CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 6 z 13
Re: SSB
Autor: karel (---.fnmotol.cz)
Datum: 02.01.2012 14:40

Kočkodán napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jenom škoda, jestli s tím novým návrhem bude zase
> jenom 40 kanálů.Osobně si myslím, že zrovna málo
> využívané pásmo B by bylo na SSB lepší z důvodů -
> ať si místní kolečka a kamioňáci zůstanou na svých
> kanálech a B ať slouží k experimentů atd...
> A jaká bude hranice pro QRP? jestli bude povoleno
> 12W tak nechat 5W jako u HAM je na QRP moc.Já bych
> to dal na spojení pod výkonem 1W.....?

to by bylo pro ti logice s dalsi modulaci zmensit pocet kanalu

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 02.01.2012 15:06

Ani ne, na SSB se přece vejde 3x víc kanálů než na FM. No třeba se 2R konečně dočká, že mu tam bude chrchlat nejakej CBčkářskej ... Tož hoši, na SSB bacha, nesmí se to přebudit, i zdroj musí být bez chyb!

(jen pro neznalé: [ol3z.com] hned nahoře)

Autor: Kočkodán (88.103.79.---)
Datum: 02.01.2012 17:06

Nejlepší zdroj je 225Ah Pb neruší a nevyměkne...Dal jsem si ho teď na chalupu místo slabého 32A...V týdnu to bude nabíjet solární panýlek...na víkend to vydrží.
No hlavně aby někoho hned nenapadlo přepnout svá topení konečně do modu SSB a značně přebudit.Pak by byl široký jako FMka.Ještě ohulit mic gain !!
Jinak na CB jsou jasně dané kanály a vysílat mimo rastr, i SSB bude stále nepovoleno. Občas tam jsou v mezerách modely a bůh ví co ještě.

Autor: Akon (213.192.38.---)
Datum: 02.01.2012 17:41

... dostatečně silný zdroj samozřejmě a stejně důležitý je průměr přívodních kabelů ke stanici s ohledem na jejich délku. Taková SSB stanice připojená do zásuvky autozapalovače určitě nebude spravně fungovat...

PS: Jestliže v SSB modu mluvíte do mikrofonu a úměrně s hloubkou modulace vám pohasíná osvětlení stanice je to špatně!!

Datum: 02.01.2012 18:00

Přesně tak - mimochodem, jak řešíte rozbočení napájení pro jednotlivá rádia? Já jsem si sletoval hrábě z drátu 2,5 mm a dal ho z jedné strany do čokolády.Ale raději bych viděl něco silnějšího...Asi koupit drát cu 5mm a udělat to samé. Nedělá se něco pořádného?

Datum: 02.01.2012 18:13

Dotaz. A když se mi s modulací rozsvěcuje zářivka, je to dobře?

Autor: Akon (213.192.38.---)
Datum: 02.01.2012 18:41

Já to řeším tímto způsobem:

[www.sdilej.net]

rozvody do stanic jsou průřezu 4 mm2 kabel není delší jak 50cm. Ty 2 silné černé vedou k auto baterce jsou průřezu 16 mm2 vedení je asi 1m.

:o) rozsvěcuje zářivka :o)
JE nebo NENI dobře... obě odpovědi jsou správné záleží na konkretní situaci

Autor: Jindra (---.customer.poda.cz)
Datum: 02.01.2012 18:56

"No hlavně aby někoho hned nenapadlo přepnout svá topení konečně do modu SSB a značně přebudit"
U těch sračkových zesilovačů je úplně jedno do jakého módu to přepneš. Ni jeden laděný obvod. A ten přepínač co si lidé myslí, že se přepíná režim FM-SSB, je jen prodloužuje časovou konstantu pro relátko. Aby při při SSB v pauze při mluvení relátko nepřepínalo zesilovač na příjem.

Datum: 02.01.2012 19:07

Teď teprve začnou padat ty letadla!
CB zesilovače na SSB moc použitelné nejsou, velké zkreslení. Jo to bude teprv Itálie!

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 02.01.2012 20:15

Kočkodáne se ti divím.Na každém železničním přejezdu leží spousta vhodných kabelů a ty se ptáš.

