CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
CB do auta
Autor: IkaSGC (---.227.broadband6.iol.cz)
Datum: 31.01.2013 13:29

Zdravím :)
Uvažuji o koupi CB do auta pro zpříjemnění nudných chvil na cestách ale potřebuji poradit. :) Přečetl jsem si tu několik příspěvků na podobné téma ale né na vše jsem dostal odpověď :) a tak jsem se rozhodl napsat vlaszní téma. :) Pokud to byl špatný nápad tak mě klidně ukamenujte. :P

A teď k věci. Vzhledem k tomu že s CB mám nulové zkušenosti potřeboval bych si je doplnit. :) napadá mě pár otázek:

- Jak to je s provozem CB za bouřky? (bereme li v potaz anténu namontovanou na stálo) Jaké jsou možnosti pro maximální bezpečnost jak posádky tak CBčka ? :) Co když mi do toho střelí blesk ? :D

- Mohl by mi někdo trošku osvětlit ladění antény ? :) Něco málo jsem se o tom dočetl ale stále z toho nejsu moudrý. Navic když koupím samotnou CB stanici třeba na aukru tak ju bez ladičky asi jen tak nenaladí. Jaké jsou možnosti ? :)

- Dále ohledně rušení.. Má někdo zkušenosti s s provozem CB v autě které je vybaveno Subwoofery ? Jaký mohou mít vliv na CB ? (v mém případě woofery 2x1000W s 1.2F kondíkem) samozřejmě že asi když mám zaplé CB nebudu solit rádio na plné kule :D ale woofry používám jako basové repráky místo repra v platu. :) Asi je to blbý dotaz tak jej klidně vynechejte ;) Jináč co s rušením od alternátoru a podobně ? jak mu předejít?

- A ještě jedna věc. Jak řešíte aby vám někdo nevybílil auto i s CB ??
nějaké rady pro zamaskování CB v autě ?

Děkuji :)

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: CB do auta
Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 31.01.2013 15:17

Všeobecně se tvrdí,že auto je vlastně faradaiova klec a nemělo by se nic stát.
Posádka to asi přežije,ale auto ne.Bylo tady zveřejněno několik fotek kdy z antény nezbylo nic,jenom velká díra ve střeše a vevnitř vyhořelá i přístrojovka.To tě může potkat i pří švihnutí blesku do antény autorádia a to už by musela být možná větší náhoda než vyhrát ve sportce.
Jestli jsi aspoň trochu blebej,tak se nemáš čeho bát.:-D
Pokud budeš solit rádio,tak vysílačku stejně neuslyšíš.
Jo kdysi se prodávali autorádia s cB stanicí,rozdělené napůl a při signálu ve stanici se autorádio vyplo.Jak moc to bylo náchylné na rušení,aby se třeba vyplo rádio při zajetí pod vysoké napětí těžko říct.Ty stanice byly v prodeji jen velice krátce a je to už dosti dlouho.
Co se týče rušení stanice vlastním vozidlem,tak na to se nedá jednoznačně odpovědět,protože čím víc máš v autě blbinek,tím větší možnost rušení a hůř se hledá jeho původ.
Rozdíl je taky ve stanicích.Některé jsou více náchylné na kde co a nic s tím nenaděláš.
Co se týče umístění stanice trvale ve vozidle,je lepší aby nebyla vidět.
Buďto ji schováš do kastlíku,někdo ji má pod stropem.je tu i možnost stanice s mikrofonem umístěným na boku a na stanici nasunout deklík.
Jsou i stanice s kolejničkama,kdy po povolení dvou šroubků stanici vysuneš z držáku.
Někdo kvůli tomu používá jen ručku a tu pak v pohodě schováš nebo vysuneš z napájecí botky a vezmeš sebou.
Stanice není hudební nástroj,na to nepotřebuješ ladičku a na stanici se nic neladí.Jedině nastavuje frekvence nebo číslo kanálu.
Měřák potřebuješ na vyladění antíny,ale to až po montáži antény do auta.
Z aukra kupovat stanici je dosti o hubu,protože nevíš jestli vůbec a jak funguje,ale to je každého věc.
Anténa se ladí až po namontování buď napevno do střechy a nebo v případě magnetky po přilepení na střechu.
K tomu je zapotřebí SWR-metr s propojovacím káblíkem a anténa se ladí: po zaklíčování stanice a nastavení měřáku se přečte údaj na displeji a v případě potřeby seřízení se imbus klíčem povolí šroubek nebo šroubky na horním konci cívky a povytažením nebo zasunutím drátu(zářiče)upravují hodnoty měření.
Jsou některé antény,které se neladí(Indiana apod.)a nebo se ladí dvěma kroužky na cívce.

Datum: 31.01.2013 15:47

Aha :) a ve funkšnosti jsou na tom jak ony antény které se nemusí ladit ? :) A ještě mne napadla jedna věc... dalo by se udělat aby autorádio pracovalo na stejné anténě jako CB ? Tedy že by se autorádiová antěna nahradila CB anténou a na ní pracovalo Autoradio a CB ? třeba nějakou vyhybkou nebo něčím ? :)

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 31.01.2013 15:55

Datum: 31.01.2013 15:57

Jestli nemáš zjištěno jestli ti někdo prodá dobrou stanici a protože tomu asi nerozumíš,tak úplně nové stanice z 2letou zárukou se dají koupit od 1150Kč.Nemusí mít všelijaké blbinky,protože to v autě stejně nevyužiješ,stejně budeš spíš poslouchat rádio.
Tady jen na ukázku [www.shop3000.cz] jsou multinormní stanice,to znamená že pomocí tlačítek si nastavíš počet kanálů a modulaci jakou pro daný stát potřebuješ.U nás se většinou si nastavuje DE norma,pokud chceš 80 kanálů,ale stačí jen 40 s FM modulací.
Pro poláky potřebuješ PL normu,protože ti vysílají na frekvencích končících nulou (jedou tzv. v nulkách) a v AM modulaci tuším kanál 18 nebo 19.
U nás jako ve většině zbytku Evropy se jede v na konci v pětkách,akorát taloši a Turci a rusáci jedou i v AM.
Hlavně v létě je pak v tom takovej guláš,že nepobereš nic a budeš rád že máš autorádio.

