CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Větrný generátor pro CB ze starých motorů.
Autor: CB man (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 12.04.2013 10:03

Přátelé,snažím se vyrobit malý přenosný větrný generátor třeba z PC větráku 120mm, motoru z CDROM mechaniky nebo 1.F malého motoru. Dají se tyto motory upravit tak, aby dávali štávu při nižžších otáčkách bez převodu, řekněme při 3 až 7 otáčkách za sekundu? Zatím se mi nejvíc osvědčil krokový motor, ale i ten musí kmitat o sto šest :( Snažím se vyrobit něco, co vrznu na střechu auta, aby to valilo 12,5-15Volt a aspon 100-300mA.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Větrný generátor pro CB ze starých motorů.
Autor: Liška (188.120.194.---)
Datum: 12.04.2013 10:34

Ten větrák z PC se hned rozletí.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 12.04.2013 10:37

Ne.

Datum: 12.04.2013 10:44

Úryvek z článku RÁDIO NA VODNÍ POHON (http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/radio_na_vodu.htm)

Nakonec padla volba na vodní elektrárnu, jelikož v místě našeho plánovaného tábořiště byla dosti prudká bystřina. Použili jsme elektromotor z nějaké staré hračky, a pro prvé pokusy jsme na jeho hřídel připevnili čtyřlistou vrtuli s rameny 4 x 50 cm ze dvou zkřížených pásků plechu. Upevnili jsme jej na zábradlí balkonu, a vida – při průměrném větru dodával napětí 9V při proudu 0,5 A – no to je úžasné! Předběhnu dobu, a prozradím, že při pohonu „mlýnkem“ se šesti lopatkami jsme získali 6V při zatížení 100 mA – tedy více, než jsme čekali. Ona ta voda zahnaná kameny do úzkého koryta skutečně proudila dosti rychle.

Datum: 12.04.2013 11:56

Liška PC větráky jsou dostatečně pevné, zkoušel jsem na velikost 80x80 16.000 otáček,měl jsem to našroubované na modelářském motoru speed400, sice jsem se nedostal k finální výrobě dmychadla, ale po stránce mechanické se nebojím toho, že by se to odstředivou silou roztrhlo. IKE, takže asi skončím u nějakého převodu do rychla nebo zkusit před ventilátor vřadit trychtýř a tím bych se možná dostal na vyšší otáčky vlivem zvýšení rychlosti průtoku vzduch- třeba 4xvětší vstupní průměr ?

Autor: spectrum (199.19.105.---)
Datum: 12.04.2013 22:34

PC větrák asi tak těžko, otevři ho a podívej se jak funguje.
Krokáč taky nebude to pravé.
Ideální by byl alternátor (i ten z auta) nebo dynamo, kde si buzením zrovna nastavíš výstupní napětí.
Fungovat bude ale i klasický DC motorek akorát napětí bude dost závislé od otáček, takže potřebuješ stabilizaci. Ale generuje už od nízkých otáček.

Autor: OK4JD (---.kobylnice.net)
Datum: 13.04.2013 08:48

A jaký smysl má dávat na auto větrnou elektrárnu? Je to jen zvědavost jestli to pude, nebo jde spíše o praktickou stránku věci - získat zdroj bez tahání kabelů?

Datum: 13.04.2013 09:15

Nejde jen o zdroj energie, v autě je dostatečný, ale čistě jen o amatérské pokusničení, "jak to udělat, jak by to šlo".
CB mane - chválím, jen tak dál.

Datum: 13.04.2013 14:37

OK4JD, jde o praktickou stránku věci. Baterie v autě při CB maratonu nevydrží, padá napětí padá výkon. Takový generátor 12,5 až 15 Volt by byl super , přičemž by napětí na baterce mohlo být stále udržováno na 13,8V, kdyby to dávalo proud 100 až 500mA ... nádhera. Na kotě Javořina a podobných pořád fučí, tak proč toho nevyužít. IKE poznamenal, že to spadá do bastlení, souhlasím. Dneska jsem trochu blbl s vrtulema, bude to chtít něco pomaloběžného, PC fan 80 mm řádově 40km/h a fan 120mm 20-30km/h...rozsvědcoval jsem ledky, asy bych tam musel hodit silné magnety, aby to dávala 12V a ne 2-3Volty . Otestuju Savonius Rotor, tohle má sice nižší účinost než klasická vrtule,ale nevyžaduje to natáčení proti větru, navíc při nižších otáčkách to nená takové nároky na vyvážení, je to celkově jednoduší a bezpečnější.

Datum: 15.04.2013 16:31

Ahá. No jako pokus to není špatný. (Sežere to ale asi dost času, a bylo by pro Tebe jednodušší jít dvakrát v sobotu do práce a koupit velkou baterku Nicméně, pro ten pocit z bastlení:...)

a) Proč to chceš pomaloběžný?
b) Proč stabilizovaný?

Osobně si myslím, že je jednodušší postavit turbínu vysokootáčkovou a připojit třeba na ten krokáč. Se stabilizací bych si až tak hlavu nelámal. Spíš by stačila jen dioda (lépe šotky) - prostě: je napětí vyšší než na baterii? -> dobíjí baterku; tím proudem (100-500mA) to stejnak sotva přebiješ (a špiček nedosáhneš asi nikdy, ta baterka má o fous větší sílu) a kdyby se Ti přece jen napětí už nelíbilo, odpojíš vypínačem a je klid.

Datum: 15.04.2013 16:34

Nebo místo větší baterky dát solárko -> rovněž dvě soboty, ale má i návratnost.

Datum: 15.04.2013 16:36

nevýhoda: nefunguje v noci

Autor: David (---.aquapalace.cz)
Datum: 15.04.2013 16:57

A což třeba vyrábět elektřinu tímhle ?? [www.svetsoucastek.cz]
nějaký ohníček se vždycky najde :)

Datum: 15.04.2013 17:36

Prolistuj si amat. rádia, hledej články "Rádio na petrolej", "Televize na vítr" a podobné.
Já osobně bych ohníček v autě příliš nedoporučoval, ani na střeše. Za jízdy by to mohlo být nebezpečné.
To už spíše články o tom, jak se dá vyrábět elektřina z moči. Strejda gůgl poradí.

Datum: 15.04.2013 18:48

joo to jsem nevěděl že to má fungovat za jízdy..
Myslel jsem to jako někde na portablu aby se nevybila baterka.
Jakože výroba eliny ze dřeva :) chi

Datum: 15.04.2013 18:50

Datum: 15.04.2013 19:29

Davide (a IKE), myslím, že to za jízdy fungovat nemusí, autor dotazu toto nezmínil, jde mu o dokrmování během příjmu v závodě z pevného portable stanoviště. Za jízdy to hravě zvládne alternátor vozu, z čímž autor jistě počítá.

Datum: 15.04.2013 19:42

Asi jsem to špatně pochopil, podle věty "Snažím se vyrobit něco, co vrznu na střechu auta, aby to valilo 12,5-15Volt a aspon 100-300mA." jsem se domníval, že ten větrník chce roztáčet jízdou.

Datum: 15.04.2013 19:51

Taky jsem se tak domníval, proto můj první dotaz. Řekl bych, že doměnku vyvrátila bezprostředně následující odpověď.

Datum: 15.04.2013 20:13

V tom případě něco spolehlivého
http://www.hellsoft.cz/ok1ike//kuk/kafe.gif

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*8* + *8* =