CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Oprava bleutooth reproduktoru
Autor: L (---.cust.sloane.cz)
Datum: 20.01.2018 22:43

Prosím o pomoc s opravou bluetooth reproduktoru.

Dostal jsem k opravě reproduktor, který byl ve stavu, kdy nehrál a konektor pro LINE OUT byl utržený a cestoval uvnitř skříně. (konektor byl vytržen i s měděnými ploškami DPS - to jsem opravil, našel jsem si jiné místo na DPS a nastavil drátky, ale repro stále nehrálo) Pravděpodobně uvnitř zapnutého reproduktoru lítal utržený konektor sem-tam, takže asi některá místa zkratoval. Zjistil jsem, že je vadný SMD tranzisor s nápisem A1sHB (pouzdro SOT-23), což by podle internetu měl být Si2301DS (P-Channel 1.25-W, 2.5-V MOSFET). Po odpájení tranzistoru reproduktor hraje. (tranzistor zapíná funkce mute pro oba zesilovače, např. při vložení jacka vypne vnitřní repro)

Jenže žádnou elektoprodejnu v okolí, kde by šel sehnat nemám a poštou se to asi nevyplatí. Vzhledem k tomu že mám doma dost desek elektrodpadu (nejrůzněší vraky DPS, mobily apod.), rád bych z toho něco vybral a použil. Tady ale narážim na problém značení SMD. Procházet tolik kódů ze starých SMD součástek, vše hledat v databázích a tápat o jakou součástku jde a to v takovým množsví, to je šílenost. Spíš bych to potřeboval obráceně - znát všechny ekvivalenty nebo i jiný tranzistory, který v tom zapojení vyhoví a k nim znát příslušný kód. Pak už se mi bude hledat v těch vrakách líp.

Prosím, byl by někdo tak ochotný a napsal by mi seznam všech použitelných tranzistorů a k nim případně i kódy? Jde o zesilovač XPT6871, tranzistor A1sHB je zapojený na PIN1 (SHUTDOWN).

Při nejhorším, kdyby to nešlo, nechám ten MOSFET odpájenej a bude to hrát prostě pořád. Všem ochotným děkuju.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Oprava bleutooth reproduktoru
Datum: 21.01.2018 15:14

Ještě dodatek - jedná se o repro "connect IT CI-948"

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 21.01.2018 15:32

To nemyslíš vážně, viď? Že Ti tu někdo jako vyhledá a vypíše celou zpětnou crossreferenci jednoho typu tranzistoru kvůli nějakému plastovému křápu za pár korun ...

Pláčeš tu nad cenou poštovného a neuvědomuješ si, že takovéhle zpětné dohledání je prací s výrazně vyšší hodnotou.

Dobrému elektrotechnikovi pro takovouto aplikaci postačí informace o součástce, kterou uvádíš (P-Channel 1.25-W, 2.5-V MOSFET). No a pokud si z desek neumíš transisory sfouknout a identifikovat, tak to s Tvými znalostmi moc žhavé nebude - a kup si ten boombox novej.

Datum: 21.01.2018 19:38

Ano znalosti nemam. V datasheetech tápu a nevím jaký parametry takovej tranzistor má a k čemu jsou. Nevim na jakých parametrech záleží a na kterých ne v konrétní aplikaci. Co znamená 2,5V? (Jakože při 2,5V na gate je tranzistor plně otevřený?)((v datasheetu jestli to chápu je něco jakože při Vgs=2,5V a Vds=20V, teče tranzistorem 1,9A a má R=0,19 OHm, ale opravdu podle toho nedokážu najít ekvivalent)

Nenašel by se někde článeček, kde by bylo rozdělení všech unipolárních tranzistorů, značky, základní schémata zapojení a jejich principy a vysvětlení parametrů unipolárních tranzistorů. Koukal jsem do "Elektronika tajemství zbavená", ale tam toho moc neni.

Jinak v kterých zařízeních bych ten MOSFET, nebo nějaký podobný asi tak mohl najít? Potřebuju alespoň trochu nasměrovat.

Děkuju.

Datum: 21.01.2018 20:30

Našel.

Takový článeček se jmenuje několikaté studium elektrotechniky na dobré odborné škole.

Kladivem a potěhem taky nejde opravovat časování rozvodů na motoru stroje Formule 1.

Podobný transistor lze najít v ledasčem, není nijak zvláštní, obyčejná součástka. Navíc jeho použití jako spínače MUTE na něj naopak neklade žádné zvláštní požadavky. Hodnotou 2,5 voltu bývá označeno prahové napětí hradla transistoru. Ale chce to alespoň základní znalosti v oboru.

Letmým pohledem k mému oblíbenému dodavateli jsem hned napoprvé našel vhodný ekvivalent, IRLML6402PBF za 3,70Kč.

Datum: 21.01.2018 20:52

A prahové napětí je co? Jako že při 2,5V na gate teprve začne spínat? A jaká tomu přísluší zkratka v datašítu?

Moc děkuju.

Datum: 21.01.2018 21:10

Překvapivě u tohoto transistoru není výrobcem v tomto označení uvedeno prahové napětí (což je napětí, při kterém vzniká/zaniká vodivý kanál v substrátu), které je u tohoto transistoru někde kolem 0,1V, ale napětí saturace řízení kanálu - tedy stav, kdy je kanál otevřen již tak, že přestává být nelineární (tady je to skutečně Ugs=2,5V)

Blíže viz třetí graf na 3. stránce datasheetu (Vishay). Spínací vlastnosti popisují první dva obrázky tamtéž.

Datum: 21.01.2018 22:31

Díky za odpověď. Snažím se jí správně pochopit. Jestli to správně chápu tak prahové napětí je tedy položka "Gate-Threshold Voltage" zkrata "Vgs(th)". (tedy 0,45V což je cca 1V a né 0,1V, nebo jsem úpně mimo?)

Která zkratka v datasheetu je pro to saturační napětí? (když koukám do tabulky)

Chápuli to správně tak mi stačí libovolný P-Channel mosfet začínající spínat od 1V. Uvažuju správně?

Když si otevřu dejme tomu Conrad a klinu na "filtrování podle technických parametrů" co mám zaškrtnout? Nejpodobnější zkratkou je U(GS)(th) max. To je prahové napětí?

Omlouvám se za hloupý otázky a moc děkuju.

Datum: 23.01.2018 22:34

Děkuju UHUovi, ochotnýmu člověku a vlastně jedinýmu diskutujícímu v tomto vláknu.

BT_Repro se podařilo opravit!!

Náhradní tranzistor jsem našel na DPS z vraku hodně starýho digi foťáku. (nese označení A1pSF). Ale najít ho byla docela fuška. Všude možně byly osazovaný jen MOSFETy s N-kanálem. Takže znovu moc děkuju. Pokud by jste měl chuť a čas (vím, že nemáte), můžete mi tu klidně udělat mikro školení o datasheet-ech a MOSFEtech a o tom co v nich ty parametry znamenají.

S díky L.

Datum: 23.01.2018 23:11

Rádo se stalo.

Ale učit se musíš především sám - a pokud za mnou přijdeš s dotazem typu "to a to jsem si nastudoval, tohle všechno chápu, jen tomuhle nerozumím", rozhodně Tě nevyhodím, naopak.

Ale suplovat tu zadarmo školu fakt nemíním. Hodně štěstí!

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *9* =