CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
super-regen. prijimac s XTALem
Autor: M42Orion (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 17.04.2017 17:49

Dotaz nejlepe (ale nejen) na IKEho. Potreboval bych poradit s navrhem jednoducheho regen. prijimace, ktery by byl misto klasickeho lc obvodu v kolektoru rizen krystalem na pevnem kmitoctu .... lze to vubec z podstaty fungovani uvedeneho typu zapojeni zrealizovat :-)
diky za reakci. Pokud jsem se hloupe zeptal, tak prosim bez emoci :-)

ORi

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: super-regen. prijimac s XTALem
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 17.04.2017 18:07

Ale jo, přidáš dvě cívečky aby byla mezi nimi vazba, a OK.

Datum: 17.04.2017 19:28

Nebo - představ si krystalem řízený osc, třeba Colpits, a zpětnou vazbu provedeš proměnnou.

Autor: M42Orion (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 17.04.2017 21:40

Diky IKE, zkusím to zítra testnout ...dám vědět.

Autor: m42orion (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 18.04.2017 22:05

Tak jsem testnul, funguje to, ale selektivita hodně špatná - široké cca 500kHz na 30MHz ....., takže se stabilizace krystalem trochu miji ucinkem :-)
Ale to se dalo čekat :-) Jaké se dříve u toho to typu přijímačů používalo řešení ? Napadá mě nějaká zpětná vazba, nebo vstupní laděné obvody, tím se to asi už hodně komplikuje ...

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 18.04.2017 23:09

Pleteš si selektivitu a stabilitu. Stabilizace se vůbec účinkem míjet nemusí (určuje stabilitu, ne selektivitu), akorát Ty pořádně nevíš, co od té věci vlastně chceš.

Datum: 18.04.2017 23:46

:-) No, myslím si, že si snad nic nepletu. Možná jsem to blbě napsal :-)
Pokud je přijímač schopen přijímat - demodulovat přijímaný signál nosné v rozmezí 500kHz, např. od 29750 do 30250 (při nastavéném LO OSC na 30000kHz). Tak to nemá se stabilitou LO OSC nic společného, jen prostě nemá cenu díky špatné selectivitě řešit jeho přesnost na desítky, stovky Hz pomocí krystalu :-).
Pokud si však něco pletu, rád se nechám poučit.

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 19.04.2017 02:09

Stabilita - míra, o kolik se pohne střední kmitočet při různých změnách okolí. Tedy např. napájení, rozladění anténou apod. Se šířkou pásma (selektivitou) nemá co dělat.

Selektivita - šířka kmitočtového pásma, ve kterém zařízení vstupní signál zpracuje. Se stabilitou (polohou středu pásma) nemá co dělat.

Příklady:

Nízká stabilita, vysoká selektivita - zařízení zpracuje vstupní signály v šířce 50kHz, tedy např. 27100-27150kHz. Nicméně díky nízké stabilitě je to chvíli taky třeba 26850-26900, nebo taky 27420-27470kHz, nebo cokoli náhodně mezi tím. Ale šířka je vždy 50kHz, protože vysoká selektivita.

Nízká selektivita, vysoká stabilita - zařízení zpracuje vstupní signály ve velké šířce pásma, ale střed tohoto pásma je vždycky přesně ve stejném místě, protože vysoká stabilita.

A znovu zopakuji: Stabilizace se vůbec účinkem míjet nemusí (určuje stabilitu, ne selektivitu). Pokud bych potřeboval přijímat kanál, široký 500kHz, ale zajistit, aby střed necestoval,je to naopak právě to správné.

Jinak pro úzkopásmový příjem v oblasti desítek MHz nedoporučuji uvažovat přímé detektory (krystalka, reflex, audion, superreg) vůbec. Šířka pásma bude vždy veliká, úzkopásmovost totiž nemá co vytvořit. Jedinou správnou cestou je konverze kmitočtu, ať už analogová, nebo digitální + selektivita v mezifrekvenci. Dělají to tak všichni už hezkých pár desítek let a vědí proč.

Datum: 19.04.2017 08:09

100% souhlas.
Z původního dotazu jsem nepochopil, o co zde kráčí. Ale pokud potřebuješ opravdu velkou selektivitu, přidaj na vstup ještě jednoduchý krystalový filtr.
Třeba:
[ok1ike.c-a-v.com]
[ok1ike.c-a-v.com]

Autor: JirkaK (37.221.244.---)
Datum: 19.04.2017 08:14

Možná by bylo dobré specifikovat co vlastně chceš poslouchat, jaký provoz, jakou modulaci s jakou šířkou pásma. Klasický audion s krystalem je řešení, které asi nikdy nikdo nedělal a je otázka, zda to dává praktický smysl. Pokud ti jde o příjem stabilního výseku pásma o šířce řekněme jednotek kHz na kmitočtech KV až VHF, lze to vyřešit krystalovým filtrem na vstupu - dělají se tak například jednoduché telegrafní transceivery. Případně je možné použít přímosměšující přijímač kde bude oscilátor řízený krystalem.

Datum: 19.04.2017 08:42

JirkoK, s tím přímosměšujícím bych souhlasil. Šířka pásma lze velice snadno nastavit v NF.

Datum: 19.04.2017 08:55

Dodávám: problémy jsou s příjmem FM a trošku i s AM.

