CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Podpäťová ochrana - poraďte
Autor: Mailo Dubnica,OM4AJK (---.db.swan.sk)
Datum: 08.04.2013 16:10

Ahojte vospolok.
Potrebujem vyriešiť jeden (pre mňa) problém .
O čo konkrétne ide - mám 12 Voltový PB akumec a pripájam ho na zariadenie, kt. využíva 4,5, resp. 5 Voltov. 12 V naätie môžem zraziť buď stabilizátorom, alebo DC/DC meničom . Problém však je v tom, že klasická 7805 stabilizuje nap. už od cca. 7 V do cca. 20 V. Avšak keď mi spapá z baterky tento stabík toľko energie, že mi ju "podbije" na 7 Volt, už to ten PB akumec nikdy nerozdýcha. Preto ja potrebujem niečo také, čo mi pod 12 V (vybíjacie napätie PB akumca) buď odpojí vstup do stabilizátora, alebo stabilizátor zablokuje výstup . DC/DC som až toľko nesštudoval. Doma mám Traco Power 3411 menič, kt. má ževraj podpäťovú ochranu, avšak sa musí k tomu dodať príslušný šalát. Lenže po študovaní datashhetu som nič neobjavil :(
S týmto si neviem docela rady, určite to nebude jednoduchá záležitosť..
Riešenie, že poriešiť 6 V akumce padá, pr. už som to na 6 Voltoch mal, avšak podarilo sa mi veľmi lacno zohnať práve 12 V Pb akumce, bola by škoda ich nevyužiť ..
Vďaka všetkým za rady..
73

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Podpäťová ochrana - poraďte
Autor: pavelduha (82.209.14.---)
Datum: 08.04.2013 16:58

zdravim ja pouzivam maly solar a 12v aku a regulator cmp-03 [hadex.cz]
je vnem ochrana ktera vypina pri 10,5v a nabijeni zacne omezovat pri 13,7v
[danyk.cz]

Re: Podpäťová ochrana - poraďte
Autor: Jarda ok1hdu (---.eurotel.cz)
Datum: 09.04.2013 20:16

No, já jsem si na odpojování baterie při poklesu napětí vyrobil tohle:
[599.cz]
Používám to k odpojování QRP transceiveru od Li-Pol baterie, abych ji nezničil přílišným vybitím. Má to i indikaci, že brzy dojde k odpojení.

Pro tvoje účely by byla možná lepší verze tato:
[599.cz]
Je to to samé, jenom s jinými konektory.

Pouze by bylo potřeba pomocí děličů napětí na vstupech komparátorů nastavit jiné odpojovací napětí. (Já to mám pro čtyř-článkovou Li-Pol baterii, která má napětí o dost vyšší než olověný akumulátor).

Jarda ok1hdu

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *3* =