CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Náhradní mikrofon pro Elix 77s
Autor: Tomáš (---.fit.cvut.cz)
Datum: 10.10.2019 17:28

Ahoj radioznalci,
potřeboval bych pro Elix 77s náhradní mikrofon, jenže originální už se nedá sehnat (ověřeno dotazem do Elixu, v bazarech ho také nevidím). Měli byste nějaký tip, jakou alternativu zvolit? Fungují např. mikrofony k Lafayette Ermes nebo Trucker? Jsem schopný nějakých mírných úprav (přepájení drátků apod.), velké bastlení bych nerad.

Díky moc za jakoukoli radu, Tomáš

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Náhradní mikrofon pro Elix 77s
Autor: Vlasta (93.99.54.---)
Datum: 18.10.2019 15:52

[cbdx.cz]

Pokud netrváš na zapojení UP-DWN, krokování po kanálech přes mikrofon, pak použij téměř jakýkoliv dynamický mikrofon. Zapojení konektoru je uvedeno v odkazu. Nejdřív si zjisti, přes žárovičku nebo ohmetrem které dráty jsou spojeny po stisku PTT tlačíka. K mikrofonu pak patří obvykle stínění, to na zem a zbyde živý. Takže čtyři dráty a funguje to. Ahoj a zdar v práci.

Autor: Tomáš (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 20.10.2019 23:37

Díky za rady! A to zapojení ostatních tlačítek má nějaká specifika, kromě toho, že u UP/DOWN musí být 22kOhm odpor? Zajímavé je, že dle toho linku u ASQ odpor být nemusí?

Autor: Vlasta (93.99.54.---)
Datum: 22.10.2019 12:21

ASQ automatický squelch. Tome, to ti neporadím, ale předpokládám, protože je ta mašinka řízená procesorem, že se ten vodič uzemní a procesor to vyhodnotí tak, že nastaví nějakou úroveň squelche. Vnitřek mikrofonu jsem nikdy neviděl, takže na nějaký smd odpor uvnitř nemohu dát jednoznačnou odpověď. Ale předpokládal bych jeho existenci, podobně jako je to u jiných stanic. Měj se.

Re: Nahradni mikrofon pro Elix 77s
Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 22.10.2019 12:42

See
[www.cbradio.cz]
[www.cbradio.cz]
[www.cbradio.cz]
jinak by tam mel byti snad elektret, ne dynamika ...

Autor: Paja (---.glow.cz)
Datum: 22.10.2019 13:50

Prepajet urcite jde - jinak je tam jen 22k odpor pro UP - see na odkaz vyse ...

Autor: Tomáš (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 22.10.2019 21:21

Tak jsem se jal zkoumat mikrofon, se kterým stanice jakžtakž funguje - tedy nefungují tlačítka. Nejsem expert na mikrofony, ale dle mě je dynamický, protože je v něm permanentní magnet. Impedanci nemám jak změřit, odpor má 436ohm. Co tam tedy má správně přijít, dynamika nebo elektret? A s jakou impedancí? :-)
To zapojení z prvního odkazu zdá se sedí. Přijde mi na něm obskurní, že DOWN se normálně dělá propojením vodiče na GND, ale UP se dělá propojením vodiče (s tím odporem) na vodič TX!
Mám doma jeden třítlačítkový mikrofon (plus samozřejmě ptt), který je podle mě taky dynamický, impedanci dle nálepky 150Ohm. Přepájet drátky a vyměnit odpůrek zvládám. Jenže - mikrospínač pro UP propojí vodič Up/Down na GND (s nějakým malým odpůrkem). Ten bych zvládl vyměnit za 22kOhm, jenže ten mikrospínač je poměrně pevně připájen na tišťák a do jeho odpájení a propojení na TX místo na GND už se mi moc nechce (musel bych to nějak odizolovat od země a zároveň pevně uchytit, ať se v průběhu používání časem TX nezkratuje na zem, a na takovou práci nemám moc zkušeností).

Měli byste nějaký nápad na běžně sehnatelný mikrofon, který by měl pro Elixe kompatibilní vložku, tři tlačítka a kde by se ta modifikace dala udělat s trochu menším opruzem? Díky moc za rady. Tomáš

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*3* + *7* =