CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí123Následující
Aktuální stránka: 2 z 3
Re: Optimalizace LC rezonančního obvodu
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 14.04.2012 14:54

Jo, je nutno začít takhle - [vtipy.netroof.eu]

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Datum: 14.04.2012 15:17

Ještě jedno varování - používání HOME MADE zařízení vede ke zvyšování nezaměstnanosti v Číně.

Datum: 14.04.2012 15:48

V rubrice Jak na CW/SSB v pásmu 3,5 a 14MHz
psal autor David (---.eurotel.cz)

Zkusil jsem k tomu audionu provizorně připojit zesilovač s MBA810 (pak tam bude elektronkový s EF22 a EBL21) a asi jsem chytil vysílání ze Zanzibaru. Přes noc je tam opravdu velice rušno ale českých stanic je dost málo. Přes den je tam českých stanic spousta, tak poslouchám. Stabilita elektronkového audionu je naprosto vynikající. Oscilátor nikam "neujíždí" a stále si drží svoji frekvenci.
S jednou jedinou elektronkou chytím ve 14°° více než 4 české stanice a nějaké slovenské.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 14.04.2012 17:36

Jirko IKE- měl bych na tebe dotaz- ne že bych se něco lamp nenavyměňoval v televizích a rádiopřijímačích, ale co se konstruování zařízení s lampama týče, jsem v tomhle nepolíbenej. Jsou nějaký zásadní rozdíly v kvalitě fungování či spolehlivosti mezi VF zařízeníma na lampách a na křemíku? Tohle mi zatím nějak uniká, a celkem by mě to zajímalo.

Datum: 14.04.2012 17:54

Obdobou lampiček je FET - zde je velký vstupní odpor, u bipolárních tranzistorů je příliš malý, takže se musí kompenzovat specielními úpravami v zapojení - přizpůsobování atd.
Dalším rozdílem je strmost zesilovacího prvku, proto do přijímačů které by měly být odolné se používaly lampičky s malou strmostí, sice měly menší zesílení, ale i menší náchylnost k zahlcení. Vlastní zkušenost: soused si udělal třídu A, okamžitě přidal do propojky k anténě několik GU50. Okamžitě jsem nic neslyšel. Pokusně jsem zapnul E10aK, a hele - osmdesátka jela jak víno, jen tam bylo nějaké "dýchání". Vzal jsem tedy stařičkou EZ6 (150 - 300, 300 - 600 a 600 - 1200 kHz), a zbastlil konvertor s EF80 na vstupu. Jo, šlo to, ale... Vyměnil jsem je za 6F31, a hele - allband OK. Teprve později se mi za značních finančních obětí podařilo sehnat lampičku 7360, a to už nebyl žádný rozdíl jestli soused byl na pásmu, nebo ne.

No a když se koukneš do budoucnosti, polovodiče jsou velmi náchylné na poškození ionizujícím zářením, jednak přeskupením atomů v hmotě krystalu a mimo jiné také při něm vzniká vodivý vzduch, který přivede na bázi napětí z kolektoru, u lampičky krátkodobé napětí na řídící mřížce nevadí. Proto se uvádí (a tvrdí to i pentagon) že v případě výbuchu jaderné pumy (nikoli přímo v epicentru !) elektronkové zařízení přežije a proto ty nejdůležitější zařízení jsou doplněny lapičkovými přístroji jako záloha.

Bylo ověřeno mnoha pokusy při testech na Bikini a dalších. Jestli chce někdo tvrdit, že tranzistory se tehdy nepoužívaly, tak vězte, že byly patentovány v roce 1930, v literatuře se uvádí že až v roce 1948 - ale když se podíváš do patentové knihovny Kongresu, tak tam najdeš patentové listiny pana Lilienfelda.

Datum: 14.04.2012 18:02

Jen jako poznámka pod čarou.

Píše se ve všech učebnicích a panuje všeobecné přesvědčení, že prvý tranzistor spatřil světlo světa v roce 1947. Pro ty, které zajímá historie elektroniky, a radiotechniky zvláště, ale takové pravdy nejsou právě přesvědčivé. Skutečně, stačí jen zapátrat ve starých spisech, a objevují se zajímavé zprávičky. Tak například existuje US patentní listina č. 1745175, ze které se dá dočíst, že nějaký pan Lilienfeld dne 8. října 1926 přihlásil k patentování totéž, čemu dnes říkáme MESFET a patent mu byl uznán 28 ledna 1930. To víte, než to byrokracie stráví, to chvilku trvá.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 14.04.2012 21:16

Jo, přesně tohle jsem taky četl. Oni ty informace, který dnes o historii máme, jsou taky závislý na tehdejší "rychlosti šíření" informací. Mnohé vešly ve známost i po desítkách let, kdežto dnes v době celosvětových sítí jsou to hodiny. Ale zase na druhý straně, díky bulvárním médiím, dnes ty informace dojdou i po těch jen pár hodinách značně zkreslený :-)

Autor: MartinOK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 21.04.2012 00:30

Ahoj pánové.Dovolím si otázku:"Jak teda správně postupovat při návrhu plošného spoje pro vf obvody?" Jelikož mě bastlení,i přez nějaké ty neůspěchy,docela baví,poprosil bych o vodítko jak na to.Myslím ,že se to bude hodit i ostatním Teslům a Edisonům,kteří mají nadšení pro pokusy s vysokou frčekvencí a nebojí se přeonávat překážky :-))

Datum: 21.04.2012 08:39

Jó hochu, to máš těžký. Řešit tyhle záležitosti korespondenčně je problém, to by byly texty - posuň tu čáru malinko doleva, tuhlenctu veď při okraji desky, tuhle udělej širší jako plochu, bude sloužit k odstínění, atd atd...
Jedna metoda je, ale strašně zdlouhavá - praxe.

