CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3
Optimalizace LC rezonančního obvodu
Autor: OK4JD (---.kobylnice.net)
Datum: 11.04.2012 22:26

Vrtá mě v hlavě brouk - hledám (ověření) řešení otázky, kterou jsem já sám na sebe narafičil:

Jde mi o konstrukci optimalizovaného rezonančního obvodu LC - řekněme paralelního. Z Tomsonova vzorce lze leccos vypočíst a lze tak snadno zjistit, že k žádané rezonanční frekvenci můžeme přiřadit teoreticky nekonečně mnoho dvojic kapacity a indukčnosti.

Mě však zajímá, zda je výhodnější použít raději vyšší kapacitu/nižší indukčnost nebo naopak nebo jestli je to fuk.

Dále jsem uvažoval takto: Jestliže

Q = R * odmocnina(C/L)
(vztah vycucán z jakési laboratorní školní práce)

pak by platilo, že je výhodnější použít raději vyšší kapacitu - neuvažuji-li ovlivňující parametry připojeného obvodu např. oscilátoru.

Pokud bych uvažoval nějakou konkrétní kapacitu zatěžovacího obvodu, bude připojena k LC paralelně a celkovou kapacitu ještě o něco zvýší a nějaká jeho impedance zatlumí obvod snížením parametru R (ve výše uvedeném vztahu), což by ovšem stejnak nezměnilo výhodnost vyšší kapacity kondenzátoru.

Další otázka: Je vůbec na místě zabývat se nějakou optimalizací v případě konstrukce oscilátoru (Hartley) - především z pohledu kmitočtové stability?

Přidá se někdo s názorem, postřehem, zkušeností?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Optimalizace LC rezonančního obvodu
Autor: Petr (---.motorola-solutions.com)
Datum: 12.04.2012 05:58

Při konktrétním řešení jsi spíš odkázaný na existující použitelný C a L přizpůsobíš. Nebo naopak tě limituje parazitní kapacita cívky na UHF. Teorii nech teoretikům třeba z VUT, perpetum mobile z toho stejně neuděláš.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 12.04.2012 08:43

Tak touhle otázkou jsem se již dávnějc zabýval, koukni na [ok1ike.nagano.cz]

Datum: 12.04.2012 08:47

Spíše bych se zaměřil na maximální Q cívky, třeba podle [ok1ike.nagano.cz]

Datum: 12.04.2012 18:46

Pokud nad tím ještě stále bádáš, přijmi dobrou radu. Nech toho. V praxi na velikosti L případně C (tedy mimo změny kmitočtu, samozřejmě) nezáleží. Podívej se třeba na oscilátor [ok1ike.nagano.cz] který pracuje i s indukčností tvaru smyčky a kondenzátorem 10n.

Datum: 13.04.2012 20:56

Děkuji ca cenné rady. Až postavím oscilátor, dám vědět.

Troufám si o sobě tvrdit, že mám docela dobré znalosti elektroniky, specializaci v oboru, denodenní praxi pájení lecčeho, především SMD zrní (které také osazuji jakožto operátor osazovacího automatu),

ALE asi jsem levý na VF, jelikož vše co postavím, nesplní mé požadavky a nejsem s to nic dotáhnout do konce.

Když postavím oscilátor, ujíždí jak čuně a já nemám trpělivost na teplotní kompenzaci, nebo naopak pokud je s krystalem, rozladím o pár kHz. Rezonátor nemám v šufleti. Nechci levnou pll, protože nechci krokovat, nechci DDS...

No a jelikož je můj cíl postavit dostatečně fungující KV TRX do začátku, problémy na startu mě dost děsí.

Ale to jen takl pro zasmání.

Datum: 13.04.2012 21:13

První VF zařízení by v ŽÁDNÉM případě neměl být vysílač (tedy ani transceiver), ale několik přijímačů. Začít přímozesilujícím, pak přímosměšující, až po superhet s dvojím směšováním.
Praxe v NF a podobném je pouze pomoc, ne vf profese.
Ujíždějící oscilátor je ve většině případů nevhodná konstrukce, teplota v mnohem méně případech. Míval jsem třeba elektronkové txy, pěkně to topilo, ale celý závod jsem seděl na jednom kmitočtu.
Začínej pomalu.

