CB bazar
 
CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat
 
Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
VKV vysilacka
Autor: Martin22 (---.wedos.net)
Datum: 23.05.2013 09:01

Dostal jsem nekolik starsich raddi s elektronkama, je v nich pekna VKV cast s elektronkou ecc84, sla by pouzit i na VKV vysilac? Jako doplnek k tomu prijimaci. Ale nejaky jednoduduchy, prosim.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: VKV vysilacka
Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 24.05.2013 04:58

Prosímtě, nic ve zlém, ale..... Je vidět že s konstruováním čehokoliv nemáš žádné zkušenosti. Do stavby vysílače s elektronkami se raději nepouštěj, pokud nechceš ležet pod stolem po zásahu vysokým napětím nebo si vysloužit návštěvu od ČTÚ. Sice máme demokracii a svobodu, ale u ta má své zákonné meze, a navíc když si někam vrazíš prsty, síťové ani anodové napětí se tě na nic ptát nebude. Maximálně zkus postavit jednoduchý oscilátorek s tranzistorem, plánků je na něj všude plno, třeba i na stránkách IKEho.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: VKV vysilacka
Autor: Martin22 (---.wedos.net)
Datum: 24.05.2013 09:40

Dekuji, ale myslim ze s elektronkama by to bylo jednoduche. Stejne se ale podivam na ty stranky IKEho, jak pises, muzes poslat adresu?
Martin.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: VKV vysilacka
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 24.05.2013 11:52

Milý příteli Martine,
on ten JirkaK má naprostou pravdu, rád bych také podotkl, aby jsi s vysílači (kromě těch co jsou běžně v prodeji, třeba PMR a podobné) raději neměl nic společného, dokud se o radiotechnice (a předpisech) nenaučíš alespoň ty základní věci.
Ze zkušenosti s žáčky z radiokroužků ale vím, že všechno tohleto mentorování bývá málo účinné, tak si alespoň pro začátek něco zkus.
Ty stránky, o kterých píše JirkaK jsou na adrese [ok1ike.c-a-v.com] - zmiňované předpisy jsou v rubrice PŘEDPISY, a něco o konstrukci různých elektronických zařízení v rubrice BASTLENÍ.

Ještě jedno důležité varování. Nesnaž se udělat vysílač na ty kmitočty, které zachytíš na rozhlasovém VKV přijímači, ty zachytí i někdo jiný a může být z toho pěkný průšvih. Když už MUSÍŠ postavit vysílač, zkus to na pásmu UHF, někde daleko za 400 MHz, tyto vlny již tak daleko nenesou. Jen tak jako ukázku, jak by to vypadalo ve skutečnosti s tou Tvojí ECC84 si můžeš prohlédnout na adrese [www.sm7ucz.se]

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: VKV vysilacka
Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 24.05.2013 18:27

Aby to ode mě nebylo jen mentorování, přidám pár drobností. Že elektronky potřebují k funkci vysoké napětí má ještě jeden následek, že fungují i v jednoduchých zapojeních s poměrně vysokým výkonem řádu jednotek wattů a pokud by tě napadlo k tomu připojit anténu, i se slušným dosahem. A když ten vysílač naladíš někam, kde nemá co dělat, nebo bude mít nějaké parazitní vyzařování (což je u jednoduché začátečnické konstrukce spíš pravidlo než výjimka), můžeš se dostat do parádního průšvihu.
Tranzistorový oscilátor má výkon řádu desítek miliwattů, pokud si ho postavíš v pásmu VKV CCIR a nebudeš blbnout s účinnou anténou, tedy bude to mít pokrytí vlastní zahrady, tak se nic nestane.
Předpokládám, že máš rádia se starým rozsahem VKV OIRT, tedy 65-73 MHz, kde už dnes nic nevysílá a ty chceš něco, co v nich bude slyšet. Nejdřív do nich zkus zapojit alespoň dipólovou anténu pro VKV CCIR a proladit pásmo. Pravděpodobně se ti podaří zachytit nějaký silný vysílač ze "zrcadlového" rozsahu 87,5 - 94,4 MHz bez toho, že by jsi musel do vstupního dílu zasahovat. Jen díky malé účinnosti bude nutný silnější signál. A pokud by jsi chtěl kvalitnější příjem, zkus třeba tenhle konvertor: [www.flajzar.cz]
V nabídce stavebnic mají i bezdrátové mikrofony, což je vlastně jednoduchý minivysílač.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek


Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *9* =