Autor: M42Orion (188.175.124.---)
Datum: 19.04.2017 09:48

OK, děkuji za pěknou diskuzi. Vysvětlím tedy účel navrhovaného zařízení. Potřebuji udělat co nejlaciněji a nejjednodušeji sondu, která bude přijímat signál na určité frekvenci, kterou generuje jako parazitní produkt jiné zařízení a není možnost, jak jeho činnost sledovat (zapnutí, vypnutí) bezdrátově jiným způsobem. Tato sonda pošle stav (přijímám signál, nepřijímam signál). Výstup poté zpracuji na analog/digital vstupu nějakého arduina a přes ethernet využiju k dalším potřebám :-). Aplikace není nikterak kritická na spolehlivost, ale zase by nemusela generovat falešné stavy na základě jiných blízko generovaných signálů na podobné frekvenci. Šířku pásma bych si představoval kolem 25-50Khz. Síla signálu v místě umístění sondy cca 20-40uV (kolem -75dBm). Pracovní frekvence 20MHz. Nelze počítat s nějakým pevným vzorkem modulace (mění se dle právě prováděné činnosti procesoru sledovaného zařízení).
Jsem se trochu rozepsal, snad je to pochopitelné :-)

Datum: 19.04.2017 09:58

No - pokud Ti nezáleží na vyhodnocení modulace, ale pouze zda signál je nebo není, doporučuji přímosměšující přijímač. Ale byl bych opatrný na to, že se na pracovním kmitočtu může vyskytnout (nic neobvyklého) cizí signál, který pak zařízení vyhodnotí.

Datum: 19.04.2017 10:25

Ono těch parazitních kmitočtů generuje procesorová deska více, tak by se případně daly použít dvě sondy pro větší přesnost. V programu pak mohu např. každé 2s načítat stat obou vstupů a dle toho vyhodnotit stav sledovaného zařízení. Jak jsem psal, nejedná se o žádnou kritickou aplikaci :-).

Zaujala mě pro svoji jednoduchost konstrukce přijímače z laciných modelů RC hraček s jedním tranzistorem, ale ta šířka zpracovaného pásma je i pro moji potřebu dost velká :-)

např. zde (zajímala mě jen přijímací část bez dekodéru):

[www.edaboard.com]

Autor: JirkaK (37.221.244.---)
Datum: 19.04.2017 11:43

Zapojení vypadá na tzv.superreakční, nebo pod jiným názvem superregeneračnípřijímač. Má při jednoduchém zapojení dobrou citlivost,ale selektivita je nevalná, zhruba odpovídá obyčejnému přímozesilujícímu přijímači. A pro začátečníka to někdy není úplně snadné oživit. Používá(l) se právě v jednoduchých radiostanicích a přijímačích pro modely. Má ale ještě jednu vlastnost - bez signálu na vstupu šumí, šum zmizí s příjmem signálu. Selektivita by šla zlepšit krystalovým filtrem na vstupu, ale otázka je co to udělá - u SRG přijímače potom může superregenerace vypadnout. Právě u jednoduchých vysílaček se proto krystal pro vysílací kmitočet při příjmu zkratuje.
Možná by byl vhodnější obyčejný přímozesilující přijímač AM s laděným obvodem na vstupu, něco jako je tady:
[pandatron.cz]
Vstup je v originále laděný na kmitočty kolem 120MHz,to by se samozřejmě muselo změnit. Mezi první a druhý tranzistor místo C5 udělat jednoduchý příčkový krystalový filtr podle odkazu IKEho. Krystaly na 20MHz jsou třeba u GME běžně dostupné za pár korun. Jen bych odhadoval, že šířka pásma bude menší než požadovaných 25kHz, určitě pod 10kHz.

Datum: 19.04.2017 12:15

Díky za odkaz a info, s užší šířkou pásma to bude asi ještě lepší, spíš jsem 25kHz zmínil jako horní hranici.
Ještě jsem uvažoval o této složitější variantě viz odkaz, což je už jednoduchý superhet, ale tady bude problém s detekcí přítomnosti VF signálu bez případné modulace, protože jestli to dobře chápu tak ta ZN414(TA7642) slouží zároveň jako demodulátor a ven už leze jen NF. Součástky bych měl, dokonce i několik žlutých MF TOKO transformátorků.

[www.google.cz]:

Datum: 19.04.2017 13:05

Ještě bude problém, že neseženu krystal o 455kHz nižší, takže mně 20MHz snadno sehnatelný bude k ničemu.

Datum: 19.04.2017 13:15

No pokud se ti jedná pouze o indikaci stavu - signál (libovolný) je - signál není, pak bych skutečně doporučl ten přímosměš s krystalovým oscilátorem, který zabezpečí stabilitu, a za směšovačem jednoduchý RC filtr, který zajistí selektivitu (šířku pásma). Na výstupu mám nf zázněj, který po zesílení může ovládat další stupně, nebo jej můžu usměrnit a používat jako zdroj napětí.
Přijímačů tohoto typu je na [ok1ike.c-a-v.com] kvantum.

Datum: 19.04.2017 20:56

Ještě odbočím od tématu, ale koukal jsem na zapojení viz můj odkaz z googlu. Podle mě to nemůže podle schématu fungovat, už u návrhu oscilátoru je chyba a ten 10n kondenzátor na výstupu (u emitoru BC547) musí na uvedené frekvenci osc zastavit ... co si o tom myslíte ?

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*8* + *4* =