Datum: 13.04.2012 22:21

Svatá pravda, ale stavět přijímač bez oscilátoru je jako stavět auto bez motoru.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.04.2012 23:21

Nezlob se, ale některý tvoje názory jsou dost úsměvný- to, že pájíš všelicos a obsluhuješ osazovací automat, ti rozhosně neposkytuje ani potřebný znalosti a ani zkušenosti pro návrh, postavení a zprovoznění celýho TRXu. To mi věř! VF je úúúplně něco jinýho. Navíc návyky z jiných oblastí elektroniky tě ve VF dost často poženou do slepý uličky- třeba návrhy DPS a rozmístění součástek atd. Navíc stavět v dnešní době TRX, zvláště při současných technických a i zákonných požadavcích na parametry, a našich požadavcích na vybavenost a samozřejmě cenu, už nemá naprosto žádný smysl a je nereálné. Osobně bych se do toho už nepouštěl ani omylem, a když jo, tak bych si koupil hotovou DDS a polovina starostí by byla vařešená- třeba toto: [www.radio-foto.net]

Datum: 14.04.2012 08:16

Jo aha, ty nevíš o přijímačích bez oscilátoru, no dobrá.

Věz ale, že blbý oscilátor v přijímači který ho obsahuje, nenadělá tolik paseky, jako ve vysílači, teda pokud se Ti nepovede. Proč myslíš, že jsem psal že máš začít přímozesilujícím přijímačem?

Jako příklad jsem výše uváděl návrh oscilátoru (ze kterého se nakonec vyklubal Vackář), když už mermo mocí chceš začít oscilátorem, proč nepostupuješ také tak?

Ale stejně, pokud o oscilátorech nic nevíš, je malá pravdepodobnost, že se povede, jak psal Franta FJ, návrh DPS se zkušeností z nf vede do slepé uličky. Ujíždějící oscilátor je ve většině případů nevhodná konstrukce.

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 14.04.2012 08:28

Skutečně dobře optimalizovaný LC obvod vypadá takhle:

[www.youtube.com]

Datum: 14.04.2012 08:50

Souhlas. Ale - umístit jej do ledničky.

Datum: 14.04.2012 09:08

To je blbost, pak bude ztuhlý dieletrikum v kondenzátoru a nebude to stíhat vysoký frekvence.

Datum: 14.04.2012 09:09

Na těch deset metrů to ještě není tak hrozné. I když - čím větší hmota, tím větší tepelná setrvačnost, takže by to mohlo být dost stabilní i takhle......

Datum: 14.04.2012 10:05

Tak snad možná abych tu radioamatéřinu rači zabalil, ne?

Technické zdokonalení, bastlení VF a cizí jazyky - hlavní důvody proč jsem si udělal koncesi a bláhově jsem si myslel, že to má smysl, ale asi nemá.

K čemu je tlachání na VKV FM s "rádiem z Číny"? Jaké potěšení přináší mít zařízení, kde už jeho samotné pořízení pořádně zabolí peněženku, přidat topení a v závodě do 100W zatopit pod kotlem na 3kW a dělat kinga?

Kde je potěšení z toho koníčku? Snad na tom nejsem s VF až tak špatně. Jakmile trochu doladím souvislosti, zvládnu leccos.

Oukej, znovu zbastlím přímosměšující přijímač na HAM pásma, ač si myslím, že konkrétně toto mi nic nedá, protože jsem ho stavěl už kdysi před X lety na rozhlas - samozřejmě, jiná potřebná selektivita, jiná potřebná citlivost, chápu, ale i tak nečekám zásadní překvapení.

IKE dělám chybu, že většinu informací "inspirace" čerpám ze Tvých stránek? Je to snad pro začátečníka špatnej postup? Je chyba, že některé věci na 3,5MHz dělám stylem vrabčí hnízdo? Přece i Ty říkáš, že to tak děláš. Je 2W DSB TRX úplně kopanec do křa? Není mým cílem oslňovat výkonem! Vím, že co ani udýchaný zesilovač nezvládne, zvládne dobrá anténa. Vím, že 90% času poslouchám, než do toho kváknu, vím, že ač já neslyším, mohu být velmi daleko slyšen. A taky vím, že telegraf u mě skončil se slovním spojením
"Z Známá žena --.."

Nejsem ten kdo by na fóru psal:

"Koupil jsem na aukru repráčky a chtěl bych si postavit stereo alespoň 500W zesilovač. Poraďte jak."

Chápu, že VF je nový začátek, ale já si dám bacha, abych do éteru nepustil balast, proto děkuji za cenné rady. Ale chybama si musím projít sám.