Autor: ok1ma (---.cesky-les.cz)
Datum: 21.04.2012 09:29

nevím, jak se to dělá správně, ale popíšu ti, jak na to jdu já. Princip je jasnej, propojit součástky, tak jak je to na schématu a vf cestičky co nejkratší. Spoje kreslím na papír většinou při pohledu na měď, tj.zdola, to je důležité si uvědomit, kde bude který vývod tranzistoru nebo dokonce IO, relé atd. Vezmu obyčejnou tužku a pastelku, tužkou kreslím součástky, pastelkou cestičky a dají se mazat gumou. Nekreslím v měřítku, ale větší aby nákres byl přehledný. Postupuji ve směru signálu tj.většinou na schématu zleva doprava, při horní hraně desky mám většinou cestu + napájení. Po nakreslení vezmu desku a tužkou si vyznačím místa děr pro součástky, teď už samozřejmě podle skutečných rozměrů součástek. Označím důlčíkem a vyvrtám. Pak vezmu letité nálevkové pero a dírky propojuji nitro barvou (rychleschnoucí). Leptám v roztoku kyseliny solné a 30% peroxidu vodíku. Pak opláchnu vodou, barvu smyji ředidlem, přejedu jemným smirkem a nalakuji roztokem kalafuny v lihu. Pak zjistím, že to mám blbě a celý postup opakuji. Návrh vf obvodů dost zjednoduší použití oboustranné desky, kde se horní, neodleptaná strana využije jako zemní plocha a dole zbyde mnohem víc místa na cestičky. Toť vše, tak takhle si tu žijeme.

Autor: OK4JD (---.kobylnice.net)
Datum: 21.04.2012 13:46

Martine OK1-36382, na netu najdeš určitě dostatek teoretických informací, jak při návrhu postupovat.

Zeptej se strejdy Gůgla na návrh dps podle EMC - "česky" podle zásad elektromagnetické kompatibility.

Vyleze ti několik odkazů. Například

[www.zlw-ima.rwth-aachen.de]

chtějí tím říct "toto je profesionální, čím víc se tomu přiblížíš, tím lépe ti to bude chodit."

Taky ti můžou pomoct návrhové systémy, které leccos spočítají a udělají za tebe. Nicméně většina lidí stejnak bude dál používat ruku nebo Eagle.

Datum: 21.04.2012 15:58

Nebo taky [vmiksik.sweb.cz]

Autor: OK4JD (---.kobylnice.net)
Datum: 22.04.2012 11:11

Ten VF zesilovač, to je navrhovaný v čem, v OrCADu? :-D

Nicméně věta o chodivosti vrabčího hnízda je asi na místě. Ale řekl bych, že existují vyjímky, nebo spíše podmínky, které je radno dodržet.

Datum: 22.04.2012 11:28

Pamatujme, že Titanic zkonstruovali ti nejvzdělanější a nejzkušenější profesionálové, zatímco Noemovu archu postavil pouhopouhý amatér.

Autor: Martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 22.04.2012 13:28

Zdar pánové,díky za rady a odkazy.Neměl jsem iluze o tom,že to je jednoduchý problém.Při návrhu postupuji podobně jako OK1MA.V podstatě kopíruji schéma.Důvod mého dotazu byl ten,že nevím jak daleko od sebe dělat cestičky aby se neprojevovali parazitní jevy ,ale to korespondenčně taky půjde těžko vyložit,že?Ale to nevadí,vodítko mám a o to mi šlo.

Datum: 22.04.2012 13:37

Jak daleko od sebe - pokud nepracuješ s gigahertzy, tak celkem moc na tom nezáleží, jedině aby báze a kolektor byly dál od sebe, případně mezi nimi zemnicí proužek.

Autor: Martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 22.04.2012 15:00

A ješte bych si dovolil jeden dotaz.Je lepší použít styl "cestičky",dělící čáry nebo je to jedno?

Datum: 22.04.2012 15:16

pro vf obvody lze doporučit jednoznačně cestičky, co nejkratší a na zbytek volné plochy rozprostřít zem. Ale, jak už jsem psal, nejlepší je oboustranná deska, nahoře zem dole cestičky.

Datum: 22.04.2012 15:31

ještě bych odůvodnil svoje předchozí tvrzení, a sice metodou dělících čar ti vzniknou velké plochy mědi, které se chovají jako anténa tj.vyzařují a přijímají. To je nežádoucí, výsledkem toho může být nežádoucí kmitání stupně, které se obtížně odstraňuje. Ono to někdy tvrdošíjně kmitá i když tam zdánlivě žádná vazba není, ale je třeba vhodně volenými spoji toto riziko co nejvíc eliminovat. Většinou zesilovač vesele kmitá, a nic nepomáhá, zato oscilátor mlčí a nic nepomáhá. Murphy.

Datum: 22.04.2012 15:49

Souhlasím s 1MA, viz můj text výše. K tomu oboustranému - někdy jsou problémy s kapacitou živého vodiče proti zemi, osvědčily se uzemněné vodivé čáry mezi vodívými čarami živými, hrany proti sobě mají menší kapacitu než naplocho na druhou stranu. Sice se dá s touto kapacitou kalkulovat v laděném obvodu, ale bacha - tahle je značně teplotně závislá a také poněkud (ale ne moc) klesá Q obvodu, fungují-li spoje jako ladicí kapacita.

Jdi na stránku: Předchozí123Následující
Aktuální stránka: 2 z 3

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*4* + *7* =