CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 2 z 4
Re: Jednoduchý regulátor teploty pre spájkovačky s NE555
Autor: jindra (85.135.42.---)
Datum: 12.02.2014 13:41

Jozef vidím, že to nemá cenu dál diskutovat a končím citátem J.Wericha

Proti blbosti i bohové bojují marne.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Já mentálně retardovaný (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 12.02.2014 14:05

Ještě že se Jozef nemontuje do medicíny. To by se doktoři dozvěděli, že srdeční arytmie se má správně léčit mastí na hemoroidy :-)))

Autor: Síbí (---.com)
Datum: 12.02.2014 14:18

Udeleny TRVALY BAN
Dovod: trvale porusovanie pravidel, urazanie, osocovanie uzivatelov, administratorov a inych prislusnikov
[www.scbr.sk]

Dostal jsem mejl:

Tak jsem mel před chvilkou rozhovor s kamarádem Petrem Gasparovicem OM6AVP, kterej velmi dobre zná Josefa Sever. Vyprável a vyprável, jeste ted se smeju.
Pujcil mu úplne novou RF 10, a pepek mu ji nejdřív zatloukal, až se nakonec zjistilo, že mu ji vykuchal. Antény vyrábí taky, ne že ne, ale nedivím se, ze se nechce pochlubit: Vyrobil Peterovi na CB rucku anténu- 3,5cm dlouhou, 3 závity drátu na plastový trubičce a uvnitř tý trubičky odporovej trimr na ladení impedance tý antény !!!!!!
Petr mi ji ukazoval pres kameru na skype- no to je dílo hodné mistra pepka. Třem lidem, kteří si mysleli, že tomu rozumí, spravoval antény tak, ze si odkourili konec, jednomu spravoval PA na CB tak, ze mu shorela stanice, někomu tam spravoval SWR metr takovým způsobem, že se mu zály být moc malý odpory, a tak osadil velký drátový!!!! atd. Na slovensku se s ním prej uz nikdo nebaví, protoze je prej moc "múdry", na některých fórech už má zakázanej přístup .
Kamarádovi prodal Trabanta, a ten se na prvním hrbu na silnici rozlomil na dve části :-))))) Prej ho tam nesnáší všichni CBčkáři i radioamatéři. Prej nikam nechodí, jen si občas koupí AR a odtud prý jeho geniální znalosti....
Když se Peter dozvěděl, jak tady řádí na fóru a dělá ostudu slušným slovákům, tak se nasral, a řekl, že se domluví s ostatníma amatérama a CBčkářena a napíšou tady do fóra, co je to "chuja".

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 12.02.2014 14:26

Ale Jindra má pravdu! Tohle není regulátor (principem regulace je udržování určité hodnoty nějaké fyzikální veličiny v určitém místě), protože v tomto obvodu není nikde zpětná vazba, jedna z nutných částí regulační smyčky. Teorie regulace se učí i na učňáku elektromechaniků, stačí uchopit odpovídající knížku pro cca 2-3 ročník učňovské školy. Takže obvod můžeme prohlásit tak maximálně za obvod k nastavení příkonu páječky, nikoli pak regulátor.

Ne, nepletu si tranzistory. Ten Darlington spolu tvoří koncový tranzistor a tranzistor budicí (označený "NPN"). Mimochodem, BD911 má katalogový h21e při 5A v kolektoru koem 15, takže tento "obecný NPN" tranzistor musí být dimenzovaný na cca 350mA v kolektoru a ztrátu kolem půl wattu, což taky není každý.

Výstupní obvod je z hlediska spínací funkce transistorů to nejhorší, jak se vůbec dá zapojit. Ono totiž říct si "zátěž a spínač jsou v sérii, tak je suše prohodím" je jako porovnávat hodinky s holinkama.

Když si totiž vezmeme výstupní napětí 555ky při zátěži cca 3mA (bázový proud NPN), tak toto je o cca 0,7V menší, než napájecí (otevřený horní tranzistor výstupního obvodu 555ky). Dále následuje úbytek na BE přechodu tranzistoru "NPN" a úbytek na stejném přechodu BD911. Tedy celkem orientačně 3 x 0,7 = 2,1V, výš ten emitor nevyleze, ani za zlatou Gaiu, nemá proč ani jak. Při 5A se na koncovém transistoru ztrácí přes 10W! Naproti tomu, použitím high-side spínače s p-MOSFETem jsou tyto ztráty (pro mnou dříve uvedený transistor) 5^2 x 0.07 = 1,75W. Docela rozdíl, ne? Navíc ubyde jedna součástka, není potřeba tranzistor "NPN". Fakt nekecám, dnešní moderní součástky jsou jinde, než koncem minulého století a jejich neznalost neporavňuje k diletantství.

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 12.02.2014 15:11

"Len neviem, k čomu by taký motorček slúžil. On by totiž išiel akurát tak na nervy."

