CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Meranie VF výkonu.
Autor: Milan (---.212-5-198.telecom.sk)
Datum: 28.09.2007 16:44

Ahoj všetkým.Prosím o radu.Potrebujem presnejšie odmerať výkon vysielača.Nemáte niekto schému pre pripojenie meracieho prístroja na zátaž 50ohm a následný prepočet?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Meranie VF výkonu.
Autor: petr blansko (---.alfservis.cz)
Datum: 29.09.2007 11:19

Když už to postavíš, tak to musíš stejně zkalibrovat, to můžeš rovnou u někoho změřit ne? Technický řešení závisí na kmitočtu.

Autor: Petr, OK2ZAR (---.net)
Datum: 29.09.2007 17:32

Petr Blansko má a nemá pravdu. Zkalibrovat to musíš, ale pokud to měření budeš provádět častěji, tak je lepší mít měřidlo svoje. Pak je otázka kmitočtu. Pokud budeš měřit jen jedno pásmo (např CB), pak se to dá udělat tak, že budeš měřit napětí na umělé zátěži (ikdyž tato metoda mi zrovna nevoní). Pokud to chceš použít pro více pásem, pak je lepší postavit PSV metr a měřit to tak. Pak zase záleží, jaká pásma chceš měřit a od toho se bude odvíjet i druh a složitost konstrukce.

Do 50 MHz sedá postavit měřidlo s amidonama, které bude chodit až do 1kW a bude to prťavý. Pokud chceš měřit vyšší kmitočty, pak se to dělá s dutinou a nebo se udělá takový šikovný "švindl" s odporama [http://pe2er.nl/wifiswr/]. A poslední možnost je postavit to s IO AD8xxx (to označení si nevzpomenu). Je to IO určený právě pro tento případ a je od KV až po 500 MHz a výkon měří od mW až po 1kW. Dá se sehnat za cca 500 Kč.

Jistě mě někdo poopraví, nebo doplní, takže ten výčet pak bude kompletní ;-)

Autor: Milan (---.ttx-net.sk)
Datum: 29.09.2007 19:41

Ano Peter.Potrebujem si postaviť samostatný wattmeter pre pásmo do 30MHz.Ak máš nejaké poznatky alebo stavebné návody prosím napíš.Ďakujem

Autor: Franta (---.net.upc.cz)
Datum: 29.09.2007 19:49

A co takhle použít vyhledávač? Najdeš stovky odkazů. Třeba tady
[www.ok1vbr.net]
Ostatní si najdi, opisovat tady všechny výsledky vyhledávače nebudu.

Autor: Milan OK2UMN (---.blansko.net)
Datum: 30.09.2007 12:08

Tak do 30 MHz můžeš použít AD606 - její výstupní charakteristika je v datascheetu. Za ni dáš nějaký voltmetr (s velkým vstupním odporem) a použiješ uvedeného grafu. Celé Ti to bude chodit do 50 MHz pro amatérské užití bez kalibrace.

Vhodnější pro delší užívání je [www.webx.dk] - pro amatéra téměř dokonalý přístroj. Sám jsem jej sice nepostavil, ale sloužil mi jako vzor pro vlastní aplikaci - wattmetr, který zároveň měří kmitočet. Celkové zapojení toho mého bych Ti snad mohl poskytnout, ale ještě nemám dopsaný program (právě část s měřením kmitočtu). Další výhodou toho mého je, že jsem si tam napsal odečet předřazených (výkonových)útlumáků. Celé to dopíšu jak napadne sníh ....

Ta varianta od OZ2CPU je perfektní a pokud spěcháš, tak mohu doporučit.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*8* + *6* =