CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Blikačka z fotoaparátu ???
Autor: tirak1 (---.net.upc.cz)
Datum: 25.02.2009 16:37

Zdravím všechny bastlíře, nadšence i profesionály. Měl bych dotaz, který by možná i někoho zaujal.
Lítám s kamionem a v předešlém zaměstnání jsem měl zajímavý "majáček". Měl, než mi ho ukradli i bych ho koupil, ale nikde jsem na něj zatím nenarazil. Nebyl to majáček, co se otáčí, ale měl výbojku, něco jako blesk. Zajímavé na něm bylo, že šel zapojit jak na 24V (kamion) i 12V (šlo by do osobáku). Jediné, v čem byl rozdíl, byla frekvence blikání, ať jsem ho zapojil tam, nebo tam. Nevím, jak jste na tom s motorizací, ale řeknu vám, že taková "blikačka" je k nezaplacení. Píchnul jsem na docela nepřehledném místě (z kopce za zatáčkou) a jinam nešlo dojet. Trojúhelník je dobrý tak ve dne, ale co v noci ? Samozřejmě, výstražný, ale ty docela "žerou", když vezmu auto i přívěs a pokud se ještě k tomu neco po..., tak po chvíli sice lehce blikám, ale nenatočím, pokud nenechám běžet motor. A hlavně, trojúhelník padne po druhým rychlým autě a reagovat na "velkou krávu" za zatáčkou, to je o život, nejen toho, kdo opravuje, ale i kdo řídí. Pokud jsem ovšem neblikal, svítil jenom parkovačkama a na ně měl zapojenou zmíněnou "blikačku", bylo to vidět ještě před zatáčkou. No, bylo . . . Ale něco do té zatáčky blikalo a každý alespoň zpomalil.
Toliko rozvláčný úvod a teď otázka : Nemá někdo nápad, či to snad již neřešil, jak něco takového postavit? Napadlo mě, že by šel použít blesk z "jednorázového" fotoaparátu, (válí se jich ve slušných fotolabech spousta), stačí najít ten správný kontakt a blikne, nechat nabít a zase . . . , případně jich použít více a místo zabudované baterie použít k napájení 12/24V a postupně je přepínat. Zabalit to do "něčeho oranžového" by neměl být až takový problém.
Má někdo nápad ?
Díky za tipy.
Pavel

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Blikačka z fotoaparátu ???
Autor: IKE (---.sys-data.com)
Datum: 25.02.2009 16:41

Hmm, a co led diody? Zapínané nějakým multivibrátorem, nebo relátkem.

Autor: Lojza (---.dialtelecom.cz)
Datum: 25.02.2009 16:43

Takovej blikáček co vypadá jako oranžové obrysové světlo,co sekdysi v bílé a červené barvě montovaly na MTS se u nás prodává,bliká to jako výbojka.Zapojení do zapalovače a dosti krátká motaná šňůra.
Je to na magnetu.Cenu už nevím mám to dlouho.

Datum: 25.02.2009 18:26

Přesně, akorát to bylo oranžové a fungovalo na 12 i 24 voltů. Konektor do zapalovače, krátký kabel (byl problém to zapojit do světla na kontakty a zároveň dát rozumě vysoko) a dole magnet. Snad bych jen dodal, že to bylo spíše vyšší, než širší. A bliká jako výbojka bylo myšleno, že tam opravdu byla výbojka, ne že se občas nažhavila 5W žárovka. Kdyby se někomu doma válelo, bral bych. I když takové zapojení s výbojkami z foťáku . . .

Autor: Franta (---.net.upc.cz)
Datum: 25.02.2009 20:43

Lepší to je s Luxeonem. Žere to podstatně míň a výkon je větší. VYZKOUŠENO!
[www.radio-foto.net]

Datum: 25.02.2009 21:21

Ještě k tvým požadavkům. Jde o to, že v jakýmkoliv výbojkovým majáčku je VN trafo, který slušně žere. Tenhle problém jsem řešil už několikrát, a vždy jsem skončil u polovodičů-LED. Při mé poslední zakázce jsem přesně na tvůj problém použil panel s 30 kusy 10mm vysoce svítivých LEDek a věř, že ty levný výbojkový majáčky můžou tiše závidět. A to má tak 100x menší odběr proudu, při podstatně větším světelným výkonu.
Jak jsi psal o těch jednorázových blescích, na to raději zapomeň. Vzhledem k tomu, že jsem se blesky dost dlouho zabýval, vím, že jsou dva druhy výbojek- bleskové, které jsou určené do fotoblesků, a ty mají větší výkon, a velmi malou povolenou frekvenci záblesků. Druhý jsou stroboskopické, které mají malý výkon, a velkou povolenou frekvenci záblesků. Pokud použiješ do majáku výbojku určebnou do fotoblesku, docela brzo ji odkouříš, protože tyto mají povolené frekvence cca 1 záblesk za 30s až několik min. Kdežto stroboskopické mají povolených hromadu záblesků za s. Takže není radno tyto dva druhy výbojek zaměňovat.

Autor: Hades (---.strcechy.adsl-llu.static.bluetone.cz)
Datum: 25.02.2009 22:13

hmm, no a co takhle... [www.pselectronic.cz]
momentálně je jen modrý, ale vím, že mívají i žluté a zelené

Autor: Lišák (---.cust.sloane.cz)
Datum: 25.02.2009 22:32

Tady máš odkaz, ale je to celkem dostupný, dělá se to až do 110V
[www.bullock-praha.cz]

Autor: Paja (---.pilsfree.net)
Datum: 25.02.2009 22:47

Hmm, jenze to moc do terenu nebude ;(
A preci jen, potrebujes byti videt - cili bych videl treba na 1W LEDky
z Ciny ci nejake vysocesvitive diody ...

