CB bazar

CB seznam CB news CB stanice PMR stanice Scannery Dokumentace CB burza CB prodejci Kalendář akcí CB software Lokátor CB forum CB chat

Téma: PředchozíNásledující
Menu: Seznam diskusních fórSeznam příspěvkůNové témaHledat
Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2
Vliv uzemnění antény na příjem
Autor: Gucky (---.net.upcbroadband.cz)
Datum: 03.01.2019 19:16

Zdravím všechny. Máte někdo praktické zkušenosti se základnovou anténou s a bez uzemnění.
Po cca sedmi letech začínám opět vysílat na CB, má to ovšem jednu vadu. Vysílání jsem ukončil poněvadž mi blesk zničil anténu. Pravděpodobně bleskojiska nějak ochránila vnitřek domu, zde blesk nic neponičil. Ale na baráku z roku 1926 je blaskosvod realizován mědenou licnou cca 25mm2 s jedním svodem. Bohužel svod ani zemnič blesk nepřežili. Zatím jsem to neřešíl, avšak kvuli nové anténě, která bude blesky určitě zase tahat, nechám na jaře udělat novou soustavu bleskosvodu.
Jde mi teď o to, zda se mi po vybudování blaskosvodu a tím pádem po uzemnění 5/8 nějak změní příjem. Nyní mám všude cca za 4 - 6 S nějaké rušení (není slyšet žádné zřetelné bzučení nebo jiné modulace, ale s-metr neklesne pod 4S - vše kromě antény zůstalo původní). Něco z toho budou DXka, ale i tak je to hodně. Před těmi sedmi lety jsem měl rušení tak do 3 S, vešinou 1 - 2 S.

Stanice ALLAMAT 296, kabel RG213U, anténa SIRIO 2020 (na měsíc a půl jsem zkoušel anténu PRESIDENT HIMALAYA 1/2 a mám tu i DNT RALYE a tři různé ručky - na místní rušení nemá vliv změna antény ani stanice).

Budu rád za každou radu, jak se toho rušení zbavit. Pokud nepomůže uzemnění, dají se nějak vytáhnout slabší signály, potřeboval bych se totiž dořvat k Bráchovi, ale s tím rušením přes 4 S jen poznám, že tam vysílá, ale je to prakticky nečitelné. Jistě poznám jen když pípne nějaký DTMF.

Volby: Odpovědět na tento příspěvekCitovat tento příspěvek
Re: Vliv uzemnění antény na příjem
Autor: Kucki (185.220.101.---)
Datum: 03.01.2019 20:59

Jelikož statistika říká, že kde udeřilo jednou udeří znova ... tak bych si hodně pohnul. Naopak, kde neudeřilo 100 let, tak se asi nic dít nebude.
Rušení se už nezbavíš. Největší paseku teď dělají "LED" věci.

Datum: 03.01.2019 21:24

Bleskosvod je v plánu ihned, jak roztaje sníh a bude rozumně, aby se vykopaly zemniče. Počítám, že to dýl jak jeden den nezabere.
LEDky a plasma TV zlobily vždycky, to by ale zase nemělo tak narůst. Mám strach spíš jestli to nebudou dělat Wi-Fi, poněvadž teď jich tu nachytám i telefonem miliardu. Holt QTH uprostřed Brna (Židenice, pod Táborskou) je naprd.

Autor: Hrnous (---.cross.cz)
Datum: 04.01.2019 07:14

Já zprovoznil včera taky půlku na komíně domu, celkem lukrativní místo. Rušení které bylo dole na garáži je tu několikanásobné. Nejzajmavější na tom je, že rušení není pořád, ale jenom když protistrana zaklíčuje. A to ještě tak, že u některých účastníků i 3x silněji, než u jiných. Projevuje se to tak, že bez zaklíčování klasický "zdravý" šum z éteru. Po zaklíčování protistrany z toho jde "škrk - škrk - škrk - škrk" Na starém Harrykovi to rozsvítí všechny ledky Smetru. Na druhé staničce to stejné. Takže chci zkusit pustit stanici z baterky a vypnout na test celý barák na přívodě, jestli to dělám já, nebo někdo venku.

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 04.01.2019 09:51

A což takhle třeba zkusit magnetickou anténu (něco na způsob MLA), ta toho elektrického rušení bere podstatně méně, jak jsem se nejenom dočetl, ale také prakticky odzkoušel.

Autor: IKE (88.103.7.---)
Datum: 04.01.2019 11:11

Ještě na téma rušení:
ČTÚ: Základnové stanice LTE v pásmu 800 MHz rušily DVB-T signál v devíti z 84 případů

[www.seznam.cz]

Autor: Amatér (---.anonymouse.org)
Datum: 04.01.2019 12:00

Souhlasím s Homzou Digi. Postavil jsem si na parapet tuto anténu [ok1ike.c-a-v.com] a jsem téměř spokojen, rušení značně pokleslo. Proč téměř? Mohu pracovat jen jedním směrem, dozadu je signál odstíněný barákem. Ale přesto mohu doporučit, zvláště tam, kde může být ve volném prostoru.

