CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
DNT High Tec 4012
Autor: Deyva (---.redhat.com)
Datum: 02.04.2015 09:23

Zdravím,

pořídil jsem pěknou, zdá se, že funkční ručku DNT High Tec 4012 (AM/FM, S-meter, 40ch). Ručka jako taková funguje. Nicméně na PTT je i takove jakoby červené podtlačítko označené Call - co toto znamená prosím? Snažil jsem se dohledat manuály a nic jiného, než schéma jsem nenašel. Nemá někdo prosím manuál v el. podobě? (opravdu jsem hodně googlil a nic).

Dále by mě zajímalo, jestli ji někdo máte, jak je to s dosahem. Včera jsem zkoušel dosah mezi TTI 880 v autě s magnetkou Lemm AT-1200 (140cm) a tou ručkou. Kolem 500m jsem ručku v autě slyšel (normálně na dědině v zástavbě), kolem 700m už jsem jen slyšel náznak toho, že někdo do ručky mluví. Já jsem byl z auta na ručce naopak slyšet perfektně i kolem kilometru. Kdyby to hrálo roli, zkoušeli jsme na 3 a 4 FM kanálu. Je toto normální? Očekával jsem od CB ručky trošku lepší spojení (už jen kvůli tomu, že má aspoň 150cm dlouhou teleskop. anténu).

Je mi jasný, že popis měření a zkouška spojení je hodně laicky provedená a popsaná.

Předem díky.

S pozdravem,

Deyva.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: DNT High Tec 4012
Datum: 02.04.2015 09:47

Jo a při vysílání na té ručce ukazuje power metr něco malinko přes 3W. Baterky tam jsou nabíjecí Varta (10xAA), ale jak starý jsou, nevím.

Autor: Jozef (---.91-127-11.t-com.sk)
Datum: 02.04.2015 13:41

Môže byť poškodená anténa. Skús inú.

Datum: 02.04.2015 14:00

No, to bych musel nějakou jednak mít a jednak ji tam asi připájet, protože ta teleskopická je tam napevno jak to tak vypadá... žádný TNC nebo BNC

Autor: uhu (94.142.237.---)
Datum: 02.04.2015 16:06

Deyva, DNT High Tec 4012:

1) Tlačítko CALL slouží k vysílání návěstního tónu. Při vysílání se k modulaci z mikrofonu přidá pištění. Velmi užitečné (nevím sice, k čemu, ale určitě jo).

2) Stanice není uzpůsobena k připojení jiné antény a naopak úprava k jejímu připojení je vážným zásahem do konstrukce stanice, který znemožní její legální provoz. Jediné, co lze doporučit, je vyčištění dílů teleskopické antény, kontrola posuvných doteků dílů, promazání a konzervace nějakým elektrotechnicky použitelným olejem (Konkor, Kontaktol).

3) Nevím, co je to "power meter". Pokud tím myslíš ten měřáček ve stanici, tak ten při příjmu ukazuje cosi jako sílu signálu (S-metr to rozhodně není, spíš jakýsi nekalibrovaný indikátor síly pole), při vysílání pak ukazuje napětí baterií. Tato stanice nemá žádné měření výkonu.

Zjištěné výsledky pokusů mne nepřekvapují. Ukazují, mimo jiné, na to, že prutová anténa na ruční stanici má prachmizerné vyzařovací schopnosti (proto směr auto->ručka chodí lépe, autoanténa má protiváhu aspoň nějakou, anténa ruční stanice prakticky žádnou).

Autor: Deyva (---.216.broadband7.iol.cz)
Datum: 03.04.2015 10:24

uhu: Děkuji za objasnění. Takže call raději nepoužívat, protože je to strašně užitečný tlačítko a jinak akorát tak vyčistit a zkontrolovat kontakty :-)

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 03.04.2015 11:00

plus, zvážil bych připojení drátové protiváhy k ruční stanici. Tedy najít na stanici místo, které je dobře spojené s kostrou stanice a k němu připojit tak cca 2 mtery drátu, který za provozu bude viset dolů a kusem se bude plazit i po zemi. Výrazně se tím zlepší vyzařovací vlastnosti náhražkové antény stanice (teleskopická tyč s prodlužovací cívkou). Na tenhle fígl přišli konstruktéři už dávno, např. u vojenských radiostanic řady Astra z 50. let (R105 - R109, některé pracují cca v oblasti CB) je dokonce na připojení takovýchto protiváh i připravená svorka na skříni, viz [museum.radioscanner.ru] , svorka КОРПУС .

Datum: 03.04.2015 11:41

díky, to zkusím. Přinejhorším si ji vystavím jako funkční muzejní vzorek :-) Přece jen už je přes dvacet let stará...

Autor: Jirka88 (88.103.7.---)
Datum: 03.04.2015 12:06

Ta protiváha se běžně používá, třeba [ok1ike.c-a-v.com] nebo [ok1ike.c-a-v.com] atd.......

Datum: 03.04.2015 14:39

Tak mě tak napadlo... dal by se ten drát píchnout do zdířky pro nabíječku? Spojené s obvodem to bude a když tam dám nějaký ustřižený jack kolík, tak by ani neměl rozpojit napájení od baterek... Nerad bych do těla vrtal nějaký dírky :-/

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 03.04.2015 15:05

Otázkou je, jak je to spojené. Pokud jen nějakým zakrouceným tenkým drátkem, pak je to na prd. Pokud jde o přímé spojení např. s plechovou kostrou stanice, je to OK. Tenhle typ stanice nemám nikde k dispozici, abych se podíval.

Autor: L (62.77.95.---)
Datum: 02.07.2018 12:11

>>>Tak mě tak napadlo... dal by se ten drát píchnout do zdířky pro nabíječku?<<<

Pozor! Na týhle stanici to s velkou pravděpodobností nepůjde. Mám totiž dost podobnou stanici, DNT HF 12/5. Taky jsem se takhle pokoušel připojit protiváhu, ale marně.

Důvod je ten, že jack ve stanici nemá žádný kontakt spojený s kostrou. Mezi kroužekem jacku a kostrou radiostanice jsou totiž zapojený součástky související s nabíjením (nějakej odpor, dioda a tak).
DNT High Tec 4012
DNT HF 12/5

Takže bych tu protiváhu připojil přímo na mínus pól baterie, přímo do bateriovýho prostoru na tu pružinku. Kablík škřípnout pod dekl baterie. Když se nepoužije příliš tlustej, tak se ten kryt ani moc neprohne.

Autor: Honza-Švermov OK1ACR (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 03.07.2018 08:58

Když koukam na fotky toho rádia, tak bych pokus o protiváhu řešil tak že bych dovnitř bateriovýho pouzdra od kontaktu kostry vylepil kus měděný folie, tak aby procházela z pouzdra ven mezerou pod víčkem pouzdra, a holý kus mědi mít z venku na krytu, tak abych se rukou při vysílání tý mědi chtě nechtě musel držet. Čili aby operátor sloužil jako protiváha. Výhoda oproti drátu je, že tuhle protiváhu snadno neurvu ani neztratím :-)
Případně pak drát správné délky přidržovat při vysílání rukou na tý měděný plošce - pokud jsem se dobře díval, tohle rádio nemá žádnou možnost připojení ext. mikrofonu, takže se stejně při vysílání v ruce držet musí. Trochu bych se bál strkat drátek přímo dovnitř baterek, protože pak je jen otázka času kdy si operátor protiváhu přišlápne a vyrve ven dekl i s baterkama - a to by pro ten bakelitovej deklík mohla bejt konečná. Ještě by nemuselo bejt marný na ten kousek folie mít zvenčí připájenej kus nějaký slabý hustě vinutý pružinky, do který by se protiváha dala zlehka zastrčit/zamotat - mělo by to eliminovat riziko poškození vytržením protiváhy - přinejhorším se jen odloupne ten kousek měděný folie ...

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*9* + *9* =