CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: PředchozíPrvní...345678910111213Následující
Aktuální stránka: 8 z 13
Re: SSB
Autor: Jirka6 (---.dialtelecom.cz)
Datum: 14.02.2012 10:17

CTCSS se v popisu neuvádí.
Přeložit z: česky
Strana 1Funkce SHIFT si opakovač RPT Profesionální Amatérské Rádio
>
AE 5890 EU
Multichannel CB-RADIO PRO EVROPU
Nová Multichannnel SSB mobilní rádiové
podle nejnovějšího standardu od Albrechta.
Se svým 7 barev podsvícený displej (červená, zelená, modrá smíšené
BARVY) otočné knoflíky jeho AE 5890 JE skutečný treat.The
Pogumované otočné knoflíky, přehledný displej vysokých
Technologické zarizeni Na úrovni přispívají k manipulaci vysokých
Pohodlí. Radioamatéři s licencí sobě mohou měnit
Jejich rádio Na 10 m pásmo ODST. 28.0000-29.7MHz) 25 W výstupem
maximální výkon.
Specifikace
"
Up-/down-microphone (Výběr kanálu může
Take Byt provedeno s otočným knoflíkem)
"
Rozdílné Funkce skenování: up-/down-Scan, Memo-Scan
"
Dual Watch
"
CH 9 19 primo volba kanálů
"
RF MIC-Gain prez krocích Software Klávesnice
"
Oddělené Samostatně potenciometry hlasitosti, squelch pro jemné
tuning, výstupní výkon vysílače Frekvence Zesvětlovače doladění
10 kroků S-PWR-Meter
"
5 kanálů vzpomínky
"
6-pinový konektor mikrofon reproduktor zásuvka 4 Ohm /
8 ohmů je mimořádně vysokým výkonem audio
"
Funkce nabídka Na pípnutí, Roger Beep RGB, Time-out-timer
TOT, 7 barev Osvětlení LIGHT, dalsi MENU
Funkce SHIFT si opakovač RPT profesionální Amatérské Rádio
Kromě jiného se stanice přepíná do evropských norem států včetně Polska a Británie s možností všech modulací najednou nebo jen FM.
Podrobněji se to dá najít v PDF.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 14.02.2012 10:20

Tak to je perfektní, zvláště pro profesionální amatéry. Nebo amatérské profesionály?

Datum: 14.02.2012 10:44

Procesor to má stejný jako Albrecht AE-2990
Znám jen amatérské amatéry,vždyť to mají v názvu.

Autor: thr (---.autocont.cz)
Datum: 14.02.2012 11:52

CTCSS neumí. RPT právě zkoumám, podle všeho ho umí, ale jen když to přepneš do "radioamatérského region kódu", pak ale nejde na CB. Když se nastaví "plně otevřený rozsah", tak sice umí vysílat všude, ale bez RPT. Napadá mě ale docela snadné řešení - stačilo by vyvést jedno tlačítko a změna regionu by pak byla naprosto triviální, takže by to ani nevadilo (možná to dokonce půjde i bez tlačítka, to ještě zkoumám).

Jinak ale poznámka - nevím, kde jsi přišel na to, že se 5890 tváří jako AMA stanice. To ani náhodou - je to kanálové zařízení, což na SSB na radioamatérských pásmech není moc příjemné, CW neumí vůbec. Tahle stanice se ve všech prospektech označuje jako "CB pro novou normu EU", což je naprosto správný popis, hamradio je spíš jen přidaná hodnota, nikoli priorita návrhu!!

Autor: Pugzley (37.58.11.---)
Datum: 14.02.2012 12:17

Prave preto, ze som nemal dane info som pouzil slovo TVARI SA a nie ze JE ama.... Chcel som nieco do auta, takze cw je mi zavolantom na nic, nerob predcsne zavery bez potrebnych info. Ctcss sa da vyuzit aj na cb, par cb radii ho ma, taktiez zaznamniky sa nim daju bezobsluzne pouzivat. Mat funkciu shift v hambande bez ctcss je len na okrasu, rpt bez subtonu v 10m je minimum. Takze pre mna nevhodne radio.

