CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 2 z 13
Re: SSB
Autor: TmR (---.client.rionet.cz)
Datum: 31.10.2011 22:59

A teď dále:
4.Co chceme harmonizovat, když do teď mají v Polsku „nuly“ a jedou FM i AM? To by měl být první krok. Celá Evropa až na pár vyjímek jede na „pětkách“.
5.V doporučení se hovoří o frakvencích 26,960 až 27,410 MHz. V ČR je ale povolen na CB segment 26,565 až 27,405 MHz. To přijdeme o těch 40 kanálů na tzv. „B“?
To je druhá stránka věci ...

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Datum: 31.10.2011 23:02

A dále ...
6.Do dnešního dne není uspokojivě vyřešena otázka komerčního využívání CB. V současné době pracuje na CB v Čechách minimálně 10 provozovatelů taxislužeb. A to takovým způsobem, že si lze objednat taxi na 150 km.
7.Nedej bože, aby si SSB pořídili i taxikáři ….
8.V dokumentu není dořešeno používání přenosu dat (třída vysílání F2D, F3D) a provoz dálkově ovládaných záznamníků (opakovačů) …

Datum: 31.10.2011 23:07

9.Pro kolečkáře, sportovní vyžití, různé závody a podobně, by tato úprava znamenala likvidaci. Během chvíle by se zjistilo, že nemá vůbec cenu jezdit vysílat někam na kopec. Nehledě na náklady výletu, by konečný efekt byl roven nule. Každý, kdo „lovil“ nějakých 350 km na FM ví, že pokud se v blízkosti objeví AM nebo nedej bože SSB, je vymalováno a může se věnovat televizi … Tady si taky musíme uvědomit, že expedice na kopcích „poskytují“ určitou zábavu i těm „kolečkářům“.
10.Má tento pokus o harmonizaci nějakou oporu v ITU, CEPTu?
Tak a na konec. Při známé lidové tvořivosti uživatelů CB už vidím ty výsledky při domácím štelování těchto stanic. Osobně si myslím, že to je blbost, stejně všichni jezdí SSB na 27,555 a podobně ....
A ani nepotřebujou nějaskou harmonizaci. Ale docela by mě zajímalo, kolik lidí to vymejšlelo a kolik to stálo ....

Autor: Kočkodán (---.41.broadband11.iol.cz)
Datum: 01.11.2011 08:59

No, Tomáši, když to vidíš takto černě...V tom případě bude nejlepší novelizace za 20 let po vymření všech uživatelů toto pásmo zrušit..
Jsem asi naivní, když si myslím, že se najde ještě někdo, kdo by rád zkusil pro něj něco nového.

S tou cenou za SSB bych byl trochu níže, ale záleží kde hledáš.
A zrovna si nemyslím, že třeba v zimě, kdy je po 95% času na všech 80ti kanálech totálně mrtvo, bych někoho provozem SSB rušil.
Jsem trochu překvapen, že místo aby uživatelé CB doufali, že se jim možná rozšíří možnosti provozu, tak hledají jen zápory.Kdyby bylo nakonec SSB na CB dovoleno, tak dle mého názoru to může naopak přilákat ty lidi, kteří po ročním omrzení sedmičky trojky ať lítaj za tebou a pravidelných kolečkách o počasí a nemocech totálně odejdou, či jdou na HAM.
Jestli je to tak jak říkáš, tak ať poslední zhasne na pásmu.

Datum: 01.11.2011 09:29

Drtivá většina uživatelů CB nevládne jiným jazykem, viz jejich věk. Tudíž to nejsou pro ně nové možnosti.
S příchodem mladších, a ti opravdu přicházejí, se to může změnit, pak ano. Nicméně, podmínky pro získání licence a tudíž nových možností jsou tak příznivé, že to udělá skoro každý. A pak může vyrazit do světa (převaděčů) ....
S cenami jsem si naprosto jist, že půjdou nahoru, pokud to doporučení projde.

Autor: Kočkodán (---.41.broadband11.iol.cz)
Datum: 01.11.2011 09:39

Svět převaděčů, to jsou taková HAMkolečka.To je to, co mě také moc nebere..Také předpokládám si na to narazil.
Tomáši, jsem línej to teď hledat, jaký je vůbec povolený digi provoz na CB? Nikdy jsem se o to nezajímal..je to nějak konkretizované?

Autor: Kočkodán (---.czech-tv.cz)
Datum: 01.11.2011 12:27

Už jsem to našel

F2D, F3D kdybych Tě četl pozorněji, také se o tom zmiňuješ...

Autor: Charlie (---.dragon.cz)
Datum: 20.11.2011 15:19

Ahojte vespolek, inu vidím, že je zde velmi zajímavá diskuse a tak, pokud mohu, přidám i svůj názor který ovšem nikomu nevnucuji. Je mi 31 let a cca od mých 15let jsem začal se CB. Kolem 20 jsem tomuto koníčku propadl na tolik, že jsem investoval nemalé peníze (cca 10tis) do tehdy jedné z nej stanic od firmy President. Dále několik ruček od Allamatu, mám asi 3 magnetky, jednu půlku s radiály na chalupě, tedˇ nově koupenou tzv. "balkónovku" Boomerang, a ve sklepě snad jednou použitou směrovku typ "Yagi" přímo vyrobenou pro pásmo 27MHz a ostatní příšlušenství... Proč to vše jmenuji? Nikoliv, jak se může někomu zdát, abych se chlubil, jelikož věřím, že mnozí z vás mají mnohem větší "repertoár" techniky a dle toho co čtu jste i mnohem technicky/elektronicky nadáni. Nicméně, to sděluji z toho důvodu, že dříve mě tento koníček velmi zajímal. Komunikoval jsem se svým okolím, zkoušel dálková spojení, ruzné "zlepšováky" atd...bohužel, s příchodem a rozmachem internetu v posledních 5letech kdy většina lidí mezi sebou začala komunikovat přes Skype, Facebook, ICQ a neopomínaje samozřejmě MOBIL, ztratil tento typ "zábavy" a "komunikace" pro většinu své kouzlo. Mám doma i pár ručních stanic Alinco, Kenwood VHF, a nově jsem koupil dvě PMR stanice Brondi FX Dynamic. Vždy jsem měl tendence si zkusit udělat amatérskou licenci, ale nějak jsem se k tomu "nedokopal". Na VHF zkouším sdíláky ale je tam mrtvo. PMR jsem nikdy nezkoušel, nechtěl jsem do tohoto pásma investovat, jsou to malá zařízení, bohužel s 0,5W už na 1km z paneláku do paneláku je to problém. CB ručky jsou zase dosti velké, kvůli velkému akupaku neboli ...takže přesvědčujte vaši "matku" či "přítelkyni" popř. "manželku" atˇ si vezme do kabelky Alamatku 27 nebo Dragon SY 101 která je velká a važí skoro jak cihla? Jenže vše má svá pro i proti, to víme všichni. Dnes na CB mohu poslouchat leda tak místní Taxi službu na 40kanále "C" jinak je všude MRTVO!!! Občas na kanále 10 nějaký ten kamión a rusky hovořící CBčkáře nepočítám protože na sebě lidově řečeno "řvou" za pomocí stovek či tisíce watů napříč Ruskem a je je slyšet asi nejen u nás v ČR ale jistě po celé evropě. SSB zlegalizovat či ne? Totˇ otázka, nalijme si čístého vína, kolik je dnes lidí kteří se o tento koníček zajímá? Bohužel, velmi málo, nepočítám k této skupině ty co se živí nákladní dopravou jelikož to berou jako spojitost se svou prací. Před 10ti léty to na internetu úplně doslovně "žilo" co se CB týče, různá fóra, odkazy, srazy, kroužky atd. atd. dnes? Polovina odkazů nefunguje, jsou zrušená či zanikla. Jsem pro oživení tohoto odvětví i pro případný provoz na SSB, avšak kdo ho oživí? Možná jsem jeden z mála "posledních mladých mohykánů" které tento koníček chytil a stále se k němu rád vracím i když, dle toho co na pásmu nyní chytám, se asi budu navíc k angličtině muset naučit rusky abych si vůbec v dnešní době měl s kým prohodit pár slov. Omlouvám se všem za případné gramatické chyby, žil jsem od svých 10 do 20let mimo ČR tudíž raději upozornuji na možné chyby předem než by mě zde někdo sesekýroval za případnou negramotnost. S pozdravem všem, Charlie Mladá Boleslav

Datum: 20.11.2011 15:23

Ještě omluva, zapoměl jsem, mé QTH je JO70KJ :-)

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 20.11.2011 21:14

Napsal jsi sice dosti obsáhlý článek s výpisem šepleti,kterou máš doma,ale když to shrneme tak nic moc.
Ani stanice Jura,ani antény se na SSB moc nehodí.
Tenhle provoz není na krátké vzdálenosti,takže antény klidně nechej ve sklepě a stanici jsem viděl v provozu a žádnej zázrak to tedy není.Jsou daleko lepšejší ve stejné cenové relaci.
Co se týče PMR,tak bys pro to musel udělat daleko víc,aby to bylo aspoň trochu funkční a pak by ses divil jak to funguje nejen do vedlejšího paneláku.

