CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Ikeho KV pro páťáky
Autor: Rokony (---.250.broadband11.iol.cz)
Datum: 20.10.2018 21:47

Jelikož jsem našel na půdě starou skříňku od rádijka, co jsem stavěl před nějakými 30ti lety a také abych uvedl synovce do tajů elektroniky, postavil jsem Ikeho "KV pro páťáky", vylepšenou verzi zde [ok1ike.c-a-v.com].
Jako problém mi přijde řešení kondenzátoru C1, který je zapojen paralelně ke kondům C12, C13, C14 v sérii. Díky tomu je minimální výsledná kapacita kolem 100pf (reálně naměřeno), což je s cívkou podle návodu (moje má 6 µH) 6,5Mhz.
Pokud by měl přijímač být schopen příjmu od 5Mhz výše, musel by ladící kond začínat někde na 30pf (pro příjem kolem 10Mhz).
Pokud to počítám dobře.
Není náhodou ve schématu chybka, respektive v hodnotách C13 a C14? Nemají být spíš v řádu pikofaradů, jako v první verzi KV pro páťáky?
Díky

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Ikeho KV pro páťáky
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 20.10.2018 22:22

C13 a C14 je dělič napětí pro zpětnou vazbu.

Datum: 20.10.2018 23:28

Takže C13 a C14 = 2n2 je v pořádku? Pak je vazební kondík C12 82pf skrz zpětnovazební dělič v podstatě paralelní k ladícímu C1 a tím pádem se nikdy níž než na oněch 82pf s laděním nedostanu (pokud odhlédnu od poměrně velké kapacity děliče v sérii).

Autor: Telegrafista (---.uk7.org)
Datum: 21.10.2018 10:44

Dotaz:
Pokud by měl přijímač být schopen příjmu od 5Mhz výše, musel by ladící kond začínat někde na 30pf

Odpověď:
C1 - 7 – 350 pF
Pokud by měl více, zkus tři závity na cívce.

Ověřeno.

Datum: 21.10.2018 12:40

C1 - 7 – 350 pF? Čeho se týká hodnota 7?
Omlouvám se, asi jsem poněkud méně chápavý.

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 21.10.2018 12:45

Asi tím mínill to, že kondenzátor C1 (to by měl být ten ladicí, některé mívají i menší kapacitu) má kapacitu od 7 do 350 pF

Autor: rokony (---.250.broadband11.iol.cz)
Datum: 21.10.2018 16:29

No ja, ale já tam mám varikap od 30-ti do 500pf.
No nic, nějak se s tím už popasuji.
Díky!

Datum: 21.10.2018 16:48

Zmenšit indukčnost.

Datum: 21.10.2018 16:55

Ale stejně, pokud ladíš varikapem, nedoporučuji tak velký rozsah kapacity, na KV pak nic nechytíš, vše přelítneš. Doporučují dát několik rozsahů, třeba podle tabulky v článku
[hellsoft.cz] a dalších.
Doporučuji také sérii článků LADĚNÉ OBVODY

Datum: 21.10.2018 21:44

Díky za odpověď,
dal jsem tam 10-ti otáčkový potenciometr, snad by to ladění nemělo být až tak kritické. Případně můžu přidat i převod.
Kapacitu hodlám sériovým kondem srazit na předepsaných 380pf.

Datum: 21.10.2018 21:59

Mohl bych také zkusit o něco snížit vazební kapacitu C12, sice tím poklesne asi citlivost, ale zároveň tím snížím kapacitu, paralelní k C1.

Datum: 22.10.2018 09:28

Kapacitu hodlám sériovým kondem srazit na předepsaných 380pf.
A jen tak mimochodem, nebylo by skoro jednodušší upravit rozsah ladění napětím, přiváděným na varikap? Sériový kondík zavádí strašnou nelinearitu.