Datum: 14.02.2012 12:38

Chápu :-)

Jinak ale CTCSS encoder pro převáděč není zas tak složité doplnit - viz [www.com-spec.com] nebo [www.on0das.be] . S trochou snahy nacpeš i přímo do mikrofonu...

Mě spíš zajímá, jak při praktickém vyzkoušení obstojí AE5890 z hlediska parametrů - citlivost a selektivita, samostatnou kapitolou pak bude otázka, kam je vlastně naladěna (určitě není vstup optimální pro 10,11 i 12m). Pokud ale budou parametry alespoň přijatelný průměr (o špičce nemůže být řeč), tak by to nemuselo být do auta špatné rádio, pokud by jediným nedostatkem byla absence CTCSS, tak to by šlo dořešit.

Autor: Pugzley (---.radiolan.sk)
Datum: 14.02.2012 13:27

CTCSS enkoder nie je problem doplnit, sam som ich vyrobil 4 kusky, ale takto doplneny modul nie je mozne lahko nastavovat... V OM ani OK nie je ziaden 10m RPT, takze pouzivat fix nie je pre co, ale ked sa otvori obloha tak uz je, ale zase co rpt, to iny subton...

A CTCSS nie je len o Enkodovani, ale aj o zavreti sa pod subton, napriklad zaznamnikovy, aby som nebol vyrusovany rusenim alebo pre mna nepodstatnou komunikaciou ale pocuval len to co chcem. Vyrobil som aj par CTCSS dekoderov, ale zase to nie je jednoducho nastavitelne, rozumej kmitocet...

Uvazujem o stavbe papagaja, co bude mat niekolko urovni SQ, RF urovnovy pre silne signaly, CTCSS pre pohodlnu obsluhu s akymkolvek signalom a DTMF pre tych, co nemaju dost silny signal a nemaju CTCSS. Samozrejme CTCSS aj na vystupe. Vyzera to tak, ze v novom SK VPR budu nejake zmeny ohladom papagajov v nas prospech, tak to bude konecne mat vyznam. Taktiez bude povolene SSB, tak pozeram po niecom, co bude vediet aj SSB aj CTCSS, HAM band nie je podmienkou, ale potesi.

Datum: 14.02.2012 13:54

Jasně, každý má jiné potřeby. Já pro změnu CTCSS dekodér pro 5890 nepotřebuji vůbec, pouze encoder by se občas hodil. Ten se mimochodem nastavovat dá - neproletuješ piny na desce natvrdo, ale dáš tam DIP switch, na který se dostaneš zvenku "okénkem" a vedle holt poznámku, jaká kombinace sedí na důležité tóny. Není to žádný zázrak, ale žít se s tím dá...

Jinak podle mě žádné CB, které má SSB i CTCSS a je přitom v rozumné velikosti do auta na trhu momentálně není. Snad má něco takového umět nějaká verze AT-5555, ale informace jsou dost chaotické a navíc už je to hnusně velká krabice, s jejíž montáží do auta bych osobně měl docela problém :-(
Ono je to s CTCSS na CB vůbec bída, má to vůbec ještě nějaká jiná stanice než Albrech 6690/6890 a Stabo XM4006?

Datum: 14.02.2012 15:27

Tak propojkou se dostaneš Frekvenční rozsah 25.165-26.695, 28.000-29.699 MHz ale podle jedné recenze se zhorší parametry stanice.Údajně se nějak rozladí(překladač kváká blbosti)frekvence nebo jsem to tak aspoň pochopil.
Asi to bude tím,že údajně odstranili 4-5 nějakých filtrů a nahradili CL,oproti teď nevím jestli 5800 a nebo té ručky.
Jestli umíš germánsky,tak si to přečti.Je tam recenzí několik.

