CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jak si postavit stožár?
Autor: Jirka Louč (---.sattnet.cz)
Datum: 25.03.2012 20:23

Mám dotaz nemá někdo návod na stavbu teleskopického stožáru cca. 6metrů jakej materiál jaký druh spojení a montování a taky nějakou radu na návod ke stavbě.děkuji moc za odpověďi.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Jak si postavit stožár?
Autor: Tonda (193.86.173.---)
Datum: 26.03.2012 09:07

Proč ho stavět, tady máš levnější a hotový :-) Mám doma podobný cca 4m a jsem s ním spokojený. Tedy byl před cca 10ti léty když jsem běhal po kopcích. Bejválo, když jsme zaparkovali pod kopcem a nosili nahorů baterie, antény, stan, spacáky ...... A potom celý den a noc "řvaly" do mikrofonu, že jsme na portejblu. Nebo se při závodech hádali s taxíkáři, že toto není jenom jejich kanál a že za kopcem také jsou lidé co vysílají :-)
V každém případě stožár musíš ukotvit!!!

Autor: Honza (---.static.bluetone.cz)
Datum: 26.03.2012 12:24

Dvě šestimetrové lešeňovky(pokud se ti to zdá moc zkus nejdříve dvě čtyřmetrové),spojit spojkou a ukotvit.Nic víc nic míň.

Autor: Tonda (---.tanet.cz)
Datum: 26.03.2012 15:13

Honzo, ale on chtěl 6timetrový, to bude muset zkrátit trubky :-)
Jirka Louč - chceš stožár na stálo nebo mobilní - přenosný?

Datum: 26.03.2012 15:22

No právě že přenosný jako stabil bych ho zmáknul hned ale nějakej princip jak ho postavit dohromady nevím jestli nějaky skoby,závity nebo jakým způsobem či principem ho mám vyrobit.

Datum: 26.03.2012 18:16

Potřeboval bych právě postavit teleskop nebo nějak aby se dal pokládat díly max.1,5m díky moc jestli někdo poradí nebo dá návod.

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 26.03.2012 19:44

Taky by ses mohl zmínit jestli budeš na kopce jen jezdit autem,kam se dostaneš anebo to tahat na hřbetě.Potom jakou anténu na to chceš dávat.
Nejjednodušší způsob je 6m trubky rozřezat na 4ks,do každé spodní na horním konci vsadíš kousek trubky aby vešel do vnitřního průměru a pak to jen skládáš na sebe.
Půlka celkem moc neváží,ale taková 16 radial. 5/8 ti bude pěkně prohýbat stožár při stavění.Podle toho musíš zvolit materiál trubky.
Lešeňovku neber ani náhodou,to je moc těžké.Úplně stačí tenkostěnná elektrikářská,ale na spojování závitem raději zapomeň.Je to zbytečně složité,po tmě se to špatně montuje a pokud tam dáš těžkou anténu,tak ti mufna praskne.Lepší je tam vsadit ty 30cm vajgle.
Používali jsme to jako 9m na půlku anténu.To ale musejí stavět dva.6m postavíš sám.
Dají se sehnat i duralové trubky,podle toho kolik chceš investovat.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 26.03.2012 19:56

No esli má auto, tak doporučuji magirus. Tahat ho na chrbtě je ale vražda.

Datum: 26.03.2012 22:05

Především tahání na hřbetě takže díky moc jirkovi za ten jeho nápad s těma mezitrubkama to bude asi nje řešení kdyby měl ještě někdo nápad napište.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 27.03.2012 15:13

No já kdysi koupil od Drbala dva ty skládaný stožárky- 5ks metrových duralových dílů prům.40 v plátěným pouzdře a je to super. Měl je v akci po 350 penězích. Jinak u něj stojí 790,-
Nebyl by problém koupit ve Feroně, nebo třeba u Alunet.cz 40/35mm duralový roury a do nich narvat spojky z trubky 35/31mm: <[www.alunet.cz];

Autor: richard (---.f-net.cz)
Datum: 27.03.2012 17:36

Jirka Louč: včera jsem Ti psal mail s o hodně lepším řešením jak nějaké lešeňovky, ale nějak neodepisuješ. Nechtěl jsem to dávat sem aby to nevypadalo jako reklama.

