a nikdy to nebude porovnatelne, co myslis?

Az doted jsem myslel, ze cim lepsi PSV, tim vice vyzareneho vykonu a ty ted pises neco jineho.

Muze PSV zalezet i na vnejsich vlivech (atmosfera)?

Autor: Paja (---.liten.cz)
Datum: 22.10.2007 14:29

Jenze President zdrazoval anteny i ted - takze pokud po nejake pasete a nekde maji jeste stare zasoby a nepreceni ... :)

Datum: 22.10.2007 14:32

Samozřejmě, že PSV záleží na vnějších vlivech. Především vlhkosti a taky trochu na tlaku vzduchu. Okolí je vlastně dielektrikum kondenzátoru a anténa je jeho "deskou". Navíc se ti délka antény mění i s teplotou. To by jsi koukal, jak třeba taková mlha dokáže rozhodit drátovou KV anténu (tedy anténu, na které se jinak nemá co jiného rozladit). Ale abych nesrovnával nesrovnatelné, u magnetky má podstatný vliv i poloha koaxiálu vůči ostatním předmětům a právě zde podle mne může vznikat dost velká "chyba měření" při porovnávání antén různých výrobců.

Autor: Petr (---.erkor-oc.cz)
Datum: 22.10.2007 19:02

ja jsem skousel obe anteny zaraz.. NApred jsem mel pujcenou Presidentku... Vyjel jsem si za Olomouc a skousel volat domu... S presidentkou jsem mel domu siznal za 5:10 a s antenou od siria jsem mel signal doma za 5:20 mekdy pry poblikavala i +30...

Datum: 23.10.2007 06:55

Souhlas, je to výsledek jednoho víceméně náhodného měření, ale aby to bylo skutečně objektivní a vždy poplatné musel by jsi zaručit, že jsi vedl koaxiál od antény ke stanici naprosto stejně (maximálně s odchylkou +/- 5mm), čemuž nevěřím nebo naopak by jsi musel vliv kabelu u obou srovnávaných antén co nejvíce zrušit (nacvakávacími ferity hned u magnetu). Ono je totiž docela dobře možné, že kdyby jsi chvíli "vrtěl" s kabelem u antény Presidentky, taky by jsi možná časem taky našel polohu, při které by ti z domu dali report 59+30dB.

Datum: 23.10.2007 09:01

Tak jsem objednal tu Prezidentku 1230.00 Kč. Jenže 2-6 dnů a teprve budou čumět, že Prezident zdražil. Ale za pokus to stojí. Sirio se dají u nás někde koupit?

Datum: 23.10.2007 09:06

Zalezi jake - jaky typ. Pokud budes chtiti jeden atypicky, budes miti asi problem ...

Autor: Sirdik (---.103.broadband13.iol.cz)
Datum: 14.12.2009 23:42

Zdravím,
mám takový dost možná hloupý dotaz.
Mam z elixu už asi 2 roky mag. antenu ML-145 se stanicí. Ale už nějakou dobu nejezdím služební dodávkou. Proto mi leží anténa i stanice doma nevyužita. Napadlo mě si nainstalovat stanici do vlastního osobáku. Problém je v tom že parkuju na sídlišti kde by asi magnetka přes noc nevydržela. Konečně k těm otazkám:
1) Bude anténa dobře fungovat když dokoupím patu na pevnou montáž a přibastlím to k hagusu?

2) Dá se dokoupit(dobastlit) do výše uvedené antény kratší brko? 1,45m mi přijde na osobaku jako pěst na oko.

Nebo mám investovat do nové antény kratší délky s úchytem na pevno?

Díky moc za odpovědi.
Sirdik

Datum: 15.12.2009 08:21

Jiny zaric uricite ne - tim si nepomuzes, otazka je, co pak i montaz na patku ...
Videl bych treba na antenni klemu + malou antenu + pak si ve. nekde pujcit (poridit) SWR metr - pokud jsi nekde u Plzne ci Kaltov, neni problem a muzu ev. prohnati i antennim analyzatorem.
Jinak see na [cbradio.cz] - defacto vse tu mam (i SWR metr :) a ev. neni problem ...

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *7* =