CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Softvérovo definovaný transceiver na rádioamatérske použitie
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 12.11.2012 16:13

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Softvérovo definovaný transceiver na rádioamatérske použitie
Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.11.2012 11:35

To je sice zajímavý, ale vyrábět to doma asi (a u nás) navíc není moc reálný, že.
Podobný věci jsou asi taky téměř neopravitelný, tedy ne "na koleně".
Tedy tím, kdo to nevyráběl sám.

Víc mi ale vadí poslední dobou rozšířený nápad na vstupu nic neladit (ač by to šlo!) a cpát tam jen nějaký obyčejně mizerný propusti či zádrže.
A všechny potíže pak řešit tím, že se míchá nahóru a míchá dolů... dvakrát, třikrát.... až to uživatele namíchne, hi. (Též taky to, že ke všemu se nacpe počítač, rychlej, rychlejší až úplně nejrychlejší, jinak to nejede...)

Otázkou je, o kolik se zlepší příjem takovým zařízením oproti zařízení, co nepotřebuje kompl na každou blbost, má laděný obvody na vstupu a věci co jdou řešit analogově tak je taky tak řeší.
Tj. (pokud nejsem od armády, NSA či podobně), zda se vůbec takové náklady vyplatí A ZDA TEN PŘÍNOS JE TAK STRAŠNĚ VELKÝ JAK STRAŠNĚ VELKÝ JE ROZDÍL NÁKLADŮ NA VÝROBU. (tedy doma, v šílených seriích vyráběných na potápějící se lodi u Šanghaje číňanem za hrst rýže - to asi je pak věc jiná)

Z mý zkušenosti plyne, že u každýho přijímače se vstupy kde "je prd a ne laděný obvod na vstupu" se o 300% vše zlepší pokud tam ten obvod dáte: třeba jako aktivní preselektor. Nebo taky to, že různé softy na demodulaci AM, synchroAM, ssb a tak co jsem měl nikdy nejely líp, jak am/fm/ssb..etc... demodulátor okopírovaný od fy. Shurr co je ovšem zcela analogový.

Neříkám, že to musí platit vždy a všude, ale oprvadu mne dost bavilo i dívat se na kyselý ksichty lidí, co ke mě dotáhli RX za cirka 14-18litrů a tvářili se jako by stoupli do kravěnce když si srovnali co slyší třeba oni na 80m bandu a co tam slyším já na Polyakov za cca pár stovek, hi.
On teda ani kamošův Icom na bandu 50MHz nebyl oproti Polyakovu s předzesem žádná výhra, extra když si srovnáte ceny. (opět asi pár stovek oproti asi 20ti litrům co dal před léty za Icom)

Přitom pokud upravujete až to nf, tak je u prdele zda to nf berete a (nebo upravujte rovnou v nějakým "Icomu") nebo zda ho teda berete z toho Polyakova.

Samozřejmě jiná věc je ovšem pak obsluha toho RXu, že. Jenže to mi připadá stejný i jinde: pokud mám hifi gramec, je opravdu až tak nutný, aby tam jehla najela sama a zaměřovala desku laserem nebo to tam stačí dát rukou když na poslech to bude stejný??
A nebo: opravdu je nutný, aby pračka dělala co jí řekl ten co to projektoval a programoval a ne to, co chci já aby dělala a rozhodně dělat nehodlá?

Myslím, že i ty softy u SDR a podobně jsou vymyšlený tak, jak to zamýšlel ten co to vymyslel ale už zase VY je těžko sami upravíte tak, aby to dělalo ne co on myslel, ale jak to vy chcete.
(TO je ovšem potíž SKORO VŠECH dnešních výrobků).

Krysa

Datum: 13.11.2012 11:48

No vidíš, a právě tohle je ten důvod, proč jsem to tady dal. To jsou samé digitální radiostanice za pár desítek kKč, a neslyším na ně vzdálenější stanice, než na mou starou dvoulampovku. Pokrok.

Datum: 13.11.2012 13:40

No to je pak jako dělat "krystalku s atmelem", že. Aneb "musíte pít balenou vodu" místo tý, co máte ve studni...

Krysa

Datum: 13.11.2012 13:48

Přesně.

Datum: 13.11.2012 14:40

Jenže - situace je taková, že pro mnohé je snadnější koupit za pár desítek tisíc číňana, sehnat nějaký ten software, kabel ke stanici, vyřešit problém proč WIN XP s tím softem nespolupracuje, atd., než vzít do ruky páječky a sletovat dohromady pár tranzistorů a odpůrků.

Autor: Medved (---.64.broadband9.iol.cz)
Datum: 13.11.2012 15:14

IKE-nejak se mi nezda ze by ty moderni radia jako je Kenwood TS-590,nebo Elecraft K3 poslouchali hur nez neco s par soucastkama nebo dokonce elektronkama.Jo ICOM budiz,ale ty dva vyse jmenovane ? Ale je fakt ze si radsi postavim vlastni,nez davat tolik penez za neco co si muzu udelat.Bude me to pak i vic cele bavit,kdyz budu vedet ze jsem to dobre postavil a ze si na tom muzu vyzkouset nove napady co se mi zrovna prozenou hlavou..

Datum: 13.11.2012 16:20

To sice máš pravdu, toho Elecrafta jsem již měl možnost osahat, ale - když mám něco co je stokrát dražší, nemělo by to být alespoň desetkrát lepší?

Datum: 13.11.2012 19:53

Mělo. Ovšem i tak málo co nahradí radost z toho, co si sám postavíš doma a už vůbec to nenahradí koupě "číňana" ze seriovky i kdybys na něj vydělával v uranovým dole... ...až úplně dole, hi!

Krysa

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *8* =