CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Návrat k CB - něco nového?
Autor: Petr (77.48.31.---)
Datum: 26.12.2017 23:26

Ahoj chlapi,
asi po nějakých osmi letech bych si chtěl znovu namontovat do auta CB. Tenkrát jsem používal President Harry II ASC kterou stále mám. Byl jsem s ní spokojený, s magnetkou ML-145 fungovala pěkně v dopravě i na kopcích.
Delší dobu jsem se ale o vysílačky nezajímal a tak se ptám vás, je v oblasti CB něco nového za co by stálo Harryho vyměnit? Vím že už tenkrát mě štvalo že nemá Scan, CTCSS bych snad taky využil ale třeba princip SSB mi zatím uniká.
Letmo jsem proběhl weby prodejců a nic moc nového tam nevidím. Presidenti jsou pořád stejní (a stejně drazí), možná tak CRT to tenkrát myslím nebylo a jediné to vypadá tak nějak nově. Líbí se mi CRT 2000. Má třeba za tohle smysl vyměnit Harryho?
Nechci se pouštět do debat jestli CB samo o sobě má ještě smysl nebo ne. Pro mě má. Nebo tady snad přibyla nějaká jiná další možnost volného občanského užívání vysílaček? (Kromě PMR samozřejmě).

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Návrat k CB - něco nového?
Autor: Slidil (---.mason-net.cz)
Datum: 27.12.2017 05:32

Pokud máš stanici v pořádku, tak na dopravní informace ji není nutné měnit. Provoz je čím dál menší, sem tam jsou lokální kroužky seniorů, ale i ti raději přecházejí na sdílené, nebo PMR.
Letní expedice díky malému zájmu o CB budou také ubývat, DXy na FM jsou při sporadických podmínkách možné, kdy pak lze udělat spojení do Anglie, Itálie, nebo na Ukrainu, kde ještě CB žije.
Na DX je samozřejmě vhodnější provoz SSB. Takže pokud nejsi kecálista, rozhodně se podívej po nějaké vhodné stanici s SSB. Rozhodně bych ale raději volil na DX amatérské pásmo, zkoušky dnes uděláš díky sníženým nárokům na znalosti levou zadní.

Autor: Jarda (95.215.44.---)
Datum: 27.12.2017 13:51

Petr chce vysílačku do auto pro volnější použití.(To bývá manželka, kámoši,cesta)Tak mu nevnucuj co nechce.
Z amatérského rádia se vytrácí kouzlo dálek,laborování,tvoření, odborností a zkušeností. Dneska už kdejaký hejhula bude na všechny strany rozdávat rozumy typu, udělej si místo CB koncesi do auta. Divná to doba.
Zrušení telegrafních zkoušek byla největší chyba v radioamatérské historii.

Autor: uhu (---.ujezd.net)
Datum: 27.12.2017 16:56

Zrušení telegrafní zkoušky bez odpovídající náhrady byla chyba.

Telegrafní zkouška sama nic neřešila, pouze opruzovala. Jakžto osoba, která tehdy u hádanic o nový formát zkoušek stála dost blízko, jsem tehdy prosazoval, že odbourat zkoušku z telegrafie ano, ale nahradit přísnou zkouškou z techniky. Ona totiž ta radioamatéřina se k velmi technickému koníčku od klofání do klíče jednoelektronkového vysílače posunula.

Ne, nebylo mi přáno sluchu. A tak dnes zkoušku z "techniky" udělá i cvičená opice s nedostudovaným učňovským oborem kopáč, specializace lopata. Telegrafní zkouška by nic nezachránila, blbí se dají poměrně snadno vycvičit a CW zkouška nic jiného, než zkouškou cvičené opice nebyla.

Autor: CB taky (---.ipv4.broadband.iol.cz)
Datum: 27.12.2017 17:55

Ahoj Petře, nenech se zastrašit radioamatéry. CB žije a lze i tam dělat každý den nějaké spojení. Žije jak info na kanále 10, tak různá ranní, polední a večerní kolečka. Jen to chce chtít! Harry Ti na toto bude úplně stačit. I na radioamaterských FM pásmech je mrtvo, jen SSB a pak KV. Ale jak natáhnout drátovku na 160 metrů na autě, to Ti neporadí nikdo. A k čemu Ti na D1 bude DX třeba s USA? Ty potřebuješ vědět kde je nehoda a kudy to objet.
NAVÍC! TADY SE NA NĚCO PTÁT, JE K NIČEMU. VIZ PŘEDCHOZÍ ODPOVĚDI. UHU A SPOL. ZDEJŠÍ PORADNU TOTÁLNĚ POSLALI DO PRODLOUŽENÝCH ZAD!

Autor: Slidil (---.mason-net.cz)
Datum: 27.12.2017 19:00

CB taky napsal(a):
-------------------------------------------------------
> info na kanále 10
> potřebuješ vědět kde je nehoda a kudy to objet

tak to už není pravda, mám CB na 10tém kanále každý den, na silnici jsem téměř denně, jsou slyšet jen vulgarismy profesionálních řidičů, co vyšli s úspěchem základku, občas se ale najde slušný, co poradí druhému, jak se dostane tam, kam jede poprvé, pokud je ale zácpa, kamioňáci se domlouvají, jak šikanovat osobáky, aby je nepředjížděli, vůbec nechápou, že řidiči osobáků jsou dost diskriminováni, jsme snad jediná země na světě, kde jezdí kamion za kamionem a bojkotuje se jiný způsob přepravy zboží, třeba po železnici

> tak různá ranní,polední a večerní kolečka
je to velmi lokální, zvláště v poledne tohle pásmo je tak zarušené, že je prakticky nepoužitelné

> na radioamaterských FM pásmech je mrtvo
ano, protože radioamatéři co zůstali věrni koníčku jsou spíše na KV, vkv je jen na kecání, s výjimkou závodů a ty se až na dvě výjimky jezdí SSB/CW

CB na FM je dnes už krok zpět, pokud nejde jen o kecání do sousední ulice

pokud to chce tazatel jen do auta,postačí mu i jednoduché zařízení, měl by ale dbát na schválení CEPT, a také si uvědomit, že ze všeho nejdůležitější je dobrá a hlavně dobře nainstalovaná anténa

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 27.12.2017 19:10

Cituji z povolovacích podmínek.

Kolkovaná žádost (8 Kč, přílohy 1 Kč) opatří se dvěma podpisy a zapojovacími vzorci vysílací stanice, kterou hodláme zříditi. Zároveň dlužno předložiti doklad, že žadatel zabývá se vědecky theorií radia a že stanici ony potřebuje ke svým vědeckým pokusům. Tak ku př. správce fysikálního kabinetu nebo profesor fysiky či snad některý čelný člen radioklubu atd, přiloží tento doklad ve formě potvrzení příslušného školního ředitelství resp. radioklubu. Přirozeně že vyžadují se též svéprávnost, spolehlivost a zachovalost žadatele.

Datum: 27.12.2017 22:00

Děkuju za odpovědi.
Jarda má pravdu - manželka, kámoši, cesta, jsou přesně ty hlavní důvody proč chci CB v autě. Závodit se nechystám, nicméně to kouzlo a vzrušení z pěkného spojení mě zase láká.
Chystám se začít s rekonstrukcí staré chalupy a tak budu hodně pendlovat mezi barákem a chalupou (vzdušnou čarou 8 km, převýšení 350m) a tak plánuji nákup CB která má alespoň SCAN do auta, protože v něm budu trávit hodně času a taky se s ním po cestě nebo ve volnu dá vyjet na kopec.
Harryho si nechám doma jako základnovku.
A že je na CB mrtvo? Nevadí, aspoň budu mít klid na vlastní hovory :)

Autor: CB (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 30.12.2017 11:26

Petře, ono rádio, kde se vše ovládá přes tlačítka není to pravé ořechové. Není nad klasické ovládací prvky vol, squelch a ty ostatní.
ALINCO DR-135DX (CRE 8900)

Datum: 30.12.2017 20:00

Taky mám radši otočné knoflíky, to Alinco je ale hrozně drahé (a podle tech. údajů ani není na CB?). Na druhou stranu inzerátů jsem taky mnoho nenašel. Na Bazoši je President Johnson II za 1200,- což je fajn cena.
Jak říkám, stačí mi něco jednoduchého jako je Harry II ASC, jen ať to má aspoň SCAN. Vzhledem k tomu že Harry CTCSS nemá, nemusí ho mít ani moje druhá vysílačka.
A co se týká SSB, načetl jsem si názory nejen tady na fóru ale stále nevím jestli to má na CB smysl nebo ne. Názory jsou na to dost protichůdné a vysílačka s SSB se zase prodraží.

Autor: Petr (---.alfservis.cz)
Datum: 27.09.2018 10:47

Pořád se tu řeší, jakou stanici, jakou anténu, ale přitom nejpodtatnějí je to, čím na tu expedici jedete. Mně se líbí tohle [automix.cars.cz]

"Ten, kdo si chce na expedicích užívat, určitě ocení možnost vysunout z boku vozu speciální venkovní gril, včetně umyvadla s tekoucí vodou."

Datum: 27.09.2018 11:25

Viz také Staré pověsti radioamatérské - část 5.
[ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 27.09.2018 12:10

....čím na tu expedici jedete.
Před několika lety jsem také takto uvažoval, pořídit si někde v bazaru horské kolo a za něj přívěsný vozík, ale pak mne od toho odradil jeden PACH, že takhle na veřejnou silnici nesmím.
(Pomáhat A CHránit).

Datum: 27.09.2018 12:16

Na veřejnou nesmíš a na soukromou taky ne. Dnes je všude vjezd jen na povolení národního výboru. Přišel jsem o většinu míst, kde se dalo vysílat.

Datum: 27.09.2018 12:26

"Dnes je všude vjezd jen na povolení národního výboru."
To dříve bylo taky, ale stačilo se prokázat knížkou vydanou ministerstvem vnitra, a vše bylo OK. Dokonce i strašný lesů pán (hajný) zasalutoval.

Datum: 27.09.2018 12:57

Dodávám: Ale museli jste tam mít dopsáno "Portable provoz povolen", případně dokonce i "Mobil provoz povolen".

Datum: 27.09.2018 13:40

Ilustrace k předešlému:

[hellsoft.cz]
[hellsoft.cz]

Datum: 27.09.2018 16:15

Kde jsi vzal už 1980 mobil?

Až dne 25. března 1996 převzali zástupci EuroTelu a Pegasu pověření k provozování

Zdroj: [mobil.idnes.cz]

Datum: 27.09.2018 16:18

Dobře umíš vtipkovat.

Datum: 27.09.2018 16:38

Před 800 lety frčel tento model
[www.express.co.uk]