Datum: 20.11.2011 22:26

Díky za to jak jsi mě pěkně "setřel"... Myslel jsem, že fórum je o tom vyjádřit svůj názor a pokud ho člověk vyjádří normálně tak že bude alespoň trošku respektován, ale jak je vidět, je to stále to samé atˇ zde či jinde..."kdo z koho". Já nechci soutežit, nechci se hádat jen jsem vyjádřil svůj názor. Mám nemálo zkušeností s VHF hlavně v horách a jsem již zmínil, CB použivám řadu let. PMR, bohužel myslím že bude spousta lidí souhlasit je těžko ve větších městech použitelné...jednak díky svým fyzikálním vlastnostem a šíření radiových vln plus dano malým výkonem plus i to že všude kolem jsou slyšet na spoustech kanálů tzv. "dětské chůvičky" na což si dnes stěžuje velké množství uživatelů PMR. Lézt někam na kopec a pouslouchat řvoucí děti ze vzdálenosti 50,100 i více kilometrů mě fakt nebaví...vím že jde všelicos, postavit si vlastní PMR anténu, sundat anténu od výrobce v PMRkách, napájet nový BNCák a dát lepší anténu...ale nebaví mě to...už jsem s takhle dělal výcero věcí co se CB i VHF týče a ještě abych investoval do PMR stanic kde je jen 8 kanálů ne díky. To je potom opravdu lepší si udělat licenci na HAM. Ano CB a věci kolem je skvělé hobby ale po čase to unaví, zkoušet stále co je lepší, honit vzdálenosti a pak člověk zjistí že proinvestoval desetitisíce a pomalu k ničemu. CB jak jsem řekl zaniká a bohužel, ho asi již těžko ve dnešní době někdo vskřísí...ano neříkám že techniku co mám doma je NEJ nikdy jsem to netvrdil...pokud jsi jeden z těch který musí dávat ostatním najevo jak jsi sám "NEJ" prosím, každopádně atˇ si každý udělá obrázek svůj. SSB je fajn na dálkové spojení, a proč by Yagina na to neměla být dobrá? To bych rád slyšel proč... Nicméně asi budu nucet přejit na HAM, CB skomírá a těžko si dnes s někým člověk pokecá, přeci jen lidí kteří se vzájemně respektují a dodržují určité dékorum na vlnách je u HAM většina, ne jako na pásmech PMR, či CB. s pozdravem, Charlie

Autor: Kočkodán (88.103.79.---)
Datum: 20.11.2011 22:36

Charlie:
Já si prívě myslím, že by provoz SSB na CB alepsoň někoho na tomto pásmu udžel.
Je několik skupin lidí na CB vynecháme kamioňáky, taxi, jeřábníky atd..

Staří pardálové, kteří byť jezdí pořád i portejbly a díky alespoň za toto oživení na pásmu - už nic nového od CB neočekávají a ani nechtějí.Promluví si s kamarády a konec.

Pak lidé, kteří začnou experimentovat, jedou i na pirátském pásmu a když je tlachání na kolečkách omrzí, buď od CB utečou, nebo se udělají HAM.

Pro to si myslím, že by provoz SSB na CB trochu oživil případně udržel zájemce o radioamatérství na tomto pásmu...
Obavy TmR trochu nechápu. Místo aby byl rád za alespoň trochu nové možnosti, předkládá jako i jiní v této diskuzi, že se na místní kolečka SSB nehodí , že ruší, přitom zabírá mnohem méně pasma než modulace FM.
Mám pocit, že rezignovali, nebo naopak se snad bojí že přijde na CB někdo cizí? To by snad bylo dobře, ne?

o PMR se zde snad ani bavit nebudu - když se budu držet oprávnění na používání těchto stanic, tak nevím koho může uspokojit gumídek v ruce...Tak na sjezdovce snad.

Autor: Žán Braník Praha (---.2.broadband5.iol.cz)
Datum: 22.11.2011 12:05

Zdar, dyť provoz SSB ( tedy Stále Stejní Brejci ) již mnoho let funguje třeba v Praze na 18 kanále, ne? :-)

Autor: Kočkodán (---.157.broadband10.iol.cz)
Datum: 22.11.2011 12:15

asi tak nějak

Datum: 22.11.2011 13:51

Jak je to s "ujetostí" stanic?
Na místní kolečko to není tak markantní,nebo si musíš každého stále dolaďovat?
Stačí poslouchat DX a každého,pokud je slyšíš na stejné frekvenci,si musíš dolaďovat zvlášť.
Zase ale mohu říct,že se nám podařilo s dalším borcem z Olomouce udělat dva DX do Ruska najednou)Každý samozřejmně s jiným Ivanem)akorát jsme mohli kecat jeden po druhém,aby jsme se nerušili,ale Ivana jsme brali každý jen toho svého.
Bylo to zajímavé spojení.
Na místní kolečka by přesto asi bylo vhodnější AM.

