CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2
Re: super-regen. prijimac s XTALem
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 19.04.2017 22:18

Díky jemu to funguje.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Datum: 19.04.2017 22:24

https://i.stack.imgur.com/wJcnp.png

Ty dva kondíky (39 + 10n) totiž tvoří zpětnou vazbu, potřebnou pro rozkmitání oscilátoru.

Autor: m42orion (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 19.04.2017 22:47

teď jsem to testnul a pokud je tam ten kondík 10n, tak oscilátor nenastaruje. Jakmile ho odpojím, tak běží bez problémů. Už 1n ho zastaví. Místo 47k rezistoru, jsem pro bezproblémový start musel použít 100k. Je fakt, ze osciloskop mám připojený sondou za 2p2 kondenzatorem (LC obvod tam již nemám). Podle mě je to klasický Colpitts a ten kondenzátor by na 27MHz měl být max 100p (dle referenčních zapojení).

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 20.04.2017 01:09

Pánové, vynalézáte kolo. Pokud ych potřeboval detekovat jedoucí procesor podle produktu na 20MHz, nejprve bych si zjistil:

- zda ten produkt toho procesoru má dominantní elektrickou, či magnetickou složku a podle toho navrhl snímač
- hned za snímačem cca 3obvodovou LC preselekci
- pokud je úroveň užitečného signálu kolem 40μV a pro detekci potřebuju tak cca 0,5V, vychází 80dB zisku hlavního zesilovače. Tedy čtyři stupně po 20dB, vázané selektivní vazbou (stačí jednoobvodová)
- za tím prostý obálkový detektor + např. Arduino ADC
- celé pečlivě naladit, šířka pásma cca 200kHz (20kHz je zbytečně vysoká selektivita)

Všelijaké audiony a superregy budou jen ke vzteku. 40 let praxe.

Datum: 20.04.2017 01:18

... teď jsem to testnul a pokud je tam ten kondík 10n, tak oscilátor nenastaruje. Jakmile ho odpojím, tak běží bez problémů.

... protože pan opisovatel to opsal blbě, stačí si toho Colpittse spočítat a s tak velkou kapacitou dole v děliči chodit prostě nemůže. Pan omalovávatel si spletl písmenka "n" a "p", s 10pF je naopak tomu Colpittsovi na 27MHz moc dobře.

Ať žije "opálení schémata od IKEho a teorií se nezabývám!" (čímž už mne tu taky nějaký mlíčňák ondyno poučoval).

Datum: 20.04.2017 07:21

k UHU: jestli ta poslední věta o nezabývání se teorií měla být na mě, tak se musím ohradit, protože právě v předchozím příspěvku (než jsem to šel ověřit praktickým pokusem) jsem psal, že oscilátor s tak vysokou kapacitou fungovat nemůže.

Samozřejmě chápu, že jsou i jiná inteligentnější řešení. Napadlo mě, že vzhledem k využití Arduina bych mohl použít i Si4735 (který umí pracovat v celém KV pásmu) se kterou mám už několik konstrukcí vyzkoušených a díky přímé komunikaci po I2c bych mohl sondu přelaďovat i na jiné parazitní kmitočty a měřit jednotlivé úrovně (Si4735 umí poskytovat hodnotu RSSI) vše v rámci ovládacího softu v arduinu. Nicméně Si4735 není úplně zadarmo, tak zkoušel jiná alternativní a hlavně lacinější řešení. Každopádně díky za názory a rady.

Datum: 20.04.2017 09:14

Omlouvám se, nějak mi to nedošlo, asi vinou české pošty.
To je tak, když člověk dělá tři věci najednou a ještě debatuje s manželkou co má zítra uvařit k obědu...
Ten 10n kondík je fakt moc.

Datum: 20.04.2017 10:23

m42o: Samozřejmě, na Tebe osobně to nebylo ... spíš to byl povzdech nad obecným trendem, takovýchhle poučení už se mi tu opravdu pár dostalo.