Datum: 22.10.2018 17:20

Ano, to je dobrý nápad.
Ještě bych poprosil o radu se zpětnou vazbou, nikdy předtím jsem audion neměl, takže vlastně ani pořádně nevím, jak se má správně projevovat.
Při otáčení potenciometrem zpětné vazby jsem pozoroval na osciloskopu postupně narůstající podíl šumu v signálu ( až byl signál šumem skoro překryt), ale žádnou skokovou změnu, která by naznačovala "přetažení" vazby jsem nepozoroval.
(sonda na kolektoru T6)
Děkuji

Autor: rokony (---.250.broadband11.iol.cz)
Datum: 27.10.2018 22:48

Zpětná vazba se rozkmitala, až jsem dal C12 1n5. Ještě jednou to schéma: [ok1ike.c-a-v.com]
Zvyšování C14, ani zmenšení R15 nemělo vliv.
Ještě zkusím něco udělat s pracovním bodem T5, aby měl větší zesílení a tím byl ochotnější k rozkmitání. Tranzistor je BC547c se zesílením 500, takže by snad mohl vyhovovat.
Věřím, že byste mi mohli poradit, ale asi není vůle.
I tak díky za to, že si můj příspěvek vůbec přečtete :-( .

Autor: Eddy (151.236.232.---)
Datum: 16.11.2018 21:02

Rokony logika vraví že najlepšie bude obrátiť sa na autora schémy.Mohol by poradiť,vôľa by možno bola ale chýbajú vedomosti ! Veď kto druhý a on predsa všetko vie,na každom vlákne mudruje do všetkého,možno bude aj tá vôľa,tak to budeš mať z prvej ruky.

Autor: Student (---.anonymouse.org)
Datum: 16.11.2018 21:16

Máš pravdu. Je zapotřebí začít od začátku, od základů.
Pokud někdo se pokouší stavět audion a nechápe princip zpětné vazby ....
Také by bylo vhodné ovládat nastavení pracovního bodu a podobně.

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 17.11.2018 09:44

Teda - mým oborem jsou klopné obvody a podobně, ale co si vzpomínám ze školních let, z kroužku, tak jsme nikdy nezačínali stavbou "něčeho pořádného", ale jako příklad:
Co je to odpor, co je to kondenzátor, proč jsou kolem trancistoru ty odpory a podobně. Stavba přijímače vypadala tek, že jsme postavili postupně jeden až třeba tří stupňový zesilovač, předřadili detektor (vznikla krystalka), místo diody jsme dali tranzistor, pak jsme mu přidali zpětnou vazbu, a tak dále, šlo to postupně.

A jak ti dupou králíci?

Autor: AMATÉR (---.uk7.org)
Datum: 17.11.2018 10:19

Souhlasil bych s Honzou. Když se podívím na debatu------ Dotaz: Pokud by měl přijímač být schopen příjmu od 5Mhz výše, musel by ladící kond začínat někde na 30pf Odpověď: C1 - 7 – 350 pF Pokud by měl více, zkus tři závity na cívce. Dotaz: C1 - 7 – 350 pF? Čeho se týká hodnota 7? Omlouvám se, asi jsem poněkud méně chápavý. Odpověď: Asi tím mínill to, že kondenzátor C1 (to by měl být ten ladicí, některé mívají i menší kapacitu) má kapacitu od 7 do 350 pF Dotaz: No ja, ale já tam mám varikap od 30-ti do 500pf. Odpověď: Zmenšit indukčnost. Ale stejně, pokud ladíš varikapem, nedoporučuji tak velký rozsah kapacity, na KV pak nic nechytíš, vše přelítneš. Doporučují dát několik rozsahů. Doporučuji také sérii článků LADĚNÉ OBVODY Dotaz: dal jsem tam 10-ti otáčkový potenciometr, snad by to ladění nemělo být až tak kritické. Případně můžu přidat i převod. Kapacitu hodlám sériovým kondem srazit na předepsaných 380pf. Odpověď: A jen tak mimochodem, nebylo by skoro jednodušší upravit rozsah ladění napětím, přiváděným na varikap? Sériový kondík zavádí strašnou nelinearitu. A TAK DÁLE.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *6* =