Autor: Béďa (---.ip.secureserver.net)
Datum: 04.01.2019 14:23

To je jasný, čím mizernější anténa, tím míň bere, rušení.

Autor: Amatér (---.anonymouse.org)
Datum: 04.01.2019 14:40

No ta anténa není nic moc, oproti svislému dipólu je užitečný signál silnější jenom kolem 2S. Ale to je asi dáno jeho selektivitou.
Nevýhoda - každých 5 - 7 kanálů musím dolaďovat, je děsně úzkopásmová. Takže trvale je naladěna na 1 kanál, na desátém bez doladění téměř neslyším.

Datum: 04.01.2019 21:18

To mě chcete říct, že s takovou prťavou anténou se dořvu stejně nebo líp než s 5/8 na střeše? To by pak používali všichní ne? a netrapčili s takovejma hovadama na střechách.

Na druhou stranu, pokud by to mohlo opravdu fungovat, tak se do toho klidně pustím. Jenom netuším kde bych schrastil ty ladící kondenzátory.

Taky jsem přemyšlel o anténě v zemi, je sice směrová, ale můj primární cíl je snížit rušeni a dořvat se k bráchovi cca 40km. A taky by určitě netahala blesky.

Datum: 04.01.2019 22:09

Hmmmmmmm.....
A věřil by jsi komunistickému úřadu pro vynálezy a objevy?
[ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 04.01.2019 22:23

Rozhodně se nechci dohadovat, jen mi to přišlo nečekany. Podle tvaru mi to připomělo pokojový antény pro příjem TV (kosočtverec či kruh z drátu, většinou doplněný dvěma teleskopy) a s těmi mám špatné zkušenosti (většinou byl lepší příjem na kus drátu). Ale možná je to rukama.

Je nějaká reálná možnost, že s takovou anténou budu dělat spojení na těch 40km na CB pásmu?

Datum: 04.01.2019 22:51

Zadej si do Gůglu RÁMOVÁ ANTÉNA, MAGNETICKÁ RÁMOVÁ ANTÉNA, MLA, atd.

Datum: 04.01.2019 23:05

Jo jo, právě to pročítám. Ale většinou jsou to jen nějaký pokusy a porovnávají to s magnetkou na auto. Navíc většinou na jiný HAM pásma (80m, 40m apod.), na CB jsem moc praktických postěhů nenašel.

Ještě by mě zajímalo jak je to s tím vlivem uzemnění 5/8 na příjem?
Má to vůbec nějaký vliv, když to má protiváhu ve formě těch radálů?

Autor: Síbičkář (95.85.34.---)
Datum: 04.01.2019 23:35

No ano, Komu není rady, tomu není pomoci.
Než si na chvilku zapnout mozek, raději chce přesný kuchařský recept.
ike vukašli se na něj.

Datum: 04.01.2019 23:48

Hmm, snad se můžu zeptat, když nevím. Pročítám tu Amatérská rádia (momentálně 1994/B1) a snažím se to nějak vstřebat. Kdyby tak byl někdo, kdo by mi to pěkně od základu vysvětlil, literatura je jedna věc, ale když si člověk není jistej základama o kterých tam píšou a blíže nevysvětlují. Pak si pomáhám wikipediema, ale v češtině je tam prakticky jen to co v jiné literatůře nebo jen zkratkovitě a s angličtinou si moc neporadím. Takže opět google, tentokrát překladač. A už se v tom matlám, plácám a po čase zklamaně hledám a hledám.
Jestli někoho urážejí mé otázky, tak se omlouvám, ale mám za to, že proto je tu toto fórum, aby se i takový jako já mohli obrátit na znalejší a poprosit je o rady.

Autor: Honza DIGI (194.8.253.---)
Datum: 05.01.2019 10:15

Já jsem začínal tímhle - [hellsoft.cz]
Nebo můžeš zkusit Amatérskou radiotechniku od Daneše.
Existuje také jeden Slovenský web "Teoria anten", ale ten ze srdce nedoporučuji, pokud víš o anténách alespoň trošičku, pak nebudeš vědět vůbec nic.

Autor: Amatér (---.uk7.org)
Datum: 05.01.2019 10:24

Taky není špatné projít so odkazy na [ok1ike.c-a-v.com]

Datum: 05.01.2019 10:35

Gucky napsal:
pokud by to mohlo opravdu fungovat, tak se do toho klidně pustím. Jenom netuším kde bych schrastil ty ladící kondenzátory.

Existuje jedna spolehlivá rámovka, která místo ladicího kondenzátoru používá kousek koaxu - [ok1ike.c-a-v.com]

Popis je sice pro pásmo 28 MHz, ale 27 MHz je tak blízko, že se délka dá snadno upravit (prodloužit). A když to pracuje spolehlivě na DX v pásmu 10m, proč né v pásmu 11m?

Datum: 05.01.2019 12:36

Zkus US DXy.
http://hellsoft.cz/ok1ike/-/cb_usa.jpg

Jdi na stránku: 12Následující
Aktuální stránka: 1 z 2

Jméno: 
Email: 
Téma: