CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Krystalka vysílač Modulace
Autor: Felix (---.freewifinet.org)
Datum: 10.08.2018 23:33

Dobrý den.
Na netu jsem našel tento článek o vysílači vyrobeného z krystalky [ok1ike.c-a-v.com] a mám dotaz. Jak k tomuto vysílači přidat modulaci z externího zdroje třeba MP3 nebo počítače? Autor píše že k tomu přidaly modulaci pomocí audio zesilovače ale podle textu si nejsem moc jist a zesilovač si odpálit nechci. Prosím poraďte mi nějaké jednoduché (málo součástkové) schéma.
Děkuji.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Krystalka vysílač Modulace
Autor: 1url.cz/HPr2 (88.103.7.---)
Datum: 11.08.2018 08:35

Ne, princip je v tom, že se mění odpor obvodu (uhlíkovým mikrofonem) a tím se mění rozpoložení vln z různých vf zdrojů v okolí antény a tím se nf signál z mikrofonu na ně jaksi "namoduluje".
Čili - celý vtip spočívá v použití uhlíkového mikrofonu.

Datum: 11.08.2018 08:38

Doplňuji - modulace zesilovačem byla provedena tak, že mikrofon se umístil před reproduktor zesilovače, což v článku bylo (pro stručnost) opomenuto zdůraznit.

Datum: 11.08.2018 08:44

Děkuji

Datum: 11.08.2018 08:46

To jsem pochopil ale myslel jsem že to je složitější. Ale pokud se mění odpor tak by tam šlo dát nějaký mosfet ne?

Datum: 11.08.2018 09:16

Ano. Sice jsme se zapojením dále nelaborovali, ale tuto možnost připouštím za předpokladu, že změna odporu bude ve velkém rozsahu.
Dodávám: není to zapojení k praktickému použití, pouze výsledek experimentů v radiokroužku žáčků 6 až 7 tříd.

Poznámka: Webové stránky [ok1ike.c-a-v.com] již delší dobu nejsou aktualizovány, a asi nebudou, při havarii počítače jsem ztratil heslo pro přístup. Nadále budou aktualizovány pouze stránky na [hellsoft.cz] čili pro jednoduchost na 1url.cz/HPr2

Pokud se zajímáš o co nejjednodušší vysílač, doporučuji se ponořit hluboko do historie a podívat se, jakými prostředky bylo provedeno úplně prvé spojení - [ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 11.08.2018 11:12

Zapojení velice zajímavé ale já se zajímám spíš o fonické vysílání pokud chápete kam tím mířím.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *5* =