Autor: thr (---.o2isp.cz)
Datum: 14.02.2012 16:00

Jirka6 - ne, opravdu to jde i na 12m, tedy někdy od 24.770MHz (HAM pásmo je 24.890-24.990) - vyzkoušeno, neteoretizuji!
Zatím jsem ale neměl možnost nějakého rozumného proměření, to chce čas...

Datum: 14.02.2012 19:11

Ty frekvence jsem vyčetl na německém foru a u popisu stanice,kde se píše i 12m, tak frekvence neuvádějí vůbec.
Jestli je tam jen jemné dolaďování frekvence,tak si to asi moc neužiješ.

Datum: 14.02.2012 19:25

Souhlas, těch 12m je jen takový drobný bonus - jistě se dá zkusit zavolat výzva, tu prostě dám na frekvenci středu kanálu, s vyhledáváním to ale bude horší, to je přes CLAR opruz. Potěší to, ale není to něco vyloženě "senzačního".
Daleko podstatnější je pro mě 10m a případně CB. Jde mi navíc čistě o stanici do auta, jinak mám FT-450, takže pro "stabilní" provoz nebudu 5890 používat vlastně vůbec nikdy.

Autor: OM1AEG (---.213-160-177.telecom.sk)
Datum: 17.02.2012 10:19

TUSR podpísal nové VPR pre CB uz s SSB a AM modululaciou, platnost od vydania vo vestniku, teda cca v marci. Viac predbeynych info na: [cbportal.bbinfo.sk]

Datum: 18.02.2012 08:53

Takže upřesňuji rozsah 5890... Začíná skutečně od 24,715 MHz, tohle pásmo je zjevně přidáno nově u tohoto typu, naznačuje to i označení pásma v kanálovém režimu, kdy je 12m mimo pořadí "U", pásmo "A" je od obvyklých 25,165 a pak to jde plynule do "J", které končí na 29,655.
Funkce pro převaděče je dostupná, ale opravdu je v menu jen v případě, kdy je zvolen "region kód" pro hamradio, tedy 10m, 12m nebo 10-12m, není pak ale CB. Bohužel není k dispozici v "širokém módu" 450ch. Tohle je trochu omezení, asi bude opravdu nutno vytáhnout přepínač, který umožní změnu regiónu bez otevření stanice (to naštěstí bude snadné).
Dnes odpoledne se s trochou štěstí dostanu k reálným testům, při kterých změřím výkon, detailní ověření parametrů ale ještě potrvá.

Autor: Martin Zatec OK1MJO (---.ok0bez.com)
Datum: 27.02.2012 08:15

thr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já reklamu nedělám - popravdě vůbec netuším, zda
> to vysilackymilin mají levně nebo ne, chtěl jsem
> jen ukázat, že už je 5890 k vidění i v nabídce
> našich prodejců...
>
> Ad DX-5000 - byl bych pří nákupu dost opatrný,
> tohoto rádia je totiž minimálně pět verzí a docela
> to vylepšují. Pokud to někdo nabízí levně a bez
> udání verze, tak bych si docela vsadil na nějakou
> starší verzi - fungovat asi bude, ale :-(

Kdyz jsme u tech TRX, tak treba takova FT817 za 8000,- Kc z bazaru se da sw zamknout (EEPROM 24lc64) tak, ze RX je uplne volny a TX jen v kanalovem rezimu.
A kdyz do kanaloveho rezimu date jen povolene CB kanaly 1-80 + PMR446 + GL448MHz, tak je to nejlepsi CB TRX.

A k HAM 10m. Jedinej vyvolavaci NFM kanal je na 29600kHz NFM.

V rozsahu 29620-29700kHz FM jsou vystupy NFM prevadecu pasma 10m.
Cili je to 8 kanalu s krokem 10kHz v rezimu NFM se zdvihem +-2.5kHz s maximalni sirkou modulace 2.5kHz.
Vstupy prevadecu s CTCSS jsou o 100kHz dole...tedy 29520-29590kHz NFM.

Kecaci HAM FM kanaly na 10m jsou na 29100kHz az 29200kHz NFM, tedy 10 NFM kanalu.

Na kmitoctu 29610kHz NFM pouzivaji HAMove opakovace s CTCSS.
Nekdy se tenhle kmitocet pouziva pro Echolink -L.

Pokud chcete naslouchat satelitum, tak downlinky jsou v rozsahu
29300-29510kHz SSB.

Co se tyce FM zavodu [fmpohar.nagano.cz] , tak souhlasim, ze zrovna toto by bylo pro Tomase to prave orechove.
A jestli Tome mas nejakou FM rucku 2m/70cm, tak dej vedet pres 600 a muzes pouzit moji kolektivku aby sis to vyzkousel.

Ja tam obcas rozdam z domova body.

Datum: 27.02.2012 08:18

thr napsal(a):
> Jindra - já ti mám dojem, že nějaké kvóty na třídu
> A v jistých obdobích kdysi opravdu byly. Nutno ale
> dodat, že rozdíl mezi A a B třídou byl jen v
> maximálním výkonu a pak v možnosti mít
> dvojpísmenný sufix , takže odmítnutí nebylo pro
> nového zájemce zas až tak extrémní nepříjemnost.
> Jinak nekomentuji, do TmR už jsem se tu pustil
> dost, ale v tomhle možná až takový nesmysl
> necitoval a náhodou se trefil :-)

Jeste tam byl rozdil v tom, ze na vyzadani operatora A tridy ti povolili :
- 50MHz
- vykon vyssi nez 750W

Datum: 27.02.2012 08:40

thr napsal(a):
> Chápu :-)
>
> Jinak ale CTCSS encoder pro převáděč není zas tak
> složité doplnit - viz
> [www.com-spec.com] nebo
> [www.on0das.be] . S
> trochou snahy nacpeš i přímo do mikrofonu...
>
> Mě spíš zajímá, jak při praktickém vyzkoušení
> obstojí AE5890 z hlediska parametrů - citlivost a
> selektivita, samostatnou kapitolou pak bude
> otázka, kam je vlastně naladěna (určitě není vstup
> optimální pro 10,11 i 12m). Pokud ale budou
> parametry alespoň přijatelný průměr (o špičce
> nemůže být řeč), tak by to nemuselo být do auta
> špatné rádio, pokud by jediným nedostatkem byla
> absence CTCSS, tak to by šlo dořešit.

Primo do mikrofonu?
To asi nee?

CTCSS je od 60 do 260Hz a 3kHz NF dvouoperakovej filtr to reze od 300 do 2800Hz. Takze tudy ceste nevede.
Navic dle normy je tu omezeni v urovni subnosne CTCSS (PL), ktera ma byt 1/9 nominalni NF modulacni urovne TRX. Nehlede na preemfazi.

Takze enkoder zapojit tesne pred varikap za 3kHz filtr dovnitr TRX, nikoliv na mic.
Co se tyce dekodovani, tak jde o stejnou vec. Z duvodu 3kHz filtrovani a deemfazi je treba dekoder napojit primo na FM detektor demodulatoru dovnitr TRX, nikoliv na NF vystup repraku.
Cili presne tam, kam se pripojuje bezne DTMF selektivka, tam kde neni deemfazi + 3kHz filtrem + potakem hlasitosti zkreslen NF signal.

Takze TRX pro HAM cast bez moznosti nastavit si TX/RX PL je k nicemu.
Co se tyce odskoku, tak nevadi kdyz je na pevno -100kHz, nevim o jinem odskokovem kroku, ktery by se pouzival.

