CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Automatická regulace s LM358 pro DC 12V 0,3A větrák
Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 23.02.2014 02:51

Co mám změnit, abych posunul teplotní rozsah regulace víc dolů. Spíná to dost nahoře(zbytečně se mi přehřívá chladič s koncákama) a taky mi příjde dost strmá křivka (hodně skoková-více ji roztáhnout). Tady je schema s LM358 [320volt.com] Odpor FR18 75 ohm nepoužívám, ventilátor točí už při 3,5Voltu minimální otáčky.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Automatická regulace s LM358 pro DC 12V 0,3A větrák
Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 23.02.2014 09:52

Datum: 23.02.2014 09:57

uhu si spletl místní diskuzi se čtenářským kroužkem, i to se stává :-D

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 23.02.2014 10:08

Kdepak, jenom si Tě dovolil upozornit, že ani nepozdravit ani nepožádat, jen něco chtít, je hloupé i krtečkovi.

Datum: 23.02.2014 10:52

Já osobně to beru ne jako automatiku, že když něco potřebuji, tak že to automaticky dostanu, ale beru vcelku jako samozřejmost popisovat technické věci co nejkratší cestou, abych se někam dopracoval a okolí to chápalo. Proto již zbytečně necpu do diskuze, co vysloveně není k danému dotazu (celá řada diskuzí na jiných diskuzních servrech je vedena velmi stručně a věcně. Pokud admin zaregistruje titulky mimo obsah nebo nesouvislot-moderuje obsah)... TAK PROTO TOTO! Pokud ti udělám zpětně radost, .. GUTEN TAG HERR UHU, BITTE HELP MIR MIT LM358 :)

Autor: Já mentálně retardovaný (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 23.02.2014 10:59

"Co mám změnit....."
Celý schema. Nevím, kdo tuhle sprzněninu navrhoval, ale normálně se to dá udělat se čtvrtinou součástek a normálně funkční. Buď s 555 tak, že termistor bude ve vstupním obvodu 555, měnící odporem střídu a tím plynule s rostoucí teplotou otáčky, nebo s OZ zapojeným jako komparátor s jednou větví pevně danou a termistorem ve druhé větvi. Schemat jsou na netu spousty, tohle je snad nejsložitější, co jsem kdy viděl. Sice funguje taky na principu komparátoru, ale naprosto zbytečně složitě.

Datum: 23.02.2014 11:09

Tahle sprzněnost je součást ATX zdrojů, jen se ji snažím upravit k obrazu svému. Ano je zbytečně složitá na běžné chlazení bych ji nepoužil, ale je hotová na tištáku(takřka bez práce). Patrně jich dnes budou kvanta ve šrotu, třeba nebudu sám kdo by to chtěl doladit a používat, je škoda to vyhodit.

Datum: 23.02.2014 11:10

V jednom amáru bylo popsáno zapojení s LM358 ... nemohu nikde najít, ani na uloz.to :(

Datum: 23.02.2014 11:11

Hranici sepnutí změníš změnou referenčního napětí na vstupu OZ, tedy poměrem odporů v děliči. Hysterezi pak změnou zpězný vazby.

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 23.02.2014 11:23

No vida, krtečku, že to jde, ještě kdyby to bylo celé německy, tak by to bylo moc hezké. Pár slov, typu "ahoj, mohl by mi, prosím, někdo pomoci s ..." nikoho nezabije a tázaný si pak hned nepřipadá jako na Geheime Staatspolizei.

Takže: základní polohu obou charakteristických teplot (tedy překlopení obou komparátorů) určuje dělicí poměr děliče FR2 (případně paralelně s FR3) ku termistoru. Takže nastavit jinou hodnotu FR2, podle konkrétního termistoru.

Charakteristika musí být strmá z principu, protože jde o dvoustavovou, nikoli proporcionální regulaci. Takže při určité teplotě regulátor prostě sepne a při jiné (nižší) vypne. Pokud použiješ návrh "mentálně retardovaného" s obvodem 555, dá se, změnou střídy, dosáhnout i plynulé změny otáček (proporcionální regulace). Pokud bude v obvodu použit komparátor teploty, vždy půjde o regulaci dvoustavovou. Doporučuji řešení se změnou střídy.

Datum: 23.02.2014 12:02

Díky moc uhu za podrobný popis. Tak zrovna tenhle druh regulace není zrovna moc ideální pro fajnšmekra zakládající si na tichu. Ta proporcionální regulace s ,,555,, je fakt vhodnější než tahle dvoustavovová, defakto třístavová. První stav udává již odpor FR18 a další dva stavy ,,358,, No zkusím tam dát trimr 22Kohm a pohraju si s tím.

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 23.02.2014 12:39

Já bych na to šel nějak takhle: [www.pcsilencioso.com]

Autor: Ruda (---.leaseweb.com)
Datum: 23.02.2014 13:57

Další možnost je použít zapojení co "vynalezl" Jozef a regulovat ručně. Veď regulácia je proste regulácia, nech je prevádzaná akýmkoľvek spôsobom a regulovať môžeme takmer čokoľvek. Teda okrem iného aj ručne.

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 23.02.2014 13:59

Proč ručně, to je kravina, během vysílání kontrolovat teploměr a kroutit gombíkem. Stejnou funkci zastane termistor v děliči napětí.

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 23.02.2014 14:03

A pokud bych chtěl teplotu (otáčky větráku) regulovat jen v úzkém rozmezí těsně kolem nastavené teploty, tak udělám dělič z pozistoru a negistoru.

Datum: 23.02.2014 20:36

Ruční regulace chlazení ... to na ro rovnou můžu chcat a výjde to nastejno ... :-D

Datum: 24.02.2014 16:46

No to by se ti prodražilo- víš, kolik bys musek vysát škopků, abys uchladil celodenní provoz?

Datum: 24.02.2014 17:19

Ale bylo by to pasivní chlazení s hlukem 0 dB, nemusel bych použít větrák a ještě bych ušetřil na komponentech! :D Jeden čas fajnšmekři nakládali základní desky PC do akvárek a zalévali olejem kvuli hluku a chlazení ... nezkoušel jste někdo vrazit vysílačku se zdrojem do akvárka a zalít olejem ??? Nějaká teorie ? (více zdatní moho ponechat v akvárku geneticky upravené svítící rybičky)

Datum: 26.02.2014 17:29

Takže FR2 a FR3 nahrazeno odporem 7,2Kohm+trimr v sérii 1 Kohm a bere to pěkně od spodu, kdo chce si došteluje. FR18 nahrazen 150 Ohm což je cirka snížení napětí na 3,5Voltu u fanu-minimální otáčky.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *2* =