CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí123
Aktuální stránka: 3 z 3
Re: Optimalizace LC rezonančního obvodu
Autor: Martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 22.04.2012 18:15

Stále je co se učit:-),ještě jednou ,dík za rady.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 24.04.2012 12:42

No nazdar ...

Chvíli jsem tuhle debatu sledoval a ani jeden z Vás nedokázal odpovědět na výchozí dotaz. Zato moudrých keců kolem jako blech. Takže miláčkové, při návrhu LC obvodu vždy vycházíme z dvou požadavků, a sice

a) rezonančního kmitočtu
b) provozní impedance obvodu

a vzorečky jsou

f = 1 / ( 2 * pi * sqrt(LC))
Z = sqrt ( L / C )

dvě rovnice, dvě neznámé, dva parametry. Jak prosté ...

Autor: * (---.motorola-solutions.com)
Datum: 24.04.2012 13:56

Hele cukrouši, není náhodou impedance paralelního rezonančního obvodu nekonečná a u sériového rovna ztrátovému odporu (nule)? Reaktance se přece vyruší. Tedy při rezonanci.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 24.04.2012 14:02

Provozní impedance je něco úplně jiného, než teoretická impedance.

Datum: 24.04.2012 14:22

No dobrá, při návrhu laděného obvodu vychézíme z
a) rezonančního kmitočtu
b) provozní impedance obvodu

Prvý požadavek je jasný, ale - zvykl jsem si používat třeba hotové mf trafíčka 10,7 MHz ze starších rádií, přičemž impedance takto vzniklého obvodu mně až zase tak móc nezajímá, hlavně že to chodí.

V jednom věžáku měnili rozvody STV, takže mám kvanta zelených souosých kabelů 50 ohmů, testoval jsem je tedy jako souosé laděné obvody, takže při doladění obyčejnými keramickými kondy (trubičky z televizí) jsem na profi zařízení naměřil Q 150 na 145 MHz a 400 na 432 MHz. S tím jsem se spokojil, celkem mi to vyhovuje.

Datum: 24.04.2012 14:28

Ještě k těm trubičkovým kondům. Velice jednoduše se s nimi dá dolaďovat rezonanční kmitočet obvodu. Zjistím si, který vývod je od dolního (vnitřního) polepu, na ten si přiletuji (pardon, připájím) kousek vodiče a navinu na kondík. No a pak postupně odvíjím a uštipuju, až se dostanu na požadovaný kmitočet. Elementary, Dr Watson.....

Datum: 24.04.2012 17:08

IKE: Jasně, protože provozní impedance trafíčka odpovídá +- kobliha impedancím, které se ve Tvých zařízeních vysktyují, typicky primár v kolektoru (Zp kolem kiloohmu) a sekundár do báze (Zp kolem sta ohmů či méně). Jistě mi, jakožto zkušený praktik dáš za pravdu, že obráceně to stojí za prd (tedy vysokoohmová část sekundár do B, nízkoohmová primár v C). Ejhle, impedanční nepřizpůsobení.

Kdyby to bylo tak, jak píše cukrouš, proč by se u těchhle tráfek dělaly odbočky, když nekonečno děleno poměrem vinutí je zase nekonečno? Baf.

Cukrouši studovat, studovat, studovat.

IKE a odmotávací kondík: Jirko, to je sice pravda a ve starých rádiích se to tak často dělalo, to víme oba, ale bacha - omotaná spirálka byla proletována tenkou vrstvou cínu a drát se z ní při odmotávání odtrhával jako ze trubičky. Tebou popsaná konstrukce při vyšších kmitočtech a nízkých impedancích (a nemusí to být moc vysoko) vytvoří jakýsi podivný LC obvod s rozprostřenými parametry, který může hezky zamotat hlavu :))) Takže odmotávací kondík na kmitočtech přes jednotky MHz nebrat! Níž ale může posloužit hezky.

Datum: 24.04.2012 17:19

jo a ještě k IKE a zeleným kabelům:

Jirko, v Česku se nikdy nedělaly 50ohm kabely se zeleným pláštěm, neřku-li pro STA, kde se drží 75ohm od prvopočátků dodnes. Nicméně zrovna v Tebou popisovaném použití kusů kabelů jako rezonátorů je to zcela šmafů ... takže jen pro přesnost :)

Datum: 24.04.2012 17:25

Jasně, omlouvám se, chybička se vloudila. Samozřejmě 75 ohmů............

Datum: 24.04.2012 17:28

Jasně, to jsem poznamenal spíš proto, aby si některý z méně zkušených kolegů nenatahal domů zbytky STA v představě 50ohmů a pak nebyl smutný :)))

Datum: 24.04.2012 17:35

Nojo, mají menší útlum.

Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 21.06.2012 17:44

Pokud jde o tu optimalizaci, tak není pravda že nezáleží jak je velká indukčnost a jak je velká kapacita když je to naladěný na ten samej kmitočet. V praxi na tom záleží. Pokud se použijí příliš velký kapacity a malý indukčnosti, celý Q obvodu jde do háje. Obráceně ovšem TAKY!

Mimochodem nejlíp je použít software Elsie kterej to dokáže nejen spočítat ale i optimalizovat...a hlavně vyhodit i jako graf.

