CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 4 z 13
Re: SSB
Autor: Žán Braník Praha (---.2.broadband5.iol.cz)
Datum: 25.12.2011 18:39

Zdar, SSB je už jasný! Bude zjara, múžeš nakupovat. Kdyby to náhodou zrušili, žiješ v Česku, budeš mít alespoň pěknou stanici.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 25.12.2011 19:14

to TmR: napsat o tobě,že jsi vůl je vlastně pro tebe velká pocta a povýšení.
Sám se chováš jako nejsprostější hovado a zasíláš mi velice urážlivé emaily jenom proto,že jsem si v době konání soutěže klubu ČL dovolil vyjet na kopec a uskutečnit během jedné hodiny 4 nezávodní spojení s expedicemi na kopcích,z toho 3 na Slovensko a dva měsíce mě vláčet po vašich stránkách jen proto,že jsem zcela správně označil kótu z které jem vysílal t.j. Mrtvý muž.
Stanovy soutěže,kdy je nutné jen uvádět kóty,které jdou nalézt na vámi schválené automapě,jsem nikdy nečetl,protože se nehodlám zůčastňovat vaší soutěže jako závodník.
Je velice zajímavé,že s téhle a podobných kót vysílají koncesovaní radioamatéři svoje kontesty a závody a stačí jim jen uvést lokátor.
Každý rozumný člověk si dokáže odvodit,že pokud se vysílá z přírody,tak to bude na různých kopcích a proto je potřeba k vyhledání místa užít turistickou mapu,čemu se hlavně ty převelice bráníš.
Podle mne zcela zbytečně chcete hledat jakékoliv vysílací místo,když k výpočtu vzdálenosti stejně pouze užíváte čtverec o rozměru 5x3km a je to vlastně stejné, když se použije jen název lokátoru.
Nevím proč jsi mi vlastně pro takovou ptákovinu zaslal tak sprostý a urážlivý email a pokazil radost z pěkných spojení se slovenskými kamarády.
Jsi prostě vůl a to nikdy neodvolám.

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 26.12.2011 01:16

"umite morse,jak jste se to učili?"
Jednoduše- sedni si ve sněhu jen ve slipech na zem, vem do ruky klíč, a za pár minut ti CW půjde úúúúplně samo!

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 26.12.2011 09:34

Aha, v Šalingradu máte sníh? Tuna nieje.....

Autor: Franta FJ (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 26.12.2011 09:43

No u nás taky tuna nieje, ale půl tuny by se místama nahrabalo :-)

Autor: TmR (---.client.rionet.cz)
Datum: 26.12.2011 11:37

To Jirka6: Sám se chováš jako nejsprostější hovado a zasíláš mi velice urážlivé emaily jenom proto,že jsem si v době konání soutěže klubu ČL dovolil vyjet na kopec …
Opět nemáš pravdu a mícháš nesmíchatelné. Kdybych ti napsal mail, tak by na to ani tvůj slovník nestačil! Jenže tvůj mail nemám a ani po něm netoužím, tudíž maily nepochází z mé dílny …
Znovu tě upozorňuji, že uvedená soutěž nebyla pořádána klubem CL, ale Matesem FM.
Tento příspěvek jsi už měl na cbdx.cz, tam jsem tvoje bláboly vyvrátil, tak to nezkoušej tady. Máš tady přesně to, co jsi měl tam. Držíš se mylných teorií a chceš svými příspěvky jen škodit. A to nikdy neodvolám.
Kdo má zájem, může to porovnat na [www.cbdx.cz].

Datum: 26.12.2011 12:37

To u nás je taková zima, že se i zkracuje den. V létě se zase teplem roztáhne, takže to tolika nevadí.

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 26.12.2011 13:27

TaMaRo už se na mně vyser a hleď si svého.Jseš trapnej.

Autor: Martin OK1-36382 (178.77.232.---)
Datum: 26.12.2011 17:15

Veselá mysl,pul zdraví,Franto FJ. Je to trochu svérázný způsob výuky morse, ale znám asi lepší.Třeba výukový program od G4FON Koch Trainer.Zajímalo mě,jak jsou na tom ostatní fandové morse,jestli tu teda krom IKEHO nějací jsou.Jaké mají zkušenosti,postřehy atd.
Já se učím podle již zmíněného programu a mám problém zapomenou ta pomocná slova ,která jsme se učili na táborech a skautských či pionýrských oddílech.Hrozně to zpomaluje a furt se mi tam podvědomě motají.Co vy?

Autor: ok1ma (---.cesky-les.cz)
Datum: 26.12.2011 22:09

přidám něco z vlastních zkušeností, mám za to, že pomocná slova učení jen zhorší a je lépe zůstat jimi neposkvrněný. Do paměti si každý musí zapsat, že třeba R je ty tá ty, Z je tá tá ty ty atd. Pro nácvik jsem měl svazarmovskou příručku Radioamatérský provoz z roku 1965 a učil jsem se sám. Každá lekce byla tři nová písmenka, pak když už jsem uměl všechny, tak jsem si v hlavě telegrafoval třeba nápisy na obchodech atd. Zkrátka pořád si to opakovat. Tehdy jsem měl ještě třídu C a ta byla jen o CW, takže to člověka donutilo. Jak stárnu, tak jsem na CW čím dál tím línější a třeba o letošním CQ WW jsem se musel dost přemlouvat, abych udělal aspoň pár QSO. Ještě poznámka na závěr, četl jsem, že by se člověk měl učit hned od začátku rychlostí aspoň 60 zn./min, žádné postupné zvyšování, ale rovnou tempo. Hodně zdaru, Jiří - OK1MA

