CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Všeobecná příručka současného pájení
Autor: Patrik (---.client.ufon.cz)
Datum: 04.04.2014 11:34

Existuje nějaká kniha (příručka) povšechně se zabývající současným (cínovým) pájením v elektronice pro začátečníky? Aby tam ale byly hlavně uvedeny takové ty úplně základní postupy pro začátečníka - jak správně pájet, jak hledat závadu v konstrukci (jestli se všechno dobře propájelo, nebo ne), na co si dát pozor u jednotlivých druhů součástek (nejvyšší povolená teplota, výhody/nevýhody určitých řešení...), tipy-triky, značení součástek a tak dále. Prostě aby začátečník po přečtení a s pomocí té knihy mohl vytvářet plošné spoje, připájet si tam nějaké součástky (nejdřív velké a pak třeba i SMD) a aby mu to hned neshořelo, ve spojích nebyly veliké kapičky cínu a aby to prostě hezky vypadalo. Je jasné, že to chce cvik, ale někde se začít musí a taková příručka, si myslím, by mohla být dobrým začátkem.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Všeobecná příručka současného pájení
Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 04.04.2014 12:18

Je jich několik ke stažení na webu, ale bohužel - pro Tebe jsou nečitelné.

Datum: 04.04.2014 12:38

Pro zajímavost: koukni na [www.diagram.com.ua]

Autor: Síbí (---.com)
Datum: 04.04.2014 12:54

To je stejné, jako by jsi sháněl příručku "jak správně chodit". Jinak než rukama se tomu nenaučíš.

Autor: Patrik (---.client.ufon.cz)
Datum: 04.04.2014 14:32

S fotografováním je to obdobné - musí se to též "dělat rukama" a pak se to zlepšuje. Nicméně v kdejaké příručce "Fotografování" píší o závěrce, světle, citlivosti, kompozici, (...) a nakonec dají tipy co, jak a kdy fotit. S těmito základními vědomostmi se to pak dělá. U pájení bych očekával, že bude něco obdobného. Trh ale zřejmě o komplexní publikace tohoto typu nemá zájem, takže jsem našel pouze příručky ze 70.tých let a to ještě jenom info, že existují, nikoliv že se dají koupit-pak jsou tu samozřejmě konkrétní odborné publikace. Připomínám, že Rusky umím pouze "ruky na věrch" případně "nepaněmáju" - to podle situace, jestli jdu na Rusa zrovna Já, nebo on na mě. Předpokládám ale, že se dnešní učni z něčeho, co se koupit dá, učit musí (když třeba zrovna nepouštějí stlačený vzduch do zadnice svého mistra), takže bych touto cestou žádal spíše o doporučení konkrétní aktuální publikace, která výše uvedené požadavky tak nějak splňuje.

Autor: Medved (---.64.broadband9.iol.cz)
Datum: 04.04.2014 14:41

Takovych prirucek je hodne.Akorat jsou ve formatu PDF a v anglictine.Zadej na Google.com do vyhledavani soldering manual

Datum: 04.04.2014 15:03

Síbí tím myslel(asi)tolik, že máš použít metodu zkoušek a omylů, prostě vzít do ruky páječku a napodobit spoje z nějakého profi zařízení.

Asi budu mimo, ale já jsem se učil pájet tak, že jsem za každý blbý spoj dostal facku. Pomohlo to.

Dobré příručky tohoto typu, co sháníš, psal (a píše furt) Borisov.

Autor: David (---.aquapalace.cz)
Datum: 04.04.2014 15:43

Ahoj .. kup si nějakou stavebnici třeba:[www.flajzar.cz]
a naučíš se hned.. A vyjde to levněji než kniha

Datum: 04.04.2014 15:58

Snaž se, aby to vypadalo takhle:
[ok1ike.c-a-v.com]

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 04.04.2014 16:17

Pardon, ale z papírů se člověk nikdy pořádně pájet nenaučí. Chce to kontakt s nějakým zkušeným elektronikem, který bude eléva sledovat a postupně, čím dále, tím méně vykřikovat "prase!". Papíry obsahují jen tisíce keců, ale zrovna v takové dovednosti, jako je pájení, je individualismus velmi kontraproduktivní.

Takže si, milý Patriku, sežeň nějakého, klidně i staršího "tutora" (známého elektonika, radioamatéra...), někde ve sběrném dvoře vyhrab nějaký zbytek spotřební elektroniky (ideálně např. základní desku z televizoru) a můžeš trénovat do rána bílého. Komponenty výpočetní techniky nejsou tak vhodné, protože u nich je konstrukce příliš podřízena hromadnému osazování a pájení, které vlastně pájením není (reflow).

Vlastní zkušenost, táta mne takhle naučil pájet v cca 12 letech a to už se pak nezapomíná. Jako jezdit na kole.

Autor: Jarda ok1hdu (---.unet.cz)
Datum: 04.04.2014 16:22

Ahoj,
myslím, že David uhodil hřebíček na hlavičku.
V nadpisu píšeš o pájení, jde ti ale evidentně celkově o věci okolo bastlení elektroniky. Pokud jsi nikdy nic nedělal, nějaká stavebnice je asi to nejlepší s čím můžeš začít.
Opravdu to chce hlavně praxi. Ono to asi hned nepůjde, jak by sis představoval, ale při troše trpělivosti...

