CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Zesílení výstupu modulátoru bezdrátově.
Autor: kačer (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 27.11.2011 22:11

Zdravím, vlastním modulátor AVM-111P (TDA8722) ale potřeboval by jsem zvýšit výkon a dostat se z pár cm dosahu na 50 až 150 metrů bezdrátově použitelného obrazu (cirkulární anténa). Jedná se mi o přenos A/V z RC modelu. Rozsah modulátoru 21. až 69. kanál, legislativu sem prosím netahejte :). Má z tím někdo tady zkušenosti ?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Zesílení výstupu modulátoru bezdrátově.
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 28.11.2011 09:16

A nepomohlo by třeba tohle [ok1ike.nagano.cz] nebo při použití lepšího tranzistoru [ok1ike.nagano.cz] a podobné?

Datum: 28.11.2011 10:34

Už se to začíná ubírat tím zprávným směrem, ale elektronky nevlastním. Ted je ještě otázka, jak velký výkon by měl dostačovat, zda 10-100mWatt nebo 100-1000mWatt.

Datum: 28.11.2011 10:38

Napiš, co všechno vlastníš, a zkusíme z toho něco vybrat.

Datum: 28.11.2011 10:42

Jestli by pak nakonec nebylo mnohem jednodužší postavit samostatný videovysílač, kterých byly v poslední době popsány stovky, mám ten dojem, že debata o nich byla i na tomto fóru.

Datum: 28.11.2011 11:31

Pokud by stačilo jen video, tak tohle - [www.atv.borec.cz] a pokud i audio, tak ještě klasickou štěnici na stejném kmitočtu (samozřejmě s odskokem).

Datum: 28.11.2011 11:33

Vlastním hotový A/V modulátor AVM-111P (TDA8722) a hromadu šrotu jako atx zdroje a nějaké desky z crt monitoru. Elektronky ne :)

Autor: Liška (77.48.196.---)
Datum: 28.11.2011 15:22

Z toho modulátoru to nejde, protože by se to muselo hodně moc zesílit a tím to zavede zkreslení a šum a bude z toho hromada harmonickejch a obraz jak od vietnamců.

Řeším naprosto totéž a vypadá, že jsem to vyřešil. Vysílač cca 2W, modulace napájením koncovýho tranzistoru, v pásmu cca 180 - 230 MHz, nebudu konkrétní.

Audio tam jde dát tak, že do toho modulačního zesilovače cpu ještě FM modulovaných 5.5 MHz z oscilátoru o 2 tranzistorech.

Problémy jsou dva:

1) Dvojnásobná šíře pásma - zbytečně
2) Během jízdy ( já mám RC buginu ) se projevuje fázový posuv a obraz je celkově nestabilní a duchatý. Jestli je to letadlo, tak bych asi šel do nějakých vyšších pásem.

Teď právě pracuju na diverzitním přijímači, kterej si bude umět automaticky přepínat signály ze dvou tunerů podle síly.

Datum: 28.11.2011 15:29

Jinak v případě tý buginy to dá v nejlepším případě kilometr, v zástavbě to leckdy nejde pořádně ani na kousek. Jak je to pásmo široký, tak už se projevuje kmitočtová závislost odrazů od okolí a ve finále je obraz nahovno.

Letadlo, který by uneslo vysílač, baterku a kameru, nemám k dispozici, to jsem nezkoušel.

Datum: 28.11.2011 15:33

Vysílám ze 1/4ky na bugině a přijímám to dipólem, původně z yagi antény Kovoplast Chlumec na III.TV pásmo.

Datum: 28.11.2011 19:04

Liška, nenašlo by se někde schema na ten zesák, co sis udělal ? Jedná se o eroplán, proto to chci na cirkulární anténu kvuli mobil efektu, odrazům ... 2W je vcelu dost, ale možná se pletu :)

Datum: 28.11.2011 22:48

Jak daleko s tím chceš lítat ? Na letadlo se nejlíp hodí pásmo 23cm.

Datum: 28.11.2011 22:59

JInak zesík jako takovej nemám, je to prakticky skoro jakejkoliv vysílač okolo 2W, jeho koncovej stupeň má napájení přes tranzistor, buzenej videosignálem a s nastaveným pracovním bodem tak, aby bez modulace bylo napětí na kolektoru konce +- v polovině napájecího. Tím získám AM.

Protože ale nechci, aby to vysílalo obě postranní pásma, snažím se nějak vyřešit laděnej obvod v kolektoru konce tak, aby omezil tomu stupni zesilovat kmitočty pod nosnou kanálu. Nebo spíš pro ně znamenal velkou impedanci.

Jestli je tu nějakej odborník na obvody v kolektoru konce, prosím o nějaký nápad.

Datum: 28.11.2011 23:09

A ve vzduchu jsou 2W až dost. Na zemi je to horší.

Zkoušel jsem 2,4 GHz 5W, po zemi nepoužitelný kvůli odrazům a okolním wifinám, letadlo zkoušeli místní modeláři v tomhle pásmu a když trefili nezarušený místo příjmu, tak to šlo bohatě několik kilometrů. Ve vzduchu se mobilefekt moc neprojevuje, protože je většinou přímá viditelnost.

Na bugině se 2,4 GHz zajedu po 50m za les nebo za barák a skončil jsem. Ještě jsem nezkoušel 5.8 GHz, ale nemám tady žádnýho letadláře, kterej by měl takovou mašinu, aby to unesla, a ještě by do toho šel.
Já letadlům nerozumím a tak si ho netroufám postavit sám.

Datum: 29.11.2011 12:20

U auta bych spíš šel do nižších kmitočtů UHV. Ted mě napadla myšlenka použít koncový stupen z GSM. Mobilů je dneska jak odpadu :)

Autor: Liška (---.aagneth.cz)
Datum: 30.11.2011 09:26

Jestli to půjde ???.....

Na mě jsou ty součástky moc mrňavý.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *2* =