CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Odhlučnění trafa ve zdroji
Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 26.02.2014 18:51

Pěkný večer všem.
Sedím u zdroje 13,8Volt a říkám si, jak jej odhlučnit, aby nerezonoval obal. Zdroj má plechový obal, který funguje jako ozvučnice od trafa. Když ho zavřu horním deklem, bručí. Když dám na boční stěnu zdroje šroubovák, vyruší vybrace... Mám trafo umístit na nějaké gumové špalky, jak to dělají profící??? Jsem z toho jelen ...

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Odhlučnění trafa ve zdroji
Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 26.02.2014 19:50

Stačí kýbl s vodou.

Datum: 26.02.2014 21:14

Jirka6 ... vypít?

Autor: OK1ACE (---.vpn.jcu.cz)
Datum: 26.02.2014 21:27

Ne, to trafo do nej zapnuty hodit

Ale vazne. Napred zkontroluj pri oddeklovani zda to trafo nevrci. Pokud ano, tak jsou volny plechy. Utahnout svorniky (pokud to nejaky ma), pripadne jsme trafa namaceli do selaku a vypalovali v peci ... asi nepripada v uvahu. Tady by poradil IKE. Pokud nevrci samo od sebe, tak ten dekl udelat z hliniku ... nebude magnetickej. Na zadnou gumu nedavat, trafaky jsem vzdy utahoval primo pres kovovy nozicky a nikdy nebyl problem kdyz bylo spravne natluceny jadro a stazeny.
Pripadne zahodit a poridit nejakej slusnej spinanej zdroj co nerusi.

Autor: IvanM (---.opera-mini.net)
Datum: 26.02.2014 21:46

Skus podlozit trafo hlinikovym plechom.Mne to pomohlo na zdroji 14V/40A.

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 26.02.2014 22:13

Přeci nejsi vůl abys to pil.
Nemáš tam náhodou taky takovej blbej chladič z hliníkového plechu,nastříhaný do tvaru květu?
Ten taky drčel jako hrom.Kterej blb to mohl vymyslet.

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 27.02.2014 11:35

To je zase masakr ... Tož poslyšte pravdu: Ten plechovej kryt je určitě železnej, co? Pak se nelze divit, že rozptylové pole transformátoru ho rozkmitává, to už vymyslel blahé paměti pan Bell.

Řešení? Gumovými špalky podšprajcovat větší souvislé plochy krytu, to kryt zatlumí a nebude rezonovat. Nebo kryt z Al plechu.

A závěrem dík za inspiraci ... letos zkusím přítelkyni koupit vYbrátor, má ráda všechno spíš tvrdší.

Autor: Petr S (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 27.02.2014 12:02

Mám stejnej problém, zdroj to je konkrétně SPYDER RPS20C, žádnej zázrak no, taky co by člověk čekal od zdroje do 500,-

Datum: 27.02.2014 12:50

UHU, ona akustická vybrace se dá zrušit, když dostatečně masivní šrubovák přiložím kolmo na boční stěnu přiléhající k trafu-veškeré vybrace se začnou přenášet na šroubovák a plechy jsou najednou potichu. Zkusím trafo omotat alobalem, jestli to pomůže.

Autor: Honza-Švermov OK1ACR (193.179.209.---)
Datum: 27.02.2014 12:57

No, než alobal, raději bych zkusil smyčku z tlustýho měděnýho drátu - ale může trochu hřát ...

Autor: David (---.aquapalace.cz)
Datum: 27.02.2014 13:42

Mě takhle drnčela páječka ERS 50, pomohl jsem si jednoduše tím, že jsem
kryt promáčknul-zdeformoval. A bylo to. Na úkor designu. :)

Datum: 27.02.2014 13:45

To to rovnou můžu hodit pod parní válec a vybrace budou na dobro pryč :)

Autor: David (---.aquapalace.cz)
Datum: 27.02.2014 13:47

myslel jsem lehce promáčknout.. ne zmuchlat :)

Datum: 27.02.2014 15:00

Ježišikriste, proč alobalem??? Tohle už je na úrovni fyziky základní školy! Hliník je, jak známo, nemagnetický, takže obalení trafa (pokus o magnetické stínění) samozřejmě nemůže fungovat. Jediné, co funguje, je
1) zamezit rozechvívání krytu střídavým magnetickým polem (např. kryt z hliníku, s tím mg. pole nehne, protože Al je nemagnetický), nebo
2) nechat kryt železný, ale zatlumit ho - buď ony šprajcy z gumy, nebo prohnutí, jak píše David a podobně. Změní se tím mechanické vlastnosti krytu (jako když přiložíš šroubovák) a přestane rezonovat.

Pokud bys chtěl trafo magneticky odstínit, je to poměrně náročná úprava, vypadá asi takhle [article.techlabs.by] a musí být provedena z magnetického materiálu, nikoli nemagnetického (hliník).

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 27.02.2014 15:25

Kdysi v době bronzové jsme v kroužku stavěli osciloskopy (dostali jsme bednu obrazovek LB8) a trafa jsme dávali do škatulky z permaloye, sice ne z důvodu vrčení (byly home made, čili spolehlivé) ale z důvodu ovlivňování paprsku.

Datum: 27.02.2014 15:44

... a že ten paprsek obrazovky byl podstatně citlivější na mg. pole, než drnčící kryt. Rozmazaná vlňatá stopa byla natošup. Stínění u slušných osciloskopů proto bylo dokonce nadvakrát, jednak stíněné trafo, jednak trubkový magnetický kryt na obrazovku. Jenže to víme jen my, co jsme dobu bronzovou zažili. Dneska je konstruktérem každý, kdo umí hejbat krysou v CADu a tyhle zkušenosti a znalosti jednak nikdo neučí, druhak ani mlaďoši nevyhledávají (dá to moc práce). A podle toho to vypadá.

Autor: IvanM (---.minet.sk)
Datum: 27.02.2014 20:21

Úpravu hlučného PA Ameritron popisuje ok1jfp v časopise Rádiožurnál 4/2013.Podľa jeho rád som podložil medzi trafo a šasi kus 2mm hliníkového plechu a hlučnosť 40A zdroja Ericsson sa znížila o cca 80%.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *4* =