CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Možná by bylo zajímavý
Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 19.06.2012 09:55

podívat se na nějaký schemata QRPP zařízení na vysílání. Logicky tam nepoužijete ssb a fone, že. Myslím spíš na digi přenosy nebo CW pokud to někdo ještě umí, hi.

A bandy mne napadají tři: 3.5, 14 a 28MHz.

Celá ta věc by šla napájet z akku dobíjeného třeba solárním článkem nebo
větrákem nebo vodní turbínkou na potoku za zahrádkou, hi!

A myslím, že vysílač by neměl být takový problém natož pak přijímač (polyakov mixer...).

Kilowattem s antenou "pár metrů drátu" to zkouší a někdy i umí každý debil.
Jiná věc je na vlastní výroby TCVR a za podmínek "nemám love, postavím si to sám" plus "nehodlám na kotoučku elektroměru brousit nože".

Ono ostatně i příjem majáku OK0EMW na cca 500kHz je zajímavější na vlastnoručně dělaným RXu s jednym tranzistorem jak na Icom za 20-50litrů...

Krysa

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Možná by bylo zajímavý
Autor: Hades (---.176.broadband4.iol.cz)
Datum: 22.06.2012 20:48

Kryso

nechci ti brát iluze, ale protože soláry mají účinost kolem 15% (ty nejlepší), tak je to jako s tou biomasou...

Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 22.06.2012 21:15

Záleží jak se to využije. Chtít solárními panely nahradit elektrickou přípojku u baráku je prozatím pitomost. Na druhou stranu, souprava gelovky, několikawattového solárního panelu a nabíjecího stabilizátoru není zas tak zbytečná, když se vyjede vysílat nebo poslouchat někam kde není šňůra z Temelína po ruce..... Ono najít v místě s elektrickou sítí flek kde není zarušeno je dnes už docela kumšt.
A jsou místa, kde může člověk dopadnout jako jistý pán, co před rokem a půl brečel v televizi. Pořídil si chalupu někde hluboko v Jizerkách, kde lišky dávají dobrou noc, a když mu ve sněhové kalamitě spadnul strom na dráty, týden mrznul, než se k němu energetici prokousali. Normální člověk by si ovšem k přímotopům v takovém případě pořídil krbovky a pár kubíků dřeva. A solární panel se dvěma autobaterkami potom taky není od věci.
Ale k otázce jestli tovární nebo dělané zařízení - bastlit doma má smysl, když chce zájemce něco extrémně jednoduchého, nebo něco co se běžně neprodává, nebo nemá peníze a má spoustu času. Vyvíjet ale něco složitějšího už se v podstatě nevyplatí, kdyby se potom ohodnotil strávený čas stokorunou na hodinu jako v práci, koupené zařízení bude lacinější. Navíc většina lidí je v práci od nevidím do nevidím, k tomu barák, rodina, čas prostě není a nebude.
P.S. Krysatče, snad jsi neudělal koncesi?

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 22.06.2012 21:44

No já bych sázel na rádio na petrolej.

Datum: 22.06.2012 21:47

Pro Krysu: viz [www.cbradio.cz]

Datum: 22.06.2012 23:09

To: JirkaK

s tím solárem...
zamysli se, vezmi si k ruce kalkulačku a začni počítat...

20W solární panel... (beru, že ten se dá ještě někam dopravit autem...)
Hmotnost: 1680 g
Jmenovitý proud: 1260 mA
Jmenovité napětí: 15 V
Napětí naprázdno: 19,6 V
Zkratový proud: 1,6 A
Výkon: 20 Wp
Rozm.: (D x Š x V) 560 x 382 x 3 mm

páni kolegové, obnovitelné zdroje energije, to je zatím opravdu jen utopie, o účinosti se raději nebudu zmiňovat, to jsem uvedl v jiněm vlákně.
Tohle se snad může vyplatit od panelu, který dá tak cca 100W, a pouze na delší pobyt někde v přírodě, kam se dostanete autem, abyste tam ten "krám" dostali. BTW, akumulátor k tomu je tak max. 25 Ah.

Už vás vidím, jak taháte na zádech solár o rozměru cca 1 x 0,5 metru o váze cca 5-6 kg, k tomu akumulátor 20Ah, regulátor soláru a další krámy pro vysílání na portable...

Postavte se konečně "nohama" na zem... :ROFL:

Datum: 23.06.2012 08:12

Hades, to myslíš vážně?

http://radioamater.xf.cz/ukaz/dx_vyprava.jpg

Datum: 23.06.2012 11:07

jo, to je přesně ono.
IMHO to co táhne na hlavě bych si dovolil tak odhadnout na cca 5W panel...
Takže napětí při plném ozáření sluncem někde kolem 14V a zkratový proud cca 357mA (vyzkoušeno, změřeno...)
Prostě účinnost stojí za kulový...