Autor: ok1ma (---.cesky-les.cz)
Datum: 14.04.2012 10:49

to OK4JD, jestli nemáš už sám vlastní představu o budoucím zařízení, tak bych ti doporučil trx Fantom od OK1FM. Sám jsem ho před mnoha léty stavěl, ale ne jako dvoumetr, ale pro všechna KV pásma. Chodil prakticky na první zapojení, popis je vynikající, konstrukce nadčasová a dají se sehnat i desky PS. K nastavení stačil GDO a vf sonda a čítač. Mohl bys ho postavit jen na jedno pásmo, třeba 80 m, a pak si pořídit DDS. Já k němu pak přidělal transvertor na 2 m a 70 cm a léta s ním vysílal na VKV. KV mě tehdy nezajímaly. Popis vyšel v nějaké příloze AR kolem roku 1989, to bych se musel podívat.

Datum: 14.04.2012 11:28

K těm mým stránkám - chyba je v tom, že tohle jsou konstrukce stavěné v radiokroužku se školáky z pátých až devátých tříd, takže existuje i slovní doprovod, který v HTML stránkách je velmi zestručněný. A mimo to - postupovali jsme vždy od jednoduššího k složitějšímu. Například přijímač pro SV - zbastlit nf zesilovač, chodí? Tak přidáme diodu jako krystalku, přidáme vf zesilovač, zavedeme do něj zpětnou vazbu, atd.
Jinak, obdivuji Tě, že na přímosměšující přijímač jsi poslouchal rozhlas, ta kvalita zvuku se mi zdá pod psa, nehledě na to hvízdání, kvalita zvuku se zlepší o 100% když vypnu oscilátor. No ale to je pouze subjektivní dojem. Pokud jsem to přepojil jako synchrodyn, jo - to už bylo jiný kafe.

Datum: 14.04.2012 12:47

OK4JD:
No koukej, smysl to rozhodně má, když ti jde primárně o to bastlení. Pokud by ti šlo primárně o cestu jak se dostat k TRXu, pak to smysl nemá, protože koupě hotového je podstatně rychlejší a i levnější- pokud do toho započítáš i mnoho neúspěchů při učení a pokusničení. Jenže jak jsem psal, začínat komplexním zařízením, jako např. TRX je nevhodné. A jak psal Jirka IKE, začal bych přijímačema, a až budeš schopen zkušenostma odhadnout proč to dělá, co dělat nemá, nebo proč to nedělá, co dělat má, pak teprve jít do vysílačů. A zase, až nasbíráš zkušenosti, pak teprve to spojit do komplexu radiostanice.
I jako modelář jsem chtě-nechtě musel začít kluzákama a pochopit, jak se různý profily křídla a tvary trupu chovají ve vzduchu, a než jsem se dostal k motorům, uběhlo dost času. I profipilot musí nejdřív nalétat 600 hodin na kluzácích a pak 400 hodin na malých motorech, než je připuštěn k profivýcviku.
Klasický uspořádání VF zařízení je vskutku dobré pochopit, i když odhaduju tak za deset let už tyto obvody v továrních zařízeních nenajdeme, protože vše překotným tempem spěje k technologiím, kde se o všechno starají rychlý procesory, ale ani jejich činnost by nikdo nenalinkoval bez znalosti klasiky.

Datum: 14.04.2012 13:20

Franto nepřestřelils trochu? Mimochodem zkušenosti z kluzáku jsou v moderním dopraváku kničemu, ale otom se dlouze diskutovalo už jinde. Doufám, že se zas nenasereš.

[www.euro-pilot.cz]

Datum: 14.04.2012 14:52

Petře, nepiš o tom, v čem se nevyznáš. K ničemu ti nejsou u ničeho, co lítá. A motory nejsou zařízení, který by nikdy neselhalo. A počítače dopravních letadel tuhle situaci neovládají- tu musí zvládnout pilot. A že to jde i bez ohledu na tvoje názory, potvrzuje hned několik případů, který byly zdokumentovaný a zveřejněný. Udělej si piloťák, a pak mluv. Já ho na rozdíl od tebe mám. Sice jsem v tom seděl naposledy před 29 lety, ale paměť mi ještě slouží, a jsou věci, co člověk nezapomene.
Takže to tady zase nezasírej zcestnýma názorama mimo téma a věnuj se tomu, o čem se diskutuje.

Jdi na stránku: 123Následující
Aktuální stránka: 1 z 3

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *4* =