CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 3 z 4
Re: Mobilní převaděč UHF
Autor: Gucky (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 13.06.2014 17:25

Dvě stanice spojené kabelem a VOX jsem zkoušel, ale právě na BAOFENGu a pokud jsem byl od 'převaděče' do 50m, tak to šlapalo výborně. Při delší vzdálenosti vysílal 'převaděč' už jen nosnou. Očividně jedno rádio zarušilo druhý, kvůli tomuhle neúspěchu jsem vlastně založil toto vlákno.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Liška (---.southgate.cz)
Datum: 14.06.2014 22:38

Tohle nejde, to už jsem zkoušel miliardkrát. Vezmi si dvě mobilky od motoroly a výše uvedený duplexer, který Ti někdo bude muset doladit na konkrétní kmitočty. Jinak pravdu má ok1uhu, v pásmu 80 MHz se to dá realizovat tak, že vstup i výstup od sebe budou dostatečně kmitočtově vzdáleny a přesto spadají do kmitočtů dle VO. Doporučuji vstup na těch horních.

Za dvojku Ti prodám dvě taitky nebo maxonky i s duplexerem na 80 MHz. Na UHF nic nemám.

Datum: 22.06.2014 10:41

Za dvojku by to bylo super, ale nemám žádné stanice, které by takový převaděč využili a pořídit pro každýho novou stanici je nereálný. Ale děkuji za nabídku a za relevantní odpověď.

Datum: 17.08.2014 21:06

našel jsem tohle [www.ebay.com] a podle popisu by to mělo fungovat i bez duplexeru. Každopádně jsem to objednal a jakmile to pořádně vyzkouším, tak napíšu nějaké podrobnosti.

Datum: 17.08.2014 23:55

Dvě ručky vedle sebe ? To bude teda masakr.

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 19.08.2014 00:15

Nojo, ale voni v tom návodu k téhle blbině to fakt píšou! No a člověk, který ví o rádiu loboďo, jim to spolkne. Že prej dvě ručky a antény aspoň jeden metr(!) od sebe "for a best performance". Kdo chce kam ...

Autor: Honza-Švermov OK1ACR (---.cofi.cz)
Datum: 19.08.2014 07:07

Ale jasně, ono to bude chodit i s anténama metr od sebe. Jen do návodu zapomněli napsat že ten metr mezi anténama by měl bejt vyplněnej nejlépe železobetonovou stěnou :-)

Datum: 19.08.2014 10:27

Jasně, Honzo, jenže na VHF rozumný duplexní odstup neuděláš *1) (v podstatě máš k dispozici jen sdíláky s odstupem cca 0,5MHz), na UHF totéž. Vstupy rádií nemají šanci tohle odladit a zakrkají se. Jediný možný rozumný duplex jsou sdíláky na 80MHz (odstup cca 4,5MHz), ale na to zase nejsou baofňuky za třicet dolarů.

*1: Když vezmu možnosti nelicencovaného člověka, nezakoupený oficiální duplexní pár

Autor: Honza-Švermov OK1ACR (---.cofi.cz)
Datum: 19.08.2014 14:40

Ale to je mi naprosto jasný, Karle. Myslím že i výrobce si je vědom toho že to bude pořádně fungovat leda jako crossband převaděč, jinak se ručka nechytá ...
Ale když jsou lidi co za to zaplatí, proč by neprodával,že ?
Další věc je, že (jestli se nepletu) provozování převaděčů na sdílácích je proti VO ...

Autor: Liška (77.48.196.---)
Datum: 20.08.2014 19:55

O tom, že to je v rozporu s VO tazatel ví. Mám mobilní převaděč na sportovní a kulturní akce, výstup jede na sdíláku, vstup někde co býval AMR. Dalo to práci naladit, aby to fungovalo, určitě to nelze minimálně bez polyskopu. Mám tam duplexer apex, ty maďarský se ladí ještě blběji. Jinak v domácích podmínkách se mi vyrobit funkční duplexer nikdy nepodařilo. Dokonce ani dvě antény 20m nad sebou na stožáru, kdy vysílač i přijímač byl přímo u antény, nikdy nechodily, aniž by se to nezahltilo - duplexní rozestup byl standartních 4,5 MHz.

