CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Filtry, Prpousti, Zádrže... prosím poraďte
Autor: L (62.77.95.---)
Datum: 10.11.2017 08:19

Dobrý den. Chtěl bych vás tu poprosit o radu.

Před nějakou dobou jsem se pokoušel vyrobit záznějový oscilátor. Abych ho naladil, připojil jsem k němu digi stupnici vymontovanou ze starýho rádia (při měření počítám s tím, že ukazuje o 455khz jinak). Oscilátor chodil, ale nedařilo se mi ho naladit. Při zvětšování kondenzátoru nebo cívky se mi kmitočet snižoval, ale pak z ničeho nic najednou vyskočil nahoru. Nemohl jsem to pochopit. Pak jsem přišel na to, že když na výstup oscilátoru připojím tlumivku, čítač ukazuje správně a BFO se mi podařilo naladit tam kam chci.

Takže z oscilátoru asi lezou harmonický, kterým ten čítač dává přednost. Jenže já chci čistej výstup. Takže budu nejspíš potřebovat filtr nebo nějakou propust.

Tak jsem hledal po internetu jak to navrhnout a spočítat, ale filtrů existuje celá řada. Čím víc toho najdu, tím víc v tom mám zmatek. Kolikrát najdu článek nabouchanej hromadou pro mě nepochopitelných vzorců, ale já potřebuju vysvětení pro blbce.

Možná by tohle moholo bejt co potřebuju, pokud to bude pro mě srozumitelný. Jenže neni volně ke stažení.

Prosím, může mě někdo nasměrovat na nějaký volně stáhnutelný informace, který jsou dostatečně podrobný, ale pochopim i já?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Filtry, Prpousti, Zádrže... prosím poraďte
Autor: Jenda CB (94.75.227.---)
Datum: 10.11.2017 08:40

Kolikrát najdu článek nabouchanej hromadou pro mě nepochopitelných vzorců, ale já potřebuju vysvětení pro blbce.

Takže jednoduše. Zjisti si, co který výraz ve vzorci představuje, pak si ho tam dosaď - no a nyní se jednoduše začni zajímat o to, o čem vlastně ta radiotechnika je.
Uvědom si, že návod "vraž do toho tři vejce" nebo "zjisti si impedanci vstupu a výstupu" si jaksi nejsou rovnym zvláště ve VF trechnice. která ná svoje finesy.

Znaješ čto skazal mudryj Lenin?

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 10.11.2017 08:54

Nezlob se, ale mám jeden (možná nepatřičný) dotaz.
Proč řešíš následek, ale ne příčinu?
Oscilátor NESMÍ produkovat harmonické, soustřeď se na tohle.

Re: Filtry, Propusti, Zádrže... prosím poraďte
Autor: L (62.77.95.---)
Datum: 10.11.2017 10:01

Pro Jenda CB: Abych se něco naučil, byla by dobrá nějaká volně stahnutelná kniha o filtrech.

Pro IKE: Když nesmí tak proč tu propust tady má? (že by kvůli dalším stupňům?) Mám to zatím zapojený podobně i s těma následujícím dvěma stupněma (oddělovač atd... jen bez propusti), a jede na 455Khz.

Datum: 10.11.2017 10:13

Je to v nejrůznějších učebnicívh, spousta, ale jestli jsou volně stáhnutelné, nevím. Já se je kupuju.
Jedna taková univerzálně použitelná (najdeš tam skoro všechno, zrovna návrh filtrů je tam popsán jednoduše, přehledně a při tom vyčerpávajícím způsobem), je Smirenin - Radiotechnická příručka.
Zkus zapátrat po antikvariátech

Datum: 10.11.2017 10:16

Jinak - připojuji se k IKE, podle jeho stránek jsem stavěl spousty oscilátorků, hlavně do přímosměšijících přijímačů (jeho články jsem našel i na zahraničních webech), a dávat filtr na výstup mně nenapadlo. Jedině až na výstup za zesilovacími stupni (ve vysílačích).

Re: Filtry, Prpousti, Zadrze... prosim poradte
Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 10.11.2017 11:30

Zkus nekam hodit na web schematko i s hodnotami, co tam mas.
Jinak, co od toho potrebujes, zda by se nadalo resiti jinak, lepe ci snadneji ...
Co mas k dispozici za vybaveni, cim muzes meriti?

Datum: 10.11.2017 14:52

Zkus si tento oscilátor, již byl s pochvalou zveřejněn i v USA.
[ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 10.11.2017 15:02

Nebo pokud za každou cenu tam musí být filtr, zkus jej navrhnout podle [ok1ike.c-a-v.com] - je dosti dokonalý.

