CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Umělá zátěž
Autor: Milan Slatina (---.unet.cz)
Datum: 14.08.2006 21:46

Chtěl bych si udělat umělou zátěž 4W 50 ohm.Našel jsem schéma jenom na 20W 50 ohm.Mohl by mi někdo poradit stránky kde to najdu nebo polopaticky poradit jaké odpory a kolik jich koupit?Moc se v tom nevyznám.Nebo ty waty nerozhodují a jde jenom o ty ohmy?Předem děkuji za snahu.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Umělá zátěž
Autor: Pepik (---.domi.cz)
Datum: 15.08.2006 11:34

Nejjednodušeji,do konektoru si zapoj kousek koaxu.Odpory 3 x 150 Ohmu / 2Waty metalické naletuj na tento koax mezi stínění a živý.Ten koax odizoluj na délku těch odporů a naletuj je po obvodu rovnoběžně s kabelem tak,že vytvoříš takovou růžici.

Autor: PAVel (---.cust.avonet.cz)
Datum: 15.08.2006 22:12

Pokud máš zátěž na vyšší výkon než do ní budeš pouštět, je to dobře. Pokud je to obráceně, tak je to špatně a poznáš to po čichu. Jak jsem to vyřešil já se podívej na
:
[www.ok2pav.wz.cz]

Krabička od diabolek a v ní paralelně 20ks 1k metalizovaných odporů.Toto řešení je použitelné i pro vyšší kmimtočty.

Autor: Viktor Olbramice (---.customer.vol.cz)
Datum: 16.08.2006 07:42

Krabičku s odpory je potřeba udělat hermetickou (včetně konektoru) a naplnit ji čistým minerálním olejem. Olej odpory chladí. Pak můžeš odpory krátkodobě přetížit až čtyřnásobným výkonem aniž by jim to vadilo.

Autor: Lojza (---.9.207.85.davenet.cz)
Datum: 16.08.2006 17:20

Tak malou zátěž nemusíš ani vyrábět.Na ukončení počítačové sitě se používá zátěž 5W a je na BNC.

Autor: Paja (213.192.24.---)
Datum: 16.08.2006 17:25

Tak s temi 5W bych si zas tak moc jist nebyl - zvlast u tech v umelem pozdre ...

Autor: Lojza (---.9.207.85.davenet.cz)
Datum: 16.08.2006 19:37

Mám jeden blbinec doma,je to celý kovový a je na tom napsáno 5W.Nevím jestli se to dá ještě sehnat,zbylo to klukovi když dělal diplomku a v nějaké firmě zapojoval počítačovou síť a to už bude brachu nějakých 10 let.Tehdá se ještě vyskytovaly na počítačích BNC zásuvky a teď ni.

Autor: Paja (213.192.24.---)
Datum: 17.08.2006 01:33

Tak terminator se da sehnat porad, nastesti ...

Datum: 17.08.2006 07:43

Dnes prodávané terminátory z PC sítí (pokud se ještě občas prodávají) mají zatížitelnost jen 0,5W, nicméně na měření (ne zrovna výkonu) to používám. Existují BNC konektory i s vestavěným odporem 75 ohmů, takže se s tím dá prověřit i SWR-metr (musí ukazovat SWR 1:1,5). VF vlastnosti jsou dobré, ale vzhledem k zatížitelnosti se to uplatní spíš u PMR nebo VKV ruček, pokud jdou na tento malý výkon stáhnout

Autor: gymor (82.99.180.---)
Datum: 28.08.2006 02:38

A co použít autožárovku 4W/12V.

Datum: 28.08.2006 07:07

Žárovka podle teploty vlákna mění významně svůj odpor. Zejména ve studeném stavu je odpor vlákna nízký (a tedy zatížení koncového stupně dost velké).

U Gymorem navržené žárovky 4W/12V se bude odpor jejího vlákna pohybovat někde v rozsahu od 20 ohmů (zastudena) po 36 ohmů (za tepla). To má do 50-ti ohmů dost daleko. Proto by bylo lépe zapojit tyto žárovky do série dvě. Jednu žárovku 4W/12V je možno použít v případě, že je zapojena do série s anténou (vložena do trasy středového vodiče koaxiálu). Užívalo se to pro indikaci proudu tekoucího do antény. Výhodnější by byla žárovka 10W/24V, která má odpor vlákna od cca 40 ohmů do 58 ohmů (nejlépe sufitka). Ta při polovičním jasu bude 50-ti ohmům velmi blízko. Bohužel vlákno žárovky, které je smotané do spirálky nelze považovat za čistě bezindukční zátěž. Žárovku lze s výhodou použít na orientační zkoušku (Např. pro rychlou kontrolu, že ze stanice něco vychází. Případně, že je signál i na konci dlouhého kabelu. Především na portejblu). Ale rozhodně ne jako umělou zátěž, nezbytnou pro objektivní měření výkonu, nastavení výstupních obvodů stanice, kontrolu a seřízení SWR-metru a podobné laboratorní úkony.

Autor: Martin Zatec OK1MJO (---.grapesc.cz)
Datum: 28.08.2006 09:28

Ja jsem si zatezak udelal takhle. Vzal jsem 20ks 2W bezindukcnich odporu 1k a zapojil je paralelne. Na "vzduchu" je to mozne zatizit 50W a v oleji 120W.
[ok1mjo.zajsoft.net]

Martin

Autor: bus (88.146.138.---)
Datum: 21.09.2006 17:37

hledej na intu a najdeš spoustu návodů, paralelně kolik chceš aby to dalo požadovaný odpor, bezindukční! Videl jsem i cermetové 2x100 s Al chladičem na větší výkon.

Autor: Gucky (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 07.01.2020 21:12

Zdravim, vyrobil jsem umelou zatez 50 ohmu z 20ks 1000 ohmu 10W rezistoru. Protoze by ruzice byla moc velika, vyrobil jsem ruzice dve. Dal jsem je do plechovky na sebe a elektrici pripojil paralelne k sobe (fyzicky jsou jakoby za sebou, ale elektricky je vsech 20 ks paralelne). Mutimetr ukazuje 50,2 ohmu.
Do teto chvile se vse zdalo v poradku, ale pri pripojeni na SWR metr mi ten ukazuje 2,5 na 27,205 MHz. Je to normalni? Nebo jestli ne, nenapada nekoho co muze byt spatne?

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 07.01.2020 21:28

Kapacitní impedance, teplota za studena a po zahřátí, atd.

Autor: Gucky (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 07.01.2020 23:54

Da se to nejak exaktne zjistit (zmerit)? A da se s tim neco delat?

Autor: CB KAREL AŠ (---.nux.net)
Datum: 08.01.2020 10:19

Zeptej se ikeho, co vím, také na něco takového narazil. V západních čechách je cca 10 nebo i víc jeho umělých antén.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *2* =