Datum: 02.01.2012 20:17

Bingo, že mě to nenapadlo.Venku je tma tak já tedy vyrážím.Jen abych tam byl dříve, než jiní spoluobčané a něco zbylo!!!!

Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 02.01.2012 20:21

Občas tam jsou v mezerách modely a bůh ví co ještě.
Velkou výhodou je,že na ovládacích skříňkách bývá napsanej kmitočet a tak se to nemusí pracně hledat.
Stačí jen dotyčnému hračku pochválit a prohlédnout si to a sranda může začít.
Občas mu hračku pošleš k zemi po zaklíčování cíbidla a chudák je z toho potom pěkně vyplašenej.Ty jeho milivatíky nemají šanci uspět.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 02.01.2012 20:55

To už zajímavější je postavit se u východu z obchoďáku s GDO v kapse (viděl jsem dva teeny jak se tím bavili) a vždy když vychází nějaká nóbl madam, to zapnout. A pak už jen sledovat, jak nadává ochrance, která ji odvádí.........

Autor: roman (---.58.broadband15.iol.cz)
Datum: 07.01.2012 17:52

Pánové nevím jak vy ale SSB využívám a je tam někdy dost šrumec a když se daří tak se dá udělat na SSB spojeni i za oceán do KANADY a pak když vám přijde QSL paráda.

Datum: 07.01.2012 19:09

O tom samozřejmě víme, ale spíše se tato spojení páchají v segmentu 27,555 a výš..Jenom tady mají někteří strach, že díky SSB nebudou moci soutěžit. Což jde absolutně mimo mé chápání. Rušení bude v létě stejné jako bylo před SSB a že by najednou geometrickou řadou začaly přibývat CéBéčkáři, toho bych se nebál..

Autor: JirkaK (89.203.188.---)
Datum: 08.01.2012 11:41

Zdravím
Vrátím se k původnímu tématu. Přečetl jsem si články na prvních stránkách a překvapil mě především přístup TmR. Následující je tedy určeno především pro Tomáše mobil Roudnice. Nikdo přece nikoho neomezuje, o nic nepřijdeme, nic nebrání používat původní FM staničky. Většina kolečkářů a kecálistů stejně pojede se starými formelkami na 40FM a nic se nezmění. Proto tvůj přístup že "všechno je špatně" nechápu a nesouhlasím s ním. Já změnu v předložené podobě naopak vítám a těším se na ni. Na druhou stranu to respektuji jako tvůj názor a je v pořádku že když vidíš nějaký možný problém, že o něm chceš diskutovat.
Přečetl jsem si ale tvůj článek na CB klubu česká Lípa. A tam mě zatrnulo. Nelíbí se mi jak mícháš svůj názor na SSB se snahou o obnovení jakési asociace CB klubů. To ve mě vyvolává pocit, že chceš svůj soukromý názor prosazovat touto cestou. Pokud budeš svůj názor prezentovat jako soukromá osoba, je to v pořádku. Jestli se ale chceš pasovat na jakéhosi samozvaného šéfa všech CBčkářů v ČR a rozhodovat o tom co se zde bude a nebude moct používat podle toho co se ti osobně líbí nebo nelíbí, tak potom zabrzdi a to hodně rychle. Případně se podívej co se dělo o pár let zpátky kolem nových HAM povolovacích podmínek, a čeho byli schopní někteří "zasloužilí radioamatéři". Tak aby jsi nedopadl stejně.

Autor: thr (---.o2isp.cz)
Datum: 08.01.2012 16:08

JirkaK - jo, napadlo mě přesně to samé jako tebe. "Cébéčkáři" tuhle zkušenost postrádají, ale to co podobní lidé jako TnR natorpili v době změn kolem ham bylo opravdu naprosto šílené. Z hlediska komunikace s ČTÚ se jim nepodařilo nic, zato se "podařil" velmi slušný rozvrat ham komunity, často i vznik osobních nepřátelství atd - dodnes nejsou zdaleka smyty všechny "šrámy" z té doby :-(
Je to docela smutná historie a měla by sloužit jako velké varování!!!!

