CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
krystalka na vkv
Autor: mário (---.o2isp.cz)
Datum: 01.05.2012 11:41

Ahoj Jirko zajímá mě tenhle přijímač krystalka na vkv.Dala by se tam použít i jiná dioda než tunelová? Tu zrovna nemám.A neměla by být spíš v propustném směru vzhledem k napájecí baterii?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: krystalka na vkv
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 01.05.2012 11:55

Ne. Tato dioda zde pracuje v průrazovém režimu jako oscilátor.

Datum: 01.05.2012 12:01

Tunelová (Esakiho) dioda je dioda využívající tunelový jev v propustném směru PN přechodu, který je vyvolaný stavem degenerace zvyšováním koncentrací, při kterém Fermiho energetické hladiny přecházejí až do valenčního, respektive vodivostního pásu.

Tunelové diody se vyrábějí nejčastěji z galliumarsenidu (GaAs), u kterého dosahuje poměr proudu v maximu a minimu nejvyšších hodnot (20 až 65; u křemíku jen 3, u germania 5 až 15).

Protože tunelový jev je vlastně kvantově mechanický jev související s relacemi neurčitosti, při kterém se v propustném směru uplatňují jen majoritní nositelé, kteří tunelují přes zakázaný pás rychlostí blízkou rychlosti světla ve vakuu, je tunelová dioda extrémně rychlým elektronickým prvkem použitelným do frekvencí v řádu několika desítek GHz. Malá závislost na vnitřní ionizaci je příčinou malé citlivosti na ionizující záření i na teplotní změny. Proto se počítalo s využitím tunelových diod v kosmickém výzkumu, oscilátorech, zesilovačích pro vysoké frekvence, čítačích atd.

Viz také [www.ackoo.estranky.cz]

Autor: MartinOK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 09.05.2012 16:04

Ahoj Jirko,taky mě zaujala VKV krystalka s tunelovou diodou a tak jsem si jich pár sehnal,ale jaké bylo moje překvapení když jsem zjistil ,že nemá žádné drátové vývody a vypadá jako malá patronka do pistole.Prosím tě poradil bys jak se taková dioda montuje? Letovat nebo použít nějako patici?Jde o typ 1N21C.Dík

Datum: 09.05.2012 16:58

Ano, toto je starší US typ, určený pro mikrovlny, takže z hlediska co nejkratších vývodů de vkládá do držáku, datasheet je na [www.datasheetarchive.com].

Datum: 09.05.2012 18:57

Ještě doplňuji - dioda byla určena k zasunutí do dutinového rezonátoru, při použití na nízkých kmitočtech (desítky nebo stovky MHz) se dá vložit do držáku jako je pro trubičkové pojistky.

Autor: martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 10.05.2012 21:14

Díky,do mikrovln se pouštět nehodlám:-) ,zkusím to s pojistkovým držákem.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 10.05.2012 21:20

A proč? Mikrovlny jsou super, vysílám na nich denně. Hlavně na 1.8GHz :-)

Autor: Martim OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 12.05.2012 16:33

Chci si pořádně osahat ty delší vlny.Pak možná někdy třeba i ty mikro.

Autor: Martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 12.05.2012 17:20

Že by to byl mobil:-) ?

Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 07.06.2012 07:15

No já nevím, ale v tom schematu je jasný, že dioda je anodou na plus což je u tunelový diody logický, takže jakýpak průrazový režimy??

Druhá věc je, že 1N21 NENI tunelová dioda ale mikrovlnný směšovač stejně jako 1N416 etc...takže nevím, kde by vzala vlastnosti tunelový diody.
Nota bene taky takový nemá, stačí si změřit charakteristiku v propustným směru.

No a třetí je to, že tunelový diody neseženete, jedinou má Distrelec za 18Euro a to 1N3716 a to co má Denkl rozhodně tunelový diody nejsou i když to tak má na webu (ovšem blbě)popsaný.

Krysa

Datum: 07.06.2012 08:38

Průrazový režim - blbě jsem se vyjádřil, tady jde o to, že ty mršky elektróni prolejzaj zkrz val.
Zapojení bylo testováno s ruskou tunel diodou, ale ty se u nás nekoupí (i když se dají objednat)- takže jsem zamířil do katalogu prodejce a spolehl se na to, že udává pravdivé informace.

Datum: 07.06.2012 09:28

Bohužel né, kdysi měl diody GE132 ale s tim se i blbě dělá, u jedny mi hned upadla pacička a to sem na ni sotva sáhl. Druhou jsem myslim někomu dal aby ta pacička upadla jemu taky...
Tunelový diody teda shanim furt a dodnes nemám nic.
Ta od Distřelce je jasná, ale 7kil za diodu nikdo nedá, že.
Otazkou je zda nevyjde levněj objednat ty ruský...

Krysa

Datum: 07.06.2012 11:23

Takže Tesla kdysi vyráběla typy [katalogy.ic.cz]
a jejich ekvivalenty jsou stále levně k dostání v Rusku.

Datum: 07.06.2012 12:00

No jenžes neřekl kde a za kolik.
Já se díval jen orientačně a našel 3I306G a AI101D (přepištěte si to do azbuky!) přičemž jsem se optákoval, jelikož na Ebay a podobně byly tak za asi 14Euro a víc což je děs a hrůza. V azbuce jsem našel taky cosi a tam byly svýho času taky a taky za 14... ale RUBLU!!! Přičemž euro je 40 rublů. Takže by bylo dobrý najit kde se dají v Rusku koupit tak aby je sem někdo poslal. Což jsem nenašel neb mi začíná být blbě (asi počasí) takže to už dnes nezvládnu.

Na KV a SV to de ale obejít i takto: [krysatec.benghi.org] což funguje i na KV ač na CB jsem to zrovna nezkoušel. (Na 14MHz ovšem jo) Ten tranzistor by šel nahradit i BF245A.

Datum: 07.06.2012 12:07

Ještě by mne zajímalo: jaks to myslel na tom svym webu že vam vysílala i normální krystalka s normální diodou?
Kdyby tam byla Esakiho dioda tak to chápu, ale takhle to zas nechápu.

Ještě bych chápal že dioda vytvoří napětí pro třeba uhlíkový mikrofon, méně ale už jak to bude vysílat a už vubec ne jak to budeš přijímat když vyladěný na nějakou stanici co dá to napětí to bude kmitat tam kde je ta stanice tudíž to nepujde přijímat?!

Nešlo by to nejak rozvést?

Krysa

Datum: 07.06.2012 12:13

Jednoduše. Krystalka z antény žrala energii, podle momentálního odporu uhlíkového mikrofonu více či méně, a tim v nejbližším okolí přijímací antény kolísala síla pole.

Datum: 09.06.2012 09:28

jo...AI101D by měl mít Denkl ač teda jsem to na webu nenašel ovšem posléze jindy zas našel, asi mu blbne web. Je za 75koček.
V Rusku jsou někdy i levněji ale zas ne tam, kde je ochotný někdo posílat něco mimo hranice Ruska.

Otázkou je, že nemužu nikde za prase najít KDE to ma anodu a katodu??? parametry jo, ale vývody nee... víš jako myš jak to má ty vývody?

Krysa

Datum: 09.06.2012 09:44

Tam jak je ta prohloubenina, to je anoda.

Datum: 09.06.2012 10:08

zajímavý přijímač s tunelovými diodami na band 80m je zde (ovšem popis v angličtině!):

[aa1tj.blogspot.cz]

Mimochodem ten samý autor tam někde má i Polyakov mixer a k němu oscilátor taky s TD.

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *7* =