Autor: Spojtest 73 (---.client.ufon.cz)
Datum: 27.03.2012 22:20

Hlavně pozor na jistého Richarda z Hodonínska, už snad rok nabízí svůj magirus za 2200 a nesleví ani korunu!

Datum: 28.03.2012 13:55

Mi povídej zkoušel sem ho ukecat a ani prd.

Autor: richard (---.f-net.cz)
Datum: 28.03.2012 14:52

Třeba jich má více...
Ono by to bylo totiž celkem nefér někomu ho prodat za víc a někomu zase ze méně.

Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 30.03.2012 13:36

Tady [www.radio-shop.cz] se dá koupi teleskop a na něj si dobastlit drátovou půlku. Zkoušel jsem to a skoro jsem se dovolal přes republiku. 15.m využito kvuli délce koaxu jen 12.m , ale i tak to byla nádhera. Nad těmi 12.metry se to začínalo vyklánět při větru.

Autor: Ross (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 01.04.2012 23:38

Autor: Barry (---.client.ufon.cz)
Datum: 25.05.2012 22:49

www.alupa.cz ...... a vrtat snad umíš a pár šroubů najdeš, oko na uchycení kotvení už vymyslíš ......

Autor: marek55 (---.starnet.cz)
Datum: 29.05.2012 22:01

Tak jestli to jeste Jirka sleduje, je tu zajimavy odkaz [www.armypoint.cz]

Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 25.06.2012 12:13

Otázkou je, co a kde na ten stožár chce dát. I těch 6m i víc jde i takto:

[krysatec.benghi.org]

Logicky tam na konci nesmí být něco těžkýho jak prase jako veliká antena nebo rotátor co má sám 5kilo) a současně být vítr taky jak prase, že.

Ale GP na 50MHz, FM CCIR dipol ba i 3el yagi, malou 7el yagi na digiTV či miniwhip s prodlužovací tyčkou tak používám běžně.
Pro větší pevnost i v zimě by ty trubky mohly být duralový ale bude to výrazně dražší a asi těžší.

Samozřejmě kdybych byl plnej peněz, použiju třeba ten dural, vložky vystružím ze silonu na "soudruhu", nalisuju či podobně... jenže nejsem, takže použiju "novodur trubky jak na hajzl" co do sebe tak asi vlezou, vložky vyřeším namotáním vhodnýho množství izolačky či izolepy vždy na tu tenčí a aby se to nesesulo dolů, a do trubek vyvrtam dírky do kterých při sestavování strčím vhodně dlouhý šroub M5 či M6 vždy POD tu horní trubku alternativně durch přes tu tenčí (ale pak se blbě hledá díra a "nahoru" to snad nevypadne...) a zajistím křídlovou matkou. Přesah trubky do té spodní by byl dobrý tak 20-25% délky aby to bylo jistý.

Samozřejmě jde jen o kompromisní řešení. Ovšem jak vidíte, lze to převážet i na skutru nebo v MHD IDS (..KGB, STB a jinou dopravou) aniž by to cestou vadilo. Pouze některý řidiče svýho času dost děsilo,když na konci trčela 7el yagi na UHF TV band, hi... takovej pojízdnej "radar" asi ještě neviděli, hi!

A ještě poznámka: ty trubky by neměly být nutně ty s nejtenčí stěnou i když v novoduru pak váží méně. A na 6m stožár bys musel mít tak 5 trubek á 1,5m s nějakými těmi přesahy takže ta nejtlustší může mít už dost velký průměr. Možná je lepší jen 4 ale tak ke dvou metrům každá.
(navíc se obyčejně dnes prodávají v délce tušim dva metry??)
No a na závěr: já mám přes tu tenčí navlečenou silnější, ovšem jinak bych musel měnit ty držáky na skutru. Na větší výšky je to ale blbost, dole to musí začínat tou tlustou!

Jo a ještě nevím nakolik je to vidět na těch fotkách:
celý je to chycený na držácích pro postranní nosiče. Dole je miska do který se dá konec tý trubky, nahoře držák s gumou na trubky co se dotáhne křídlovým šroubem.
A ten skutr je těžkej jak prase, takže nemusím mít strach že mi to "vítr převrátí"!

Krysa

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 25.06.2012 19:20

Proboha, co to jeeeee? Foukne vítr a převrátí ti koňa!

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *4* =