Je to choulostivé i na naladění antény, blbé PSV ten duplexer rozhodí a on potom neduplexeruje.

Vyrobit ovládací mezikus mezi dvě vysílačky, co zaklíčuje druhou při otevření SQ první, je proti výše uvedenému triviální problém.

Také jsme zkoušeli RX dát na jeden kopec a TX na druhý, cca 1km od sebe a modulaci linkovat na jiném pásmu. To funguje, ale jsou potom místa, kde sice převaděč mám zaplno, ale nedostanu se na něj, nebo procházím za R5, ale musím si odskvelčovat, abych zase pobral rptr.

Datum: 21.08.2014 00:31

Ale jo, funkční duplexer pro 80/4,5MHz se dá udělat (vlastní zkušenost) ... Ale bez analyzátoru skutečně ani prd, navíc to nesmí být žádný slepenec z kupextitu, ale poctivá dílenská práce ... Nebylo to nic moc, ale duplexilo to docela důstojně. Vejš už je to hodně komplikované, samozřejmě. Nicméně mne překvapily takové ty čínské duplexerky za pár dolarů z 409shopu - na hodně nenáročné aplikace při 70 cm a odskoku 7,6MHz v jádru vyhoví ... na pořádný převaděč je to, samozřejmě, neštěstí.

Datum: 28.08.2014 22:00

Zdravím, tak jsem hned po té co ten řadič došel vyrazil do terénu a rozdíl oproti dvoum handsfree sadám a řadičem je markantní. Sice to není určitě finální řešení, protože dodané kabely od stanic k řadiči mají 40 cm, takže stanice od sebe nebyli ani metr, ale dosah se z původních cca 40m zvětšil na cca 600m ( ve středně hustém lese na 1W, stanice převaděče byli cca v metrové výšce na rezavém plotě). Jeden z nás šel do kopce a druhý z kopce, převaděč byl někde mezi námi (určitě byl dále ten co šel z kopce, bo šel rychleji). Na direct jsme se na PMR slyšeli zhruba stejně možná trošku líp.
Koukal jsem ještě na různá fóra a dočetl jsem se, že podobnou krabičku s dvěma čínskými stanicemi úspěšně provozují na stožárku a antény mají necelých deset metrů od sebe, ale výškově. Horizontálně by prý museli snad být za kopcem, ale když se odsadí těch deset metrů výškově skoro všechno rušení mezi stanicemi převaděče zmizí. Takže tohle bude další varianta, jen jsem se rozhodl nedávat mezi stanice a antény koaxiál, ale udělat delší propojovací audiokabely k řadiči. Příští týden to vyzkouším a zase napíšu.
Jinak duplexer se dá sehnat za necelé 2000,- (77$) tam co ten řadič a zdarma vám ho před odesláním naladí na požadované frekvence. Hold číňana nějaký oprávnění nebo zákony vůbec netrápí (duplexer má minimální rozdíl frekvencí 3,5MHz a maximální 15MHz a zvládne prý až 20W, konektory jsou SMA).

Datum: 28.08.2014 22:56

Číňana trápit nemusí, protože je jen prodejce. Trápit by měly Tebe, pokud nechceš být za prasiče. Mimochodem, 600m na 1W je neuvěřitelný úspěch! To je snad i jednodušší pořádně zařvat ...

Datum: 29.08.2014 00:04

Alespoň si nemusím lámat hlavu s nejakým prasením, když mě není slyšet ani na kilometr. Jinak 600m je oproti 40m prrece jen jiný kafe. A v tom lese s nacucanejma stromama to není lepší ani na direkt, mám zkušenosti, že někdy se neslyšíme ani na 200m, bez nějakejch převaděču a podobnejch vymožeností. A o to nám právě jde, my nechcem pokrývat půl republiky našimi kecy (ikdyž použití našeho "převaděče" bude cca třikrát do roka), ale chceme se dořvat cca kilák okolo sebe a jelikož je uprostřed našeho prostoru kopec co nám stíní, tak řešíme převaděč. Stačí nám zvednout dosah z 600m v půměru na zhruba kilák v poloměru a budeme všichni spokojení. Když vylezu na holej kopec budu s PMR slyšet stokrát dál.
A ujišťuji všechny zde, že nejde o žádnej airsoft, jak se tu někteří domnívali. Nu což, třeba se moje poznatky budou někdy někomu hodit a až budu chtít číst jakej su prasák a pomalu vrah dětí určitě sem zase napíšu.

Datum: 29.08.2014 10:03

Ze Tvé reakce je vidět, jak málo toho o rádiu víš. To, že Ty se slyšíš jedním baofňukem proti druhému baofňuku (navíc se vstupem ucpaným místním signálem vysílače "převaděče") jen 600 metrů ještě zdaleka neznamená, že proti jinému, kvalitnímu rádiu nezaprasíš okolí několika kilometrů. Je to podobná situace, jako kdyby slepej kolem sebe rozhazoval odpadky a pak tvrdil, že nikomu neškodí, protože on přeci žádné odpadky nevidí.

Datum: 29.08.2014 23:49

Asi bych si teda měl pořídit to kvalitní rádio, abych se teda dostal mezi ty vidící.
Mě prostě mrzí, že když tu někdo slušně požádá o radu, tak se mu dostane maximálně pár relevantních odpovědí a spousta balastu typu porušování VO a podobně. Na to jsem se neptal a tak nepotřebuji v každé druhé odpovědi číst to stejný a nic neříkající sdělení. No každopádně není to neobvyklý, vždy když se člověk který se ptá v nějaké oblasti a není v ní přímo kovanej, nedej bože nováčkem, tak čte jen o tom co všechno porušuje a jak to dělá blbě, ale aby někdo solidně poradil, to se stává často.
Kdysi jsem chodil do radioklubu a snažil jsem si udělat i oprávnění, ale právě to bazírovaní a přístup lidí mě od toho odradil, dokonce jsem i změnil zaměstnání, abych se takovým lidem vyhnul. No doufal jsem ( a stále doufám), že to bylo těmi konkrétními lidmi a né celou skupinou.

Autor: Sibi (---.cyan.fastwebserver.de)
Datum: 30.08.2014 08:30

Vcera jsem v hospode nasel na zidli notbuk, tak sem si ho vzal ozkouset. Ale on je zaheslovany, nevite nekdo jak na to?

Datum: 30.08.2014 09:19

Sibi: Jak na to? Říct hospodskýmu, že notebook je u mne a kdo ho ztratil, ať za mnou přijde.

Autor: Já mentálně retardovaný (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 30.08.2014 09:25

Gucky:
No bohudík jsou stále lidi slušní a dbalí společenských norem a zákonů. Jen kvůli takovým, jako jsi ty, kteří kašlou na všechno a myslí si že můžou vše, je svět ve stále větších sračkách.

Sibi:
A nepřipadá ti to trošku sprostý lézt do cizího notebooku, kterej ti nepatří? Nehledě na to, že se zde vežejně přiznáváš k trestnému činu "zatajení nálezu".

Vidím že ve společnosti je stále víc takových, kteří nemají úctu k ničemu a nikomu. Zajímalo by mě, kam ten svět spěje.

Datum: 30.08.2014 09:38

Gucky, já si myslím, že jsi tady relevantních odpovědí dostal mnohem více, než kárání. To, že nedokážeš pochopit, že to prostě jinou cestou nejde, je bohužel Tvoje věc a ani se nedivím, že Tě někdo v nějakém radioklubu káral, protože trpělivost nemá nikdo nekonečnou. Pokud si myslíš, že zde poskytnuté rady nejsou dostatečně kvalitní, budeš k tomu muset delší cestou dojít sám.

Přístup, kde jediným důležitým parametrem je "dosah", je velmi omezený a pokud ojebeš vše okolo, bude sice možná zařízení fungovat, ale bez spolehlivosti. To už je lepší použít ty dvě ručky na direkt.

Je vidět, že jsi v tomto vláknu nenarazil na ty správné zdejší mentory )))

Jdi na stránku: Předchozí1234Následující
Aktuální stránka: 3 z 4

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*4* + *9* =