Pro začátek bych doporučil něco u čeho se píše, že to bude pracovat na první zapojení (ona to vůbec nemusí být pravda). Ono třeba to dnešní značení hodnot kondenzátorů může být pro někoho docela zmatečné a tak zaměnit kondenzátory s řádově jinou hodnotou není nic neobvyklého. A když na to pak přijdeš, kde jsi udělal chybu, už si to budeš pamatovat.

Poku jde o mě, doporučil bych ti něco od zajíce
[zajic.cz]

Třeba takový čítač do 1300 MHz s LCD displejem není nic extra složitého, a přitom je to pro další bastlení (a oživování) velice užitečná věc.
Můžeš sice začít nějakým tím blikátkem, ale mě přijde, že to je k ničemu. (to je můj osobní názor, nikomu ho nevnucuji).

Až se v tom trochu zorientuješ a získáš praxi, zkus si navrhnout svůj plošný spoj na nějaké ověřené zapojení. Pak můžeš začít experimentovat s vlastním zapojením atd...

Ať se ti daří,
Jarda ok1hdu

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 04.04.2014 16:28

Jardo,

myslím, že neuhodil. Pokud elév neumí pájet vůbec, skončí to popálenou deskou se svléknutými spoji, hrstí studeňáků, o nesprávně osazených součástkách nemluvě, to není tématem. Viděl jsem, co dokážou udělat děti z jednoduché stavebničky sirénky s třemi tranzistory a jedním IO.

Tvůj návrh skončí akorát vyhozenými penězi a znechucením dotyčného.

S pájením je to jako na vojně, nejprve je nutno drilem získat jistotu, pak jde, například, osazení i takovéhle stavebnice o několik řádů líp. A nevyhodíš peníze za neadekvátní učební pomůcku.

Datum: 04.04.2014 18:59

Teoretikové správného pájení učí, jaká má být teplota hrotu páječky, jaké složení pájky (lidově "cínu"), kdy je pájka kašovitá, kdy je tekutá, kdy přehřátá, atd.. atd...

Praktik - při pohledu na smyčku trafo páječky přesně ví, že právě je ten okamžik, kdy ji přiložit na pájené místo, kdy pustit spoušť. Při použití klasické páječky ji přiblíží ke tváři, a cítí - právě nyní má tu správnou teplotu.
Toto se v příručkách nikdo nedočte.
Nanejvýše tak o tom, že pájené místo má být očištěno od oxidů, že se má použít tavidlo (mezi námi, kalafuna v lihu je to nejlepší) ale nedočte se, jak dlouho může mít páječku přiloženu na pájené místo, aniž by se plošný spod (často velmi úzký) odloupl.

V radiokroužku pomáhalo to, že jsem dával pájet jednodušší zařízení "v luftu", bez tišťáku, z odpůrků jsem nechal vyrábět figurky, praxi s plošnými spoji žáčci získávali při rozebírání starých televizorů a rádií.
Přitom se zároveň dozvěděli, co to je za součástku, k čemu se používá, jakou má hodnotu, a do které krabičky tedy patří. Odlepil se ti spoj? Fůj, to se nedělá. Buď opatrnější.....
atd
atd
atd

Autor: Patrick (---.client.ufon.cz)
Datum: 04.04.2014 21:04

No, to je všechno hezké, ale praktici došli (bych řekl) a všechny vědomosti z tohoto oboru by člověk také asi nepotřeboval mít hned v hlavě, ale mít je kde nalistovat (v případě potřeby) by bylo fajn. Cestou krz ty stavebnice jsem se právě vydal, ale když pak člověk sem-tam ulomí/propálí nějaký kondenzátor, či zasmrdí odpor, jež zrovna nemá v zásobě, tak se naběhá. Čili to žere hlavně čas, než něco rozchodím :-) Snažím se brát si stavebnice "k něčemu" (zdroj, stromeček, udržovací nabíječku). Jinak krz tu současnou učebnici mi šlo prostě i o takové ty vychytávky typu měření kapacity kondenzátoru přes zvukovou kartu a podobné blbůstky. Praktici si na to koupí HW za X tisíc, ale já si (jako hobby bastlíř) vystačím s kde čím.

Autor: David (---.tmcz.cz)
Datum: 04.04.2014 21:43

Patriku, jestli dobře tuším tak asi ti už není pět, šest let (to je průměrný věk kdy se s elektronikou začíná)- dejme tomu , že nějakou šikovnost si pochytil třeba v jiném oboru.
Pro mě osobně to byla cesta dlouhá hlavně pro to, že jsem neměl peníze ani internet ani kamarády -elektroblázny v oboru. Všechny informace jsem získával výhradně z A Radia a věř mi , o tom JAK se správně pájí se tam nepsalo ani jednou.
To si musíš halt něco zkusmo sletovat ' aspoň blikač který po připojení napájení se oravdu rozbliká.. a to je teprve začátek. ..
přeji hodně zdaru , nenech se odradit, mě první zesilovač taky nehrál - spíš hřál :-)

Datum: 04.04.2014 21:44

Návody - zkus prolistovat [ok1ike.c-a-v.com]

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*6* + *4* =