CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Externí S-metr pro Albrecht AE5890EU
Autor: Ondrej (---.mirovka.net)
Datum: 20.03.2016 12:11

Ahoj,
potřeboval bych si dodělat vývod na externí s-metr u Albrecht AE-5890EU.
Schéma zde: [www.cbradio.nl]

Pořád nemůžu vypátrat, kde to zapojit...
Poradí někdo?

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Externí S-metr pro Albrecht AE5890EU
Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 20.03.2016 12:49

Použitý MF obvod MC3361 nemá RSSI výstup, snadno to nepůjde. Musel by se doplnit logaritmický zesilovač/detektor MF sigálu, např. AD8307. Navíc, stanice je koncipovna jako čistě FM, takže S-metr pro běžné používání postrádá významu.

Datum: 20.03.2016 13:18

Ta stanice je FM/AM/SSB... 24-30MHz...
Bohužel vestavěný S-metr nic moc.

Autor: uhu (---.itam.cas.cz)
Datum: 20.03.2016 13:50

Jo, máš pravdu, já jsem celé schéma nestudoval, jen jsem prolétl "první řádku" s FM detektorem. Ve stanici opravdu lineární trakt je, Q34-Q27 ("druhá řádka"). Nicméně, poctivě logaritmované RSSI stejně nikde není. Řešení by tedy mohlo být jednodušší, buď si udělat nekalibrované "mávátko", k tomu by se dalo využít AVC napětí, třeba na vývodu 7 IC2-A. Kalibrovaný S-metr by se musel, samozřejmě, řešit výrazně seriózněji.

V každém případě bych se podíval multimetrem na napětí na vývodech 7 IC2-A a na emitoru Q19, jak se hýbe při proměnné síle signálu na vstupu.

Datum: 20.03.2016 17:44

Díky, mrknu na to... musím si na to trochu udělat čas a podmínky, hlavně sehnat ručku na otestování nebo nějaký jiný zdroj signálu.
Ještě jsem taky zkusil napsat do Alana v Německu - třeba mi odpoví, abych nemusel znovu vynalézat kolo... díval jsem se, že některé Albrechty výstup na S-metr nají z výroby, asi se taky mrknu, jak to mají továrně udělané.

Autor: Ondrej (89.111.77.---)
Datum: 21.03.2016 09:45

Tak mi odepsal borec přímo z Německa z Alanu, bohužel angličtino-němčinou, tak z toho nejsem úplně moudrý:

"Here the tip for modification.
Directly to the potentiometer for the S-meter setting, with choke in series and a Komndensator 100nF to block directly to the receptacle to ground"

Dokážeš z toho něco vyšpekulovat?
Přiznám se, že v tom nejsem úplně kovaný, ale na úpravu bych stejně zmermomocnil bráchu - radioamatéra/kutila :-)

Autor: Ondrej (89.111.77.---)
Datum: 21.03.2016 09:57

Myslím, že jsem na něco kápl... sehnal jsem tenhle dokument:
[cbharraste.info]

Vypadá to na RV23 pro nastavení S-Metru

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 21.03.2016 10:26

RV23 je totéž, jako emitor Q19 :-) Vzhledem k tomu, že měřené napětí bude odvozeno od smyčky AVC, nebude mít s opravdovým měřením síly signálu moc společného. Takže mávátko ano, opravdový Smetr ne. Ono totiž z toho trimru RV23 to vede na vstup procesoru a ten nedělá nic jiného, než že převádí napětí na počet kostiček. Nezískáš tedy lepší Smetr, jen jiný.

Ale dobrá - nevím, jaké měřidlo použiješ, ale pokud budeme uvažovat třeba 100μA (něco jako [shop.fkt.cz] ), pak bych vyvedl "horní" konec RV23 přes tlumivku (cca desítky μH, za pár korun) a sériový trimr 100kΩ (to tam ten Němec nepíše a když ho nepoužiješ, měřidlo zničíš), blokovací kondenzátor cca 100nF proti zemi. Vznikne tak mávátko, které bude běhat souběžně s kostičkovým ukazatelem. Pokud je to to, co chceš ...

Autor: OK1ACR Honza-Švermov (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 21.03.2016 11:44

No, a co to brát z Q19, vzít nějakej slušnej VF generátor, změřit si napětí smyčky AVC pro úrovně odpovídající jednotlivým hodnotám S stupnice, a pak si podle toho buď udělat ocejchování ručičkovýho měřáku, popř. to prohnat nějakym atmelem a tím si řídit display který bude hodnoty ukazovat (samozřejmě sw v procesoru by pak řešil převod z hodnoty AVC na stupně S, případně nějaký průměrování aby to moc zběsile nelítalo). U ručičkovýho měřáku se o klouzavý průměr postará setrvačnost mechaniky :-)

Autor: uhu (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 21.03.2016 12:15

ACR: Jasně, individuální kalibrací jde i z mávátka udělat +- měřák ... O opakovatelnosti měření, linearitě, stabilitě nastavení ale radši nemluvě. Záleží na tom, na co vlastně kdo Smetr potřebuje. Při běžném provozu jde stejně jen o informaci typu slyším/slyším blbě/neslyším a pokud jde o přesné změření, u těchhle jednoduchých kafemlejnků, kde nic není garantováno, je jedinou trochu exaktní metodou srovnání, tedy podívat se, co mávátko ukazuje, odpojit anténu, připojit gener a mávátko nahonit na stejnou výchylku, načež odečíst úroveň z generu ...

Pokud jde, třeba, o srovnávání antén a podobně, považuji za daleko užitečnější kalibrovaný útlumový článek, s ním se dá rozumně měřit i s CB křápem za pár stovek.

Jméno: 
Email: 
Téma: 
*4* + *6* =