CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
"Praskající" odpor v GIANTOVI
Autor: Patrik (---.client.ufon.cz)
Datum: 01.06.2013 18:24

Potřeboval bych poradit s následující situací. V odborném servisu jsem si nechal vyměnit ve stanici Elix Giant žárovky za diody. Nějakou dobu to fungovalo, ale pak to zhaslo. Jinak stanici nic nebylo. Jelikož jsem byl už naštvaný, že mi ta stanice stále lítá po servisech a furt spolehlivě nefunguje, rozhodl jsem se na to tajemství podívat. Po rozmontování bylo jasné, že závada se skrývá v "upáleném" SMD odporu "470". Tak jsem si v obchodě koupil ten samý a pájknul to tam zpátky. Světlo fungovalo cca. měsíc, ale potom šup, zase zhaslo. Po rozmontování, kupodivu, opět upálený odpor "470". Chtěl bych se tedy zeptat, zda by tomu nepomohlo, kdybych tam dal klasický veliký odpor o stejné hodnotě (místo tam je), případně jiný SMD odpor s jinou hodnotou, ale tak aby světlo fungovalo furt. Ono se to v tomto místě zřejmě přehřívá, nebo je tam prostě nějaký problém, bohužel nevím jaký. Přirozeně mě nebaví to pořád rozmontovávat a vrtat se v tom. Díky za tipy.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: "Praskající" odpor v GIANTOVI
Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 01.06.2013 19:53

Kup dva SMD odpory 1k a napájej je na to půvdní místo oba dva paralelně- posaď je na sebe.

Datum: 01.06.2013 20:38

A není 1k moc? Ten odpor je sice značen "470", ale je to 47 Ohm. A když o tolik ten odpor zvýším, nezačne mi v okolí hořet něco jiného? Těch odporů je tam v okolí víc, i diody. Kdybych zkusil Tebou doporučený "fígl" a naštosoval na sebe dva "470", čeho tím dosáhnu?

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 01.06.2013 21:16

No a 100 ohmovky použít nejdou?
Mimochodem, Franta nedoporučoval dva "470", jak píšeš.
Pokud je tam dost místa, tak já osobně bych tam vrazil čtvrtwaťák.

Autor: Kobliha (---.silcomp.net)
Datum: 01.06.2013 21:16

Tak tam dej 2 krát 100 Ohmu paralelně na sebe , a bude to .

Datum: 01.06.2013 21:39

Bližší podrobnosti o SMD na adrese [forum.crk.cz]

Datum: 01.06.2013 22:16

Franta, IKE, Kobliha:
Proč všichni chcete navyšovat tu hodnotu odporu? Nebude to pak svítit méně (snížení jasu diod)? Nespálí se něco jiného?

IKE: Místa je tam dost, takže tam zkusím dát ten 0,25W ve stejné hodnotě ale ve větším obalu (1206).

ALL: Proč vlastně dochází k tomu (pravděpodobně) přehřívání odporu? Já myslel, že diody mají nižší spotřebu, než žárovky, tak proč se to hřeje? S žárovkami to nikdy nepraskalo.

Datum: 01.06.2013 22:29

Nikde jsem nepsal, že chci navyšovat hodnotu odporu.
Navrhoval jsem místo 47 ohmů dát 2 ks 100 ohm paralelně, což - pravděpodobně - dá 50 ohmů, a vzhledem k toleranci SMD odporů by mohlo odpovídat plus mínus autobus té 47 která má bůhvíkolik ve skutečnosti. Pouze by se takto zvýšila výkonová zatížitelnost, což řešil i můj druhý návrh na odpor 0,25W.

Datum: 02.06.2013 08:26

Aha, on nemá 470, ale 47. Takže jak píše IKE, dva 100 Ohmů paralelně- napájet na sebe. Hodnotu to nezvýší, výsledek bude 50 ohmů, jen dvojnásobná zatížitelnost.

Autor: OK4JD (---.cezava.net)
Datum: 02.06.2013 09:54

Ten pan Patrik asi elektronice mnoho nerozumí.

Takže Patriku, udělej to jak říkají, jsou to borci v oboru a mnohdy neradí zrovna špatně.

Při paralelní kombinaci rezistorů se sčítají jejich vodivosti -> odpor se snižuje. Když jsou paralelně dva stejné je výsledek poloviční, tři stejné -třetinový a tak dále.

Popis 470 znamená 47 krát 10 na nultou -> 47 * 1 = 47

G [Siemens] = 1/R [Ohm]

G = G1 + G2

->

R = 1 / ( (1/R1)+ (1/R2) )

Laicky: Když přidáš k obyčejné silnici pruh z každé strany, hned tam projede víc aut.

Ty máš sice dálnici, ale nevhodné konstrukce, takže se ti po chvilce zničí.

Proto vezmeš dvě silnice stejné konstrukce a vytvoříš tím dálnici - dvakrát lepší.

Datum: 02.06.2013 10:00

Patriku, ta hodnota odporu může taky být nevyhovující. jak víž, že to nepraskalo? Lépe řečeno, bylo tam vůbec něco, co by mohlo praskat? Mělo to stejnou hodnotu?

Nechceš hodit do placu hodnotu napětí před odporem, požadovaný proud ledkama, způsob jejich zapojení a případně úbytek na led při tom proudu?

To by ti to tady i někdo korektně přepočítal, aby to bylo ok.

Datum: 02.06.2013 10:07

Ještě je jedna možnost - ať si od někoho staršího půjčí učebnici fyziky pro 8 třídu ZŠ. Tak se dozví, jaký odpor kam patří, zákon pana Ohma je tam pěkně vysvětlen.

Datum: 02.06.2013 10:15

Něco k ledkám je taky v páté části seriálu "Můj první tranzistor" na adrese [ok1ike.c-a-v.com] - ale to už by musel mít určité znalosti, alespoň na úrovni výše uvedené učebnice.

Datum: 02.06.2013 10:31

OK4JD:
Děkuji Ti za laické vysvětlení problému. Z výše uvedených řešení tedy postupně zvolím (podle jednoduchosti) tato:
1) napájet tam odpor značený "407" ovšem dimenzovaný na 0,25 W (pouzdro 1206), jak radí IKE, pokud by se situace opakovala,
2) napájet tam na sebe dva odpory 0,25W značené 101 (pouzdro 1206), pokud by se situace opakovala,
3) měřit a napsat sem naměřené hodnoty, kdyby se to nevyřešilo,
4) prodat stanici na Aukru s poznámkou "vzhledově jako nová, netestováno" :-)

Jinak s žárovkami odpor nepraskal, ale praskaly právě ty žárovky, furt se musely měnit a jelikož byly dost drahé, tak jsem chtěl ty diody "napořád", takže by se to jako vyplatilo.

Jinak když se to tedy takto hřeje, znamená to, že ty diody mají větší spotřebu, než žárovky? Z logiky věci mi přijde, že ano - jinak by to přeci neshořelo?

Autor: Jarda ok1hdu (---.eurotel.cz)
Datum: 02.06.2013 11:16

Ahoj,
nevím sice, jaké je tam napětí a jak jsou ty ledky zapojeny. Jestli všechny paralelně, nebo do série nebo nějak kombinovaně. Ale zdá se mi, že ten odpor 47Ω je docela malá hodnota. Je klidně možné, že jsou proudově přetíženy i ty LEDky a časem by také odešly.

Já bych Ti doporučil tenhle postup:
1. Dej tam odpor hodnoty 101 (100Ω) výkonově největší, jaký se tam vejde (asi ten 1206).
2. Zkus, jak to bude svítit. Když se Ti to bude zdát dostatečné, tak to nech být. Bude jistota, že to vydrží (jednak větší watáž, navíc menší proud).
3. Když se Ti bude zdát, že to svítí málo, přidej tam paralelně druhý odpor 101 (100Ω) tak, jak radí Franta.

Jarda ok1hdu

Datum: 02.06.2013 11:48

Co tam bylo za žárovky? 12V? paralelně? A kolik?

To by znamenalo, že tam byl ten odpor tak maximálně jako ochranný. asi kvůli rozsahu 12 - 15V napájení.

Tzn max úbytek by byl pár voltů, kdyby tam bylo 5 žárovek, každá 20mA -> 100mA, pak by byl úbytek nějakých 5V výkonová ztráta 0.5W (což nebude asi správný výsledek, ale pro porovnání stačit bude.)

Teď řekněme, že tam jsou ledky 1,5V@20mA, napájení 12V

pak je na rezistoru úbytek 10,5Vproud 10mA, úbytek 1W - dvojnásobek

Sice se tento velmi hrubý výpočet ani zdaleka nedá brát jako jistota, ale vyplývá z něho, že ačkoliv LEDky sami ZDE mají cca 8x MENŠÍ PŘÍKON, VÝKON NA R JE DVOJNÁSOBNÝ!

Datum: 02.06.2013 19:52

Takže všechno špatně. Ten odpor 47R je tam původní na žárovky. Ale ty žárovky jsou krmený přes tranzistor, takže by stačilo ubrat krmení báze. Matně si vzpomínám, že jsem to kdysi tak u Gianta dělal. Vzpomněl jsem si až teď, když jsem se podíval do schematu. Máš ho zde v "Dokumentace".

Autor: OK4JD (---.kobylnice.net)
Datum: 02.06.2013 20:42

"pak je na rezistoru úbytek 10,5Vproud 10mA, úbytek 1W - dvojnásobek"

má být 100 mA >STO<

Datum: 02.06.2013 21:23

Franta FJ:
To už je na mě moc komplikované, já se do toho pustil proto, že kolem toho odporu 47R není široko daleko žádná součástka, kterou bych mohl upálit, takže nehrozí žádné nebezpečí. Jsem tedy ochoten laborovat pouze tam :-) Jinak vidím, že tomu nějak rozumíš, čili kdyby v tomto místě šlo nějak zařídit, aby displej při poklesu napětí nepohasínal (spolu se snižujícím se napětím na zdroji až k 8V), tak sem s tím. Stanici používám spíše mobilně, než stabilně a při různých napětích (v rámci tolerance) to svítí různě silně.

OK4JD:
Mě se zdálo, že to nevychází, ale jelikož jsem tu nechtěl být za "někoho kdo tomu nerozumí" :-), tak jsem se bál upozornit... Jinak těch žárovek bylo šest, a myslím, že byly na 12 V, spotřebu bohužel neznám, ale vím, že stály okolo 50 Kč/ks.

Autor: jindra (85.135.42.---)
Datum: 03.06.2013 06:39

Buď máš 6 LED diod paralelně, což jest humus, nebo do série, což taky není při nízkém napájecím napětí dobře.

6LED paralelně:
Pokud máme napájení kolem 13V a na diodě úbytek 1,5V musíme srazit na odporu 47Ohm celkem 11,5V. Poteče proud 244mA, Tepelná ztráta na odporu 0,24x11,5 = 2,76W! Diody silně a nerovnoměrně přetížené, cca 40mA/kus.
------------------------------------------
Sériová verze, U=13Volt :
13-(6x1,5)= 4V Na odporu 47 Ohm srazíme 4V, teče 85mA, tepelná ztráta na odporu 0,34W Přes každou diodu teče 85mA! Což by ti nevydržela ani půl minuty.

Ale už při poklesu pár voltů už ti přstanou svítit. Takže to úzce balancuje od shoření, k nerozsvícení. A to při rozdílu pár voltů. Měl by jsi ty diody rozdělit na dvě větve, po třech kusech do série. Do každé větve zařadit odpor cca 820 Ohm. Teklo by ti každou větví cca 10mA, přepěí, nebo nízké napětí by se ti na svítivosti neprojevoval.

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*6* + *1* =