Rovněž to nebylo namířeno proti Jirkovi, jeho práce, vložená do sbírky schémat a popisů je neuvěřitelná a já si jí vážím - ale chce to myslet, myslet, myslet.

Nicméně řešení s audionem v libovolné podobě mi připadá zoufale nestabilní a poskytující neopakovatelné výsledky, zapojení se superhetem zbytečně složité. Šel bych cestou, kterou jsem popsal ... ale nikomu nic necpu. Držím palce.

Datum: 20.04.2017 10:55

Mnoga ljet tomu nazad jsem řešil úkol jak najít auto u lesa (houbaření). řešení bylo následující: v autě přijímač 27 MHz, na opasku ručku CB. Přijímač v autě přijal signál a na chvilku spustil liškový vysílač na 80 m. Superjednoduchý audion s rámovou anténou signál přijal a označil směr k autu. To, že zde byly vlastně směry dva nevadilo, ten druhý ukazoval hlouběji do lesa a tak byl ignorován.

Datum: 20.04.2017 23:02

Ještě se vracím ke schématu s ZN414 jako if zesilovač a demodulátor.... podle mě je tam ještě minimálně chyba v napájecí části obvodu, který je dle specifikací na cca 1,5V. Při odběru asi 0,2mA je odpor 6k8 moc nízký ... vychází mně, že napájení na pinu 1 bude kolem 7,64V (úbytek 1,36V na 6k8).....

Autor: JirkaK (37.221.244.---)
Datum: 21.04.2017 12:06

Správný postřeh. Zapojení s tímhle obvodem jsem sám nikdy nezkoušel, ale dívám se na schéma s podobným obvodem TA7642 v předposlední OQI. Při 6V napájení je tam odpor 3k3 a LED dioda na zem která funguje podobně jako zenerka, na ni je stabilní úbytek napětí 1.7V. LEDka je ještě blokovaná kondenzátorem 330nF. Z tohoto bodu jde dál napájení samotného IO přes další odpor 1k5.
A mám ještě sám jeden praktický dotaz - máte někdo vyzkoušený postup,jak otevřít pouzdro obyčejného krystalu 3579kHz kvůli úpravě kmitočtu?

Datum: 22.04.2017 16:27

S otvíráním pozdra zkušenosti nemám, snad možná jemný pilníček ..:-)

Nechci se pasovat na odborníka ve VF technice, ale to schéma je celé divné. Ta MF cívka je tam dle mého názoru obráceně ... a nemůže tak fungovat jako filtr na 455kHz.

Teď jsem zapojení zkoušel, místo BF a oscilatoru s BC jsem použil mixer NE602 a funguje to, nicméně s obraceným zapojením cívky ....předem děkuji UHU,IKE a další za potvrzení mého názoru, případně objasnění :-)

Datum: 22.04.2017 16:32

Tak se omlouvám a beru zpět, pro oči nevidím - samzřejmě je to správně .... nic, neumím počítat nožičky, nevím proč, ale myslel jsem si, že ta odbočka je na vstupu .......

Datum: 25.04.2017 23:02

Ještě jsem koukal, že by bylo možné využít i A244D. Zeptám se:

1, je možné přímo mezi piny 12 a 15 zapojit keramicky trinozickový filtr 455kz ? Bez dalších vazebních cívek atp ...
2, v pripade, ze dojde k detekci vf signalu na vstupu (1,2) dle LO pripojeneho na piny 4 a 5. Bude uroven prijimaneho signalu znázorněna napětím na pinu 10 ?

Datum: 14.05.2017 14:36

odpovím si sám na základe podrobného zkoumání a praktického testu .. pokud by to někoho zajímalo, ale o tom vážně pochybuji :-)

1, nelze
2, ano

Jdi na stránku: Předchozí12
Aktuální stránka: 2 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*5* + *9* =