Datum: 31.01.2013 16:04

Tak ta anténa je laminátová Indiana [www.shop3000.cz]
Je tady možnost buď použít onu Indianu,nebo kteroukoli jinou CB anténu a potom v autě máš krabičku,kde je rozbočovač k CB stanici a klasická zástrčka do autorádia a nebo potom se dá použít Triplex anténa za 900-1800Kč a ta je k CB,rádiu a MT.
Vypadá úplně stejně jako antény k rádiu.

Datum: 31.01.2013 16:07

Tak je to triflex [www.antiradary-distributor.cz]
Dá se sehnat už od 9OO.

Datum: 31.01.2013 16:09

Datum: 31.01.2013 16:21

Jenže tak jako tady to funguje málokde [plk.kfl.cz]

Datum: 31.01.2013 17:03

Tak to je paráda že se dělají i "nenápadnější" antény :) tak to si do toho asi půjdu :) už jen vymyslet kam CBčko skovat aby nebylo tak nápadné :)

Ještě mne napadá :) ten rozbočovač na Radio a CB se nazývá jak ? :) popřípadě máte na něj někdo odkaz ? :)

A ještě jedna otázka... CBčko pro příjem má reproduktor v základu (když nemám připojený vlastní) kde ? :)

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 31.01.2013 17:22

Rozbočovač se navývá duplexer, viz zpráva z Datum: 31.01.2013 15:55

Datum: 31.01.2013 17:26

Aaa jojo :) pardón :) každopádně vypadá to lákavě asi si do toho půjdu :) už jen přijít na to kam CB nenápadně napasovat :)

Datum: 31.01.2013 17:28

Asi to nebude umět zvládnout sám,tak si zkus napsat sem Paja (bazar@cbradio.cz)
Před časem tady Paja informoval,že ten krám má.
V obchodě to asi už bude těžko k sehnání.
U toho Triflex nic nepotřebuješ,tam všechny koncovky jsou.

Datum: 31.01.2013 17:35

Zkompletovat bych to zvládl bo jsu elektrikář. :) Ale i tak to asi vidím spíš na ten triflex. Triflex by nemusel být špatný protože takové antény se u Italských vozů oběvovaly akorát mě trápí že ty antény moc krásy nepobraly :D jsou hodně neohrabané :)

Datum: 31.01.2013 18:09

Je to klasika,vypadá to obdobně jako u antény u Felicie nebo u staré Oktávky.Akorát když ti to někdo čórne,tak máš smůlu a nový prut je pěkně drahý a samotná anténa při té délce taky nic moc.

Datum: 31.01.2013 18:16

Většina stanic ho má vespod a hraje dolů s tím,že vzadu je klasický 3,5mm mono jack.U některých objemnějších je na přední straně vedle displeje a tady je možnost bez úprav napájení 12 i 24V,u většiny to bývá 11-15V.

Datum: 01.02.2013 12:59

Napadl mne další dotaz :P Mohol by mi někdo poradit nějaké "cíbíčko" do auta na nízkou cenu (nejlépe okolo 1000kč) a pokud mozno co nejmenších rozměrů ? :) Budu jej muset zabudovat pod rádio a proto potřebuju aby bylo pokud možno co nejmenší :)

A jináč co říkáte na tuhle ? (http://aukro.cz/ShowItem2.php?item=2974779155&ref=recommend-box)

Autor: Kamil_k4 (---.cust.sloane.cz)
Datum: 01.02.2013 21:08

"nejmenší"...jedině ručku!

Ten triflex(opravdu jen náhražka antény)....na CB jen 21cm,to je jako "pendrek"...asi 10-15km po rovině.A samozřejmě na základ(max.10W).

Zkus raději něco přes 1m dlouhého,ať nedopadneš tak,že je tě dobře vidět,ale špatně slyšet.

Datum: 01.02.2013 21:17

Tak ta triflexka co jsem našel na netu má "Délka (výška) cca: 500 mm".

Metrovka by byla hezká ale leda jako sekundární anténa. Nemůžu ji mít na autě pořád. Bilo by to moc do očí. Z toho důvodu asi nemám moc jinou volbu než triflex.

Co si myslíte o této stanici ? Stojí za to ? Nebo je to odpad? [aukro.cz]

A ještě mne napadlo... Může se na CB používat normálně morseovka ?

Autor: Kamil_k4 (---.cust.sloane.cz)
Datum: 01.02.2013 21:34

Špatně čteš "parametry"....na CB 21cm.......celkem to má 50cm!!

CB 27 MHz: 215mm / FME-male / 5m přípojný kabel je součástí dodávky, zakončen je klasickým PL konektorem 259/6 mm do CB stanice
FM Radio: 165mm / M10x0.75-male (tzv.Hirschman samec) / 5m kabel součástí dodávky, zakončen ISO, přiložena redukce DIN
GSM: 120mm / FME-male / kabel k pevné GSM hands free není součástí dodávky, lze jej doobjednat.

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *9* =