Autor: ok1ma (---.tanet.cz)
Datum: 10.11.2017 15:38

před asi 40ti léty byl zveřejněn xtal oscilátor od DJ2LR, kde krystal nejen generuje signál, ale zároveň se chová jako velmi úzký filtr, zapojení je jednoduché. Na Googlu si zadej: "dj2lr xtal osc" a koukni hned na první obrázek.

Datum: 10.11.2017 16:19

Jo, odzkoušeno. Ale jedna překážka - blbě se přelaďuje.

Může zkusit: Elektronika IV - díl 1, [upload.ebastlirna.cz]

Z obsahu:
- klopné obvody
- generátory, oscilátory
- časovač 555
- integrátor, tvarovač
- horní, dolní a pásmová propust
- komparátor
- tvarovač signálu
- A/D převodníky
- druhy modulace

Datum: 10.11.2017 16:33

Jo tak tam už to vymazali, ale ještě stále je na [www.ulozto.cz]

Datum: 10.11.2017 18:11

Nebo oba díly na [www.ulozto.cz]

Autor: JirkaK (37.221.244.---)
Datum: 11.11.2017 07:47

Jestli vycházíš z odkazovaného schématu na 599, musíš vzít v úvahu jednu věc - původně je to oscilátor laděný do pásem 1.9 - 2 MHz, případně ještě výš. Z toho vychází hodnoty nejen samotného laděného obvodu, ale také kapacitního děliče báze(gate)/emitor/zem. Místo na 2 MHz se chceš dostat na necelých 0.5 MHz, jeho hodnoty také musíš zhruba 4x zvětšit. Když se oscilátor chová tak jak popisuješ, znamená to, že kapacity v děliči jsou příliš malé a proto má zbytečně silný zkreslený signál a hodně harmonických kmitočtů. Prostě ten dělič zkoušej zvětšovat tak dlouho, až oscilátor vysadí a potom se vrať k hodnotám kdy ještě spolehlivě kmital. A to je ta správná velikost, zároveň s minimálním obsahem harmonických. Potom by měl takový oscilátor vyhovět jako záznějový i bez dodatečného filtrování. Ten filtr je tam proto, že je to původně oscilátor pro vysílač a nároky na signál který se pouští "do éteru" jsou ještě řádově vyšší než na nějaké BFO :-)
Má to ještě jeden aspekt - pokud to tvoje BFO bude mít hodně harmonických, i když je dodatečně odfiltruješ, budou vyzařovat, budou ti prolézat všude možně do vstupu rádia a vyrábět falešné signály.

Datum: 11.11.2017 09:08

JirkaK to napsal naprosto přesně.

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 11.11.2017 17:25

L: Pro buzení následných stupňů s nelineární charakteristikou (ba dokonce násobičů, kde je nelinearita záměrně udržována co nejvyšší) není spektrální čistota vůbec důležitá. Proto má vysílač na obrázku z 599 harmonický filtr až na konci.

Naopak pro práci s malým signálem v parciálně lineárních obvodech, typicky např. při směšování, je spektrální čistota oscilátoru důležitá velmi. Proto má pravdu Jirka, když volá po oscilátoru se spektrálně čistým výstupem.

Obávám se, že při své úrovni znalostí dosáhneš úspěchu jedině náhodou. A mimochodem - ty filtry bez "těch vzorečků" pořádně navrhnout prostě nejdou. A že už jsem jich za život navrhl (a úspěšně realizoval) hejno.

Autor: L (---.cust.sloane.cz)
Datum: 11.11.2017 23:01

Děkuju všem za odpovědi.

pro JirkaK: Moc díky za vysvětlení. Kondenzátory v děliči jsem se snažil dát co největší, ale až do vysazení oscilátoru jsem to opravdu nedělal - nevěděl jsem to a zkusím to napravit. Oscilátor taky dostane svojí vlastní krabičku z kuprextitu, kvůli stabilitě a aby signál zbytečně moc nelezl ven kudy nemá. (Mimochodem silný signál potřebuju, jinak zlobí čítač. Proto ho neodebírám přímo z oscilátoru, ale až za tím zesilovačem.)

Pro IKE: Díky, už mám stažený oba díly, ale je to přesně ten typ knihy co není pro blbce. Já potřebuju vše velmi jednoduše vysvětlit. Tohle (CRYSTAL SETS TO SIDEBAND) je typ knihy dle mýho gusta. Všecho se snaží jednoduše a zábavně vysvělit i pro ty kdo neví která bije. Škoda že neni v češtině. Z překladače to neni nic moc.

