CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Prijímač na 80m
Autor: Milan (---.ttx-net.sk)
Datum: 01.07.2007 15:33

Ahoj všetkým.Chcem si postaviť RX na 80m.Pozeral som nejaké schémy na internete ale podarilo sa mi nájsť iba s 2-3 tranzistormi.Možno sa mýlim ale myslím že sú to iba také kryštálky.Uvažoval so aj nad Pionírom uvedeným v AR 1981.No neviem či sa to oplatí s tými súčiastkami ešte dnes stavať.Preto ak niekto máte nejaký lepší stavebný návod na takýto prijímač najlepšie riešený s IO a kryštálmi tak mi ju prosím poskytnite.Alebo nesušíte nejaký dobrý RX doma?Ponúknite.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Prijímač na 80m
Autor: Hades (---.strcechy.adsl-llu.static.bluetone.cz)
Datum: 04.07.2007 21:19

co kouknout na OK1IKE

Autor: JirkaK (81.19.35.---)
Datum: 12.07.2007 19:28

Přijímač typu Pionýr bych ti pro první pokusy moc nedoporučoval. Ne že by byl nějak špatný, (i když žádná špička to taky není), ale pro začátečníka je poměrně moc složitý. Nejdůležitější totiž není něco postavit, ale následně oživit a uvést do chodu. Pro první pokusy se radši drž nějakého jednoduchého přímosměšujícího přijímače v podobě dvou - tří tranzistorů jako NF zesilovače, pasivního diodového směšovače a jeden tranzistor jako oscilátor.
Takové rádio při troše trpělivosti oživíš postupně po jednotlivých stupních. Zrovna tak nedoporučuju pro první pokusy audiony - donutit jeden tranzistor dělat několik funkcí naráz, a navíc nezamořit okolí parazitním vyzařováním není jednoduché.

Autor: Viktor Olbramice (---.customer.vol.cz)
Datum: 13.07.2007 07:08

Ano, jsou tu v zásadě dvě cesty. Buď právě výše zmíněný přímosměšující přijímač nebo audion. Přičemž skutečně platí, že udělat audion s transistorem je opravdu dost problém a nedoporučuji se touto cestou hned v prvopočátku pouštět. Naopak s elektronkou to jde mnohem snáz. Alespoň to tvrdí ti, co to už postavili :-)
viz.: [www.dc.evil666.net]
Nemusíš mít planou obavu, že takto prosté přijímače při své jednoduchosti nebudou dost citlivé. Při vhodné anténě, tedy takové, jaká má na 3,5MHz délkově být (tj. dipól 2x19m) budeš překvapen, co všechno na přijímač uslyšíš. A bude to spíš síla průmyslového rušení na pásmu, co bude omezovat poslechový dosah.

Autor: Leoš Pv (---.morava.adsl-llu.static.bluetone.cz)
Datum: 13.07.2007 13:01

A nebo udělat prostě superhet, něco na styl ANTEK či BARTEK akorát prostě neudělat vysílací cestu.... Stejně když jsem ho stavěl já tak jsem začal oživováním přijímače

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *5* =