Navíc argumenty od TmR jsou místy až směšné - například s cenou SSB stanic lze s praktickou jistotou čekat opak, tedy pokles jejich ceny. To bude logický důsledek toho, že se z daných stanic stane "mainstream" místo rádoby exkluzivního zboží, kterým jsou teď. Kapacita výroby totiž rozhodně malá není, jen se zkrátka méně dovážejí kvůli legislativním problémům, ale v momentu, kdy se budou moci prodávat bez problémů, tak to bude pro cenu přínosem.

Autor: TmR (---.client.rionet.cz)
Datum: 09.01.2012 00:29

To JirkaK – asi jsi to špatně pochopil. Jakási Asociace, ČAK, tu kdysi byla za blahé paměti, bylo to dílo Milana 42. A zaštiťovala CK kluby. (Mimo jiné prosadila 80CH.) Podobně jako u HAM ČRK, ČAV. Po odchodu Milana 42 to všechno chcíplo a nic. Jen jsem zkoušel, jestli se náhodou nenajde někdo ochotný se tomu věnovat a ten ČAK vzkřísit. Nejen na jednání třeba s ČTÚ, ale všeobecně. Jak vidíš, (a jak jsem předpokládal), nikdo se neozval, neboť by to byla práce. Nicméně, druhá část článku je opravdu můj osobní názor, jako člověka, který jezdí s FM po kopcích. Trochu jsme to diskutovali i s kolegy, ale jde o můj názor. Pasovat se na nic nechci, jen mám obavy, že přijdu o svého koníčka. Určitě ne pasovat, jen nejsem línej svůj názor uveřejnit a dát tím svoji kůž na trh. A klidně snést kritiku.
Ono vyrazit na tu moji Dlouhou Louku je výlet v rozmezí 500-700Kč, když vyrazím do Karpat, je to skoro za 3K. A pak tam zjistit, že jsem s FM v kelu kvůli kolečku na 80 km v SSB? Netvrď mi, že mě to SSB nebude vadit, už jsem ty pokusy zažil.
Osobně si myslím, že tu na CB bude docela čurbes. Vede mě k tomu praxe v ČR. Každý druhý má šroubovák a taky ho používá. Od modulace po výkon. Není co komentovat.
Když jsem u těch osobních názorů, fakt to SSB na 27MHz nechápu, podmínky pro získání licence jsou tak mírné, že to udělá každý. Takže, proč si to neudělají a nejdou do HAM, opravdu tam mají lepší možnosti. Mezi HAM mám pár dobrých kamarádů a tak o těch třenicích vím. Taky není co rozvádět. I když vím o případu, že splnil kdysi dotyčný podmínky na A a čekal až někdo s A umře, protože byla naplněna kvota …. Ten asi může cítit křivdu, že teď je to jen o penězích.
Všeobecně se na dodržování VO pro CB kašlalo, resp. někteří to ani nečetli, teď nastává situace, že bude všechno všude. Při provozu AM/SSB jsou v podstatě vyřazeny opakovače, myslím, že i selektivy. Ale to pláču na špatném hrobě, vím to. Prostě je to nařízení zkurEU a hotovo. Nemám obavy, že bych dopadl stejně, jak uvádíš, na to jsem povznesen, prostě, když to nepůjde, tak se na to ….
Určitě je o čem diskutovat, proti zkurEU to nepomůže. Nicméně, jsem ochoten věcně diskutovat, jen mě mrzí, že jsi svůj příspěvek dal sem a nikoliv pod uváděný článek. Tu možnost jsi měl jako každý jiný. Proč mám hledat reakci na můj článek jinde, než jsem jej uveřejnil?