Datum: 21.06.2012 18:12

IKE napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pokud nad tím ještě stále bádáš, přijmi dobrou
> radu. Nech toho. V praxi na velikosti L případně C
> (tedy mimo změny kmitočtu, samozřejmě) nezáleží.
> Podívej se třeba na oscilátor
> [ok1ike.nagano.cz]
> který pracuje i s indukčností tvaru smyčky a
> kondenzátorem 10n.

proboha!!! to je oscilátor, ale JINDE na tom svinsky záleží!!!
co tak vstupy a mezifrekvence??? už tě někdy napadlo to změřit nebo si to aspon nasimulovat nějakým softem??? nebo seš názoru, že na vstupu nic byt nemusí protože za tím je dvojí směšování a v mefě nic byt nemusí, protože selektivitu udělá nějakej DSP filtr v komplu jak to dnes dělají "výrobci"?
nebo jinak: už zkoušel do nějakýho RXu dát do mefy JINOU mefu místo vadný byť na stejnou frekvenci ale s jinýma kapacitama a indukčnostma? kdyby jo, tak bys netvrdil, že na tom "nezáleží"! já to zkoušel
a vůbec nebyla prdel to udělat tak, aby to třeba nebylo široký nebo signál nespadl o jedno dvě S!

na Q cívky sice záleží, ale potíž je v tom, že to se bude měnit podle frekvence ale i indukčnosti cívky kterou použiješ a představa že když je tam cívka 50uH, tak tam pude i 20uH neb tu mám doma a dotahnu to větším kondem je zcela chybná! dotáhneš, to jo, ale nepude to jak má!

pro názornou ukázku doporučuju tohle:

postav si obyčejnou krystalku na 270kHz na DV s DV cívkou z tranzistoráku a pak zkus použít SV cívku a "dotáhnout to kondem" a uvidíš sám! je to sice extrémní případ, ale zato jednoduchá a zcela jasná ukázka.

např. některý návody na jednoduchý přijímače rovnou uvádí, že je třeba záhodno použít SV cívku s větší indukčností a kond ladící jen 360pF a nikoliv 500pF a nižší indukčnosti!

mimochodem záleží taky na vstupní impedanci toho, co je za tím LC připojený a jak a opačně i co je před tím obvodem a jak a jakou to má impedanci

u LC oscilátoru by to taky mohlo mít vliv na tvar a velikost signálu a na jeho stabilitu....

Takže bych to tak moc zas nezjednodušoval.

--------

Datum: 21.06.2012 18:25

ad přijímač:

Záleží na vybavení dotyčnýho a to i měřící technikou nejen znalostmi.

osobně považuju za rozumný (pokud má nějaký zkušenosti vetší jak krystalku) postavit něco s polyakov mixerem na např. 80m.
(Návody jsou jak na webu IKE tak na mojem krysím)

tam bývá i stabilita ocilátoru zvládnutelná neb jede ne na 3,5MHz ale na polovičním kmitočtu. nejsou tam mefy, nemusí to nutně mít předzesák, nf je použitelný prakticky jakýkoliv, a vstupní filtr jde v nejhorším doladit poslechem. oscilátor málem snad i na tranzistoráku místo čítače (neb pojede od cca 1,7MHz výš)
ostatně Zajíc bude dělat stavebnici nějakého malého čítače s více funkcemi co doplní i o "zobraz dvonásobek" což pak značí, že to jde použít u Polyakovu jako stupnice! psal mi to onehdy...
přijímá to ovšem pouze ssb a cw!

každopádně to ale dá řádově lepší vysledky jak nějaký zpetnovazební RX.

a hlavně. pokud to nekdo postaví tak, aby na té desce mohl měnit (třeba zásuvně) vstupní filtr a oscilátor, ten zbytek je STEJNEJ takže si může vybrat na jaký bandy si co postaví a vyzkoušet i různý oscilátory nebo vstupní propusti! (nebo i verze těch mixerů)

Datum: 21.06.2012 18:49

OK4JD napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak snad možná abych tu radioamatéřinu rači
> zabalil, ne?
>
> Technické zdokonalení, bastlení VF a cizí jazyky -
> hlavní důvody proč jsem si udělal koncesi a
> bláhově jsem si myslel, že to má smysl, ale asi
> nemá.
>
> K čemu je tlachání na VKV FM s "rádiem z Číny"?
> Jaké potěšení přináší mít zařízení, kde už jeho
> samotné pořízení pořádně zabolí peněženku, přidat
> topení a v závodě do 100W zatopit pod kotlem na
> 3kW a dělat kinga?

Hehehe to jsem onehdy psal jinde i na tomto webu...

>
> Kde je potěšení z toho koníčku?

Hehehe to říkám taky ale nikdo na to nechce slyšet, hi!!!

Podívej se DNES na "časochcíp" Amatérský radio: co je tam o něčem "amaterským" a co o "radiu"??? Zato si postavíš něco ke komplu nebo programovatelnej termostat na kotel...

ostatně podívej se sem, myslím že to vyšlo i v AR když tam ještě něco vyšlo:

[krysatec.benghi.org]
[krysatec.benghi.org]
[krysatec.benghi.org]
[krysatec.benghi.org]
[krysatec.benghi.org]

Samozřejmě není možný začít od konce, že. Ani není nutný strkat to hned do "malý myší krabičky".
Ovšem lze tak získat cenný zkušenosti ze stavby a ladění...
a mimo jiný i z konstrukce těch laděných obvodů neb ty cívky co jsem použil už asi neseženeš.

A ostatně kdybys chtěl, na mým webu jsou i zajímavý zapojení s flaškama a to s anodovým napětím 12-24V ač ty flašky na to původně NEJSOU!
Jinak IKE má kdesi kde o tom tady na webu piští pravdu, ty flašky jsou v oscilátorech a i přímozesilujících přijímačích často stabilnější jak tranzistory a především: ono je mnohem jednodušší postavit přímozesilující RX s 6F31 i s 12V na anodě jak s BF245....a výsledky jsou často i lepší, hi!

Datum: 23.06.2012 11:16

podivej se sem: [krysatec.benghi.org]

Jdi na stránku: Předchozí123
Aktuální stránka: 3 z 3

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *6* =