Pro všechy: Trochu tu popíšu o co se vlastně snažim. Chtěl jsem poslouchat pámo 80m (chtěl jsem poslech v češtině). Na elektrobastlírně jsem si našel přijímač s KA22471. Návod sliboval příjem CZ i SK stanic na pár metrů drátu z okna a jednoduchý schéma - vypadalo to moc lákavě. Pro jemný ladění jsem si sehnal moc šikovný převodovky, a na nastavování čítač vybranej z rádia (ukazuje po 1KHz). Jenže to nebylo vůbec tak jednoduchý jak to na první pohled vypadalo. Po dost velkým trápení se mi to nakonec podařilo dát dohromady, ale kmitočet mi furt ujížděl - musel jsem furt dolaďovat rukou. Někdo mi poradil, že můžu řídit takt vnitřnío oscilátoru KA22471 jiným oscilátorem přes malou kapacitu. A tak jsem hledal a stavěl různý oscilátory, ale cokoliv jsem postavil šíleně lítalo. Až jsem nakonec našel schéma z [599.cz] a to bylo to pravý - krásně stabilní (nejspíš pořád lítá, ale tak málo, že to poslechem nepoznám) a to jsem dodržel jen několik málo zásad ze všech 14-ti.

Když už to jakž takž chodilo tak jsem se snažil o ten uvedenej produktdetektor s A244. Jenže zase zrada - oscilátor v něm zase utíkal a to tak že dost. Znovu jsem se pokoušel postavit jakýkoliv jiný oscilátor z internetu, tentokrát však s frekvencí 455Khz, ale neúspěšně - nic nebylo stabilní. Tak jsem postavil ten oscilátor z [599.cz] , ale na 455KHz a hle - drží a je stabilní. Nevim kde dělám chybu, ale jiný oscilátory se mi nedaří. Jedině ten z 599.cz mi drží, ale zase mám pravděpodobně problém s těma harmonickýma.

Na závěr, vím, že se mi tu všichni hned vysmějete a zároveň vynadáte s tím, že jako první si mám udělat přímosměšující přijímač. Jenže když už tohle trochu chodí tak to nechci hned vzdát a zničit to.

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 12.11.2017 01:16

Z toho, co píšeš, to vypadá na skutečnost, že chyba není v použitých zapojeních, ale ve Tvých neznalostech. Důkazem budíž tenhle přijímač, založený rovněž na A244 (tedy TCA440) [ok1uhu.nagano.cz] , který při slušné konstrukci, dobře stabilizovaném napájení, kvalitním ladicím napětí a ustálení teplotních poměrů ve skříni přijímače vykazuje drift v řádu stovek Hz za hodinu (na kmitočtu 3,5MHz). Osobně ověřeno.

Tupým kopírováním "návodů" z internetu nejde rozumně dojít ke kvalitním výsledkům. Čtení "návodů pro blbce" vede k pocitu, že "to je brnkačka". Není. Schopnost zkonstruovat kvalitně fungující analogové zařízení se získává několik let. Proto jsou dnes všichni mlaďoši zblblí do digitální techniky, protože tam postup "hop na krávu, už je tele" fuguje podstatně víc při dramaticky menším objemu znalostí a zkušeností.

Jestliže Ti oscilátor v zařízení "lítá" (tedy vykazuje kmitočtovou nestabilitu), soustřeď se nejprve na kvalitu a promyšlenost konstrukční realizace. Ve Tvém případě použitý samotný obvod TCA440 zrovna k nestabilitě nemá žádný důvod.

Spíš to bude kombinace volšových rukou, nevzdělanosti v oboru, absence měřicí techniky a opojení z různých blábolů typu internetových "vysvětlení pro blbce". Formuli 1 také nejde jezdit na koloběžce s tím, že jsem četl na internetu, že to prý jde.

Autor: Jirka (62.212.73.---)
Datum: 14.11.2017 11:51

IKE. Proč ten oscilátor co pochválili i v USA, který vymyslel pan Colpitts, uvádíš na jedné stránce jako Colpitts a na jiné stránce jako Clapp? [ok1ike.c-a-v.com]
Pro zapamatování.
Clapp má vždy L1,C1 v sérii.
Colpitts má vždy L1,C1 paralelně.

Datum: 14.11.2017 13:24

Máš pravdu. To byl překlep.

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: