CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí123456Následující
Aktuální stránka: 4 z 6
Re: Jaký přijímač na KV postavit
Autor: Roman (89.29.57.---)
Datum: 30.06.2014 21:56

Ahoj, zapojení s NE602(612) jsou vděčné, ale já se přikláním ke stavbě SDR. Když se to SDR udělá poctivě, tak běží na první pokus.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 01.07.2014 08:40

Romane, jasně - každý co mu sedne. Tohle je také zajímavé a vděčné téma.

Datum: 01.07.2014 09:17

Ještě bych dodal - jeden z bývalých žáčků stavěl podle "Схема SDR трансивера" [www.qrz.ru] a prej mu to chodilo, nevím, neviděl jsem na vlastní oči a uši, ale vždyť to je prakticky skoro totéž jako přímosměšující přijímač, jen se to liší výstypním kmitočtem - no a samozřejmě zpracováním v dalších obvodech, ať již specielních, nebo programově na zvukové kartě.
Jestli něko máte zkušenosti, ozvěte se! Třeba YU1LM, Softrock, atd.

Datum: 01.07.2014 09:43

Co by jste řekli na něco takového: [relax-sdr.3dn.ru]

Založíme nové vlákno SDR?

Autor: Paul (---.79.broadband5.iol.cz)
Datum: 01.07.2014 22:08

Tak jsem začal stavět nakonec tenhle [www.solorb.com] , zatím jsem oživil oscilátor se směšovačem, vstupní lc jsem připojil zatím do první mřížky směšovače. Výstup je (taky zatím) na obyčejný tranzistorový zesilovač.
Na asi metr a půl anténu jdou naladit různé zázněje a skřehotání, zítra budu řešit pořádnější anténu. Ještě mi nepřišel čítač, tak nevím přesně, kde s oscilátorem jsem.
S "led čichátkem" jsem na anténě nic nenaměřil, tak to snad tak moc nevyzařuje...
Dal jsem lampu PCF82, s lampou PCF802 to chodí též.
Takže zatím tak, a už se na mě prosím nezlobte :)

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 01.07.2014 22:31

S "led čichátkem" jsem na anténě nic nenaměřil, tak to snad tak moc nevyzařuje...

A tady to máte. Pic kozu do vazu.

Autor: Paul (---.opera-mini.net)
Datum: 01.07.2014 23:41

Ale, no tak... Jen co uvolnim bastldesku, dodelam tam ten vf predzes. Bez nej to provozovat nehodlam.

Datum: 02.07.2014 08:18

No pokud máš na mysli ten, o kterém jsi psal - [www.solorb.com] - tak ten pentodový oddělovací stupeň by měl naprosto vyhovět. Všimni si, že je v samostatné krabičce.

Datum: 02.07.2014 08:25

A co se týče toho vyzařování do antény, tak to tak divoké zase není, představ si teba rádio Talisman (nebo jakékoli jiné) kterému by ten oscilátor musel také vyzařovat, těch 455 kHz rozdílu vstupní obvody příliš neodladí, teda něco jo, ale vzhledem k vf výkonu oscilátoru, se tam nedostane prakticky gór nix. Nebo podívej je na schémata VKV dílů k rozhlasovým přijímačům, ECC85, oscilátor je od vstupu pouhých 10,7 MHz a jaká je šířka pásma vstuních obvodů? Totéž platí i tady.

Datum: 02.07.2014 09:20

Ale tady přeci vůbec nejde o to, jaká bude u tohoto přijímače úroveň zpětného vyzařování oscilátoru do antény (která bude dána de facto jen kapacitou k/g1, zpětný přenos v zapojení se společnou anodou je zanedbatelný). Tady jde o to, že vůbec dokážete vypustit do světa takovou myšlenku, že parazitní vyzařování přijímače kontrolujete "LED čichátkem", tedy indikátorem, určeným pro o mnoho řádů vyšší úrovně. Člověk, který aspoň rámcově tuší něco oo teorii, by použil VF sondu, ale proč studovat? Je to jako dotahovat šroubky na hodinkovém strojku klíčem na kola od auta.

To nic. Už jsem jednou řekl, že vstali noví odborníci, tak si to hezky užijte.

Datum: 02.07.2014 09:35

No tak je fakt, že s tím čichátkem to poněkud přehnal, to je tak k síbíčku, jestli vysílá.
Ale mně šlo o to, že dostávám připomínky o vyzařování pracovního kmitočtu do antény, a chci dát najevo, že o tohle nemusí být strach.

