CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Úprava CB PSV metru na vyšší kmitočty
Autor: JN (---.blue4.cz)
Datum: 12.02.2010 12:16

Zkoušel jsem levný dvoubudíkový PSV metr pro CB, jak funguje na pásmu 2m. V porovnání s SX144/430 měřil kromě wattmetru prakticky přesně, na 70cm si už ale neškrtal, ukazoval pořád malou výchylku.
Nezkoušel ho někdo upravovat, aby šel vyhnat ještě výše?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Úprava CB PSV metru na vyšší kmitočty
Autor: Paja (---.liten.cz)
Datum: 12.02.2010 13:59

Tak hromada onech meraku jeste funguje treba na VHF sdilenkach - treba Alan K-155 apod, na UHF je ale opravdu ducharina ...
A defacto smerove vedeni na plosnaku neurcite permeability neni ta spravna varianta ...
Reseni hledej v odbocnici ...

Datum: 12.02.2010 15:07

Rozdělal jsem to PSVčko, když jsem viděl ten uhnutej plošňák uvnitř, asi to bude opravdu chtít předělat.
Projížděl jsem net, zapojení PSV měřiče s odporovými děliči raději nee, princip rovnoběžných cestiček, kde je na jedný straně odpor a na druhé dioda, se mi docela zamlouvá. Samozřejmě daleko menších rozměrů, než u CB měřáku. Předpokládejme N-konektory následně za panelem redukce na SMA a kovovými koaxy (nikterak dlouhé) signál přiveden až na místo, kde se bude měřit (prostě jako R&S). Je pak výroba tý samotný destičky s cestičkama hodně náročná na přesnost, nebo se stačí trefit do rovnoběžnosti dejme tomu +/-0,1mm, což zvládnu namalovat?

Autor: Paja (---.liten.cz)
Datum: 12.02.2010 15:49

Ty znas materialove vlastnosti materialu, jez pouzivas?
Nezapomen, ze na 70cm se ti projevi uz i toto ...

Datum: 12.02.2010 16:27

Právě studuju, jak to udělat pomocí mikropásků na DPS, ale když vidím ty ceny teflonových desek, tak tahle varianta asi padá. Další možnost udělat z mosazných trubiček kousek "koaxu" o impedanci 50Ohm mezi vstupní a výstupní konektor, a dovnitř někde mezi živej a stínění natáhnout ty dva potřebný vodiče, taky by to šlo.
Anebo přistoupit na kompromis a nějak to pokusmo udělat s tím, že nějaká ta desetinka nepřesností se bude muset skousnout a zbytek se doladí trimrama. Když koukám, jakej paskvil dokázal vcelku přesně změřit PSV na 145MHz (cca +/-10%), na jen třikrát větší frekvenci by snad co nejpřesnější ruční práce mohla stačit, pořád to ještě nejsou mikrovlny...
Každopádně zase bude s čím si hrát.

Autor: Franta (---.net.upc.cz)
Datum: 12.02.2010 17:35

Pokud se do toho pustíš, udělej raději vzduchovou koaxiální komoru, např. spájením z cuprextitu. Musíš ji přesně vypočítat. Na linky na destičce se vykašli, nikdy to netrefíš!!! Vyzkoušeno. Když spočítáš koaxiální komoru, pak do ní umístíš dvě linky z 1.5mm drátu tak, aby byly volně, můžeš je během oživování přesně nastavit. S vyleptanýma linkama nikdy nehneš. Udělat tu komoru není problém. Pro 50 Ohmů je to vnitřní rozměr [u čtvercové] 17.5x17.5mm a průměr středního vodiče 8mm [mosazná kulatina]. To je nejvhodnější rozměr, do kterého se dají ještě zapustit odbočnice do hlubky cca 1mm. Vyzkoušel jsem opravdu hodně konstrukcí, a tahle jediná je vcelku jednoduchá na domácí výrobu a opravdu chodí i na 70cm.
Musíš totiž mít možnost obě odbočnice naladit, a to tak, že jednu uděláš napevno, vyzkoušíš vhodný zakončovací odpor, na druhou dáš stejnej a jejím zapouštěním, či vytahováním ji doladíš na stejný parametry. Pokud to tak neuděláš, docílíš toho, že na jedný FRQ to bude chodit podle toho jak jsi to nstatvil, ale po změně FRQ budou odbočky reagovat každá jinak.
Více na [www.radio-foto.net]

Autor: JN (---.vodafone.cz)
Datum: 12.02.2010 19:35

Diky, jeste jsem zkusil jeste levnejsi jednobudik, ten uz nejakou rozumnejsi reakci na 70cm mel, samozrejme o presnosti nemohla byt rec. Takze to je, zda se, hlavne o co nejmensich rozmerech.
To mustkovy zapojeni jste nekdo nezkousel, jak reaguje na ruzny impedance v komplexni rovine? Sice to bude na mensi vykony, odhaduju ze bez vetsich komplikaci max 5W, ale dokud na to nezapomenu a nenasolim do toho omylem 50W, snad dobry. Presnost staci jako u beznyho CB PSV metru na domovskym pasmu...