Co se tyce toho, ze to narozdil od Presidenta Lincolna nema CW rezim, tak to nevadi, staci prepnout do USB (vlastne cokoliv nad 10MHz je jen v USB mimo satelitniho subpasma) a na vstup mic pripojit NF generator 650Hz z pasticky.
Jako NF generator se da pouzit i vhodny PC program. Ale je pravdou, ze vyslo docela dost navodu na elektronicky dvoupadlovy pametovy klic s NF generatorem. Sam takovej mam, samo to pipa do repracku z telefonniho sluchatka. Vyska a rychlosti tonu se da nastavit.
Nekde mam i schema, je to za pomoci 4xxx/74xxx z roku 1986. Ale v dnesni dobe je to snazsi za pomoci nejakeho Atmelu/PICu s pameti do 24lc16.

CTCSS koder dekoder
Datum: 27.02.2012 08:46

Datum: 27.02.2012 09:36

OM1AEG napsal(a):
> TUSR podpísal nové VPR pre CB uz s SSB a AM
> modululaciou, platnost od vydania vo vestniku,
> teda cca v marci. Viac predbeynych info na:
> [cbportal.bbinfo.sk]
> &t=19

To zas neco vymysleli.
S tim vykonem to meli nechat na PEP vykonu na svorkach TRX.
Resit problemy s utlumem koaxu/jeho delkou + efektivni zisk antenni soustavy je problem i pro znalce natoz pro obyc kecalistu ci taxikare.
To zas bude kopec problemu.

Takze az prijede nekdo z TURS premerit vykon, tak hold musej prijet s Boxerem co ma pneumaticky 25m stozar s merici antenou.
To znamena, ze koax u TRX se prepoji na VF generator toho pana co to bude merit a na spektraku Boxeru zmerej vykon jako etalon. Pak prepojej koax zpet na tu origos TRX a po zaklicovani pomerem obalek v Boxeru zjistej realny vyzareny vykon.
To bude pokut.
Navic jsem presvedcen, ze se na toto TURS brzo vykasle, protoze premereni bude dost drahe. Tak snad jim to dojde a vydaj upravujici vyhlasku na PEP vykon na svorkach TRX s tim, ze antenni system se muze pro vysilani pouzit jen vertikalni polarizace a pro prijem omezeni polarizace neni.

Asi si TURS neuvedomil, ze CB pasmo je pro lidi neznalce a neodborniky.

Ono totiz jedna vec je kdyz vyrobce k vyrobku doda parametry anten (i kdyz vetsinou kecaj...narozdil treba od Diamondu). Ale druha vec je, kdyz si tu antenu vyrobite vy sami, jak se potom prokazuje TURS jaky je efektivni zisk soustavy vcetne konektoru, prechodek, tuneru a koaxu.

Kdyz CTU merici clovek prijel ke me, tak se podival na antenu a od oka odhadoval jeji zisk. S tim jsem nesouhlasil a tak pred antenu dal merici prijimac-spektrak a jak se porovnavat udaje z testovaciho generatoru vs moje TRX.
Pravda, chtel jsem po nem, aby mi ukazal merici etalon protokol jeho generatoru a spektraku z metrologickeho ustavu ne starsi nez 2 roky dle vyhlasky (tata je clenem metrologickeho ustavu, dava stumpl, ze metr ma skutecne metr....treba pro prodejny elektro, ktere namerujou delku odstrihnutych kabelu pro zakaznika tak, ze na stole ma nakreslene znacky jednoho metru).
Takze diky rade taty jsem se domluvil s CTU.

vyzva na 29600kHz NFM
Datum: 27.02.2012 10:27

Mimochodem, kdyz uz jste na kopcich a mnozi z vas jste HAMove, proc nedate vyzvu na 29.600MHz NFM ?

Do portable vzkazniku napiste mimo CB/PMR/QTH i treba HAM 29.6MHz NFM.

[www.cbdx.cz]

Jdi na stránku: PředchozíPrvní...345678910111213Následující
Aktuální stránka: 8 z 13

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*6* + *1* =