Datum: 27.02.2009 22:28

Z vlastních zkušeností můžu říct, že pokud trváš na majáku s výbojkou, vyhni se těm levným (tak do 3k), ty skutečně na denním světle vidět nejsou. Buď výbojkáč tak kolem 4 litrů a více, nebo 10mm ultra LEDky, či Luxeony.

Datum: 28.02.2009 13:05

Tak ti Franto můžu říct,že tahle blikačka je vidět i vedně,ale je otázkou jestli to stačí při té velikosti,když jsou tací pitomci,že přehlídnou několikametrový panel s velikou blikající šipkou pro objetí překážky (silničáři na dálnici)a klidně tenhle třímetrový panel i s přívěsným vozíkem za auto srovnají se zemí.
Nejlepší by bylo jezdit v oranžovém tanku,to bys to možná přežil.

Autor: Paja (---.149.broadband11.iol.cz)
Datum: 01.03.2009 10:51

Bohuzel, opravdu nekdy je tak - blikajici cedule jak krava ;)
Leda ze by sis za dal jeste protitankoveho jezka ;)

Datum: 01.03.2009 12:04

Lojzo, vidět je každej majáček, ale jeho účelem je, aby upoutal pozornost, a to ty levný opravdu nedokážou, a na denním světle už vůbec ne. Vyzkoušeli jsme jich hodně. Ty výbojky sice jsou celkem výkonný, ale za předpokladu, že je za nima parabola, což v majácích není. Skutečně vidět jsou až ty drahý, kde jsou speciální výbojky vytvarovaný do spirály, s vyšším provozním napětím. Jejich cena se ale pak odráží na ceně majáku. Taky mají uvnitř pod tím barevným pastovým krytem čirej rozptylovej překryt, což zase u těch levnejch není. I proto se dnes už výrobci přesměrovali na polovodičový čipy- Luxeon, Cree, a další. Jejich světelnej výkon je úplně jinde, při podstatně nižší spotřebě, a hlavně nejsou potřeba barevný kryty, který zase snižujou propustnost světla (hlavně u modrých).

Datum: 01.03.2009 13:23

Chce to k troúhelníku ježka jako používá francouzská policie ve filmech a natáhnout zešikma,aby tě museli objet.
Pro kamiónisty aspoň 500m za auto,to jsou slepci na entou.

Datum: 07.03.2009 21:58

Děkuji všem za názory, postřehy a odkazy. Odkaz od Lišáka trefil do černého, byl to sice ne on, ale našel jsem ho tam a stojí kolem 4,4 tis. Když jsem ho viděl, rozpoměl jsem se a zároveň jsem si vybavil, jak šéf vyváděl. Po zjištění ceny už vím proč.

Datum: 08.03.2009 08:17

Nevím proč ten maják z odkazu od Lišáka když je na pevnou montáž,proč je do zapalovače.Spíš by měl být vypínač a kontrolka.

Datum: 31.03.2009 17:08

Franto, taky nechápu. A navíc 12-30V a v popisku 12-110 V, když už jsme u těch detilů. Ale znám takový, co nevěří ničemu. Dal jsem jednomu takovýmu vysílačku s konektorem do zapalovače "na vyzkoušení" a ať si to pak zapojí "natvrdo". Dodnes ji zapojuje do zásuvky, "protože tak to funguje"

Datum: 31.03.2009 18:35

Co nechápeš? Dělal jsem u firmy, kde jsme na každým autě měli majáků několik, vyzkoušeli jsme snad všechny, co jsou na trhu. Navíc jsem se těch majáků sám nadělal spousty, od výbojkových po polovodičový, takže dokážu posoudit, co je lepší a co ne. Když se podíváš na ceny majáků, dle mých skušeností opravdu odpovídají výkonu. Maják za 4 litry a více už opravdu vidět je. Šidítka v cenách od 350,- do 2700 peněz na slunci vidět nejsou. Teda jsou, ale když ho vidět chceš. Jenže kvůli bezpečnosti má maják upoutat pozornost svým výkonem, a proto musí ten světelnej výkon mít. Jezdil jsem vyprošťovat auta na dálnici, a i když na káře bylo 8 majáků, mnohdy jsem měl pěkný bobky. Rozhodně bych se neodvážil tam něco montovat v plným provozu pod majáčkem za litr. To si svůj život cením na víc (o trošku).
Podle zkušenosti můžu co se týče světelnýho výkonu řict, že nejhorší jsou majáky s obyčejnou žárovkou za pár stovek. Hned po nich jsou výbojkový, podstatně větší výkon mají halogenový se zrcadlama, a nejvýkonnější jsou polovodičový s čipama CREE, který mají vlastní optiku. Zároveň ale mají nejnižší spotřebu energie. Dnes už se na nový vozy montujou hlavně ty polovodičový, a hlavně u modrých je to nesrovnatelně větší světelnej výkon, než u jakéhokoliv jiného systému. Jejich výkon je vidět i v cenách. I když jsou výrobně levnější, než výbojkový, jsou podstatně dražší, protože jsou oblíbenější. Není problém koupit rampu s LED čipama za 30 litrů. Při tom nepotřebujou jako výbojky žádný výkonný měniče na VN a složitý řízení. Stačí tři 555 a pár výkonových tranzistorů za pár korun.

Autor: Paja (---.liten.cz)
Datum: 31.03.2009 20:54

Ale kdyz si to kupce rad zaplati, tak proc na nem trochu nevidelat, ze? :)

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*7* + *9* =