Autor: Martin Zatec OK1MJO (---.ok0bez.com)
Datum: 21.12.2011 09:59

Ja bych to CB a PMR nechal klidne zrusit.
Je to mrtve pasmo.

Pro pokec tady mate Skype a internety a mobilni telefony GSM/UMTS/CDMA.

A pokud ma byt nejaka EU harmonizace (aby cina delala levnejsi stanicky ne pro kazdy stat EU zvlast), tak souhlas s 80 kanalama 4W AM/FM a 12W USB/LSB.

Podle meho zatlacili vyrobci co dodavaj na velke trhy do Australie (40k AM4W/SSB12W) a USA/CAN (80k AM4W/SSB12W).
Soucasne se sjednocenim kanalu (petky na konci jako v Australii/USA/CAN).
Takze kdyz se udela stejna norma i pro USA/CAN/AUS (tam se uz 2 roky pripravuje podobnej "CEPT"), tak to bude v podstate celosvetove stejne (tedy mimo male asijsko/africke trhy).
Vyrobci na tom budou dobre, protoze stejnej typ stanice muzou dodavat na nejvetsi trhy AUS/CAN/USA/EU.
My uzivatele v AUS/CAN/USA/EU na tom vydelame taky, muzeme dat presatlantickej pokec legalne.
Pro USA/CAN/AUS bude novinka FM, 60 kanalu maji v Japonsku 4W FM.
Jen v D-cku.

Jak si my uzivatele v jednotlivejch zemi vyresime provoz je pak na nas, ale proboha...nechtejte to po CZ/EU urednikovi, aby toto za nas vymyslel a vyresil. To bude pro nej jednodussi, vse zatrhnout.

Je otazka, jestli se do stejneho kanalovani a modulaci s vykonama nepridaj i japonci. Tam jim povolili 8W na 920MHz, tusim 20 kanalu FM, stejne jako ve Svycarsku.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 21.12.2011 10:26

No vono to CB upadá dokonce i v Rusku, třeba dříve populární [cb-piter.ru] je teďko stavební firma, atd.

Autor: Tomas KV (---.lan255.net)
Datum: 21.12.2011 13:37

TmR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> A teď shrnu nějaký > drobnosti, který mě docela iritujou.

Místo abys přivítal nové možnosti, které se otevírají, se z tvého vyjádření zdá, že jsi spíše proti. Prostě staří psi zakopaní na svých pozicích, a každá změna je nežádoucí. Doufám, že se ten váš spolek nehodlá vyzvat ČTU, aby AM/SSB provoz nepovolil. Já se na to totiž docela těším a už se rozhlížím, jaké rádio si koupím.

Datum: 21.12.2011 13:43

Na to si časem zvykneš.
On je celej ten spolek kolem Böhmisch Leipa dosti divnej.

Autor: Tomas KV (---.lan255.net)
Datum: 21.12.2011 13:57

TmR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> 1.Věkový průměr uživatelů CB se blíží věku potřebnému k odchodu do důchodu. Tudíž se jedná o karegorii nepříliš ekonomicky silnou.
> 2.Drtivá většina uživatelů jsou tzv. „kolečkáři“, kterým FM a 4W stačí. Jejich Formely, Danity, Allamatky jim vyhovují a do nových stanic nebudou ochotni investovat.
3.Nejlevnější stanice SSB jsou v cenové relaci 8.000 Kč

promiň, ale toto je zcela irelevantní. to je jako být proti výrobě nových aut a stavbě nových silnic, protože důchodci na ně nemají a stačí jim jejich starý Favorit či stodvacítka, k přesunu po silnici z kočičích hlav pro trávu králíkům.

> 6.Do dnešního dne není uspokojivě vyřešena otázka
> komerčního využívání CB. V současné době pracuje
> na CB v Čechách minimálně 10 provozovatelů
> taxislužeb.

VO stanovuje, že "stanice nelze používat pro komerční účely". pokud toto někde dlouhodobě jede taxi na CB, tak buď proto, že kde není žalobce, není ani soudce, nebo na to ČTÚ kašle.

> 9.Pro kolečkáře, sportovní vyžití, různé závody a podobně, by tato úprava znamenala likvidaci. Během chvíle by se zjistilo, že nemá vůbec cenu jezdit vysílat někam na kopec.

skutečně? ze které křišťálové koule jsi to vyčetl?

Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 2 z 13

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*1* + *5* =