Datum: 02.07.2014 10:19

Přímosměšující přijímače chodí obravdu pěkně, zvláště když si člověk dá práci s NF filrací. No a nebo místo NF výstupu může použít 12 kHz výstup....
Ale přeci jen - pro naprosté začátečníky doporučuji svůj um a trpělivost s uváděním do chodu odzkoušet na přímozesilujícím přijímači (audion), a teprve po získání zkušeností s usazováním do pásma a podobně, přejít na vyšší stupeň.
Jeden z takových základních přijímačů, vhodných pro poslech amatérů na 7 MHz a rozhlasivých stanic nad 7,1 MHz, je třeba tento - [ok1ike.c-a-v.com] případně pro zájemce o elektronky (nádech tajemna) třeba [ok1ike.c-a-v.com] a podobné.
Až mu bude vše perfektně chodit, může se vrhnout třeba na ty přímosměšující zařízení, po získání koncese přidá klíč a má z toho transceiver - [ok1ike.nagano.cz] atd....
Samozřejmě, je tady ještě možnost si zařízení zakoupit a pak pokládat dotazy jak to naprogramovat a proč nejde mikrofon. Ale to už je jiná věc.

Autor: Paul (---.opera-mini.net)
Datum: 02.07.2014 12:39

Primo zesilujici a reflexni jsem uz kdysi stavel, z ruske stavebnice, dalo se tam vylepsovat postupne zapojeni od krystalky az po zpetnovazebni. Jenze sv a dv uz nebyly v kurzu, tak jsem si postavil vkv stavebnici a doplnil lampovym zesilovacem.. Nejakou dobu jsem se pak zabyval superreakcnimi prijimaci k dalkovemu ovladani a nasledne si postavil lampovy superreakcni na vkv. Jako samouk samozrejme mám mezery, ale vracet se k tem zapojenim se mi uz nechce.
Jaka kriteria bych měl splnovat, abych měl moralni pravo si ten lampovy primosmes postavit?
Ledkovy indikator jsem pouzil proto, ze byl po ruce. Nepsal jsem ni o tom, ze to vubec nevyzaruje, ale ze vyzarovani asi nebude prilis silne.

Datum: 02.07.2014 13:47

Ano, různé ty ruské stavebnice znám, malčik a podobné, ale tam již máš cívky předvinuté na feritce, jen mechanicky osázíš jednotlivé součástky do příslušných dírek a zaletuješ.
ALE
co se týče krátkých vln, zde je situace poněkud jiná. I když byly pěkné ruské stabebnice na KV přijímače (nejhezčí byly kovové skřínky a verniery - teda ladicí převody se stupnicí) , přesto jsi se o KV moc toho nedozvěděl.

Datum: 02.07.2014 13:49

Ještě k těm ruským SV stavebnicím, na nich jsi se nenaučil správně ovládat zpětnou vazbu ......

Datum: 02.07.2014 15:03

No, pokud považuješ fakt, že se Ti nerozsvítí ledkový indikátor na anténě přijímače(!) vlastním vyzařováním, za vůbec použitelný postup ověření, tak to jednoznačně hovoří o tom, že kritéria nesplňuješ ani základní.

Autor: standa-borovice (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 09.07.2014 18:21

K poznání přímočará cesta nevede, to je jasný, viz Cimrman ("Tudy ne, přátelé!"), takže počáteční nadšení a částečný výsledky jsou i tak dobrou motivací k dalšímu vylepšování přijímače. Ve všech parametrech, proč ne. Odpovědí na otázku v nadpisu je - kvalitní. Nevím, v jakém prostředí (město, venkov) chce Paul poslouchat, ale prům. rušení je dnes všudypřítomné, takže to bude značně limitovat poslech, si myslím. No ale když zbastlí miniwhip a umístí někam na zahradu, tak to archaické zapojení s elektronkama bude taky fungovat. Svět je dnes už sice jinde, SDR je na vzestupu, např. [sdr.ipip.cz] , to sem ale psát nemá cenu, že jo ...

Datum: 09.07.2014 20:26

Standa napsal: "Odpovědí na otázku v nadpisu je - kvalitní. "

Je ale ještě jiná možnost: takový, jaký zvládnu.
Těžko někdo, kdo se rozhodne postavit si přijímač, zvládne superrádio.

Autor: standa-borovice (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 10.07.2014 18:42

Amat. pásmo 80m, CW úsek, co je tam vlastně dneska slyšet? Když pustím Etona E5, tak na začátku pásma pár evropských amatérů je pěkně čitelných a v dobré kvalitě. Furt se mě tady ale mydlí koncepce - chci poslouchat, nebo chci bastlit. Paul chce bastlit, já to vidím jako téměř nekonečně dlouhý proces stylem - pokus x omyl. Je to ale nirvána, aspon z něj bude filozof ... :)

Autor: Paul (---.79.broadband5.iol.cz)
Datum: 11.07.2014 17:51

Víte, ono bastlení bez vidiny nějakého využití nemá smysl.
Mám v úmyslu se s pomocí poslechu naučit telegrafii a časem si (snad) udělat licenci...
Nové technologie, např. sdr, mě rozesmutňují, boří moje romantické představy o večerech v podkroví, spoře ozářeném jen slabým světlem elektronek a budíků, ruka na klíči a ve sluchátkách tajuplné končiny světa...
Snad ještě není úplně pozdě?

Jdi na stránku: Předchozí123456Následující
Aktuální stránka: 4 z 6

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *3* =