No já osobně bych tento obvod použil třeba v modelu autíčka a řídil jím rychlost. Pokud by autíčko jelo do kopce, samozřejmě zpomalí, analogicky ke skutečnému autu, a musím tedy zákonitě "přidat plyn".
K zahození by nebyla třeba i regulace otáček větráku, atd.

Tak třeba "k tomu by slúžil".

Datum: 12.02.2014 15:21

to Síbí:
Tvoje slova plně potvrzuji. Petera Gašparoviče znám osobně, párkrát jsem u něj byl, jednou jsme se setkali i na srazu v Turanoch. To, co píšeš mi taky vapravoval, a nejen on, ale i další slovenští účastníci srazu. Málem jsem se pochcal smíchy, když jsem poslouchal zvěsti o "životě a díle" Pepka Sever. Někteří tamní CBčkáři a amatéři se na něj na tom srazu chystali právě kvůli ostudám, co zde na českých diskusních fórech páchá už několik let, ale velkomožný pán Jozef, který před tím všem vyhrožoval, jak si je na srazu podá, tam ze strachu ani nepřijel. Je to holt hrdina, kterej umí jen vyhrožovat na fórech a v mailech, a ve skutečnosti nic neumí a jen všem, co ho neznají, svojí "odbornou činností" škodí.

Autor: Jozef (---.static.nextra.sk)
Datum: 12.02.2014 15:21

Síbí: Akurát Petra z Vrútok mi spomínaj. Je to úplný blbeček, ktorý nevie o rádiotrchnike zhola nič. Ja som mu žiadnu anténu nerobil ani nepožičal. Ja som urobil zameriavač na CB, kde bol samozrejme aj predzosilňovač a ten som mu požičal.. No a on "odborník" do výstupu vysielal, tak čo sa asi mohlo stať, len koncák vyhorieť. A tá anténa bola samozrejme na feritovej tyčke. Je to bývalý ŠTB - ák a každému sa aj teraz vyhráža udávaním (Peter Sučany). Tú RF mi nepožičal, ale dal, lebo aj ja som mu dal rôzne veci. Napr dal som mu autorádio, urobil som mu watmeter, vylaďoval som mu radiostanica atd. Je to obyčajný primitív, ktorý ku mne chodil ohovárať Mira Jahodníky a potom keď som ho s toho d ôvodu vykázal, chodil ohovárať mňa k Mirovi. Nie je scopný ani naučiť sa telegrafiu a v klube mu hovoria "exot". Inak kecá, lebo ja som v Martine nikomu(!) anténu nevylaďoval.

Trabanta som predal za 4000Kčs jeho synovi a trvalo rok kým ho dal prepísať na seba. Samozrejme, že sa rozlomil, bol už starý. Ale sám Peter sa mi sťažoval, že s tým behá s chlapčiskami po poliach. A práve Petra nikto neznáša a nikto s ním už nediskutuje a tak ako vidím snaží sa svoje pôsobenie rozšíriť.

Ak niekto neznáša mňa, ta je ho mám akurát tak na háku a môže mi akurát políbit......

UHU: vieš čo je to regulácia spojitá a čo nespojitá. Na to že máš tituly máš veru málo vedomostí.

Datum: 12.02.2014 15:36

1.1.Regulácia a druhy regulácie

Základným princípom každej regulácie je spätná väzba, ktorá sprostredkuje regulátoru spätnú informáciu o veľkosti veličiny. Spätná väzba môže byť realizovanáautomaticky, pomocou vhodného senzora (automatická regulácia). Regulátor tak získava pomocou senzora spätnú informáciu o skutočnej veľkosti regulovanej veličiny, túto hodnotu porovnáva s požadovanou hodnotou (rozdiel týchto hodnôt je tzv. regulačná odchýlka) a pomocou tzv. akčného člena sa potom snaží docieliť požadovanej hodnoty regulovanej

Žilinská univerzita v Žiline Katedra telekomunikácií

Datum: 12.02.2014 15:58

"Ó Velký Jozefe, jenž jsi na nebesích, posvěť se vůle tvá....."

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 12.02.2014 22:28

... pardon, regulace ať už spojitá, či nespojitá, musí mít uzavřenou regulační smyčku, jinak není regulací. A té smyčky nám tu půlka chybí, nemáme zpětnou vazbu. Tak tu nemlž, když nevíš, o co jde.

Na co by šel použít takto regulovaný motor? Kdekoli, kde je třeba řídit kroutící moment elektromotoru a zachovat malé ztráty. Tedy typicky ruční elektrické nástroje, elektrokola, elektrické vozíky, tramvaje ... stačí? Jenže tam musí být spínací obvody navrženy sakra dobře, jinak by vznikla místo tramvaje pojízdná kamna.

Docela bych se ohradil vůči posuzování mých znalostí zrovna Tebou. Nikdo se Tě, Jozífku, na tohle neptal. Ptal jsem se na něco jiného, daleko jednoduššího, a nedokázal jsi odpovědět. Tak si svoje posudky mých znalostí strč do řiti, tu snad najdeš :)

Datum: 13.02.2014 10:50

Tak som sa od odborníkov (aj s titulmi) dozvedel, že regulátor teploty pre spájkovačky, ktorý mám a dlhé roky použivám na spájkovanie, vlastne nie je regulátor teploty. Aj keď pri spájkovaní udržiava stálu teplotu, ktorú si nastavím a nemení ju, aj tak to proste musím vyhodiť a kúpiť si drahú spájkovaciu súpravu.

Aj termiti sa budú musieť zo šírých plání odsťahovať niekde na Sibír, lebo ani oni v termitištiach si neregulujú teplotu, ale len vetrajú vzduch.

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.02.2014 11:26

Samozřejmě že termiti teplotu v termitišti regulují. Nevětrají pořád, ale jen, když jim je horko. Když teplotu vyvětráním sníží, větrat přestanou. Takže mají regulační smyčku kompletní a vše funguje jako regulátor.

To, co máš u páječky, je omezovač výkonu, protože se NIKDE nezjišťuje okamžitá teplota hrotu a podle toho se neřídí příkon topného tělesa. Regulační smyčka není kompletní, nemůže to tedy být regulátor.

Představ si, že pustíš do kýblu vodu z kohoutku, jenom takovým čůrkem, aby se stíhala doplňovat, když ji odebíráš občas hrnečkem (pájka v klidu, hrneček jsou tepelné ztráty vyzařováním páječky). Pak páječku vezmeš a jdeš pájet - začneš odebírat vodu z kýblu půllitrem a hezky často. Bude v kýblu pořád stejně vody? Tak vidíš.

Jozef, zvykni si přemýšlet, ne vždycky všem bez rozmyslu tvrdit, že máš pravdu jenom Ty (a dost často ji nemáš). A neodváděj hovor od tématu, když nevíš. Obojí je hloupé.

Datum: 13.02.2014 12:16

Inak máš pravdu k môjmu regulátoru môžeš pripojiť hoci čo. Akurát že žiarovka ti bude blikať, motorček skackať, len letovačka bude letovať. Tu musíš nastaviť aj tú správnú frekvenciu. Podobne ak by si použil letovačku k tomu druhému regulátoru, tak by regulovať išla len málo a hriala by stále veľa. Spätnou väzbou v termitišti sú samotní termiti. Oni zacítia ktoré prieduchy treba uzavreť a ktoré otvoriť.

No a pri tomto som spätnou väzbou ja a moje oči. Vidím, ako mi to spájkuje a ak treba pridám, alebo uberiem. A skutočnú teplotu spájkovačky vôbec vedieť nepotrebujem. A keď chceš, nazvi si to trebárs obmedzovač výkonu, mne je to jedno. Funguje to správne a to je podstatné.

Datum: 13.02.2014 13:14

Jozef napsal(a):
"Tu musíš nastaviť aj tú správnú frekvenciu."

Frekvenciou by jsi nic nenastavil. Mění se střída, neboli poměr času mezi 0-1. Divím se že to nevíš, když jsi to celé vymyslel. Kdyby jsi místo toho dal do série drátový potenciometr, vyšlo by to nastejno.

Aj tak by si pri spájkovaní udržiaval stálu teplotu.

Datum: 13.02.2014 13:50

PANE BOŽE..............!!!

Autor: Síbí (---.com)
Datum: 13.02.2014 14:11

ANO, JSEM TADY!
CO MI CHCEŠ?

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.02.2014 14:25

Když nastavím frekvenci spínání v řádu stovek Hz, blikání žárovky neuvidím a cukání motorku už vůbec cítit nebude. Jinak Jindra má samozřejmě pravdu, frekvence není podstatná, podstatná je střída.

Mimochodem, Jozef, pokud připustíš, že součástí celého regulátoru (ano, regulátoru) jsi Ty a Tvoje oči, pak Ti tato část nějak na schématu chybí, měl bys ji tam doplnit, jinak je popis zařízení neúplný.

Dovolil jsem si tedy schéma Jozefova zařízení dokompletovat, kdo máte zájem, úplné schema je tady [ok1uhu.nagano.cz] . Když se na to tak dívám, docela bych si to pro radost postavil, nevíte někdo, kde mají levné Kuceje? Tak do půl tojra, aby to bylo srovnatelné s cenou koncových tranzistroů ...

Datum: 13.02.2014 15:03

Zase len kecy a drísty. Keď chýbajú argumenty treba použiť hoci čo.

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 13.02.2014 15:13

Těch argumentů bylo málo?
Zkus se ještě jednou podívat, co napsal třeba Jindra v příspěvku Datum: 12.02.2014 15:36.

Tak potvrď, že Žilinská univerzita v Žiline Katedra telekomunikácií jsou blbci, kteří tomu nerozumí.

Datum: 13.02.2014 16:24

[diplom.utc.sk]
Tam jsou podrobně vysvětleny všechny druhy regulací, ale Jozefova tam není.
Ale, když je někdo kohout takových rozměrů, tak tady už ani Chocholoušek nic nesvede. Tady je už škoda dál plýtvat rozumem.

Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 2 z 4

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *1* =