CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Tranzistorový audion
Autor: Hanz (---.198.broadband9.iol.cz)
Datum: 22.04.2013 15:31

Mám dotaz jestli někdo nestavěl audion s dvěma tranzistory z knížky OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY. Já jsem se o stavbu pokoušel ale mám problém s nastavováním zpětné vazby. Kdykoliv vazba vysadí neslyším žádnou stanici ale vazba je funkční (píská). Jsem začátečník a nevim co s tím.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Tranzistorový audion
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 22.04.2013 15:39

Podívej se na [ok1ike.c-a-v.com]
Myslíš ten na obrázku 66 nebo jiný?

Datum: 22.04.2013 15:53

Pokud to je ten ze strany 78,
Postupoval jsi při uvádění do chodu dle textu na straně 81?
Jaký tranzistor jsi použil jako vstupní?

Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 22.04.2013 16:24

Pokud vazba nasazuje a objeví se ti hvizd, potom jsi nějakou stanici chytil. Když po uvolnění vazby zmizí, je prostě slabá - zkus uzemnění, nějakou vnější anténu, atd. Jestli posloucháš jen na samotnou feritku, je to pro takové jednoduché rádio málo - pokud nejsi těsně pod vysílačem. S jednoduchou zpětnou vazbou z kolektoru tranzistoru na laděný obvod podle téhle knížky jsem nikdy žádné velké štěstí neudělal, není to ono.

Datum: 22.04.2013 18:40

Na vstupu jsem použil úplně nový, zakoupenný tranzistor 156NU70 jak bylo psáno v knížce. Přiznám se že jsem s oživováním přijímače nepostupoval přesně podle plánku na str. 81 což jsem samozřejmě měl. Audion jsem zkoušel jen na malou feritovou anténu, vnější anténu jsem nezkoušel ale určitě vyzkouším, díky za rady.

Datum: 22.04.2013 19:29

No jasně, anténa je téměř nutností.
Ale - jestli se tomuhle chceš věnovat důkladněji, zaměř se na křemíkové tranzistory a postupně pak přejdi na integrované obvody.
Tranzistor 156NU70 si zaslouží uložit s úctou do pozlacené krabičky a zachovat jej příštím generacím, což se týká i dalších typů z tohoto období.

Autor: Jarda ok1hdu (---.eurotel.cz)
Datum: 22.04.2013 21:53

Ahoj,
Nepamatuji se přesně, jestli jsem stavěl právě toto, ale je to klidně možné. Přibližně tak před 35ti a více lety, jsem mnoho podobných zapojení zkoušel. Málo co mi fungovalo tak, jak to autor popisoval. Dodnes se divím, že mne to od bastlení přijímačů úplně neodradilo. Získal jsem z toho zkušenost, že obtížnost oživení nějakého zapojení NENÍ přímo úměrná počtu součástek, které to zapojení obsahuje. Většinou je tomu PŘESNĚ NAOPAK.

Pokud nějaké zapojení obsahuje jeden tranzistor, který tam funguje jako vysokofrekvenční zesilovač, detektor, nízkofrekvenční zesilovač, možná navíc jako superregenerační oscilátor a já nevím co ještě a má zavedeny tři různé zpětné vazby, je velmi vysoká pravděpodobnost, že oživení nebude jednoduché. Taková "superjednoduchá" zapojení (rozuměj počtem součástek) se kdysi používala z nouze. Pokud tranzistor stál týdenní plat (a ještě ho nebylo možné sehnat) musel se využít na 200%. Dneska, kdy tranzistor s několikařádově lepšími parametry stojí 1,50Kč, není k takovému šetření důvod.

Jestli Ti mohu něco doporučit, tak se vyhni stavbě takových, zdánlivě jednoduchých zařízení. Pokud se mi takové zapojení někdy podařilo oživit, často jsem nevěděl, proč to najednou chodí. Nejspíš díky nějakým parazitním kapacitám a indukčnostem v zapojení typu "vrabčí hnízdo". A když jsem po potom předělal na úhledný plošný spoj, tak to zase chodit přestalo.

Pokud chceš zkoušet přijímače, šel bych tímto postupem:
- Krystalka (předpokládám, že máš za sebou)
- Přidat jednoduchý NF zesilovač s křemíkovým tranzistorem.
- Přidat vícestupňový NF zesilovač (třeba i s komplementárním koncovým stupněm, nebo integrovaným zesilovačem)
- Zkusit přidat jednoduchý VF zesilovač před detektor (Vyhnout se kladné zpětné vazbě)
- PřímoSměšující přijímač (na příjem SSB a CW) na některé spodní pásmo KV (pozor, neplést si s přímo Zesilujícím)
- U přímosměšujícího přijímače zkusit experimentovat s nízkofrekvenčními filtry (LC, RC, s operačním zesilovačem)
- Jednoduchý superhet na jedno pásmo KV, v mezifrekvenci použít krystalový žebříčkový filtr.
- ...

Trochu jsem se rozepsal, ale nedalo mi to.
Jarda ok1hdu

Datum: 22.04.2013 22:39

Díky moc za rady. K audionu sem připojil 20m anténu a uzemění a chytám skvěle Čro2. Selektivita taky celkem slušná. Mělo mě to hned trknout že to nebude fungovat jen na feitovku (vysílače měli dříve mnohem větší výkon). Co se týče 156NU70 budu si ho hýčkat a nechám si ho na něco extra :) Taky jsem už dělal jednoduchý jednotranzistorový zesilovač taky z té samé knížky. Jen mám trochu problěm s tím že ač znám základní zapojení tranzistorů atd. tak se stejně nakonec řídím podle nějakého návodu... Např nevím podle čeho určit vazební kondenzátor nebo odpor z kolektoru na bázi atd... Chtěl bych si navrhnout vlastní obvody ale nevím jak na to? Nemáte někdo nějakou tabulku se vzorci nebo něco podobného podle čeho by se to dalo spočítat? Předem díky moc...