Datum: 23.06.2012 11:26

Ale baterku by to dobilo, ne?
No a v nejhorším - rádio na petrolej, případně aby to bylo obnovitelný, tak na řepkový olej.

Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 23.06.2012 11:41

RE: IKE: to víš, někdo nějakou technologii fanaticky prosazuje, někdo zase fanaticky odmítá. Já zase odmítám uvažovat fanaticky a dogmaticky.
Samozřejmě chtít nahradit solárem přípojku z Temelína je blbost. Ale když si má člověk vybrat mezi variantami "žádná elektrika" nebo "aspoň nějaká elektrika", volím tu druhou a 15% účinnost mě v tu chvíli trápit nebude.

Autor: jarvan (---.vshosting.cz)
Datum: 23.06.2012 12:26

IKE napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pro Krysu: viz
> [www.cbradio.cz]

Zajímavá teorie, ale Řekl bych, že udržovat ten materiál v supravodivém stavu by stálo více, než jaká je možnost odebíraného výkonu.

Nevím ale ja by tuto "elektrárnu" prosadil, když lidem vadí i zvuk větru obtékající listy větrné elektrárny.

Datum: 23.06.2012 13:26

To: JirkaK

nebráním se soláru, sám o tom uvažuju také. Kdyby se na to jen svítilo, ušetří to část peněz, které nacpu ročně do ČEZu.
Ale protože k těmhle technologiím mám zatím přístup, tak mám také možnost testování a zkoušení.
A řeknu rovnou, že cokoliv pod 150W výkonu jsou jen vyhozené peníze. A pokud se rozhoduješ pro soláry, koukni raději po panelech s výkonem okolo 250W. Tam je poměr cena/výkon už celkem obstojný, 250-ka se dá sehnat již od 6,5 kKč, k tomu nějakej 100-120Ah aku z náklaďáku seženeš levně z druhý ruky. Nemusí být zrovna nový, stačí ten, co už nedokáže nastartovat, ale nesmí být mrtvý...
LED žárovky jsou už dneska s cenou taky jinde neř před dvěma roky (to stály skoro Kč 700,-), dneska slušný 5W s čipama 5050 jsou v průměru za Kč 380.- (podle prodejce) a tyhle velký čipi svítěj už opravdu dobře. 8 těhle potvor ti prosvítí místnost o rozměru 4x8 metrů naprosto v pohodě, Toho světla je víc než za šesti 50W halogenek, co sežrali 300W.

Tož asi tak, ale nechci tu svinit Pájovo forum svými pokusy, které jsem měl možnost si ověřit.

Jedině založit vlákno nové, pokud bude Pája pro, tam tohle můžeme probírat... Sem patří radia a vysílání

Datum: 23.06.2012 13:53

Hades, určitě to bude zajímat více lidí. Alespoň mně osobně ano.
Zkus tedy dát NOVÉ TÉMA v sekci KUTILŮV KOUTEK a přiblížit nám své zkušenosti.

Datum: 23.06.2012 14:32

Chodíval sem také Viktor OK2TAR, ten má rovněž velmi zajímavé zkušenosti s obnovitelnou energií, hlavně vodní a pod., je na [expedicebilytesak.sweb.cz]

Datum: 25.06.2012 19:33

To: IKE

Ok, Jirko, pokusím se něco sepsat ze svých měření a poznatků, ale trochu strpení, ještě se musím živit a vydělávat, neboť důchod je ještě daleko, tedy zbyde-li na mne nějaký :-))

Autor: Hades (---.eurotel.cz)
Datum: 17.07.2012 22:52

takže všem, kdo mi napsali, prosím o ještě trochu strpení.
Stěhuju server, blbečci s O2 mi šoupli pevnou IPv6, a tak se musí překonfigurovat mašina, kam pak umístím všechny poznatky z toho, co jsem měl zatím, možnost změřit.
A taky tahat ty panely z práce domů a pak Z5, není legrace, musím zavřít krám, dojet "hromadou" domů, skočit do auta a Z5 do práce, naložit panel a zase domů...

No a protože v poslední době "chčije a chčije" (vyjádřeno slovy klasika...), tak se ta měření trochu protahují.
Vím, že nikdy nezískám naprosto stejné podmínky pro měření, ale když je pod mrakem, tak poznáme "kulový" oproti tomu pěknýmu "pětiwatu".
Je to asi běh na dlouhou dobu a já si prostě nemohu odvézt domů polovinu zásob z firmy :-)

Takže ještě chvilku strpení, poctivě na tom pracuju...

Autor: Liška (188.120.194.---)
Datum: 18.07.2012 07:36

Panel podobné velikosti jsem měl u ohradníku na BÝČKY a dával 2,5A do baterky při full slunci.

Kyslíci už nedávají veřejky z IPv4 ?

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *6* =