Datum: 12.02.2010 19:44

Můstková technologie reflektometru na rozdíl od všech ostatních je kmitočtově nezávislá. Ale pozor! Měří jen reálnou impedanci, která se převádí na SWR. Jenže SWR je závislý na komplexní impedanci, takže pokud bude mít anténa i reaktanci, nebude měření přesný! Prostě vždy je něco za něco :-)

Datum: 12.02.2010 19:52

Osobne si ale myslím, že odchylka bude malá, protože se to porovnává na pracovní frekvenci, a pro tu se i reaktance antény chová jako odpor, takže myslím, že to nějak zásadní vliv mít nebude.

Datum: 12.02.2010 20:21

Zejtra to hodim do excelu s mnozstvim ruznych impedanci, co by mohly na antene nastat vcetne ruznych kombinaci R, Xl a Xc vychazejicich presne na Z=50Ohm a podle vysledku se uvidi. Pak se to pripadne jeste elektronikou vylepsi o moznost mereni impedanci mensich nez 50Ohm. Kazdpadne diky.

Datum: 12.02.2010 22:28

...budík s nulou uprostřed. Když není, udělat z normálního budíku- vyndat z plastu, a horním i spodním šroubem na pružinkách stejnoměrně potočit tak, aby byla rafika uprostřed.

Datum: 12.02.2010 23:15

To vyresi dvojice operacnich zesilovacu, prevede odchylku od 50Ohm na absolutni hodnotu, staci to jen trochu modifikovat a pripadne vyresit DC predpeti pro detekcni diody. Tyhle stejnosmerny obvody jsou sranda...

Datum: 13.02.2010 08:47

I tak se dá :-)

Autor: JN (82.144.130.---)
Datum: 13.02.2010 10:26

Tak jsem zkusil udělat pár výpočtů, zdá se, že i jalovou impedanci by ten můstkový PSV metr měl změřit přesně.
Pokud jsem počítal správně, tak např. při ryze indukční impedanci 50Ohm na anténě:
Napětí na vstupu do měřáku Utrx, předpokládejme 1V
Napětí na svorkcáh antény Uant
Referenční napětí na odporovým děliči Uref (=Utrx/2)

Uant=Utrx*jXl/(R+jXl)=1*50j/(50+50j) / /50
Uant=j/(1+j) / *(1-j)/(1-j)
Uant=(j+1)/2=j/2+1/2 /teď odečteme Uref (=0,5V=1/2*Utrx) a uvidíme, co poleze ven

Uout= j/2
Takže výstupní napětí je sice jalové, ale je tam:-)
Kdyžtak mě opravte...

Datum: 13.02.2010 20:22

Trochu jsem to můstkový zapojení modifikoval, to by mohlo fungovat, co říkáš Franto?

http://img202.imageshack.us/img202/838/snmek.png

Datum: 13.02.2010 22:10

A pročm je tam to +U, když je to za odporem vyzkratovaný diodou?

Autor: Honza-Švermov (---.eurotel.cz)
Datum: 13.02.2010 22:18

JN: A tohle si zkoušel ? Ten člověk tvrdí že s tim měří i na 2,4 GHz : [pe2er.nl] , a pak tam má tohle údajně na 7O cm : [pe2er.nl]

Datum: 13.02.2010 22:53

2Franta:
Předpětí, který eliminuje difusní ztráty na usměrňovací diodě. Prostě aby to měřilo bez zkreslení rozsahu i velmi malý výkony, kde by na diodě jinak bylo tak malý napětí, že by na začátku rozsahu to tou diodou neprošlo. Takže se použije stejný typ diody na stejnosměrný "podložení", v tomhle případě cca 0,2V , usměrňovací diodka pak otvírá prakticky v nule. Trimr je na dostavení nuly na budíku.

2Honza: Vím, už jsem na to koukal, ale potřebuju měřit na 5ti wattech, tohle by shořelo a když koukám na to zapojení, nějak tomu moc nevěřím...

Datum: 14.02.2010 00:58

Jooo, už mi to došlo. To víš, nemůžeš po mě chtít, aby mi to ještě v 10 večer myslelo :-)

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*1* + *3* =