Datum: 23.04.2013 08:29

Vysvětlením, co to je tranzistor, jak funguje a že musí mít určitý proud báze (to dělá ten Tvůj odpor z kolektoru na bázi) a podobné záležitosti - tím jsme vždycky v kroužku začínali.
Delší dobu se na to chystám, udělat sérii těchto článků, mám na stole hromadu sešitů s přípravami na kroužky (to víš, za padesát a více let se toho nazbírá hodně), ale nějak není nikdo, kdo by mne k tomu dokopal. Velice stručně je to například v sérii MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR na adresách:
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
a v mnoha dalších.

Datum: 23.04.2013 08:36

Nebo prolistuj články jako [cs.wikibooks.org] a podobné.

Datum: 23.04.2013 08:40

Jojo, ta moje skleroza. Odeslal jsem to dřív, než jsem to dopsal.
Takže kuk ještě na [ok1ike.c-a-v.com]

Na tom webu je toho více, ale raději končím, abych nezahlcoval místo.

ENTER.

Datum: 23.04.2013 12:45

Jo, a k Tvému dotazu na odpor do báze, jako nápověda obrázek -
(text chceš také? Tak počkej, až ho vyhrabu z haldy sešitů......

http://www.hellsoft.cz/ok1ike/kuk/pracbod.gif

Datum: 23.04.2013 13:42

Koukám že Jarda HDU tě chce nenápadně přesunout k amatérským pásmům :-) V podstatě má i pravdu, zpětná vazba je způsob jak vymačknout z jednoho stupně co největší zesílení a selektivitu. Dnes kdy je nový tranzistor za pětikačku a odpory za padesátník (a starších součástek mraky z vyřazených rádií) je pro běžný středovlnný poslech skutečně lepší mít víc stupňů s menším zesílením, než to dolovat z jednoho.
Na audionu ale není nic špatného, zapojení které jsi z knížky vybral je asi jedno z těch lepších. Je sice složitější, ale - takový přístroj dokáže začátečník nastavit, když se to nastavování dá rozdělit na samostatné jednoduché části. A to tady jde, nakonec se ti to i podařilo, takže vše v pořádku. Tranzistorové audiony mívají dva problémy - první je že zpětná vazba je někdy dost divoká, těžko nastavitelná a je problém ji umravnit aby fungovala jako kdysi u elektronek. To bych čekal u tohoto zapojení. Potom jsou varianty, kdy vazba chodí podobně jako kdysi u lamp, namátkou jsem zkoušel třeba toto: [www.radiosvet.wz.cz] malá rámovka i jako jednoduchý audion to chodí výborně, jen s tím rámem to vystačí akorát na citlivá sluchátka. Určitě by to jako přijímač fungovalo i s nějakou velkou feritkou, třeba z ruských VEFů, Selen apod. Další dobré zapojení je od Petra Jeníčka, je v Amáru tuším z roku 2008. Ale druhý problém - s feritkou nebo rámem to chodí dobře, když k nim dáš 20m drátovku tak je to zahluší. Tranzistor prostě nemá tak velkou energii.
A jestli si chceš skutečně zablbnout, podívej se po sovětské elektronce 12Ž1L. Je k sehnání třeba tady: [www.drbal.cz] . Je to kopie německé RV12P2000, má žhavení 12V 75mA a s těmi 12V na anodě chodí jako audion výborně. Zapojení jednoduché jako facka, klasická jednolampovka podle starých knížek. A na 12V je to bez obav že tě to někde praští. Je tam jen problém, že k nim nemá patice, ale právě se blíží "malé Holice" 4. května, potom bude Kozákov, třeba tam nějaké zbytky ruských radiostanic budou...

Datum: 23.04.2013 14:06

No ony i proklínané lampičky chodí báječně, třeba [ok1ike.c-a-v.com]

Nebo šestidílná série článků AUDION S ELEKTRONKOU
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]

Podobných je tam více.

Datum: 23.04.2013 14:55

Já jsem to úmyslně udělal nejjednodušším možným způsobem - lampa zapojená jako trioda (druhá a třetí mřížka spojená s anodou), zapojené na 12V přes vysokoohmová sluchátka, klasický audionový detektor a zpětná vazba podle starých jedno a dvoulampovek samostatným zpětnovazebním vinutím regulovaná fóliovým kondenzátorem.
A vidím, že odkaz na moje stránky nefunguje, wz to přímo nepustí, takže je nutné jít na hlavní stranu www.radiosvet.wz.cz a odkaz "Rámové antény".

Datum: 23.04.2013 15:30

Odkaz [www.radiosvet.wz.cz] funguje.

Datum: 23.04.2013 15:31

Do odkazu jsi zahrnul slůvko "jako".

Autor: Krysa (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 28.04.2013 12:04

něco je tadyk:

[krysatec.benghi.org]

[krysatec.benghi.org]

a tak různě po mým webu....

A tam jsou toho pytle... záleží na jakej band a tak.

Krysa

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *2* =