Autor: TmR (---.client.rionet.cz)
Datum: 09.01.2012 00:43

To thr – Díky tomu, že jsem tak starej a tak tupej na jazyky, nešel jsem do HAM zkoušek. Na druhou stranu, když slyším „cizojazyčnou“ komunikaci některých „nových“ OK, tak se stydím, že jim někdo ty papíry dal. I když, spojení na FM, 4W do L.A., California jsem přes svou neznalost zvládl. Byla to ale šichta!
Do změn předpisů HAM jsem nezasahoval, tak mě k tomuto problému nepřiřazuj!
Argumenty okolo SSB nejsou směšné, vycházejí z praxe na CB. Ceny? Když nařidili zimní pneumatiky vzrostla jejich cena o 10-12%. Teď to bude více díky DPH. Těším se na ceny stanic v polovině roku … Cenu naštěstí určuje také neviditelná ruka trhu, tudíž se utěšuji tím, že těch zoufalců, co budou honem chtít SBB na 27MHz bude minimum a „obchodníci“ rapidně sníží marže. Ti, kteří to chtěli, už to dávno mají a chodí lovit na 27,500 a výše …. Jasně, Kanada apod., pěkný, tady se všichni řídí „co není zakázáno …“, ale povoleno to není! Už Švejk říkal: „Dispcilína musí bejt“ ... Zkuste to na FM, to je zážitek! Viz [www.cbdx.cz].
Kolečkářští důchodci, babičky v Orlických horách, zůstanou u svých Formelek. Je jen otázka, jestli je neznechutí případný AM/SSB provoz. Na druhou stranu je i možné, že se celkem nic nezmění, že další povolené modulace FM provoz na CB neovlivní, to ukáže jen čas. Je to jen o tom, jak se na pásmo „vejít“ a o vzájemné toleranci. Já jen nastínil možné problémy pro FM, na které jsme zařízeni. Znova vzpomenu vzácný případ kolečka okolo Berouna, kdy mě dali 5 min prostoru, abych mohl vypotit Slovensko na 432km reportem 2/0. A pak mě ještě poblahopřáli k úspěchu. Na rozdíl od jiných, kteří neumožnili třeba expedici Keltoi na 1000km dát zprávu domů, opravdu domů, rodině, že jsou v pořádku, neboť „my tu máme kolečko“! Je to jen o lidech a toleranci.
SSB stanici vlastním 8 let. Takže mám i něco naposloucháno. Vysílal jsem na ni pouze jednou, když jsem si ověřoval jestli sedí na kmitočtu. Jinak jsem ji za tu dobu využil asi 10x při problémových spojeních na FM, R1/0. RITem dohnat poslech, přepnout na FM a odpovědět. A vyšlo to. Znalí ví o čem mluvím.

Autor: thr (---.autocont.cz)
Datum: 09.01.2012 09:07

Nemůžeš srovnávat dění kolem zimních pneumatik s tím, co se může dít na CB - to je právě to, co míním tou určitou směšností argumentů...
U pneumatik šlo o zákonnou povinnost, která se týkala doslova mas lidí, kteří je najednou museli koupit - to jednak znamenalo opravdu veliký nárůst poptávky, kdy výroba krátkodobě nemusela stačit, ale hlavně tam hrál roli faktor povinnosti, což umožnilo obchodníkům s cenou "čarovat".

Na CB žádná povinnost nebude, takže na případné zdražení zájemci zkrátka zareagují tím, že se na SSB stanici vykašlou a obchodník bude mít smůlu, navíc ta poptávka bude mizivá - kdoví jestli to v ČR budou aspoň stovky stanic navíc. Máš totiž naopak pravdu v tom, že kdo chtěl, tak už SSB CB dávno má... Takže kde chceš najít jakýkoli potenciál ke zdražení??? Mimochodem už vůbec nechápu tu poznámku o DPH - horní sazba DPH se nijak nezměnila, naopak se pro příští rok uvažuje o možném snížení (sjednocení obou sazeb na 17,5%). Asi jediné riziko pro růst cen je pokles kursu koruny, ale to už je mimo téma této diskuse.

Obecně k SSB na CB - já jsem se ochoten vsadit, že se nezmění prakticky nic, pásmo zeje až na pár lokalit prázdnotou, zbylo pár nadšenců. Je to ostatně obdoba dění na HAM pásmech po pádu CW testů - zájem o tuto zálibu je tak malý, že uvolnění podmínek s bídou stačilo k tomu, aby počet radioamatérů neklesal. Mimochodem ani s tou poznámkou o ostudné jazykové úrovni ses moc netrefil - jazyky se nezkoušely nikdy (pouze hláskovací tabulky a ty se naopak zkoušejí i dnes) a prachmizerné cizojazyčné výkony byly u "starých hamů" podoběn časté, jako u nováčků.

Jdi na stránku: Předchozí1234567891011...PosledníNásledující
Aktuální stránka: 6 z 13

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*2* + *8* =