Datum: 26.12.2011 22:29

Tak předně, systém AKÁT BLÝSKAVICE .... na strašně dlouhou dobu (ne-li na furt) znemožní příjem CW sluchem. Ony ty pomocné slova byly totiž vymyšleny pro signalizaci praporky. Když uslyším dá dá ty dá, začnu prohlížet databázi slůvek v paměti, až narazím na QUÍLÍ ORKÁN. Mezitím uteče třeba i padesát značek.

Rychlost při nácviku - doporučuji znaky vysílat minimálně těch šedesát, jak píše 1MA, ale přenos zpomalit delšími mezerami mezi znaky. Teprve až znáš všechny znaky abecedy, můžou se mezery postupně zkracovat, a posléze i zvyšovat rychlost na alespoň 80 zn/min.

No a v tomto okamžiku šup na pásmo, poslechnout si spojení (může být i pomalejší) a po ukončení relace ji zapsat na papír.

Svazarm i armáda vyučovali příjem "do tužky", vše průběžně zapisovat (známé pětimístné skupiny), ale podle mých zkušeností s výukou zájemců je důležitější příjem "do hlavy", a samozřejmě otevřený text (za otevřený text považuji i Q-kód a zkratky). Po odposlechnutí relace musíš vědět call, report, qth, name, atd. Sice si to můžeš poznamenat, ale až dodatečně.

Bylo by toho ještě hodně, co bych k tomuto tématu napsal, ale stručně zatím jen tolik.

Datum: 26.12.2011 22:32

Jen ještě drobnost. Dobrá pomůcka pro zapamatování znaků je při chůzi po ulici si v duchu přepískávat nápisy na obchodech.

Datum: 26.12.2011 22:41

A sakra, to už 1MA psal...... Omlouvám se, přehlédl jsem.

Autor: MartinOK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 27.12.2011 08:55

Takže učit se,učit se ,učit se,ale to už někdo řekl.S těma pomocnýma slovama je problém jak už jsem psal.Jedinej způsob jak je vytlačit bude ten ,jak píšete a to přehrávat si jednotlivá písmena v hlavě nebo jak koliv jinak a přiřadit si příslušnou kombinaci teček a čárek.Ale je to na dlouho.

Datum: 27.12.2011 09:16

Martine, pokud máš k dispozici nějaký přehrávač, začátečníkům v kroužku jsem doporučoval tohle - [ok1ike.nagano.cz] a cvičili při jízdě na kole, v tramvaji, atd.

Datum: 27.12.2011 10:27

Přehrávač mám a asi si tam tu morseovku dám,protoža asi tudy vede cesta. Díky pánové za názory a nápady a budu se zas někdy těšit.

Datum: 27.12.2011 10:30

A vůbec - máš k tomu nějaký důvod? Vracet se k něčemu tak zastaralému od roku 1837?
To SSB je modernější, mezi amatéry od roku 1933, FM rozhlas pochází ze stejného roku.

Datum: 27.12.2011 11:58

Mám.Má to pro mě takovej nádech "romantiky a dobrodružství",dají se zachytit vzdálené signály líp než SSB.Samozřejmě jsou modernější způsoby komunikace,třeba skype.Taky můžeš komunikovat s celým světem,ale to je známá věc.Je to sice praktický a zadarmo ale není to ono.Taky je to pro mě trochu výzva,jestli jsem schopnej se tomu naučit.A za další jsem si dal takovej smělej cíl,že dokud se nenaučím morse,nebudu se ucházet o koncesi.Je možné že časem slevím,ale zatím to v plánu nemám.Myslím si že je to takovej základ a taknějak to k tomu patří.
Prostě to má svoje kouzlo,kterému nejeden HAM propadl a i ty jsi toho příkladem,že?

Autor: Liška (77.48.196.---)
Datum: 27.12.2011 15:05

Mě by zajímalo, jak by byly tyto Skype, FB nebo VoIP operativně využitelné během nějaké katastrofy nebo občanských nepokojů. Internet je bohužel závislý na svém tvůrci a to je člověk. Radiový kanál existuje díky přírodním zákonům stále, a i kdyby sám sebe člověk vyhubil, kanál tu bude dál.

Autor: Martin OK1-36382 (---.fnhk.cz)
Datum: 27.12.2011 15:58

Záleželo by to asi na okolnostech.Co by se přihodilo,jestli by byla vůle provozovat internet pro veřejnost nebo jen pro vrchnost.Takže v omezené míře asi ano.Nevíhoda internetu ,je že se dá vypnout.Operativnější by byl určitě rozhlas a televize pro informování veřejnosti.Pro komunikaci radiostanice jako např. v Japonsku nedávno, kde se hojně použivali stanice v pásmu 70cm,ale určitě by se využily i jiné.
Rádiový kanál se vypnout nedá, ale dá rušit a odposlouchávat.Ale je v podstatě furt.

Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 4 z 13

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *5* =