CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
OT: Elektroinstalace v bytě
Autor: Matěj Brno (---.51.broadband4.iol.cz)
Datum: 22.09.2011 21:45

Ahoj, vím, že to sem úplně nepatří, ale já jsem zoufalej a sem chodí spousta chytrých hlav. Zde je popis problému:
Právě jsem vyměňoval lustr v bytě, kde visí ze stropu 2 dráty pro žárovku. Když vypnete vypínač, normálně by neměl být ani jeden z těch drátů ve stropě "živej". Jenže ony jsou při vypnutým vypínači živý oba! A naopak když zapnete vypínač (doopravdy spojíty ty dva póly v něm), jeden z těch živých drátů se jaksi kamsi uzemní (nemělo by to vyhodit jistič?), tím vznikne rozdíl potenciálů a žárovka se rozsvítí.

Tohle musí dřív nebo později někoho zabít. Opravil bych to, ale vůbec nechápu, jak to může fungovat. Nějaké nápady?
(btw. Při klepnutí do elektroinstalačních krabic z nich lítaly jiskry - starý rozpláclý hliníkový dráty, nedotažený šrouby)

Veškerý vodiče samozřejmě barevně neznačený, jak je po bytě vedena kabeláž a co jde z které krabice kam neznámo.

Má někdo z vás tušení, jak by to mohlo být zapojený, že to funguje tak, jak to funguje?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: OT: Elektroinstalace v bytě
Autor: Ales (---.88.broadband.iol.cz)
Datum: 22.09.2011 21:59

Asi nekdo prehodil draty a vypinac ted spina nulak.... Hlinik v elektroinstalaci nebrat - nutno pravidelne dotahovat spoje, jinak hrozi nebezpeci pozaru. Viz video od Honzy Svermov

Autor: IKE (---.8.broadband13.iol.cz)
Datum: 22.09.2011 22:12

Jo, a ještě je tam nějaký svod, kterým se fáze dostane na přerušený nulák. Buď další žárovka, nebo poškozená izolace - neúplný zkrat, jen svod pár desítek kiloohmů až megaohm. Ta fáze na obou drátech je zřejmě fázovkou, viď? Zkus ji vadaskou nebo žárovkovou zkoušečkou, tím poznáš velikost toho svodu.
Ale každopádně bych doporučil to co Aleš. Vyměnit dráty.

Autor: Jan (---.eurotel.cz)
Datum: 23.09.2011 09:48

Zavolat zkušeného elektrikáře na provedení opravy a v hodně starých instalacích se vypínal nulák.

Autor: Jirka (---.70.broadband9.iol.cz)
Datum: 10.10.2011 19:58

A takhle náhodou, nemáš tam místo jednoho vypínače na jednom místě, vypínače dva na dvou různých místech nebo třeba, že tam máš jen jeden a kdysi tam byl i druhý ? Možná že to chodilo křížem a pak se to nějak upravilo a hle, fáze na obou vodičích.

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 11.10.2011 09:05

Spíš to vypadá,že tam byl původně dvojitý vypínač a na lustru s více žárovkama se jich dala část vypnout.Pak možná odešel jeden vodič a tak to nějaký všeumělec PAT a MAT upravil takto.

Autor: Proud (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.10.2011 22:57

Tady není o čem polemizovat. Sám si to nezpravíte, zavolejte si na to někoho, kdo tomu holduje. Toto forum to nepořeší :)

Autor: Ampér (---.dialtelecom.cz)
Datum: 14.10.2011 16:51

Však nám to už zpravil.

Autor: Matěj Brno (---.51.broadband4.iol.cz)
Datum: 25.10.2011 22:59

Děkuju za všechny názory a tipy, bohužel je to u v bytě u známé, takže nemám možnost je jednoduše ověřit. Jen až se tam zas dostanu.

Autor: Miros (---.96.broadband5.iol.cz)
Datum: 23.12.2011 09:34

Když vyšroubuješ žárovku jde do vypinyče fáze a nulák? Myslím že by se mohlo jednat o starý způsob zapojení světla ovládaného dvěma přepinači - tzv. střídavá fáze, dávno zakázané a dnes i pro starší elektrikáře často neznámé. Fungovalo tak, že ke každému přepinači/ dnes obvykle nazvaný schodišťový vypinač/ šel nulák i fáze a do vodiče vedoucího k žárovce šel od každého vypinače jeden drát, do kterého se podle přepnutí vypinače pouštěl nulák nebo fáze. Na žárovce se tak podle přepnutí vypinače scházely proti sobě fáze a nulák, pokaždé jinak a podle toho to svítilo nebo nesvítilo, Pokud z obou vypinačů šla fáze nebo z obou nulák nesvítilo, pokud z jednoho fáze a z druhého nulák svítilo. Já jsem se s tím potkal asi před 25 lety při výměně vypinače, suverenně jsem opakovaně vyhodil pojistky a radu dal až starý elektrikář důchodce. Jiného mi nenapadá

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 23.12.2011 11:26

Zase jeden, který používá klávesnici QWERTZ........

Autor: benghi (---.unet.cz)
Datum: 05.02.2012 11:02

Holt někdo prohodil fázu s nulákem. Měl jsem to v celým bytě, neb to někdo prohodil už v rozvaděči. Pojistky tam byly jak v nuláku tak ve fázi, takže to někam škrábli. Nic neobvyklýho v Brně, nulák bejval plovoucí tak se to neřešilo...po válce. Ten druhej drát holt vede kolem drátu s fázou, kapacita tam je, fázovku to vesele rozsvítí. Jak se vypínač sepne, jde holt drát k zemi. Toť vše. Neřešil bych to. Pokud je to prohozený všude, tak bych to pořešil v rozvaděči. V opačným pádě bych to fakt neřešil, to bude jen děsná práce bez nějakýho výsledku.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *4* =